Kult hákového kříže

American History X

Kult hákového kríža

Drama / Krimi

USA, 1998, 119 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Edward Norton byl za výkon v roli nácka a později odpadlíka od neonacistů nominován na Oscara. Téma filmu - nenávist k lidem jiné rasy - je opravdu citlivé a silné, a to zdaleka nejen v USA. Nenávist vede ke vzteku a vztek k násilí. Kult hákového kříže mne zneklidnil, otevřel bolavá místa, ale nevím, zda spíše nepřilil oleje do ohně místo nalézání řešení. Naštěstí u nás snad ještě nejsme až tak daleko... Oficiální trailer k filmu (přímý odkaz): http://www.youtube.com/watch?v=jXaZENPQrsw(23.7.2009)

Nejlepší výkon Nortona, co jsem viděl. Rozhodně lepší než Romper Stomper.(14.8.2005)

Film o tom zlem kolem nas. Hodi se u toho premyslet.. Vynikajici Edward Norton jako Derek Vinyard, touhle roli si me ziskal. A za zminku rozhodne stoji i druhy z Edwardu v tomto filmu..(15.12.2003)

Realizace zajímavé myšlenky o tom, že náprava sebevětšího lumpa je možná, je udělána sice precizně, ale stejně si myslím, že skutečnost by byla zcela jiná, jelikož já v možnost nějaké nápravy nevěřím. Možná se pletu, ale je to můj názor.(19.7.2002)

Soundtrack Anne Dudley: 1. American History X ,2. The Assignment ,3. Venice Beach ,4. Playing To Win ,5. People Look At Me And See My Brother ,6. If I Had Testified ,7. A Stranger At My Table ,8. Putting Up A Flag ,9. Raiders ,10. Complications ,11. Starting To Remind Me Of You ,12. The Right Question ,13. The Path To Redemption ,14. We Are Not Enemies ,15. Two Brothers ,16. Storm Clouds Gathering ,17. Benedictus ,(19.5.2011)

• - Cameron popisuje postavu Boba Sweeneyho, kterého hraje Avery Brooks jako "Strýčka Toma". V roce 1987 hrál právě Brooks postavu strýčka Toma v televizním pořadu "Uncle Tom's Cabin". (don corleone)

• - Postava Camerona Alexandera je založená na vůdci extrémistické skupiny White Aryan Resistance (WAR), Tomu Metzgerovi. (wow.ar)

• - V úvodní scéně vystřelí Derek víc, než 20 střel bez nabití z pistole, která může mít maximálně 15 nábojů v zásobníku a jeden v hlavni. (don corleone)