Výchova dívek v Čechách

• EN název

Bringing Up Girls in Bohemia

Komedie / Romantický

Česko, 1997, 112 min

Český Lev 1 nominace: Herečka VR - Vilma Cibulková(8.9.2004)

Výborná adaptace knihy(20.3.2003)

Opet jedna ze zdarilejsich adaptaci knizni predlohy – Bajecna lete pod psa to sice nejsou, ale presto muze byt autor predlohy spokojen(27.7.2002)

• Malarkey

Jednou a dost. Po tomhle filmu jsem hluboce přemýšlel nad tím, kdy mě Viewegh bavil. A přišel jsem na to, že mě svými náměty na filmy pokaždý spíš akorát tak rozčílil. Tady s veškerým jeho snažením končím. Jeho příběhy prostě nejsou pro mě. Ale uznávám, že plno herců se s jeho postavami dokáže vyřádit, jako tady například Aňa Geislerová.(25.4.2013)

Filmy podle knizek od Viewegha mam rad a tenhle se muze zaradit mezi ty povedeny, ale nemuzu porovnat s knihou, kterou jsem necet. Pribeh je dobrej, sice nic novyho, ale je to aspon ozvlastneny citatama, coz je docela dobrej napad, ale ze by byly nak moc povedeny, to se rict neda. Ana sice hraje tak trochu magora dobre, ale k jejim nejlepsim vykonum to ma hodne daleko. Prekvapila me Kristyna Novakova, ktera je ji fakt hodne podobna. Ostatni herci hrajou slusne, ale nic prevratnyho. Film jsem uz videl podruhy, i ted jsem se u nej dobre bavil, takze slusny 4*.(4.2.2008)

Knihu jsem nečetl, ale film se mi velmi líbil. Příběh je zajímavý a všichni zúčastnění zde hrají své životní role (no dobře, pro Aničku to byla už Jízda, no:)(23.10.2003)

• Morien

Podivná křečovitost, u které jsem místy i měla dojem, že by mě mohla bavit, nicméně čím blíž ke konci, tím častěji mě spíš napadaly myšlenky, jakým nástrojem bych hlavního hrdinu ubila, kdyby se mi dostal pod ruku. Jestli má některý tvůrce potřebu projektovat se do svého díla jako bezcharakterní slaboch, ať tak nadále činí, ale já se bez pardonu vzdálím. Uvzdychaný projev Geislerové se po delší době rovněž omrzí a potom už na filmu nevidím nic, co by mě mělo zajímat. Vilma však byla dobrá.(7.1.2011)

Citáty uváděné na obrazovce se na začátku mohou zdát výstřední, ale zachovávají Vieweghův styl. Dnes není moc filmů vycházejících z „oblíbeného“ prostředí „učitelů v Čechách“, a tenhle je nejen zvláštní, ale i dobrý. Skvělou postavou je učitelka sexuální výchovy (tj. dle současného pojetí ZŠ rodinné výchovy) v podání Jany Švandové. I Pavelkův hlavní a stále zmatený hrdina... Navíc film, co používá způsob prolínání se románu a reality nikdy nezklame.(13.10.2003)

Připomnělo mi to takovou Lolitu po česku. A vtom je právě nevyužitý potenciál filmu. Kdyby to totiž jelo takovým tempem hned ze začátku tak, jak to bylo uprostřed filmu, přidal bych i jednu * navíc. Takhle jen celkem dobrý průměr.(14.4.2008)

• sud

Motivace postav mi přišly přinejmenším divné. Viewegha prostě ne! 30%.(8.11.2009)

Tu a tam rozpačitá adaptace románu Michala Viewegha, kterak se ze soukromého doučování milionářské dcerky vyklube milostné šílenství. Užvaněný učitel Oskar tak pentluje mezi rodinou a dvacetiletou milenkou, pro Aňu Geislerovou to byla další příležitost vykreslit rozmazlenou dívku, co nezvládá hlavně samu sebe. Divoká, nevyrovnaná, manipulativní, touhami posedlá Beáta je v jejím podání uvěřitelná, namísto toho režisérské křeslo dosti zavánělo tápáním i absencí originality.(6.2.2008)

Kvalitní adaptace, které se podařilo zachovat atmosféru předlohy, celkově ale jen průměr.(14.3.2006)

• Ony

Viewegha občas čtu. Nejsem jeho skalní příznivec ani odpůrce. Snad po něm v budoucnu i nějaký ten staromilský pejsek štěkne. S filmy podle jeho knih je to asi stejné. Jsou stejně populární a stejně ploché. Citáty klasiků to nedohoní. Ne že by proměny hrdinky Výchovy dívek v Čechách byly nezajímavé nebo nemožné, ale v tomhle bleskovém pojetí je ani Anna Geislerová nemohla při nejlepší vůli stihnout. Naťukávání, nedodělávky, zjednodušování, spojení všedního s výstředním – typický Viewegh. Spolehlivá „nenuda“ (zábava nemohu říct). A Jana Švandová mi v roli učitelky sexuální výchovy připadala vyloženě trapná.(31.3.2006)

Zatím jsem nenašla odvahu srovnat si divácký zážitek po více než deseti letech... Ve své době ano. Dnes?(10.3.2009)

• D.Moore

Hrůzostrašný film. Skoro jako od Filipa Renče.(6.7.2012)

• WANDRWALL

Film o něco lepší než novela.(13.7.2011)

• Webb

(Kinovýdělky v ČR: 8 263 165 Kč, počet diváků v ČR: 199 391)(15.12.2008)

Vieweghovu knihu jsem nečetl, ale jako film na nedělní odpoledne je to příjemné. Trochu mě otravovaly všudypřítomné citáty - pokud byly v knize, tak to omlouvá režiséra - v tom případě však jen vzrůstá můj nezájem vůči Vieweghovi.. tolik citátů, to snad využije jen někdo, kdo si musí něco dokazovat. Co se filmu týče, Geislerová, Pavelka, Lasica a Cibulková výborní!(12.5.2009)

• CaptainNor

Michal Viewegh je spisovatel - živnostník.. Zaníceně o své práci hovoří v televizních talk show, kde líčí průběh svého pracovního dne, jako kdyby chodil do kolbenky. Viewegh žije a píše o jiném světě, než je ten můj a pakliže nikdy nebudu jeho čtenář, sotva přijmu i jakoukoliv filmovou adaptaci jeho románu. A sotva s tím něco udělá sebelepší režisér a tím Petr Koliha rozhodně není. Absenci hlubší myšlenky pod povrchním dějem je nutné nahradit citáty slavných, na které vybral neznámý grafik to nejhorší písmo, jaké mohl. Václav Šašek učinil předlohu svým scénářem aspoň trochu koukatelnou a páni akademici nominovali Vilmu Cibulkovou na Českého lva ve vedlejší roli, s čímž se zcela ztotožňuji. Aňa Geislerová totiž hraje ve všech filmech...- Aňu Geislerovou!(28.11.2008)

Pokud se jedná o Viewegha, tak uznávám jen Báječná léta pod psa i s jejich (průměrným) filmovým zpracováním. Proto jsem k tomuto filmu přistupoval s mírnou skepsí, ale naštěstí to dopadlo dobře a především díky představitelům hlavních rolí je na co se dívat.(22.2.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 5