Zločin a trest

Rikos ja rangaistus

Crime and Punishment

Krimi / Drama

Finsko, 1983, 91 min

Inšpektor Pennanen: "Zabeus?" Rahikainen: "Zabeu." Aj takto sa dá skomprivovať látka filmu. Kaurismäki sa snaží, inovuje. Darmo platné, keď už Dostojevského buchľa je neskutočná nuda. Bič sa síce občas z hovna upliesť dá, no tento debut plieska len veľmi pozvoľne.(25.7.2014)

• Rosana

Akiho film, který mě opět trochu nudil. Navíc jsem někdy po půlce zjistila, že jsem ten film už viděla - vidíte, ani mi neutkvěl v paměti, jak byl nijaký. Jako adaptace klasického příběhu Zločin a trest to bylo vcelku povedené, já však moc nezvládám Kaurismakiho pomalé tempo a nejak se mi nedaří vcítit se do pocitů a vnímání hrdinů.(1.8.2011)

I když jde o Kaurismakiho první film, nepostrádá nic z jeho pozdějších geniálních filmů. Líbí se mi, že Dojstojevského předlohu se nepokouší nijak vykládat (jen trochu možná). Film má vynikající tempo, nikde se zbytečně nezastavuje. Samozřejmě je přítomen typický jemný Kaurismakiho humor a pár odkazů na Bressonovy filmy.(10.4.2011)

Člověk si po celou dobu filmu stále opakuje "hm, je to dobré" - ale je to právě bohužel opravdu jen dobré. Herci jsou dobří, avšak nevýrazní; zpracování slavného Dostojevského románu z pohledu relativně nedávné minulosti je dobré, né však skvělé nebo úžasné; kamera je dobrá, avšak nijak ohromující;... Prostě celé je to takové nemastné neslané - zklamání.(29.8.2006)

V hlavnej úlohe Michael Kocáb !(31.1.2011)

• - Spoiler: Keď Antti Rahikainen (Markku Toikka) povedal policajnému vyšetrovateľovi, že by si v čase zločinu stihol obstarať sekeru a zabiť aj dvoch obchodníkov, išlo o odkaz na literárnu predlohu "Zločin a trest" od Dostojevského. Vo filme bola totiž vražda spáchaná revolverom. (MontyBrogan)