Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (279)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Zo školy do praxe je všade poriadny šok a medicíny sa to bude týkať asi dvojnásobne. Odsunutie niekde do prdelákova, kde sa nelieči, ale razítkuje, na sebavedomí nepridá. Ale je tam niekde zámok so svojou krásnou pani a táto romantická kombinácia priam vyzýva k básneniu. Čo som si z filmu odniesol? Nikdy neplánuj život na desať rokov dopredu, aj tak sa vyvinie úplne iným smerom. Atmosféra je taká akási trochu temnejšia, alebo smutnejšia, čo korešponduje s presunom deja zo strednej a vysokej školy do života. A romantická línia funguje v (dovtedy) trilógii najlepšie. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

A po promoci hurá do života. Jenže ono to není tak jednoduché, když člověk nechce ohnout hřbet a držet hubu a krok. Šup s takovým vejlupkem někam daleko. A tak Štěpána Šafránka čeká místo pohodlného místečka v nemocnici přidělené místo obvoďáka v jakémsi zapadákově. Po Jeskyňce přišla Píšťalka, podle mě nejkrásnější ze Štěpánových holek. Skvělé vedlejší role zahráli Pavel Zedníček a Jana Hlaváčová. ()

Reklama

aquiver 

všechny recenze uživatele

I třetí díl Básníků se mi ještě líbil, protože je poslední s onou krásnou poetikou. Kvalitativní tendence dílů je sestupná, i na básních je to znát, opakuje se viděné, vyložený propad následuje ale až s porevolučním čtvrtým dílem. Ovšem z tria dívek Borůvky, Jeskyňky a Píšťalky bych si vybral Píšťalku. 65 % ()

Sdoom 

všechny recenze uživatele

Kvalitativně srovnatelné s druhým dílem, ale tohle má trošku jiné přednosti. Krom komediální stránky, která není až tak silná, ukazuje film krásně střet ideálu s realitou a kritizuje poměry ve zdravotnictví nebývalou měrou. Jana Hlaváčová v roli sestřičky byla tak protivná a otravná, i když to samozřejmě byl záměr, že to její věčné kecání začalo po chvíli začalo vážně štvát i mě. Zůstanu stejně jako při předchozím díle u 4 hvězdiček, tentokrát čistých. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Štěpán Šafránek jde poprvé ordinovat a nedopadlo to tak hrozně, jak si možná představoval. Sice dělá "obvoďáka" v Prdelákově, ale je tady spousta zábavných postaviček, které film táhnou dopředu. Na obzoru, po vzoru schématu předchozích dvou dílů, opět nová láska, ale nevydrží moc dlouho. Vytratil se typický humor, který zdobil předchozí básníky. Vše je jako by určeno pro širší diváckou obec, než jen pro jednu cílenou diváckou skupinu. Je to obyčejnější, ale stále dobře koukatelné. 60% ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • Filmového architekta, který Štěpánovi (Pavel Kříž) pomůže s nástěnkou, hraje skutečný filmový architekt Boris Halmi. Kendy na něj dokonce zavolá: „Borisi!“, když jej volá na place. (gug)
  • V čase 01:02:41 zazní věta: „Když v roce 1771 projížděl za své druhé návštěvy Čech a Moravy císař Josef II. krajem, zastavil se i zde v Bezdíkově u hraběte Matyáše a okouzlen zdejší krajinou, rozhodl se zde přenocovat.“ Jen v roce 1771 byla císařovna Marie Terezie, Josef II. se stal císařem až v roce 1780. (budivoj)
  • Když Štěpán (Pavel Kříž) opouští zámek, tak odevzdává papuče a jde ven na boso. Venku má ale boty. (Dzvandzi)

Reklama

Reklama