Kult hákového kříže

American History X

Kult hákového kríža

Drama / Krimi

USA, 1998, 119 min

Syrové, drsné a nezapomenutelné. Výborný scénář, fenomenální hudba a herecké mistrovství od všech zúčastněných. Oba "Edwardové" ve své nejlepší formě. Co však dělá z Kultu hákového kříže jedinečné dílo, je Edward Norton. Jako Derek Vinyard předvedl naprosto ohromující výkon. Myslím, že by si za něj zasloužil Oscara více než kdokoli jiný. Spolu s úžasným Edwardem Furlongem, který coby jeho mladší bráška Danny herecky stejně exceluje, vytvářejí silné charaktery. Film, který nutí lidi přemýšlet, hloubat a možná i zpytovat. "Zakousni se do toho obrubníku!"(27.3.2006)

Když jsem vycházel z kina, nevnímal jsem okolí a ještě několik hodin jsem mlčel ponořen v myšlenkách. Kult hákového kříže mě zasáhl tvrdou pěstí reality, což se v taková míře podaří jen málokterému filmu.(13.10.2002)

Strhující brutalita všedních dnů ruku v ruce s ideály a ideologiemi pohnuté společnosti. Když jsem Kult hákového kříže viděl poprvé, nedokázal sem si představit jak by herec, který je taky jen člověkem zvládl tak emotivní projev jakým se prezentuje Edward Norton. Ztráta někoho blízkého dokáže v srdci vyvolat zármutek a nebo nenávist, takovou jenž se záběr od záběru stupňuje a dává tak prostor pro nástup nacistických ideálů o nadřazenosti rasy. Ovšem až konfontace tváří v tvář s realitou všedních dnů, až když se na rukou najednou objeví krev, pak teprve tehdy lidské vědomí zjistí, jak moc se nechalo zlákat na nesprávnou stranu mince. Když Edova postava zabije dva černošské mladíky a dostane se do vězení, kde stejně jako v jeho světě se dělí vše na bílé a ty ostatní zjistí, že zlo nepředstavuje barva pleti, ale člověk jenž se pod tou kůží skrývá. A když se jeho jediným stoupencem stane černošský kluk, uzná jeho já, že se mýlilo. Možná o to větší šok pro něj je, že za dobu jeho pobytu ve vězení na stejnou temnou stranu vstoupil i jeho mladší brácha. Film ať už vznikal jakkoliv, ať byly v zákulisí spory či nebyly tvoří špičku emotivního ledovce. Nehraje si na přeumělkované dílo a surově servíruje každou situaci, jako by jí někdo zachytil kamerou života. Oscarová nominace pro Nortona tak byla zcela oprávněná. A závěr emotivního příběhu? Ten si budete ještě dlouho pamatovat a teprve pak zjistíte, kam to vlastně naše společnost kráčí. 5 hvězdiček dávám zcela po zásluze.(2.8.2004)

Hodně dobře a realisticky natočenej film o přehnaným rasismu. asi největším kladem filmu je Edward Norton, kterej je fakt skvělej a vypadá hodně drsně, hlavně jak je potetovanej a když má vyholenou hlavu. Akorát je mi divný, že má takový svaly, v Klubu Rváčů, kde hraje o rok později, je to o dost horší, takže nevim jak mohl tak rychle ztratit takovou korbu. Další povedenou částí je pár hodně drsnejch a výborně natočenejch scén, který byly hodně realistický. A taky bych se měl určitě zmínit o dobře propracovaným scénáři a výborný režii. Takže za výbornej výkon Nortona, skvělej scénář a pár drsných scén, musim dát plný hodnocení(24.3.2005)

Od skepse ke zdrcujícím pointám a pocitům. Každá příběhová linka má svůj smysl a svou sílu a v kombinaci s úžasným Nortonem, ze kterého nejednou zamrazí, a s vypiplanou Kayeho kamerou se relativně samoúčelné látky stává právem oslavovaná studie těch nejtemnějších lidských stránek.(13.10.2006)

• - Ve scéně, kdy policie ukazuje fotografie místních skinheadů, objeví se mezi nimi nelogicky i Afroameričan. (Nancy...)

• - V čase 52:15 při příjezdu policie stojí Derek (Edward Norton) čelem k policistům. Následuje záběr na policistu, který nabádá Dereka, aby se otočil. Záběr opět směřuje na Dereka, který najednou stojí k policii zády a teprve se otáčí. (FCBLFC)

• - Spoiler: V závěrečné scéně, kdy Danny (Edward Furlong) po zásahu kulkou padá k zemi, se listy jeho eseje kolem něj snášejí na podlahu. V jednom z následujícíh záběrů je však možné vidět, že listy eseje Danny opět drží v ruce. (yarghoul)