Maska démona

(festivalový název)
  • Itálie La maschera del demonio (více)

Úvod filmu - jednoho z nejcitovanějších hororů všech dob - představuje rafinovanou hru režiséra s divákem. Pomocí kamery se nás tvůrce snaží přesvědčit, že jsme to právě my, koho zavádí na popravčí hranici ve středověkém městečku v Moldávii. Skupinka vesničanů v čele s hrozivým inkvizitorem se pokouší upálit mladou čarodějnici. V okamžiku, kdy hranici začne stravovat oheň, nebe se zatáhne a déšť uhasí plameny. Divák uvězněný pod titulním mučícím nástrojem, originální to masky, může pokračovat dál. Totéž místo v současnosti: Doktor Choma Kruvajan a jeho asistent Andrej Gorobek přijíždějí navštívit princeznu Katiu. V kraji stále přetrvává legenda o takzvané Černé neděli, kdy „Satan chodí volně po zemi". V tento den se čarodějnice mstí svým pronásledovatelům. V podzemní kryptě se probouzí dávná oběť. (Letní filmová škola)

JohnnyD

Síce neviem, čo okrem mesta Mirhorod to má spoločne s Gogoľovým Vyj, ale budiš. Začiatok je skvelý, Bava sa s ničím neserie a už v prvých minútach nám servíruje stredoveké mučenie, čarodejnicu, upálenie a kliatbu. Bohužiaľ cca po 20 minútach to začína zaváňať dosť hustou nudou, príbeh je nezaujímavý a predvídateľný a film je strašidelný možno tak pre 5 ročné deti. Universal tridsať rokov predtým a i Bava samotný štyri roky potom nakrúcali oveľa zaujímavejšie kúsky. ()

TomX2

Môj celkový dojem: Atmosférické, gotické, strašidelné, úchvatné, perfektné, mrazivé, efektné, energické a strašidelne pôsobivé.. Mario Bava má môj rešpekt, na svoju dobu vedel natočiť naozaj dobrý atmosferický, gotický horor.. Jediné, s čím som mal pri sledovaní problém bola Barbara Steele, ktorá je podľa mňa dobrá možno len do divadla. No inak spokojenosť. Moje hodnotenie: 85% ()

Paldini

Hororový skvost. Perfektní gotická atmosféra starého moldavského šlechtického sídla, které je plné tajných chodeb, skrytých hrobek a nemrtvých, kterým vévodí démonicky uhrančivá čarodějnice Barbara Steele. V roce 1960 musel být tenhle film pro diváka dost děsivý. Ponurost lokací je ještě znásobena černobílým obrazem, nasvícením scén a vhodně zvolenou hudbou. A je to pro mě zatím nejstarší film, který jsem viděl, v němž nemrtvý vylézá z hrobu :-) ()

*CARNIFEX*

Tak veľmi by som si prial, aby vo mne tieto staré "drahokamy" (alebo vykopávky?) dokázali vyvolať také emócie, ako u iných užívateľov. Sledovať tento film v 60-70 rokoch, zrejme by som bol ohúrený. Dnes iba zívam, unudený očakávam záver, ktorý ma tak či onak, rovnako ako jeho priebeh, nijak neprekvapí. Neskutočne ma udivuje, ako niektorých divákov dokáže tento druh snímkov očariť, ba dokonca nebodaj vystrašiť ( ste sa snáď rezali a solili pri jeho pozeraní? ). Čítam komentáre "okolo seba" a padá mi sánka, aké orgie podaktorí prežívali. Úctu k starším treba zachovať, to bez pochýb! Tento snímok je moja prvá skúsenosť s populárnym Máriom Bavom. A popravde, je rovnako definitívne posledná, ako so všetkými horormi "MADE IN ITALY", lebo ich neúspech tvorby v mojich očiach nemá konca kraja ( štatistika je hrozná vec - NEROBTE SI JU! ). Čo sa samotného snímku týka, nevystrašil, unudil takmer na smrť, zaujal len úvodom, vystrihnutým z našeho populárnejšieho "Kladiva na Čarodejnice", ktorému "Black Sunday" nesiaha ani po otlak na dlani. Vážim si keď mi niektorí z mojich "obľúbených" dá do pozornosti nejaký snímok ( s niektorými si píšem ozaj veľmi rád! ), ale toto viac nie chlapci - 45%. ()

Litsarch

Tento film má to, co na starších snímcích miluji a novějším chybí (vyjma např. Lidské stonožky 2). A to je to černobílé, až syrové podání snímku, které hororům dodává nezaměnitelný náboj. V Masce démona díky tomu skoro až ožívají všechny ty krypty, hřbitovi a další interiéry a exteriéry filmu. Samotná čarodejnice a Javutič působí díky tomu ještě hrůzostrašněji. Celková atmosféra tohoto filmu je dosti krásně hororově nepříjemná, temná a nebezpečná, kde zlo číhá až skoro za každým rohem. Pro milovníky gotiky až dokonalá. Děj je sice vcelku přímočarý, ale stejně se ho povedlo "prošpikovat" zápletkami. Je sice malinko naivní, stejně tak jako chování postav, a i když na současných hororech mi to vadí, ke starším filmům to pro mě až patří. Vyjímkou jsou ale případy, jako zdejší princezna Katja, která mě svým chováním, vystrašením a následným omdlením ze všeho, naprosto iritovala a dost mi kazila zážitek z filmu. Jinak se ale Masce démona nedá víceméně nic vytknout a drobné mušky se najdou u všeho. Atmosférou až dokonalé, kamerově skvělé, hudebně podkreslené dobře, herecky a dějově (až na Katju) obstojné. ()

• V italské verzi jsou princezna Asa a Javučič sourozenci a je naznačeno, že spolu měli i incestní vztah. V anglickém znění po této skutečnosti ovšem není ani památky. Zdroj: IMDb (DaViD´82)
  • Film byl od počátku promítání považován za příliš hrůzostrašný a ve Velké Británii se až do roku 1968 nesměl promítat. (Chatterer)
  • Film je znám také pod názvy House of Fright, Revenge of the Vampire a The Demon's Mask. (Chatterer)