Nenasytná Tiffany

Andy Fehu

Andy Fehu

Jakub Ševčík

Michal Böhm

Cinema verité po česku a v českém (sociálně laděném) hororu. Od éry Formana s Papouškem nikdo důstojně nenavázal na jejich zdatnou práci s autentičností. Mám na mysli nenásilné začlenění a provázání profesionality s amatérstvím. Andy Fehu přišel ve svém filmovém debutu s tím nejlepším, co naformátoval do svých studentských a amatérských krátkometrážních počinů. Natočil horor, v němž je hororová zápletka úžasně vpravena do současné reality. Sledujeme příběh váguse Pepy, zlodějíčka bez příjmů, před nímž se třese každá opuštěná chata, z níž přemístí věci do zastavárny, kde je mu vyplaceno pár mizerných stovek, aby nějakým způsobem přežil den. Na jedné ze svých zlodějských výprav nalezne v trávě zapomenutou ruční kameru se záznamem zachycujícím párek hledačů vzácných kovů v ohrožení života. Muže uvízlého ve vykopané jámě cosi zaživa požírá. Pepa s vidinou zbohatnutí neváhá ani minutu a vydává se do oblasti, kde bylo video pořízeno. Není zdaleka sám, kdo o senzačním nalezišti ví. Sexy ženský hlas láká mamonu chtivé na vzácné mince, ale jejich vykopání je životu nebezpečné. Koumák Pepa ale ví, jak nad záludným žravým monstrem vyzrát. Na "kopáčské" práce začne posílat místní bezdomovce, jejichž zmizení nikomu nepřijde nápadné. Pepova životní úroveň náhle vzroste, neboť za mince dostane v zastavárně pokaždé solidně zaplaceno. Ale tak dlouho se chodí pro mince, až se Pepa přetrhne. Fehu si do hlavní role vyhlédl Leoše Nohu (podílel se i na scénáři a hudbě). A ten je ve své kreaci naprosto brilantní a každého odrovná. Uvěříte mu úplně všechno, co udělá. Ve filmu není moc scén, kdy by měl dobrou náladu. Většinou je podmračený, smrdí alkoholem i cigárami, nadává, nasírá se, ale hltal jsem ho. Nemá kolem sebe sbor profesionálních herců. Vlastně jen Petra Čtvrtníčka (jeho porno režisér byl rovněž autenticky excelentní), s ním je v jedné z počátečních sekvencí, druhým profesionálním hercem je zatím málo známý Jiří Panzner (Edy ze seriálu Ulice), který je v roli kámoše z ulice rovněž velmi uvěřitelný. Pepovy návštěvy restaurací a objednané prostitutky z eskortu, to jsou také dost realisticky zobrazené scény. Dohromady film úplně horor nepřipomíná, ale jde v něm i o jakýsi sociální náhled. Muž na okraji společnosti najde rizikový zdroj příjmů, to by bylo výstižnější. A je mu šumák, jestli při jeho možnosti zisku a konfrontaci s potvorou v zemi zařve pes, bezdomovec, nebo jeho nejlepší kámoš. Hlavně že on bude mít "krupici" na děvky a chlast. Se zobrazením drastických scén to není žhavé. Bezdomovci jsou zabíjeni mimo obraz, ale pocit, kdy místa, kde dřív pravidelně stávali, zejí prázdnotou, byl nepříjemný. Film si dal práci, aby atmosféra byla patřičně neutěšená a znepokojivá, i když se divák drastických scén dočká jen v malém zlomku. To nejlepší gore si schová až ve vypjatém finále u jámy. Žravá potvora připomíná i něco ze Švankmajerových výtvorů, je taková poctivě česká. Nebudu prozrazovat, co to bylo zač. Originální námět, mnohovrstevná režie, která zdaleka nedává jen průchod hororovým choutkám, vynikající Leoš Noha a spol., ojedinělá režijní práce s autentickým detailem a atmosférou, to vše je zárukou dílka, které při svém uvedení v kině působilo velmi nenápadným a skromným dojmem. Tenhle film na své objevení divákem teprve čeká. 80%(29.10.2015)

Příjemná kombinace béčkového hororu a demonstrace českého buranství.(10.7.2015)

Takový malý poklad současné české filmové produkce.(29.10.2015)

• hirnlego

Nenasytná nuda.(3.8.2015)

Reflexe sociální současnosti a života společenské spodiny na maloměstě a zároveň důvtipná satyra na čecháčkovství, zabalená do béčkové hororové komedie o masožravé díře v zemi... Nenasytná Tiffany je multižánrovým mixem, jehož všechny složky jsou v dokonalé proporční souhře – děs, napětí, humor i společensko-sociální kritika jsou přítomny ve správných poměrech a fungují pospolu nade všechna očekávání. Mouchy by se sice našly, nicméně i tak jde o snímek nesmírně zdařilý, na němž je potřeba ocenit především to, že se vůbec někdo odvážil adaptovat do českého prostředí skutečně netradiční filmařské a žánrové prvky, povedlo se mu to, a vznikl film, který nejenže baví, ale i má co říct. Opravdu velké a příjemné překvapení. Delší recenze ZDE.(22.11.2015)

• - Natáčelo se v obci Horní Jiřetín a u nedalekého zámku Jezeří na Mostecku. (Lajty)

• - Film, který sleduje Pepa (Leoš Noha), který z něho zřejmě odkoukal vrhací techniku, je V zajetí kanibalů (1988). (Chřástal)