Královna Kristýna

Kráľovná Kristína

Životopisný / Drama / Historický / Romantický

Finsko / Německo / Kanada / Švédsko / Francie, 2015, 106 min

Guy Dufaux

Malin Buska, Sarah Gadon, Michael Nyqvist, Lucas Bryant, Laura Birn, Hippolyte Girardot, Peter Lohmeyer, François Arnaud, Martina Gedeck, Patrick Bauchau, Samuli Edelmann, Jannis Niewöhner, Ville Virtanen, Jarmo Mäkinen, Jenny Rostain, Mikko Leppilampi, Sampo Sarkola, Veera W. Vilo, Timo Torikka, Petri Aulin, Mikko Kouki, Pertti Sveholm, Lauri Tanskanen, Janina Berman, Mirja Oksanen, Dodo Oltrecolli, Antti Laaksovirta, Micci Martin, Hannu Pajunen, Gabriele Goria, Lotus Tinat, Stefan Karlsson, Hugo Mikkola, Raimo Aarras, Minna Hämäläinen, Markus Järvenpää, Markus Lappalainen, Kejio Pennanen, Eemeli Knuutila, Michal Markford, Manni Laudenbach, Petteri Kaukoranta, Tero Jartti, Juuso Nordlund, Kaarlo Husgafvel, Eljas Tikanmäki, Eemil Tikanmäki, Anssi Tikanmäki, Kari Kuittinen, Eero Karisalmi, Jouni Röyskö, Taina Malmikare, Iiris Ahlstrom, Oula Kitti, Jari Uhlgren, Lasse Piironen, Henry Jalava, Ville Venho, Sami Sainio, Ismo Reunamo, Reijo Virtanen, Esa Vahanne, Jani Hyvari, Jukka Airi, Raino Rissanen, Pekka Rantanen, Kari Rantanen, Esko Hörkkö, Matias Tantinen, Jari Uttlgren

Nechápem nízke hodnotenia. Myslím, že tento film v sebe nesie dosť veľké myšlienky, tak ako ich mala v hlave nepochopená panovníčka, ktoré predbehla svoju dobu o niekoľko storočí. Mne sa naopak tento štýl páčil, nebolo to síce povrchnému divákovi lahodiace audiovizuálne dielko s množstvom načačkaných kostýmov, hereckých póz akčných scénok, ale o to viac dôverihodnejšie vyzneli myšlienky, ktoré tento film v sebe niesol. Nesúhlasím, že sa tu dehonestuje cirkev ako taká, skôr ukazuje ako sa cirkev dehonestovala( a obávam sa, že niekedy dehonestuje) aj sama, potláčaním základných ľudskej potreby, a to slobody. Myslím, že na tom je založené hlavne kresťanstvo, na slobode :-)(6.2.2016)

• hygienik

Ako je možné život jednej z najzaujímavejších postáv európskych dejín prezentovať takto povrchne a s modernými klišé? Obávam sa, že film sa snaží pohladiť dnešného diváka, nestáleho vo vzťahoch a zmäteného v otázkach (ne)viery, po jeho hedonistickej duši. Toto dielo nedehonestuje len Kristínu a dve zainteresované cirkvi, ale zahráva si s emóciami a rebríčkom hodnôt každého, kto si ho pozrie. Filigránsky zlomyseľný počin.(29.1.2016)

Čekal jsem něco jiného. V každém případě je nám prezentována Kristýna jako zmatená lesbička toužící po vědění. Všechny postavy okolo ní zcela plytké a neživotné. Jediné pozitivum je, že jsem se o ni začal zajímat, ale film samotný je slabý. 55%(17.2.2017)

Fajn historický film, který primárně nabízí skutečně to, co žánr tvrdí. Tedy nějakou tu historii. A i když se film moc snaží o to, aby vypadal tak nějak svěže, moderně, drsně, tak takový ve skutečnosti není a jedná se o standardní podívanou, který by klidně mohla být vysílána i v televizi, protože zde nic moc šokujícího není.(28.12.2015)

Šedivé a strohé jako samo puritánství. Pokud by se to omezilo pouze na exteriéry a interiéry, bylo by to v pořádku, protože Švédsko neoplývá nijak přitažlivou krajinou a dvory protestantských králů měly daleko k opulentnosti jejich katolických kolegů. Jenže bohužel nevýrazné bylo celé zpracování. Ono tu sice je vše, čím královna Kristina proslula, tedy psychická nevyrovnanost, otevřenost vůči umění či lesbická orientace, ale všechno je to hozené do jedné latě. Ať už se královna oddává sexuálním hrátkám, učeným disputacím či hádkám s matkou, je to všechno stejné, takže, s trochou nadsázky, člověk nepozná rozdíl. Plusem, který film převažuje alespoň do průměru, je Malin Buska, která si s hlavní roli poradila na jedničku. Každopádně tak zajímavá osobnost, jakou Kristina I. bezesporu byla, si zaslouží důstojnější a hlavně štědřeji dotované zpracování. 50%(3.2.2016)