poster

Na východ od ráje

 • USA

  East of Eden

 • slovenský

  Na východ od raja

Drama

USA, 1955, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • jonyyy
  ****

  73%(16.12.2010)

 • gogo76
  ****

  Veľká škoda toho Jamesa Deana. Súhlasím s Dukem90, želal by som si ho vidieť hrať v pokročilom veku. V úvode je to presne ten starý dobrý rebelský J. Dean, no postupne dostáva rozum i skvelý nápad ako zbohatnúť na fazuli. Takmer biblický príbeh o dvoch bratoch a otcovi, ktorý lásku medzi dvoch synov nerozdelil spravodlivo je rodinnou drámou a pravých ľudských a možno i tak trochu amerických hodnotách. A pravda je, vďaka vojne si mnohí polepšili. Možno trochu morbidné, ale všetko zlé je na niečo dobré...80%.(2.3.2013)

 • sud
  *****

  John Steinbeck patří mezi mé nejoblíbenější autory a jeho "Na východ od ráje" jsem přečetl těsně, než jsem shlédl film. A mohu říci, že nejsem zklamaný, naopak. Film je jiný než kniha, ale ne horší. Zabývá se sice jen poslední částí knihy, ale to až tak nevadí, protože k celkovému zfilmování bychom potřebovali možná čtyři hodiny. Hodně postav a věcí bylo vypuštěno, ale jedno zůstalo. Bratrský konflikt, otcova paličatost a tajemství okolo matky Cala a Arona. Není zde oproti knize vylíčena jako zrůda, ale spíše jako nešťastná žena s nezáviděníhodnou minulostí. Herecké obsazení je přepychové. O Jamesu Deanovi už bylo napsáno hory knih a komentářů a já jen suše konstatuju, že byl skvělý (chvílemi mi svým projevem připomínal Vladimíra Pucholta) a nechám to plavat. Jinak si pochvalu zaslouží ještě především Julie Harris v úloze osudové Abry a Raymond Massey coby paličatý otec Adam Trask. Elia Kazan natočil snímek perfektně a já kdybych měl tento román natěsnat do 110 minut, asi bych si vybral stejnou pasáž z knihy a film nenatočil jinak. P.S.: Film má rovněž vynikající dabing, který před lety vyrobila ČT. Boris Rösner, který svým znělým barytonem namluvil Adama Traska, obdržel za svůj výkon Cenu Františka Filipovského.(27.4.2008)

 • klerik
  ****

  Nezabudnuteľný James Dean. Skvelé podanie generačného problému, mladíckej nespokojnosi a osobnej vzbury. Surové a pritom citlivé, plné atmosféry skutočnosti... Do Biblie sa nevyznám, ale keby miesto dvestostranovej knihy urobili kolekciu takýchto filmov, možno by som vstúpil do kláštora...(28.5.2006)

 • Lynn
  *****

  Nedávno jsem "objevila" rebela s příčinou Jamese Deana, který si mě okamžitě získal a stal se pro mě opravdovým Idolem, jehož smrt je obrovskou škodou pro diváky a film vůbec. Jeho první snímek, který natočil se svým učitelem Eliou Kazanem se po právu stal legendou jako samotný Dean. Podobenství s biblickým příběhem Kaina a Ábela je dovedně zakomponováno do filmové řeči, takže neznechutí ani ateistu mého ražení. Naopak, toto působivé drama, s vypjatými scénami, se mi nadlouho vryje do mozku. Úchvatné jsou zejména záběry jakoby nakřivo, které ilustrují právě ty zásadní okamžiky střetu otce a syna. Ztraceného, osamělého, nikdy nemilovaného. Syna, který bojuje s vnitřními běsy a démony sžírající touhy po otcově uznání a lásce. Konec sice nekoresponduje s biblí (jestli se tedy nepletu), ale film tím nijak netupí, jen zmírňuje bolest hrdiny (diváka). Postava, se kterou jsem se ztotožnila až do morku kosti.(21.1.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace