Frigo na mašině

The General

• slovenský

Frigo na mašine

Komedie / Romantický / Dobrodružný / Válečný / Akční

USA, 1926, 79 min (SE: 107 min)

Bavil jsem se moc dobře, Frigo na mašině je akčnější a dynamičtější než Chaplin, ale lepší? Jsou to dva různé styly humoru - Charlie jde víc po emocích, a proto ho mám radši.(14.5.2007)

Zklamání. Friga na mašině jsem si nechával až téměř na konec. Viděl jsem velkou část tvroby Bustera Keatona The General předcházející, z nichž se mi nejvíce líbil Frigo ve člunu a Frigo jako obětní beránek (posléze se mi jako nejlepší/nejoblíbenější Keatonovi filmy vyprofilovaly snímky Three Ages a Scarecrow ) . Čekal jsem, že si tentokrát dám svou první pětihvězdu němému snímku, avšak chyba lávky. První půlhodina vypadá velice slibně, je to hodně svižné a hudba, kterou jsem měl k dispozici, byla neuvěřitelně geniální. Bohužel se ale opakovala tolikrát, že jsem z ní ke konci v podstatě šílel vzteky. A vůbec celý film jde od té půlhodiny pozvolna do kopru. Je to hodně netypický Keatonův počin. Hledal jsem dost těžce nějaké jeho typické fóry, ale byly k nalezení většinou na začátku nebo na úplném konci. V podstatě to tak po celou dobu není ani moc vtipné a zbývají potom jen dvě věci, kterými se Frigo na mašině dle mého názoru od jeho většiny předchozích děl liší - svou délkou a chvílemi opravdu pompézními a obdivuhodnými záběry.(17.7.2006)

Boží! Buster Keaton aka Johnny Gray feat. lokomotiva. Naprosto úchvatná němá groteska, která mi nečekaně vyrazila dech. Věřte, že já nepatřím mezi fanoušky němého filmu (povětšinou z nich mám strach) ovšem Buster je, co se týče komediálnosti a mrštnosti, daleko předaleko před Chaplinem, takže palec nahoru (pro mě...)__ Na The General mě především zaujala monumentálnost některých scén. Například finální bojová scéna, kdy se vojácí brodí přes řeku a všude jsou vidět čoudy z děl, dojde vám, že Frigo na mašině vůbec nebyl levnou záležitostí (mašina padající z mostu je skvělá). Navíc Keatonovo komediálnímu talentu se prostě nejde nesmát. Nečekaných 95% a chci mít takový elán do života jako B.K. ....(30.12.2008)

Tohle by se docela dobře mohlo jmenovat Frigo aneb Cesta tam a zase zpátky...:-)(30.7.2007)

Napodiv sa mi tento Keatonov film nezdal ani tak vtipný, ako skôr akčný. Práve výborná vlaková naháňačka bolo to, čo sa mi na filme páčilo najviac.(2.1.2009)

• - Americký filmový institut v roce 2007 ohodnotil film jako 18. nejlepší všech dob. (Kulmon)

• - Časopis Premiere zvolil film mezi 50 nejlepších komedií všech dob v roce 2006. (Kulmon)

• - Buster Keaton vždy říkal, že Frigo na mašině je jeho nejoblíbenější film. (Kulmon)