Frigo na mašině

The General

• slovenský

Frigo na mašine

Komedie / Romantický / Dobrodružný / Válečný / Akční

USA, 1926, 79 min (SE: 107 min)

Snad nejlepší (rozhodně nejlegračnější) němý film, co jsem viděl. Sice mám z doby grotesek nejraději Laurela a Hardyho (jejich nejlepší kousky ovšem přišly až se zvukem), ale Bustar Keaton alias Frigo v tomhle filmu skutečně válí.(19.7.2006)

S ohledem na tehdejší filmařské možnosti a stáří filmu nemám jinou možnost než dát plný počet kulí, tedy hvězd. Opravdu brilantní výkon Bustera Keatona, který si s lokomotivou hrál jako kdyby nebyl na železném oři, ale v pohodlném autě, kdy si vyskočí, naskočí, na fleku zastaví. Film má spád, napětí a je fakt zábavný. Často jsem se obdivovala takové té nezranitelnosti hereckých představitelů, kdy padali nebo na ně něco padalo, všechno vypadalo tak realisticky a oni v mžiku byli na nohou a jakoby se nechumelilo, jelo se dál. To mám na grotesce ráda.(5.4.2014)

Scénář: Clyde Bruckman, Buster Keaton .. Můj první němý Buster Keaton a nakonec velice příjemné seznámení. Nesází sice na hluboké myšlenky nebo emoce (jako Charlie Chaplin v některých svých dílech), ale příběh, který je plný akce, pohybu a dobrodružství.(7.12.2008)

Uznávam, že na daný rok vzniku Buster Keaton natočil žánrovo vtipnú zmes romanticko - vojnovej komédie, no ja osobne, čo som vyrastala na Jurských parkoch, sa do nemej snímky z roku Pána cez vynaloženú snahu, nedokážem vžiť. Pričom Keaton je vážne skvelý režisér a herec a svojím talentom vniesol do snímky švih a pestrosť. Bol by hriech nespomenúť unikátnu scénu s rozpadnutým vlakom na moste, ktorá si nezaslúži 1*, ale hneď 3*, no i tak filmu nemienim prilepšovať len preto, že je všetkými možnými filmovými inštitútmi považovaný za doslovný kult v oblasti filmu.(22.6.2010)

Některé scény zavánějí genialitou (lokomotivy a most, skok přes oheň), Buster Keaton ve své nejlepší formě muže s kamennou tváří, škoda toho místy úplně nepadnoucího střihu.(10.2.2010)

• - Příběh je založen na pravdivé události během občanské války. (Kulmon)

• - Kvůli vysokým výdajům na tento film a diváckého neúspěchu (film nebyl přijat zřejmě kvůli tomu, že diváci čekali jednoduchou komedii a místo toho dostali historické drama s gagy) byl donucen Buster Keaton podepsat nevýhodnou smlouvu se společností MGM, která mu sebrala prakticky veškerou svobodu. (Rosana)

• - Americký filmový institut v roce 2007 ohodnotil film jako 18. nejlepší všech dob. (Kulmon)