Frigo na mašině

The General

• slovenský

Frigo na mašine

Komedie / Romantický / Dobrodružný / Válečný / Akční

USA, 1926, 79 min (SE: 107 min)

S ohledem na tehdejší filmařské možnosti a stáří filmu nemám jinou možnost než dát plný počet kulí, tedy hvězd. Opravdu brilantní výkon Bustera Keatona, který si s lokomotivou hrál jako kdyby nebyl na železném oři, ale v pohodlném autě, kdy si vyskočí, naskočí, na fleku zastaví. Film má spád, napětí a je fakt zábavný. Často jsem se obdivovala takové té nezranitelnosti hereckých představitelů, kdy padali nebo na ně něco padalo, všechno vypadalo tak realisticky a oni v mžiku byli na nohou a jakoby se nechumelilo, jelo se dál. To mám na grotesce ráda.(5.4.2014)

Cože???!? Na tohle že Chaplin neměl???!? Nesmyslnější tvrzení jsem skutečně nikdy neslyšel. Uznávám, že tento film je originální (koho by taky napadlo natočit 75 minut trvající vlakovou honičku :-D), ale rozhodně mě nedokázal pobavit tak moc, jako filmy Chaplina. Dokonce i u mnohých krátkých grotesek Chaplina jsem se bavil více. Buster Keaton sází na bezduchou a neustávající akci, která ani mnohdy není vtipná, zatímco Chaplin předvádí nenapodobitelné komické kreace, a navíc jeho filmy nepostrádají alespoň nějakou myšlenku. A dokonce i dnes přinutí člověka, aby se nad určitými věcmi běžného života. A rozhodně jsem ve filmech Chaplina ještě neviděl tak debilní konec, jako v tomto filmu (Buster Keaton byl asi velkým milovníkem války :-D). Takže ano, tento snímek se mi líbil, bylo to pěkné a v dané době skutečně nevídané, ale Chaplin nic takového nepotřeboval, neboť jeho filmy a herecké výkony jsou nenapodobitelné i v době dnešní a pochybuji, že někdo něco podobného ve světě filmu vůbec někdy dokáže zopakovat...8/10(20.10.2007)

Geniálně bláznivé, ovšem nikoliv naivní. Vlakové honičky (jak pronásledování Generála, tak útěk s ním) bych si mohl pouštět stále a stále dokola aniž by omrzely. Keatona si navíc již po pár okamžicích musí zamilovat každý. Rozhodně jedna z nejlepších groteskoidních komedií.(9.1.2010)

Jestli se nepletu, tak by to měl být "Frigo na mašině", což byl svého času absolutní vrchol němé grotesky. Osobně si myslím, že na tenhle film neměl ani Charlie, ač ho mám hodně rád :)(12.2.2003)

Netvrdím, že jde o jednoznačně nejlepší film Bustera Keatona (z mého pohledu s ním o tento titul soupeří Frigo jako Sherlock Holmes a Plavčík na sladké vodě), ale je to skvělá podívaná, které nelze vytknout vůbec nic. Propracované akční scény, kouzelný humor, poněkud netradiční, ale působivá válečná atmosféra, kaskadérské kousky jedna báseň... Kéž by se Buster dozvěděl, kolik lidí dnes tenhle famózní biják, jenž v době vzniku kritika strhala, bezvýhradně zbožňuje.(21.2.2015)

• - Buster Keaton vždy říkal, že Frigo na mašině je jeho nejoblíbenější film. (Kulmon)

• - Protože v době natáčení nebylo možné vytvořit scénu zničení lokomitivy pomocí efektů, musel být „obětován“ skutečný exemplář, díky čemuž se titul řadí mezi nejdražší němé filmy. (camper)

• - Kvůli vysokým výdajům na tento film a diváckého neúspěchu (film nebyl přijat zřejmě kvůli tomu, že diváci čekali jednoduchou komedii a místo toho dostali historické drama s gagy) byl donucen Buster Keaton podepsat nevýhodnou smlouvu se společností MGM, která mu sebrala prakticky veškerou svobodu. (Rosana)