Kočičí princ

• Československo

Kočičí princ

Dobrodružný / Pohádka

Východní Německo / Československo, 1978, 79 min

Ne zase tolik výjimečná pohádka...(2.11.2008)

Pokud máte dost fantazie a ještě více halucinogenů, tak jde natočit všechno… :-)(28.9.2009)

Tato působivá maeterlinckovská variace mě silně oslovila již v dětství – svou snovou, přízračnou atmosférou, pronikající do všednosti. Dnes mi trochu vadilo spěchající vyprávění a leckdy i násilné míšení reality a fantazie, které při vlastní pouti za živou vodou působí poněkud opatrnicky, kontrolovaně. Škoda, že se film nenatáčel o deset patnáct let dříve, za velkorysejších podmínek. Bývalo by mohlo vzniknout opravdu strhující obrazivé podobenství o křísivé moci snu, jehož hranice se v chladných normalizačních letech jevily opravdu příliš zřejmé, a o dvojdomoví dětské duše, které si soudobý pionýrský světonázor nepřipouštěl.(4.9.2014)

Moje oblíbená pohádka z dětských let, kterou jsem strašně prožíval. Pro děti to bylo hodně napínavé a místy i dost strašidelné.(21.4.2009)

• duklak2

Vzpomínka na ponurou atmosféru je nezapomenutelná, ale to je tak vše, co k této pohádce se dá říci. Celkově nepovedené a nezachránila to ani role Terezy Brodské, která je zde v roli opravdového dítka. Hodnotím velmi slabě. Nejsem zvyklý dávat pohádkám tak nízké hodnocení.(1.10.2012)

• - Kromě šestileté Žanety Fuchsové v roli Terezky se poprvé na filmovém plátně objevila i desetiletá Tereza Brodská, a to jako myší princezna. (JARDAHONDA)

• - Úvod pohádky se natáčel v Moritzburgu, dále se filmovalo na zámku Sychrov, na hradě Valdštejn v Českém ráji na Hrubé skále a východním Německu. Spatřit lze také Čertovy hlavy, skalní reliéfy dvou obřích (čertovských) hlav vytesaných do pískovcových bloků v borovém lese nad obcí Želízy v okrese Mělník. (M.B)

• - Ve scéně, kdy děti v pohádkové říši spatřily Sněhurku a sedm trpaslíků, bylo možné poznat, že trpaslíci jsou malé děti. (LEGACY)