Hrabalovina, která by Jiřího Menzela kromě jeho hereckého obsazení potřebovala i na režisérské stoličce. Přesto je Kolihův Něžný barbar jedna z lepších filmových adaptací legendárních Hrabalových textů (i když určitě ne nejlepší - přesto famózní Bolek Polívka!), především pak díky své vizuální stránce vypoví mnohé o atmosféře zhoubných 50. let. Námitkám, že tento filmový portrét Vladimíra Boudníka není autentický a obraz kultovního umělce je hrubě zkreslený (stejně jako obraz velkého českého spisovatele i svérázného marxistického filosofa), lze pak oponovat jednoduchým tvrzením, totiž že ani Hrabalův původní text není nic víc než jen (byť geniální) literární stylizace...(19.2.2013)

Asi se nezmohu na nic jiného než na parafrázi Egona (Bondyho): "Kurva fix, to bylo ale překvapivě dobré! Dokonce tak, že pociťuji nutkavou potřebu, přečíst co nejdříve Hrabalovu předlohu, už se těším až se mi dostane do rukou.." 80%(20.2.2013)

Tragikomická epopej o životě tří kamarádů z pražské periferie zasazané do 50.let. Velice dobře zahrané od všech tří hlavních protagonistů Goldflam,Polívka,Menzel ,kteří mezi sebou neustále filozufují a dohadují se. "kurva fix" velmi často použité citoslovce. Za zmínku stojí zrychlený sex na výčepu v podání U.Klukové a Z.Srstky. Ps: je tam jedna chyba a to že se zminují o rozděleném Berlíně zdí což v 50.letech ještě nebylo.(30.7.2008)

Další skvělý film s Polívkou. On Šašek a královna či Kalamita je fajn, ale tohle mělo se Zapomenutým světlem další takový vážnější rozměr. Hrabalovu předlohu jsem nečetl, přesto si myslím, že se úvodní trio role zhostilo dle autorových představ. A na té komunististické zanedbanosti a opršené oprýskanosti domů je dnes cosi nostalgického ... Velmi zajímavý film. * * * *(19.2.2013)

• Maq

Polívka, Goldflam a Menzel deklamují Hrabalovy texty jako ochotníci, kteří nemají text zažitý, ba zřejmě ho ani moc nechápou. Jsou nevěrohodní. Některé jiné, zejména Menzelovy filmové adaptace Hrabala jsou vynikající. Takže to jde, ale toto se mně nelíbí. Nesedí mně Kolihovo režijní pojetí.(17.1.2011)

• - Citované romány jsou Baronova touha a Magdin osud. Druhý jmenovaný je dílem Hedwig Courths-Mahler. (NinadeL)