Velmi silný příběh na kterém mi ovšem vadilo některé herecké obsazení.(28.11.2014)

Och bože, americká kinematografie byla odjakživa posedlá vztahem otců a synů a "Na východ od ráje" je typickým představitelem těchto filmů. Odhlédnu-li od respektu k hereckému výkonu Jamese Deana v hlavní roli a dalším kvalitám tohoto klasického snímku, za sebe nemám problém prohlásit, že je tento film prostě jen... nesnesitelně nudný a ve svém výrazu až melodramaticky afektovaný. Obecně moc nemusím filmy z 50. let, všechny mi přijdou strašně stejné a beznadějně zaseklé v době svého vzniku, která je z nich cítit na sto honů. Třeba už jen ta příšerná hudba... Ne, toto skutečně není můj cup of tea.(5.3.2013)

V příběhu dvou bratrů, jenž je jasnou revizí biblického příběhu o Kainu a Abelovi, více než generační spor (otec x syn) zaujme rebelantský postoj Jamese Deana. Když Kazanovi odpustíme jeho stinnou politickou minulost, můžeme jeho adaptaci Steinbecka zařadit mezi ty bezesporu nadprůměrné!!(5.6.2006)

James Dean v jedné ze svých rebelských rolí opět ukazuje, jak velkým talentem oplýval. Velká, převelká škoda, že tak záhy zemřel. Film je zpracováním literární předlohy Johna Steinbecka a i když se knize kvalitou moc nepřibližuje, přesto jde o výborně natočené drama.(1.8.2002)

Velmi silný film, kterému dám plný počet, přestože má maličko pomalejší začátek. Výborný Dean to každopádně jistí. Konec je opravdu úžasný, i když možná maličko moc "šťastný". Dojmy jsou ale silné. 4 a 1/2, zaokrouhleno tedy nahoru.(1.12.2010)

• - James Dean dělal při natáčení vše pro to, aby spor jeho postavy s rodinou maximálně vynikl. Mimo kamery např. soustavně provokoval svého kolegu Raymonda Masseyho, aby v něm vzbudil nefalšovanou nevraživost. (jenik71)

• - Film sa nakrúcal v Mendocino a Salinas Valley v Kalifornii. (Michal74)

• - V roku 1955 získal film Zlatý glóbus za najlepší film v kategórii dráma. (Michal74)