poster

Děvče ze sirkárny (festivalový název)

 • Finsko

  Tulitikkutehtaan tyttö

 • švédský

  Flickan från tändsticksfabriken

 • anglický

  The Match Factory Girl

Drama / Komedie

Finsko / Švédsko, 1990, 68 min

 • xxmartinxx
  ****

  Tvrdý film, natočený zřejmě nejlépe, jak mohl. Já jsem ale ten Hollywoodem prolezlý neznaboh, co to neumí úplně ocenit.(26.12.2011)

 • Bebacek
  *****

  Tak dopadají holky, pro které si na pánskou volenku nikdo nepřijde. Ještě, že jsem The Match Factory Girl neviděla v šestnácti, kdy jsem trpěla mindrákem z tanečních. Pomsta hlavní hrdinky byla totiž nadmíru sladká.(5.1.2010)

 • rawen
  ****

  Brr, jde z toho strach :) Atmosférou úplně stejné jako Stíny v ráji, snad jen břitší. Kaurismakiho minimalistické hrátky obdivuju - Match factory girl je studený film, k uzoufání tragický, přesto je krásný... 8/10 PS: našel jsem několik paralel s Andersenovou pohádkou Děvčátko se sirkami - náhoda? záměr?(13.1.2007)

 • Radko
  *****

  Zapáliť všetkým tým ohne vzdoru, čo z lásky činia osamelcom nočnú moru! Vybuduje dievča s pomocou jedu na krysy empatickejšej spoločnosti obrysy? Skôr nie, jej počínanie sa na prvý pohľad javí márne. Napriek tomu velebme ho a zároveň slávme. Pretože sklamanie v láske aj priateľstve nekončí tu zúfalým suicídiom. Stavia sa priamočiarejšej pomsty slastný dom. A teda nie blúdenie v zákrutách melancholického smútku. Lež vyporiadanie sa z hajzľami prinieslo i humor - aj keď len na dokrútku. Scéna s chlapíkom v bare bola totiž nakrútená dodatočne, vraj preto, aby dĺžka filmu uspokojovala divákov v kine dostatočne.(24.11.2015)

 • tahit
  ***

  Všudypřítomná šeď dýchala z celého filmu. Starý stroj na sirky z doby nedávno minulé jednotvárně duněl. Příběh nesmělé dívky zdánlivě působí jaksi z počátku dosti všedně, avšak musím ale uznat, že nemůže nedojmout. Prostě dobře zahrané.(8.8.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace