Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy jsou studenty maturitního ročníku gymnázia v jednom okresním městě. Když jsou po průšvihu s poněkud skandální písničkou "na koberečku" v ředitelně, vnukne jim ředitelka školy nápad nastudovat divadelní představení. Rozhodnou se pro Tylovu Lesní pannu v poněkud netradičním provedení - s hudbou, zpěvy a řadou neobvyklých rekvizit. Zatímco Kendy v divadle vidí nejen příležitost pořádně si užít, pro Štěpána je to šance sblížit se s půvabnou Marcelou Borůvkovou, přezdívanou Borůvka, o niž se uchází i uhlazený úředník Nádeníček. To, co bylo původně jen studentskou recesí, se začne oběma autorům brzy vymykat z rukou, a to nejen vinou svérázného hereckého obsazení, ale také díky informacím v tisku, o které se postará otec jedné ze spolužaček. Podnik nabírá na velikosti, dokonce se ozve i televize, která projeví zájem natočit o představení pořad. V tu chvíli se Štěpánovi a Kendymu zdá katastrofa neodvratnou. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (309)

lennyd 

všechny recenze uživatele

Poslední ročník gymnázia je pro Štěpána (Pavel Kříž) a Kendyho (David Matásek) kromě první lásek také zpestřen jejich pološkolním projektem. Za pomoci Štěpánových básní a Kendyho muziky se pokusí zorganizovat modernizaci divadelního představení o Lesní panně, do kterého zapojí takřka celé městečko. Ale za tím vším je hlavně Štěpánova touha zapůsobit na svoji věčnou lásku, krásnou Borůvku (Miroslava Šafránková)... Nepředpokládám, že by při natáčení tohoto filmečku Pavle Kříž s Davidem Matáskem doufali, že se film stane jedním z nejúspěšnějších představitelů české kinematografie a že se dočká několikerého pokračování. I dneska, i když už je vidět, že má film leccos za sebou přináší spoustu scén, které se nesmazatelně zapsaly do paměti. Skvělý Oldřich Navrátil v roli Emila Nádeníčka to vše jen podtrhuje! ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

"K nám světýlko tě zavede..." a prototyp socialistické ženy Lenka Kořínková míří na moji slabost pro amatérské divadlo. Sladká léta, kdy se teprv rozhoduje, kdo bude lékařem a kdo náckem. Čas básniček, které se ještě nestahovaly z tematických serverů, doživotní škatulka tehdy ještě parodického Oldy Navrátila, Borůvčina tajná nahrávka jako vzor pro Kristýnu s ránou, která nezarůstá, a navrch ♫ Víťa Vávra. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Moje srdeční záležitost. Líbí se mi pořád i po bůhvíkolikáté projekci. Stále mě lákají dva vykutálení kamarádi Štěpán a Kendy, Štepánovo nesmělé balení půvabné dívky Borůvky, jejich "Lesní panna na novo", přihřátý choreograf Hugo Snavný Luďka Kopřivy, samorostlý lázeňský Paganini Františka Ringo Čecha a další věci. Tento díl není asi nejlepší z celé série, má ale nejhezčí verše. (Namaluji tvoje ňadra, dvě kuličky z počítadla...). ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Povedal by som, že najväčšia sila filmu je v tej nostalgii. Lenže to by som musel prvú časť legendárnych básnikov niekedy vidieť. Dejovo je to slabšie, verše ešte nie sú výplodom vyzretého básnického čreva, ale má to šmrnc. Nie tak vtip, ono tu ide viac o tú mladistvú romantiku a múdra starších figúriek. Somrova prehadzovačka, príšerná choreografia pri piesňach v divadle s ešte príšernejšími textami, Filipovský exuje pivo....vlastne áno, aj bez toho, aby som film videl už za dôb normalizačných, je to nostalgia. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Básníci boli vcelku vydarenou filmovou sériou, ktorej hlavnou prednosťou bolo, že boli iní, ako väčšina vtedajšej produkcie. Bohužiaľ, tak, ako u mnohých iných filmov zasadených do konkrétneho miesta a doby, aj básnici nám starnú a zovšednievajú. A nie je to iba prirodzeným starnutím ich predstaviteľov, ale aj konfrontáciou s neskoršou produkciou. Pri dnešnom (rozlúčkovom) sledovaní prvého, a podľa mňa aj najautentickejšieho dielu, som sa už na notoricky známom príbehu Štěpána a Kendyho iba občas pousmial a po záverečných titulkoch som znížil počet hviezdičiek na definitívne tri kusy. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (22)

  • Ústřední výbor tehdy vydal direktivu, že se o filmu nesmí psát v tisku. (hot_spot)
  • V roli hlavního kameramana ČST, povětšinou sedícího za režisérem Perglem (Jiří Kodet), si zahrál skutečný kameraman filmu Emil Sirotek. (Ganglion)
  • Film videlo v kinách 1,6 miliónov divákov. (Raccoon.city)

Související novinky

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama