Zločin a trest

Rikos ja rangaistus

Crime and Punishment

Krimi / Drama

Finsko, 1983, 91 min

Inšpektor Pennanen: "Zabeus?" Rahikainen: "Zabeu." Aj takto sa dá skomprivovať látka filmu. Kaurismäki sa snaží, inovuje. Darmo platné, keď už Dostojevského buchľa je neskutočná nuda. Bič sa síce občas z hovna upliesť dá, no tento debut plieska len veľmi pozvoľne.(25.7.2014)

• WANDRWALL

Cesta tohoto režiséra k filmu a hovory o něm a o lidském žití jsou mi bližší než jeho dílo. Určitě mu ale přeji publikum, protože jeho filmy jsou "pomalé", je v nich čas k zamyšlení, neatakují efekty, ale jeho vypravování, jeho charakteristika postav a jejich jednání a činy, to mi nesedí. Nevěřím tomu. Podobá se těm režisérům a režisérkám, kterých je v současné době hodně. Film jsem viděl, ale jen pár stínů ve mě z něho zbylo.(22.6.2010)

Člověk si po celou dobu filmu stále opakuje "hm, je to dobré" - ale je to právě bohužel opravdu jen dobré. Herci jsou dobří, avšak nevýrazní; zpracování slavného Dostojevského románu z pohledu relativně nedávné minulosti je dobré, né však skvělé nebo úžasné; kamera je dobrá, avšak nijak ohromující;... Prostě celé je to takové nemastné neslané - zklamání.(29.8.2006)

V hlavnej úlohe Michael Kocáb !(31.1.2011)

I když jde o Kaurismakiho první film, nepostrádá nic z jeho pozdějších geniálních filmů. Líbí se mi, že Dojstojevského předlohu se nepokouší nijak vykládat (jen trochu možná). Film má vynikající tempo, nikde se zbytečně nezastavuje. Samozřejmě je přítomen typický jemný Kaurismakiho humor a pár odkazů na Bressonovy filmy.(10.4.2011)

• - Spoiler: Keď Antti Rahikainen (Markku Toikka) povedal policajnému vyšetrovateľovi, že by si v čase zločinu stihol obstarať sekeru a zabiť aj dvoch obchodníkov, išlo o odkaz na literárnu predlohu "Zločin a trest" od Dostojevského. Vo filme bola totiž vražda spáchaná revolverom. (MontyBrogan)