poster

Frigo na mašině

 • anglický

  The General

 • slovenský

  Frigo na mašine

Komedie / Romantický / Dobrodružný / Válečný / Akční

USA, 1926, 79 min (SE: 107 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • D.Moore
  *****

  Netvrdím, že jde o jednoznačně nejlepší film Bustera Keatona (z mého pohledu s ním o tento titul soupeří Frigo jako Sherlock Holmes a Plavčík na sladké vodě), ale je to skvělá podívaná, které nelze vytknout vůbec nic. Propracované akční scény, kouzelný humor, poněkud netradiční, ale působivá válečná atmosféra, kaskadérské kousky jedna báseň... Kéž by se Buster dozvěděl, kolik lidí dnes tenhle famózní biják, jenž v době vzniku kritika strhala, bezvýhradně zbožňuje.(21.2.2015)

 • berg.12
  *****

  Ve své délce nemůže film snad ani být čistokrevnou groteskou (sám jsem viděl 107 minutovou verzi, což z ní činí tu absolutně nejdelší, co znám). Kdo čeká nepřetržitou gagovou eskapádu, může být hodně zklamán a upřímně se divím i těm, kteří ji považují za tu nejvtipnější ze všech grotesek. Typický fraškovitý humor je tady použit spíš jako koření, hlavní slovo má nápad, akce a velkolepost. Ve které jiné grotesce uvidíte impozantní souboj armád a destruktivní honičky lokomotiv (žádné modýlky), přičemž scéna pádu jedné z nich je nejdražší scénou němého filmu.(7.10.2006)

 • NinadeL
  ****

  Keatonovka jak se patří. Frigo v tísni nejprve řeší dilema hrdé přítelkyně, která ho v časech občanské války bez uniformy nechce, a navzdory osudu se stává válečným hrdinou. Tomuto procesu je naštěstí drahá polovička přítomna, takže na závěr nemá problém uznat mužíčkovy zásluhy. Pointou všeho se stává bezmocná scéna, kdy Frigo netuší, jestli polovičku uškrtit nebo políbit a proto zvládne obojí. #LFŠ(20.5.2012)

 • DaViD´82
  *****

  Osmnáctý nejlepší americký snímek všech dob dle ankety Amerického filmového institutu - a nutno dodat, že oprávněně. Nový hudební doprovod Tokyo City Philharmonic Orchestra pod vedením Joea Hisaishiho tomu dodává úžasnou šťávu. Pro některé může být výhodou, že to není klasicky groteskově ztřeštěné - je zde vše od lásky, situační komiky, války, honiček... Prostě vše v čistém kondenzátu klasické zábavy. Navíc je to opravdu akční a dynamické, nejen na svou dobu. Buster Keaton si zde splnil svůj velký sen co se týče vlaků. Nebýt slabší prostřední pasáže ve velitelském sídle Unie a útěku z něj, tak je to bezchybné. Ovšem i tak je to geniálně jednoduché, jednoduše geniální.(11.11.2007)

 • Gilmour93
  ****

  Groteska? Němá akční komedie? Romantické drama na pozadí válečného konfliktu? Nevím, ale Joseph F. Keaton je opravdu zdatný stuntman..(1.9.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace