Děvče ze sirkárny (festivalový název)

• Finsko

Tulitikkutehtaan tyttö

• švédský

Flickan från tändsticksfabriken

The Match Factory Girl

Drama / Komedie

Finsko / Švédsko, 1990, 68 min

Výkřik zaražený mezi ramena. Do hrudi, v níž cosi potichu bije./ Výkřik, který až se nadechne, vykřičí bolest do krabičky od sirek.(6.7.2011)

V podstate dokonalý film.Kaurismäki povedal všetko čo chcel a aj keď pár minút navyše by to asi znieslo,pre mňa to vždy bude úžasné také,aké to je.Klasický príbeh - klasicky vyrozprávaný;bez výraznejších dejových zvratov alebo prekvapení.Začne to;vyvíja sa tak ako čakáte;tak ako čakáte pokračuje a tak aj skončí.Nič nové,no aj tak bezchybné.Kaurismäki je vynikajúci režisér,Kati Outinen vynikajúca herečka a spolu vytvorili dielo,ktoré je originálne a nezabudnuteľné a svojim minimalizmom dokáže takmer bez slov povedať omnoho viac,ako čokoľvek iné.Ani Jarmusch by to nenatočil lepšie(19.10.2012)

Nějak tomu Akimu začínám přicházet na chuť. Sice až v pokročilém věku, ale lépe pozdě, než nikdy. Už jsem od něho asi už pár filmů viděl, ale nějak jsem jim nevěnoval pozornost. Jeho styl mi přišel moc suchopárný, což se však jako mávnutím kouzelného proutku změnilo a já konečně začal vnímat ty drobné detaily s vychytávky, kterým jsem dřív vůbec nevěnoval pozornost. No a když k tomu připočtu stroj na výrobu sirek, jeden dost hořký příběh a hlavně vylepšenou, finskou vodku, nemůže být moje hodnocení nižší, než poctivá čtyrka se vším všudy. To ani náhodou.(3.9.2015)

Brr, jde z toho strach :) Atmosférou úplně stejné jako Stíny v ráji, snad jen břitší. Kaurismakiho minimalistické hrátky obdivuju - Match factory girl je studený film, k uzoufání tragický, přesto je krásný... 8/10 PS: našel jsem několik paralel s Andersenovou pohádkou Děvčátko se sirkami - náhoda? záměr?(13.1.2007)

Zapáliť všetkým tým ohne vzdoru, čo z lásky činia osamelcom nočnú moru! Vybuduje dievča s pomocou jedu na krysy empatickejšej spoločnosti obrysy? Skôr nie, jej počínanie sa na prvý pohľad javí márne. Napriek tomu velebme ho a zároveň slávme. Pretože sklamanie v láske aj priateľstve nekončí tu zúfalým suicídiom. Stavia sa priamočiarejšej pomsty slastný dom. A teda nie blúdenie v zákrutách melancholického smútku. Lež vyporiadanie sa z hajzľami prinieslo i humor - aj keď len na dokrútku. Scéna s chlapíkom v bare bola totiž nakrútená dodatočne, vraj preto, aby dĺžka filmu uspokojovala divákov v kine dostatočne.(24.11.2015)