V přístavu

• slovenský

V prístave

Krimi / Drama

USA, 1954, 108 min

Drama o rozklíženém jedinci, který se vzepře svým bývalým chlebodárcům, protože se zamiluje do sestry chlápka, s jehož smrtí má co do činění. Z Marlona Brando už ve věku necelých třiceti let sálala osobnost, herecký um a charisma ztělesněné jedinou kostkovanou košilí. Jeho partnerku zahrála panenská Eva Marie Saint, jejíž neobyčejnou krásu si však ještě více vychutnáme v Na sever severozápadní linkou. Hlavního záporáka sehrál Lee J. Cobb, známý jako ten nejrozhněvanější z 12 rozhněvaných mužů. Opravdu silné sociální drama zároveň upozorňující na bídu a strach obyčejných lidí, kteří musí být N a N vůči mafii. Rád bych dal plný počet, chybělo jen malilinko. Zajímavosti: Role Terry Malloye byla původně určena pro Johna Garfielda, ten však zemřel krátce před natáčením. *** Počáteční rozpočet 1 milion dolarů film překročil desetkát již v počátku natáčení. *** Při výslechu je Slim označen jako Mladen Sekulovich, což bylo pravé jméno jeho představitele Karla Maldena. Ten si zvolil pseudonym kvůli svému příliš etnicky znějícímu skutečnému jménu. *** Filmový debut Evy Marie Saint, která za svj výkon obdržela Oscara za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlější roli. *** Filmový debut Johnnyho Sevena. *** Jediný film, který nebyl muzikál, pro který složil hudbu Leonard Bernstein. *** O roli Terryho Malloye se ucházel i Frank Sinatra. *** Honorář Marlona Brando byl 100000 dolarů, režisér Elia Kazan dostal tutéž částku plus 25% z výnosu. *** Zlatá soška, kterou za svůj výkon dostal Marlon Brando byla buď ztracená nebo ji někdo ukradl. Ocenění bylo na prodej v londýnské aukční síni. *** Scéna, kdy si Marlon Brando vzal rukavice Evy Marie Saint byla neplánovaná. Saint ji náhodně upustila a zbytek byl improvizovaný. *** Roli Edie Doyle odmítla Grace Kelly, která místo toho natočila Okno do dvora (1954). *** Jako kompars se ve filmu objevilo mnoho přístavních dělníků z Hobokenu v New Jersey. *** Hlavní postavy jsou založeny na skutečných lidech. *** Terryho bratra Charleyho měl původně hrát Lawrence Tierney, ale žádal příliš vysoký honorář. *** V původním scénáři byl Terry starší rozvedený muž. *** Výkon Marlona Brando v tomto filmu byl v roce 2006 časopisem Premiere oceněn jako druhý nejlepší všech dob. *** Debut Michaela V. Gazzo. *** Poprvé se před kamerou objevil i Pat Hingle. *** První filmová příležitost pro herce Fred Gwynne. *** První film Martina Balsama.(11.5.2009)

Tento americký film je na svou dobu velmi syrový a tím i novátorský - vždyť něco podobného bychom v polovině padesátých let mohli sledovat pouze v Evropě, kde ještě dožívala inspirace italským neorealismem. Marlon Brando je zde samozřejmě výborný jako vždy, skoro se mi zdá, že role primitivů mu jdou ze všeho nejlépe (viz. Tramvaj do stanice touha). Ostatní herci se rovněž nedrží příliš pozadu a režisér Kazan dokázal vše dokonale zharmonizovat ve smysluplný celek. Pokud mi něco nesedí, pak je to happyendový konec. Když příštavní padouši zlikvidovali tolik oponentů, proč by se měli zdráhat před vyzmizíkováním osamělého Marlona, o němž ke všemu vědí, že je může úplně zničit? No ale co - v životě už se staly i nepravděpodobnější věci, než že pravda a láska jednou zvítězily nad lží a nenávistí, že.(5.3.2005)

Rozpočet $910,000Tržby USA $9,600,000Tržby Celosvetovo $-║ Herci výborný, práve na nich ostáva celé bremeno prevažne jednoducho koncipovaného filmu, oni ho povyťahujú čo to dá ale nestačí to, lebo je škoda že ten dej bol tak priamočiaro komorne zameriavajúci sa prevažne na jednu vec(smrť robotníka v dokoch Doyla) a nemal širšie podfarbenie, mohla to byť fakt silná dráma, minimálne herecký potenciál tam na to bol. /70%/(3.5.2009)

Moje velké očekávání naplněno nebylo, ale V přístavu není vůbec špatným filmem. Za zhlédnutí stojí už kvůli excelentnímu výkonu, který předvedl Marlon Brando a ve vedlejší roli skvělí záporák Lee J. Cobb.(7.10.2011)

Opravdu velice dobrý snímek se zajímavým příběhem, skvělou kamerou, výbornými herci a pořádnou "chlapskou" atmosférou. Podle mě nejlepší role Marlona Branda.(6.11.2007)