V přístavu

• slovenský

V prístave

Krimi / Drama

USA, 1954, 108 min

Tento americký film je na svou dobu velmi syrový a tím i novátorský - vždyť něco podobného bychom v polovině padesátých let mohli sledovat pouze v Evropě, kde ještě dožívala inspirace italským neorealismem. Marlon Brando je zde samozřejmě výborný jako vždy, skoro se mi zdá, že role primitivů mu jdou ze všeho nejlépe (viz. Tramvaj do stanice touha). Ostatní herci se rovněž nedrží příliš pozadu a režisér Kazan dokázal vše dokonale zharmonizovat ve smysluplný celek. Pokud mi něco nesedí, pak je to happyendový konec. Když příštavní padouši zlikvidovali tolik oponentů, proč by se měli zdráhat před vyzmizíkováním osamělého Marlona, o němž ke všemu vědí, že je může úplně zničit? No ale co - v životě už se staly i nepravděpodobnější věci, než že pravda a láska jednou zvítězily nad lží a nenávistí, že.(5.3.2005)

Film V přístavu je skvělým vyprávěním o charakterním Terrym (Marlon Brando), kterak bojuje proti organizovanému zločinu, skrývající se za odbory v přístavním doku. To vše zcela ve stylu filmu noir, který je správně špinavý, temný, nepříjemný a neznadějný. Co víc si přát?! Říká se, že jde o nejlepší Kazanův film. Já jeho ostatní filmy neviděl, ale věřím tomu...(30.4.2008)

Uznávam, že v On the waterfront podal Marlon Brando uspokojivý výkon, téma je klišovitá (čo by sa dalo prekúsnuť, veď treba brať ohľad i na rok vzniku), ale podobne ako pár kúskov, čo som videla od Kazana skôr (East of Eden, A Streetcar Named Desire), ma film viac-menej nudil.(7.2.2009)

Opravdu velice dobrý snímek se zajímavým příběhem, skvělou kamerou, výbornými herci a pořádnou "chlapskou" atmosférou. Podle mě nejlepší role Marlona Branda.(6.11.2007)

Brando je machr a Lee J. Cobb jako záporák taky nezklamal, ale chtělo to větší drive. To Brandovo bloumání člověka za chvíli omrzí a nahoru to tahá až závěr, který určitě patří k tomu nejlepšímu z padesátek. Alespoň že Eva Marie Saint byla krásná celou dobu :)(4.9.2008)

• - Snímek je volně založený na životních zkušenostech režiséra Elii Kazana. (Hans.)

• - Roli Edie Doyle odmítla Grace Kelly, která místo toho natočila Okno do dvora (1954). (Kulmon)

• - Když Elia Kazan přemlouval Marlona Branda, aby přijal roli, zalhal mu, že se o roli zajímá Paul Newman. (J.A.K.)