Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek

The Wild Life

Animovaný / Dobrodružný / Komedie

Belgie / Francie, 2016, 90 min

Ramin Djawadi

Klasický rutinérský animák, jakých se dnes točí mraky. S Defoeovým textem to samozřejmě nemá nic společného, mohlo se to tedy celé jmenovat klidně úplně jinak (při té příležitosti si neodpustím svůj údiv nad tím, proč distributor do českého názvu musel protlačit ten diminutivní dodatek "Na ostrově zvířátek" - i bez toho je snad jasné, že hlavní cílovkou tohoto filmu je dětský divák). Děj mě nebavil (výtka samozřejmě čistě subjektivní), a uřvaný český dabing mě vyloženě otravoval (vidět to v původním znění, můj dojem by snad byl lepší; Libor Bouček coby Robinson by snad ještě šel, ovšem Bohdan Tůma coby Carmello mi teda vadil skutečně fest - od jisté doby, co vešel ve známost dabováním jistého nejmenovaného reklamního maskota, jsem na jeho hlas dosti alergický v jakékoli podobě). Kdybych měl teď někdy vyrazit do kina s dětičkama na nějaký animák, upřednostním před tímto radši španělskou pecku Agenti dementi - osobně mě bavila neskonale víc (jen můj názor).(18.2.2016)

Zpočátku jsem si myslela, že animace v tomhle filmu bude dost špatná, čemuž nasvědčovaly mimika a pohyby pirátů, ale na hlavních "postavách" si tvůrci dali velmi záležet a animace byla nakonec opravdu skvělá. Stejně tak příběh, především pak "záporáci" v podobě koček. A pro mě byla vrcholem filmu skoro 10minutová "bojová" scéna, která byla velice nápaditá a zábavná. Animáky od Pixaru nebo Dreamworks jsou mi určitě bližší, mají pro mě větší kouzlo, ale filmy mimo produkci těchto dvou studií mi ve většině případech přišly hrozně pitomé, takže tenhle film byl pro mě velice příjemné překvapení.(27.7.2016)

• crozet

Můj první zážitek s 3D brýlemi - počkal jsem si opravdu jako znalec.. A když pominu zklamání z filmu, který z klasického dobrodružného příběhu pro kluky a holky zprostředkoval naprosté minimum (ve prospěch podivné výstavby příběhu, založené na terorizujících kočkách a taky banálních honiček a animačních efektů např. v korytě vodovodu), samotného, uznávám, že pro některé žánry jde o nesporný technologický přínos.(21.3.2016)

Po vizuální stránce nemám absolutně co vytknout. Opravdu skvělá animace. Je vidět, že se snaha o výpravu povedla. Na druhou stranu jsem cítila, že vázne příběh. Vypadalo to, že vytvořili film, akorát zapomněli na dějovou linku. Zvířátka mezi sebou vedla tak trochu nucené a plytké dialogy. Jako by je tvůrci vymýšleli za pochodu a neměli předem napsaný scénář. Napínavé a vtipné momenty tam sice byly, s potomkem jsme se i zasmáli, ale celkově to vnímám jako nekořeněné, nedopilované dílo. Určitě je to film vhodný pro malé děti, i když by se měly připravit na jednu smutnou chvilku. Já bych tomuto vylepila slabé tři hvězdy, můj doprovod by dal pět. Takže celkově za čtyři.(25.2.2016)

• Big Bear

V dětství jsem si něco zkusil kvůli svému příjmení, které je Pátek :-)) ! I dnes ještě občas někdo zažertuje, ale místo ,, Pátku, kde más Robinsona ?'' jsou dnešní případné narážky od přátel spíše na dny v týdnu. Oč by mi byl milejší Robinson. Národ přestal číst a hloupne. A čte-li jsou to braky. Nedávno jsem viděl lehce poupraveného Mauglího a nešetřil jsem hvězdami. Robinson nabízí velmi podobné dobrodružství. Opuštěný ostrov, hledání sebe sama a hledání sil a umění přežít. Animacím nelze nic vytknout, doba je dál a pěkně animované dětské filmy jsou již standardem. Zbývá tedy příběh a to jak si s ním tvůrci poradí. Ačkoliv u Crusoa není třeba dle mého názoru geniální předlohu Daniela Defoe jakkoliv měnit, tvůrci tohoto filmu tak učinili. A tak Pátka nahradil papoušek ara se jménem Úterý, lidojedy nahradila smečka koček a přáteli mu byla rozlizčná ostrovní fauna. Věrného Fernanda mu zde také nahradil psí přítel, kterého však tvůrci této pohádky nechají na drsno uhořet uvězněného v hořícím korábu a jdou ještě i dál, to když Robinson na hrob s křížem věší jeho ohořelý obojek... No, já nevím jak u vás, ale od tohoto momentu má nejmenší za pejska plakala a zbytek prakticky nesledovala... Ptám se - je to nutné v animácích pro děti? Zcela pominu nudný děj a podivný konec filmu - zcela neknižní. Celé mi to přišlo dělané jen pro 3D promítání, kde honičky s vypelichanými kočkami nahradily hluboce duchovní rozměr knihy. Nevím, ale říkám si, že na klasiku by se asi nemělo sahat takto neumětelskýma rukama... Když chce někdo točit 3D ať si vymyslí něco vlastního a neprzní klasiku. Už vidím dnešní děti ve škole.. Jó paní učitelko - já, já, Robinsona znám, má papouška Úterý a nakonec se zvířátky zažene kočky na pirátskou loď.... Dva ananasy.. * *(21.8.2016)