Příběh Bohumila Hrabala o jednom jedinečném přátelství............Žijí tak říkajíc mimo reálný časoprostor, oddávajíce se svérázným diskusím o pravé podstatě života a umění. Scénář : Václav Nývlt. Kamera : Vladimír Smutný. Hudba : Miki Jelínek(2.9.2011)

Kurva fix, ten Goldflam se ale dokáže zaříznout do paměti. Stejně jako celý film. Bezbřehá fantazie a jedinečná osobitost lidská, uvězněné v šedi a hlouposti primitivního ranného socialismu, plného udavačů a aktivních blbů. Možná to není věrné předloze, ani skutečnosti, ale co na tom. Obojí je pro film jen odrazovým prknem k vlastní osobité variaci, prázdným rámem vyplněným vlastním viděním tématu, plným úžasnými drobností, skvěle čepované atmosféry a nezapomenutelných herecký etud, které fungují každá zvlášť a současně se skládají do vydařené mozaiky. Famózní živel Goldflam a výtečný Polívka, kteří jako dva protipóly společně odsouvají Menzela do role pouhého sběrače, nebo spíš podavače, míčků. Jeden z těch filmů, ze kterých si pro jeho náladu či poetiku čas od času vyzobávám jednotlivé momenty, nebo se zapomenu a zobu až do závěrečných titulků.(23.4.2016)

"Jenže já v tomhletom nevidím vůbec nic !!" - "Když nic, tak nic.." ;)(13.7.2016)

Také milé, ale - merané hĺbkou Hrabalovej knihy - až veľmi neškodné, ba plytučké...(6.9.2006)

• Hejtmy

Jako všechny adaptace Hrabala hrozná nuda, tentokrát navíc okořeněná třemi nesympatickými hlavními postavami. Nudím se u spousty filmů, ale abych měl k dokoukání nějakého filmu vyloženě odpor, to se mi stává málo, ale Něžnému barbarovi se to povedlo. To už je lepší i trochu méně něžný Barbar Conan. 10%(12.1.2011)

• - Citované romány jsou Baronova touha a Magdin osud. Druhý jmenovaný je dílem Hedwig Courths-Mahler. (NinadeL)