Děvče ze sirkárny (festivalový název)

• Finsko

Tulitikkutehtaan tyttö

• švédský

Flickan från tändsticksfabriken

The Match Factory Girl

Drama / Komedie

Finsko / Švédsko, 1990, 68 min

Schovaná v krabičce, nikdo mě nepozná. Srovnaná do řady s všedními předměty je ve mně prázdnota, vsypte tam nenávist. K mužům a ke světu (jen bolest máte tu...) Zraněná, choulím se v studených zdech. Jsem sirka pro Vaši potřebu. Jediný zlý pohyb zorničky a shoříte se mnou v plamenech!(28.2.2009)

Ženská sice vydrží víc než člověk, ale co je moc, to je moc. A když dojde trpělivost finský ženský, pak neradno s ní popíjet…(30.8.2011)

V podstate dokonalý film.Kaurismäki povedal všetko čo chcel a aj keď pár minút navyše by to asi znieslo,pre mňa to vždy bude úžasné také,aké to je.Klasický príbeh - klasicky vyrozprávaný;bez výraznejších dejových zvratov alebo prekvapení.Začne to;vyvíja sa tak ako čakáte;tak ako čakáte pokračuje a tak aj skončí.Nič nové,no aj tak bezchybné.Kaurismäki je vynikajúci režisér,Kati Outinen vynikajúca herečka a spolu vytvorili dielo,ktoré je originálne a nezabudnuteľné a svojim minimalizmom dokáže takmer bez slov povedať omnoho viac,ako čokoľvek iné.Ani Jarmusch by to nenatočil lepšie(19.10.2012)

Síce tento až tak nie , ale ostatné Kaurismäkiho filmy mi nadmieru poskytujú útechu a odvahu v sračkách všedných dní , pretože až tak v prdeli ešte nie som , ako jeho hrdinovia !(17.7.2010)

Zapáliť všetkým tým ohne vzdoru, čo z lásky činia osamelcom nočnú moru! Vybuduje dievča s pomocou jedu na krysy empatickejšej spoločnosti obrysy? Skôr nie, jej počínanie sa na prvý pohľad javí márne. Napriek tomu velebme ho a zároveň slávme. Pretože sklamanie v láske aj priateľstve nekončí tu zúfalým suicídiom. Stavia sa priamočiarejšej pomsty slastný dom. A teda nie blúdenie v zákrutách melancholického smútku. Lež vyporiadanie sa z hajzľami prinieslo i humor - aj keď len na dokrútku. Scéna s chlapíkom v bare bola totiž nakrútená dodatočne, vraj preto, aby dĺžka filmu uspokojovala divákov v kine dostatočne.(24.11.2015)