Frigo jako Sherlock Holmes

Komedie / Dobrodružný / Romantický

USA, 1924, 44 min

Buster Keaton

Elgin Lessley

„Dalšího dne mistrova mysl rozlouskla záhadu. Tedy až na to, kde jsou perly, a kdo je ukradl.“ Začátek byl docela dost vtipný, ale tak nějak „jen“ nadprůměrně. Postupně se však film začal rozjíždět a od nasednutí na motorku (naprosto parádní trikovo-kaskadérská jízda) už to byla obrovská zábava až do konce. Nemluvě o mnoha opravdu nápaditých scénách (fantazie a originalita dýchá skoro z každého záběru), ať už to byl např. popis dolaru, kulečníková partie, převlekový únik, zmizení v kufříku či třeba závěrečná nápověda (tomu se alespoň říká vtipná tečka). Kvůli začátku dávám „jenom“ slabší, ale přesto plný počet.(1.6.2015)

(1001) Vynikající. Kéž by aspoň třetina dnešních komedií dokázala být takovýmhle způsobem vtipná. Fantazie je největší dar, já to říkám pořád, a u Bustera Keatona jsem ochotna bez uzardění tvrdit, že on opravdu žádné meze ničemu neklade.(4.8.2009)

Úvod se sice mírně táhne, ale to, co přijde ve druhé půlce, je snad nejlepší detektivní parodie všech dob. Obzvlášť dva momenty mi přivodily takové záchvaty smíchu, jaké dlouho nepamatuji - kde jenom na takové nápady dříve chodili.. 85%(19.3.2014)

• RHK

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly.(18.9.2009)

Tento film je jedinečný hlavně díky poslední čtvrthodince, která je trikové a kaskadérské stránce opravdu dokonalá a zasloužila by plný počet. Ale slabý příběh a opravdu nudná první půlka sráží mé hodnocení na 65%(12.5.2009)

• - Při natáčení se stala Busterovi Keatonovi nejhorší nehoda v jeho kariéře. Ve scéně, kdy skáče z vagonu na vagon vlaku a nakonec se chytne vodovodu, ho proud vody strhne na kolejnice a on si rozdrtí krční obratel. Několik dní nenatáčel, ale že si rozdrtil obratel, na to přišel až o několik let později. Kdyby dopadl o pár milimetrů jinak, zlomil by si vaz. (Rosana)