Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Román M. Viewegha Výchova dívek v Čechách je vlastně prvním porevolučním (a po revoluci i napsaným) původním českým literárním bestsellerem. V jeho textu se umně slučuje humor, politika, sex, autorská sebereflexe i existenciální metafyzika. Stal se předlohou ke stejnojmennému filmu, který vypráví příběh Oskara, českého učitele a začínajícího spisovatele (O. Pavelka). Oskar dostane od místního zbohatlíka (M. Lasica) nabídku a těžko jí dokáže odolat: za peníze, několikanásobně převyšující jeho měsíční plat, má v kurzu tvůrčího psaní doučovat milionářovu dceru (A. Geislerová), která s ním zpočátku naprosto odmítá komunikovat. Do tvrdohlavé dívky se posléze zamiluje, nedokáže však kvůli ní opustit svou ženu a dceru a už jen zpovzdálí sleduje svou vyprahlou lásku, jak se řítí k neodvratnému konci… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 1

Recenze (123)

mira.l 

všechny recenze uživatele

E-e, nějak mi to nesedlo. První skoro hodina budiž, i když Beáta je od prvního okamžiku na obrazovce napřesdržku (mmch celkem věrný obraz A. Geislerové, kterou od jistý doby fakt nemusím, s první půlkou svojí role jistě problém neměla), ale někde od poloviny, kdy se jako mávnutím kouzelného proutku stane z Beáty zcela milé, komunikativní děvče, hotovej zázrak, už to šlo jen do kytek. Nedostudovaná vysokoškolačka náhle nastupuje na místo učitelky ve škole, kde učí pan Oskar, kterej jí píchá? To je ale náhodička, která mohla dopadnout jediným možným způsobem - průserem. Nakonec se Aňa vystřídá i v pozici nějaké ekologické aktivistky, korunu tomu nasadí její výstup ve jménu Ježíše, no a konec? Stalo se to nebo se to nestalo? Co vlastně byla pravda, co vize spisovatelova? Zabila se nebo ne? Mmch podruhé, nevím, jestli by ten krám dokázal jet 180 a kdyby jo, asi by toho z něj zůstalo mnohem míň, ale to už je celkem jedno. A proč se ten nabouranej kabriolet objevil už někde před první půlkou filmu, jsem taky nějak nepochopil. ()

Morien

všechny recenze uživatele

Podivná křečovitost, u které jsem místy i měla dojem, že by mě mohla bavit, nicméně čím blíž ke konci, tím častěji mě spíš napadaly myšlenky, jakým nástrojem bych hlavního hrdinu ubila, kdyby se mi dostal pod ruku. Jestli má některý tvůrce potřebu projektovat se do svého díla jako bezcharakterní slaboch, ať tak nadále činí, ale já se bez pardonu vzdálím. Uvzdychaný projev Geislerové se po delší době rovněž omrzí a potom už na filmu nevidím nic, co by mě mělo zajímat. Vilma však byla dobrá. ()

Reklama

Charlizee 

všechny recenze uživatele

Dokonalý přepis knižní předlohy - snad až na 3 detaily, které se liší, se všechno děje úplně stejně, dokonce ve stejné časové posloupnosti, s každým dalším obrazem pouze obracíte další stránku knihy, chybí byť jen náznak invence. Tvůrci jakoby nevěděli, jak využít potenciál filmového média. Nějak takto si představuji rutinní práci, k čemuž přispívá i výkon Ondřeje Pavelky. Knihu nemám ráda (ostatně jako všechny Vieweghovy knihy - především pro jeho ukájení se ve vlastní "chytrosti"), tento snímek však nemám ráda ještě víc :-( ()

Snape 

všechny recenze uživatele

Má se film natočený podle knižní předlohy hodnotit z hlediska povedenosti adaptace nebo má kritik na knihu úplně zapomenout a posuzovat film jako samostatné dílo? Výchova dívek v Čechách patří mezi moje nejoblíbenější knihy, a tak jsem rád, že filmaři dílu Michala Viewegha nijak neublížili - jednotlivé scény i dialogy jsou v podstatě přesně převzaty z knihy, často zcela doslovně včetně proslovů hlavního hrdiny jako vypravěče či doprovodných citátů. Herecké výkony jsou kvalitní, ale více než hlavní představitelé mě zaujaly Jitka Smutná jako učitelka se "70 lety praxe" a Jana Švandová v roli její názorově poněkud progresivnější kolegyně. Od Anny Geislerové jsem čekal trochu víc, ale je pravdou, že neměla zase tolik prostoru a nevyrovnanost Beaty vystihla perfektně. Závěrem? Pokud jste knihu nečetli, uberte z mého hodnocení tak jednu až dvě hvězdičky, protože Výchova dívek v Čechách jako samostatný film obsahuje několik nedotažených detailů. Ale jinak, máte-li Viewegha rádi, je "obživnutí" jedinečných postav z knihy (ředitel školy, prodavač postele, atd.) dokonalé a plné hodnocení jasné. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Výchovu dívek v Čechách jsem naposled viděla, když to byl nový film v televizi a znovu až teď na remasterovaném DVD. Trochu jsem se toho zážitku bála, jestli ten tehdejší víceméně příznivý dojem nebude dehonestován a vlastně doslova zruinován, ale překvapivě je tenhle Michal Viewegh ještě naprosto skvělý, zábavný a má skvělou barevnou stylizaci. Hrátky s citáty, hrátky s odosobněným hrdinou, který je vlastně sám autorem. Půvaby let 90., které zosobňuje bonviván Lasica, nejkrásnější lolita Geislerová, emancipovaná žena v domácnosti Cibulková a nejpřekvapivější hrdina dneška Pavelka. Tohle všechno dohromady osciluje v zajímavých prostředích - kabinet základní školy, zahraniční dovolená, zámecné sídlo pana K. ... a tu a tam tohle všechno prostřihne scéna jak z 9 a 1/2 týdne. Pokochala jsem se. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Milionářská vila je na adrese Hejnická 311, Raspenava. Točilo se také v Chorvatsku v Umagu. Lom se jmenuje Kujalův a nachází se v Hřiměždicích. (sator)

Reklama

Reklama