poster

Ameriko, Ameriko

 • USA

  America, America

Drama

USA, 1963, 174 min

Režie:

Elia Kazan

Kamera:

Haskell Wexler

Producenti:

Elia Kazan

Střih:

Dede Allen

Scénografie:

Gene Callahan
(další profese)
 • Tsunami_X
  ****

  Kazan to dost hrubě přepálil s délkou a to zejména díky vlastní přemrštěné iniciativě, které se sice nelze moc divit, ovšem i tak je zde „o hodně více stopáže, než se dá ustát“ notně na škodu. Sugestivní je spíše první polovina, která svým až dokumentaristickým ztvárněním předkládá obraz života podobný Žalozpěvu stezky i když ani zdaleka nedosahuje jeho feelingu. Popravdě nechápu, zda k získání ocenění za výpravu tehdy stačilo vyjet do „vzdáleného evropského státu“ a natočit trochu panoramat. I když je v závěru racionální vystřízlivění vzhledem k předcházejícím minutám poměrně solidní, nemůže se film zbavit nánosu patosu, který se kupil po devadesát procent projekce. Mé veskrze nadprůměrné hodnocení je tak spíše za vykreslení dobových poměrů a solidní psychologii, která nemá oporu v hereckém osazenstvu, což zase na stranu druhou vzbuzuje dojem autenticity (hlavní představitel se neuvěřitelně snaží napodobovat Jamese Deana a jeho fyzická podoba mu v tom notně pomáhá). A ty emocionálně vypjaté scény snímané z křivých úhlů už mi u Kazana vážně lezou krkem.(5.4.2005)

 • bassator

  46th KVIFF 2011 - OUT OF THE PAST - Návraty k pramenům (America, America / AMERICA, AMERICA / Ameriko, Ameriko)(7.9.2011)

 • iamek
  ***

  [46. MFF KV 2011](12.9.2011)

 • Houdini

  NFR 2001, Oscar 1 : Výprava ČB + 3 nominace: Nejlepší film, Režie, Scénář(10.3.2004)

 • xxmartinxx
  ***

  První polovina je velmi působivá. Ta druhá ale hlavně kvůli nezodpovědné délce jen nudí. Kazan to asi vzal moc osobně.(1.7.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace