Frigo na mašině

The General

• slovenský

Frigo na mašine

Komedie / Romantický / Dobrodružný / Válečný / Akční

USA, 1926, 79 min (SE: 107 min)

Pěkně to odsýpá, je to napínavé. Kéž by takovéhle byly všechny němé filmy. Možná to bude i rozumnou délkou.(26.4.2011)

Snad nejlepší (rozhodně nejlegračnější) němý film, co jsem viděl. Sice mám z doby grotesek nejraději Laurela a Hardyho (jejich nejlepší kousky ovšem přišly až se zvukem), ale Bustar Keaton alias Frigo v tomhle filmu skutečně válí.(19.7.2006)

Pro mě zatím rozhodně nejlepší filmový-němý zážitek. Buster Keaton je neskutečně pohybově nadaný a jeho gesta jsou opravdu vtipná a ne trapná, jak tomu v mnoha groteskách je. Nemalou zásluhu na mém hodnocení má také hudba. 90%(25.7.2008)

Netvrdím, že jde o jednoznačně nejlepší film Bustera Keatona (z mého pohledu s ním o tento titul soupeří Frigo jako Sherlock Holmes a Plavčík na sladké vodě), ale je to skvělá podívaná, které nelze vytknout vůbec nic. Propracované akční scény, kouzelný humor, poněkud netradiční, ale působivá válečná atmosféra, kaskadérské kousky jedna báseň... Kéž by se Buster dozvěděl, kolik lidí dnes tenhle famózní biják, jenž v době vzniku kritika strhala, bezvýhradně zbožňuje.(21.2.2015)

Buster Keaton byl jedna z největších osobností němého filmu. Jeho slavná postavička Frigo přežila mnohé jiné umělce té doby o nichž už dnes příliš nevíme. Jednoznačně nejpovedenějším Keatonovým filmem se stal Frigo na mašině. Má všechno co by měl takový film mít - Spád, vtip, napětí a odlehčenost. Vše zabalené v působivém vydání. Buster Keaton byl skutečná legenda a důkaz máte právě zde.(17.7.2005)

• - V roce 1972 zorganizoval britský filmový časopis Sight and Sound velkou mezinárodní anketu, ve které měli filmoví historici a publicisté vyjmenovat 10 nejlepších filmů všech dob. "Frigo na mašině" získal 8. místo a byl v této anketě uveden jako nejlepší filmová komedie vůbec. (sud)

• - Příběh je založen na pravdivé události během občanské války. (Kulmon)

• - Buster Keaton (Johnny Gray) robil všetky nebezpečné kúsky s lokomotívou osobne. (vander19)