Královna Kristýna

Kráľovná Kristína

Životopisný / Drama / Historický / Romantický

Finsko / Německo / Kanada / Švédsko / Francie, 2015, 106 min

Guy Dufaux

Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Hippolyte Girardot, Peter Lohmeyer, François Arnaud, Martina Gedeck, Patrick Bauchau, Samuli Edelmann, Jannis Niewöhner, Ville Virtanen, Jarmo Mäkinen, Jenny Rostain, Mikko Leppilampi, Sampo Sarkola, Veera W. Vilo, Timo Torikka, Petri Aulin, Mikko Kouki, Pertti Sveholm, Lauri Tanskanen, Janina Berman, Mirja Oksanen, Dodo Oltrecolli, Antti Laaksovirta, Micci Martin, Hannu Pajunen, Gabriele Goria, Lotus Tinat, Stefan Karlsson, Hugo Mikkola, Raimo Aarras, Minna Hämäläinen, Markus Järvenpää, Markus Lappalainen, Kejio Pennanen, Eemeli Knuutila, Michal Markford, Manni Laudenbach, Petteri Kaukoranta, Tero Jartti, Juuso Nordlund, Kaarlo Husgafvel, Eljas Tikanmäki, Eemil Tikanmäki, Anssi Tikanmäki, Kari Kuittinen, Eero Karisalmi, Jouni Röyskö, Taina Malmikare, Iiris Ahlstrom, Oula Kitti, Jari Uhlgren, Lasse Piironen, Henry Jalava, Ville Venho, Sami Sainio, Ismo Reunamo, Reijo Virtanen, Esa Vahanne, Jani Hyvari, Jukka Airi, Raino Rissanen, Pekka Rantanen, Kari Rantanen, Esko Hörkkö, Matias Tantinen, Jari Uttlgren

Nechápem nízke hodnotenia. Myslím, že tento film v sebe nesie dosť veľké myšlienky, tak ako ich mala v hlave nepochopená panovníčka, ktoré predbehla svoju dobu o niekoľko storočí. Mne sa naopak tento štýl páčil, nebolo to síce povrchnému divákovi lahodiace audiovizuálne dielko s množstvom načačkaných kostýmov, hereckých póz akčných scénok, ale o to viac dôverihodnejšie vyzneli myšlienky, ktoré tento film v sebe niesol. Nesúhlasím, že sa tu dehonestuje cirkev ako taká, skôr ukazuje ako sa cirkev dehonestovala( a obávam sa, že niekedy dehonestuje) aj sama, potláčaním základných ľudskej potreby, a to slobody. Myslím, že na tom je založené hlavne kresťanstvo, na slobode :-)(6.2.2016)

Celkom príjemný film vhodný skôr na TV/DVD než do kín. Narozdiel od iných, strohé kulisy mi nevadia. Ono tie švédske hrady nie sú ani v súčasnej dobe ako Bojnický zámok; sú to skôr pevnosti (okrem súčasného kráľovského zámku). V období 30ročnej vojny a nadvláde puritánskych luteránskych panovníkov tam asi moc výzdoby nebolo, najmä ak jedli z cínových tanierov. Herecké výkony tak akurát. Akurát, že scenárista si mohol dať trošku viac záležať... Ja so znalosťami histórie som si niektoré veci automaticky domyslel, ale niekto, kto nemá taký prehľad sa môže v historických súvislostiach trochu stratiť.. Ale celkovo fajn.(2.2.2016)

• hygienik

Ako je možné život jednej z najzaujímavejších postáv európskych dejín prezentovať takto povrchne a s modernými klišé? Obávam sa, že film sa snaží pohladiť dnešného diváka, nestáleho vo vzťahoch a zmäteného v otázkach (ne)viery, po jeho hedonistickej duši. Toto dielo nedehonestuje len Kristínu a dve zainteresované cirkvi, ale zahráva si s emóciami a rebríčkom hodnôt každého, kto si ho pozrie. Filigránsky zlomyseľný počin.(29.1.2016)

• brunetkabbb

Spolupráce X zemí v tomto případě opravdu nepřinesla sladké plody. Vůbec se mi nelíbila kamera, na festivalový film mi to celé přišlo takové nějaké laciné. Divně sestříhané, frázovité scény. Jediné, co lze pochválit je práce kostymérů a kostymérek. Film si hraje na historický dokument, ale v podstatě se celou dobu vše točilo jen kolem nevyřešené sexuální orientace švédské panovnice. Navíc jsem tak nějak nepochopila, proč na většině plakátů k filmu nefiguruje hlavní, ale vedlejší postava.(21.1.2017)

• Cheeter

Čekal bych krapku něco živějšího. Film se zaměřuje jen na několik aspektů Kristýny, hlavně na její orientaci v sexualitě, Descartese, a její vztahy s Oxenstiernem. Co se mi líbilo, jsou zmínky o Praze, ačkoliv si nejsem jistý, jestli byl hlavní důvod pro útok na Prahu získání sbírek. A co se mi líbilo, byly kostýmy, zde podle mě velmi povedené. Ale i přesto zůstává podivná pachuť na jazyku, které se nelze zbavit...(20.6.2016)