poster

Frigo jako Sherlock Holmes

 • USA

  Sherlock, Jr.

 • slovenský

  Frigo ako Sherlock Holmes

Komedie / Dobrodružný / Romantický

USA, 1924, 44 min

Režie:

Buster Keaton

Kamera:

Elgin Lessley
 • D.Moore
  *****

  Tak tohle je rozhodně jedna z nejlepší keatonovek, jaké jsem zatím viděl - po Frigovi na mašině snad druhá nejskvělejší. Co do příběhu (parodie jako vyšitá) i nápaditosti gagů (vražedná židle, kulečník, jízda na motorce), neskutečných triků a okouzlující atmosféry (vstup do filmu, průskok prodavačkou kravat), vše je na jedničku.(31.10.2014)

 • jonyyy
  ***

  Tento film je jedinečný hlavně díky poslední čtvrthodince, která je trikové a kaskadérské stránce opravdu dokonalá a zasloužila by plný počet. Ale slabý příběh a opravdu nudná první půlka sráží mé hodnocení na 65%(12.5.2009)

 • Webb
  ****

  Frigo jako Sherlock Holmes je nejkratším hraným filmem Bustera Keatona, nicméně jde o pozoruhodné dílo, které má dobře vystavěnou zápletku, fascinujicí atletické výkony (Keaton sám předváděl všechny své kaskadérské scény a při jedné z nich si zlomil obratel, aniž by si toho povšiml), artistickou virtuozitu a avantgardní ztvárnění věčné dichotomie mezi skutečností a iluzí. Keaton zde hraje promítače a rádoby detektiva falešně obviněného z okradení otce své dívky. Po falešném obvinění ze strany svého rivala a druhého nápadníka (Ward Crane) je mladík vykázán z dívčina domu. Sklíčený usne v zaměstnání. Ve snu vstoupí na plátno (ve skvělé scéně optického efektu), kde se stává elegantním protagonistou Sherlockem, druhým nejslavnějším detektivem na světě. Čtyřiačtyřicetiminutový film ženou kupředu v horečném tempu neuvěřitelné kaskadérské kousky a složité gagy. Zpočátku filmová realita odmítá nového protagonistu přijmout a napětí mezi oběma světy je nádherně zobrazeno montáží prostorových posunů, které našeho zmateného hrdinu přenášejí do doupěte lvů, doprostřed burácejicích vln nebo do sněhové vánice. Postupně se ve filmovém světě zcela zabydlí. V inscenovaném příběhu se ničema (rovněž hraný Wardem Cranem) marně snaží hrdinu zabít, zatímco Sherlock vyřeší záhadu ukradených perel. Frigo jako Sherlock Holmes nejen předvádí neuvěřitelné kousky, jimiž je Keaton pověstný, ale rovněž klade bezpočet otázek. Ze sociálního hlediska jde o komentář k představám o směřování americké společnosti. V psychologické rovině film nabízí motiv náhradního naplnění v imaginárním světě, neboť protagonista ho nedokáže dosáhnout v obyčejné hmatatelné skutečnosti. Především je pak film odrazem povahy umění, což je téma, které opět vystoupí na povrch v Kameramanovi (1928), když se Keaton zaměří z média na diváka. [7,5/10] (Buster Keaton Productions) (Němý, čb. /// Produkce: Joseph M. Schenck, Buster Keaton /// Scénář: Clyde Bruckman, Jean C. Havez, Joseph A. Mitchell /// Kamera: Byron Houck Elgin Lessley /// Hudba: Myles Boisen, Sheldon Brown, Beth Custer, Steve Kirk, Nik Phelps) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](28.10.2009)

 • Terva
  *****

  CITÁT - Nejkratší hraný film Bustera Keatona, zároveň jeho první režie a jeho fascinující atletické výkony.......... Scénář - Jean C. Havez, Clyde Bruckman a Joseph A. Mitchell. Kamera - Elgin Lessley, Byron Houck. Hudba - Myles Boisen, Sheldon Brown, Beth Custer, Steve Kirk a Nik Phelps(15.4.2013)

 • dwi
  ****

  Buster Keaton se svou jedinečnou originalitou neztrácí tempo ani v delších filmových počinech. Kreativita, s jakou se pouští do svých rolí, značně převyšuje komiky tehdejší doby. Zcela jistě se nám dnes můžou jevit některé jeho gagy jako laciné (banánová šlupka a podobné), avšak ty jsou vyváženy těmi, které svou hravostí a komičností udržují děj v tempu (například kulečníková scéna je naprosto dokonalá). Za zdůraznění zcela jistě stojí střihačská stránka vrcholící ve snové sekvenci, kdy Keaton vstupuje na filmové plátno. Jeho hravost, sžití s rolí a mnoho dalšího dělá z tohoto komika více než jen laciného herce. A v porovnání s jeho staršími díly zjistíme, že jeho originalita v komických scénách nezná mezí.(22.7.2003)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace