Kočičí princ

• Československo

Kočičí princ

Dobrodružný / Pohádka

Východní Německo / Československo, 1978, 79 min

Když jsem byl malý, tak jsem se této pohádky upřímně bál, zároveň mne velmi přitahovalo se na ni dívat, asi už jen proto, že se výrazně lišila od tradičních úsměvných českých pohádek. Velice netradiční pojetí příběhu, v dětských očích spíše nepochopení celého děje a změn jeho žánru - jednu chvíli velmi veselé a úsměvné a někdy naopak děsivé a pochmurné. Takže zvláštnost a absurdnost této pohádky je velká. Přesto jako dospělí musím tuto netradiční pohádku pochválit, podle mne je velmi pestrá a nabídne divákovi všechny druhy pocitů,je to trochu slátanina všech pohádek, ale tím se mi právě líbí, že vše s něčím souvisí a musíte se nad tím zamýšlet no a proto asi tato pohádka vznikla, fantazii se meze nekladou ! Nejoblíbenější pohádka to rozhodně není, ale jako kvalitní průměrnou šílenou českou pohádkou bych to rozhodně označil. 50 %(22.10.2012)

Tato působivá maeterlinckovská variace mě silně oslovila již v dětství – svou snovou, přízračnou atmosférou, pronikající do všednosti. Dnes mi trochu vadilo spěchající vyprávění a leckdy i násilné míšení reality a fantazie, které při vlastní pouti za živou vodou působí poněkud opatrnicky, kontrolovaně. Škoda, že se film nenatáčel o deset patnáct let dříve, za velkorysejších podmínek. Bývalo by mohlo vzniknout opravdu strhující obrazivé podobenství o křísivé moci snu, jehož hranice se v chladných normalizačních letech jevily opravdu příliš zřejmé, a o dvojdomoví dětské duše, které si soudobý pionýrský světonázor nepřipouštěl.(4.9.2014)

U nás dost časté téma prolínání "světa lidí" a "světa pohádek/fantazie" (také např. Saxana, Arabela, ostatně nejen u nás. I takový Nekonečný příběh a co já nevzdělanec vím o Harry Potrojc tak totéž v bleděmodrém je vlastně i tam). Popravdě nechápu tu obrovskou averzi ve většině komentářů. Ano, stejný námět by se určitě dal natočit lépe, zejména první polovina je natahovaná a lidé se v ní chovají trochu divně, několik scén by se mohlo vypustit nebo přepsat, ale jinak je to dle mého dost solidní dětský film a druhá polovina odehrávající se v říši pohádek je výborná (Pomeranč. Chleba nemáme. Zmizel hezky atd.). Navíc tenkrát ještě uměly děti hrát naprosto přirozeně (nebo je k tomu režiséři uměli vést) a třeba Tereza Brodská v roli myší princezny je velmi přesvědčivá (a většinu dobrodruhů by asi oblafla spolehlivě). Tak 70 %, ale trochu přidám.(23.8.2015)

Pokud máte dost fantazie a ještě více halucinogenů, tak jde natočit všechno… :-)(28.9.2009)

• honajz

Žaneta Fuchsová a mladičká Tereza Brodská v podivné pohádce, v níž se realita prolíná se snem a je potřeba zachránit kočičky před utopením. Děti se musejí stěhovat s tatínkem - kastelánem na nový hrad, kde bude působit. Cestou ale potkávají samé pohádkové postavy, i když jim rodiče nevěří. Navíc na hradě se nachází podivný muž, který jim chce utopit koťátka. A tak se musejí obě děti vydat do pohádky, aby kotě zachránili. Nepohádkově vedený film doplácí na někdy skoro meditativní záběry a dusnou atmosféru bez špetky vtipu, působí spíše depresivně. --------------- DVD recenze: Netradiční českou pohádku natočil Ota Koval s dětskými herci Pavlem Hachlem, Žanetou Fuchsovou a v roli princezny Terezou Brodskou – však byl také natočen v roce 1978. Příběh je netradiční tím, že se v něm prolíná reálný svět s fantazií. Děti se musejí s rodiči stěhovat na zámek, kde otec bude pracovat jako kastelán. Cestou však nejspíše jejich fantazie dokáže vyčarovat kouzelné dědečka, zvláštní krajinu a na zámku je přivítá černý rytíř na koni. Jde o místního restaurátora památek, kterému je proti srsti, že si děti přivezly kočku, navíc březí. Když kočka porodí, pokusí se restaurátor koťátka zabít, ale obě děti ho pronásledují až do pohádkové říše, kde se jim nakonec podaří zvířátka zachránit. Obrazově a výtvarně jde o zajímavě řešený projekt, který však má paradoxně jednu možnou slabinu – že se děti budou buď bát, nebo pohádku vůbec nepochopí. Ale na druhou stranu, pokud vaše dítě zvládne všechny díly Harry Pottera, tak tohle bude brnkačka. DVD pro děti načne hned po vsunutí do přehrávače razantní a hodně hlasitý protipirátský klip, jehož se děti nejspíše leknou. Když se tedy děti dozvědí, že disk nemají kopírovat, mohou si pustit film ve formátu 1,33:1 (4:3), se zvukem českým v Dolby Digital 2.0 a s českými titulky pro neslyšící. Obraz ale tedy mezi námi nic moc, je hodně přejasněný. Bonusy pak nabízejí tradiční sestavu, na jakou jsme od Bontonu zvyklí. Fotogalerii (všechny fotky jsou z filmu, žádná z natáčení), stručné filmografie a tři rozhovory. Ty mají stálou délku od tří do pěti minut. Nejkratší dobu kupodivu mluví asistent režiséra Karel Smyczek, pro něhož šlo o režisérskou lekci, protože Ota Koval film režíroval již na vozíku. Hlavní dětský herec Pavel Hachle trochu vyrostl a vzpomíná, jak se dostal k tomuto filmu. A Jana Andrsová-Večtomová vzpomíná stejně tak a připomene, že původně je tanečnicí. Všechny rozhovory obsahují české titulky.(16.3.2012)