Kult hákového kříže

American History X

Kult hákového kríža

Drama / Krimi

USA, 1998, 119 min

rozpocet:$20 million trzby celosvetovo:$23,875,127(29.10.2006)

Presný zásah do problematiky dnešného sveta týkajúcej sa rasizmu, ktorý je v tomto filme spočiatku prezentovaný ako to najsprávnejšie riešenie sprevádzané pádnymi argumentmi, no postupným uvedomovaním si hlavného hrdinu svojich prehreškov, scenár otočí smer a tým, čo divák vidí na plátne, ho chtiac-nechtiac prinúti opakovať si dokola tú istú, geniálnu myšlienku "život je príliš krátky na to, aby sme boli stále nahnevaní". Kult hákového kríža vystihol podstatu - zlo plodí len ďalšie zlo a to, čím sa hlavné postavy musia počas svojho života "prelúskať", jasne poukazuje na mylné a zvrátené ideológie povzbudené len nič neprinášajúcou nenávisťou a zabíjaním.(28.6.2010)

Skvostná, byť nikterak příjemná podívaná.(22.4.2005)

• - V čase 52:15 při příjezdu policie stojí Derek (Edward Norton) čelem k policistům. Následuje záběr na policistu, který nabádá Dereka, aby se otočil. Záběr opět směřuje na Dereka, který najednou stojí k policii zády a teprve se otáčí. (FCBLFC)

• - Little Henry (Jason Bose Smith) má ve filmu zbraň Beretta 92FS ráže 9x19mm. (dc125)

• - Cameron popisuje postavu Boba Sweeneyho, kterého hraje Avery Brooks jako "Strýčka Toma". V roce 1987 hrál právě Brooks postavu strýčka Toma v televizním pořadu "Uncle Tom's Cabin". (don corleone)