Prokletí smrti

• Itálie Operazione paura (více)

Italský gotický horor poprvé v Česku! Jedno z nejlepších děl klasika žánru Maria Bavy vás zahalí do věčné mlhy, provede vás po rozpadlých hradech a opuštěných hřbitovech a detailně vás seznámí s jedním strašlivým prokletím. Sedmnácté století, Transylvánie. Odlehlá vesnička je po léta sužována tajemnými úmrtími. Proč se obětem před smrtí zjevuje malá holčička v bílém? Jakou to má spojitost s baronkou Grapsovou, žijící v obrovské chátrající vile? A kam zmizel inspektor, vyšetřující záhadné vraždy? Takové jsou otázky, které si klade mladý lékař Paul Eswai, povolaný k objasnění celého případu. Spolu s místní čarodějnicí Ruth odhalují tajemství strašlivého prokletí. Prokletí smrti... (oficiální text distributora)

SOLOM.

Filmová krajina je naprosto úchvatná. Staré polorozpadlé hrady se už sami nabízejí k tomu, že skrývají děsivé tajemství, úzké tajemné uličky s malými průchody, které spojují chudé domky jsou příkladným místem pro ukrytí vraha, který si na vás ve tmě počká. Hustá mlha, která se pomalu snáší nad starý hřbitov a zarostlé kamenné hroby nabudí tu správnou atmosféru tajemna a když tohle všechno skloubíte s děsivým prokletím a malou dívkou s tváří anděla, která vás bez mrknutí oka zabije – zrodí se z toho film, který může být pýchou italských tvůrců a diváci se na něj budou dívat z radostí. Do toho všeho hraje chrámová hudba a varhany jsou přesně ten typ nástroje, který dává gotickému horroru atmosféru tajemna. ()

Faustka

Dech beroucí gotický horror, zvláštně tajemná atmosféra kterou dokážou navodit jen takový italští hororový mistři jako třeba Mario Bava, alespoň na mě to tak moc zapůsobilo. Jeden pohled zemřelé dívky Melissy stačí, aby donutil vesnické dívky k sebevraždě a její pohled opravdu takový je. Roztomilá holčička, která dokáže přivolat smrt a dělá to velice ráda. Dokáže jí někdo zastavit? ()

Mariin

Mohli bychom říci, přímo definice gotického duchařského hororu se všemi typickými atributy (hřbitov, záhadná vila, hrobka, zříceniny). Po výtvarné a vůbec vizuální stránce dobré, některé sekvence a efekty jsou vynikající a skutečně hororové, poněkud slabší je stránka obsahová. Kafkovsky zasazeno do ateisticko-pohanského prostředí ("Bohem opuštěné místo", znesvěcený kostel ve zřícenině...). Chybí tu tradiční přirozené (i nadpřirozené) opory. Přesvědčený pozitivista, lékař Eswai (herecky mimochodem nic moc) z toho nakonec vyvázne živ a zdráv, protože se prostě inkriminovaná osoba zlikviduje, a je to. Značná rezerva je ovšem i ve výběru herečky Eswaiovy přítelkyně, je pramálo atraktivní. Ale abych neurazil nadšené obdivovatele Mario Bavy: tři a půl až čtyři. Jedno ze stěžejních děl evropského hororu 60. let to určitě je. ()

WANDRWALL

Dělá mi radost, když kouknu na něco, co mi připadá, že ani už není pravda, a přece mě to jako dítě bavilo. Proti dnešní produkci hororů to má zcela jiný ráz. Ale jak jen jsou ti herci přesvědčiví. Někdy tak moc, že až pak si to rozeberu abych se dobral oč to vlastně šlo. Dalším kladem pro mě je, že si přehrávám co jsem už viděl a co a jak mi utkvělo z toho v paměti. ()

kagemush

Už zase musím pochválit Filmag.Tentokrát jsem si ale už fakt kecl na prdel. Za 76,-kč (!!!) jsem si pořídil Tohle a Dům hrůzy,Divadlo hrůzy,Kanibal muzikál.Zámecká zrůda,Černá kočka,a Den matek!! Jasně že jsem neváhal ani vteřinu,a to i přesto,že Dům hrůzy ,a Divadlo hrůzy jsem už měl (nechcete někdo dáreček?,já už ho tímhle dostal)Tentokrát kvalitativně (vysoko) velmi vyrovnaná sbírčička,kde i slabší kusy jsou v pohodě nad horrorovým průměrem a to i pro mě naprosto neznámý a výborný tenhle Bavův biják. ()

• Melissu (ducha dívky) hraje ve skutečnosti chlapec. (Chatterer)
  • V původních italských titulcích jsou uvedeni Giovanna Galletti a Giana Vivaldi. Ve skutečnosti byl Giana Vivaldi Gallettiho pseudonym. (Chatterer)