Kočičí princ

• Československo

Kočičí princ

Dobrodružný / Pohádka

Východní Německo / Československo, 1978, 79 min

Dětská fantazie nezná hranice, rozhodně ne ty mezi světem opravdovým a pohádkovým. Stařenka na rozcestí je pak logicky kouzelná a za pomeranč, když nemáme chleba, nám dá čarovnou bylinu. Co je tady kromě představivosti hezky ukázané je sourozenecký vztah a svým způsobem vztahy mezi muži a ženami a vztahy obecně. Terezka má brášku Radka na krátké oprati (řebříček schovej, ale pečlivě, šupinu si nechám, ta se mi líbí, beztak bys ji ztratil, Radku, usměj se na mě, já se bojím). Na druhou stranu to, že je jiná ženská potvora, prokoukne na první pohled, zatímco Radek se nechá bezelstně oblbovat. Těžko se mi to hodnotí. Jako dítě jsem tuhle pohádku nesnášela, dnes, coby dospělá, jsem se u ní bavila. U některých šprochů hlavních představitelů mám dojem, že ani nebyly ve scénáři, ale byly spontánními prohozy hlavních představitelů: "V pohádce si s nikým nepopovídáš. Ale zmizel hezky." Obě děti v hlavních rolích hrály výborně, žádné afektované pitvoření, tehdy ještě režiséři uměli děti vést. Tereza Brodská tu ve svých deseti letech už podává zcela profi výkon femme fatale, což se jí třeba v básnících, kde hrála lékárnici a jednu z partnerek Štěpána Šafránka už zdaleka tak přesvědčivě nepovedlo. Přes to, protože ta dětská averze je stále živá, hodnotím jenom jako lehce nadprůměrné, svět pohádky a reality mají ve svém prolínání daleko vyvedenější reprezentanty. Na druhou stranu, Alenka s celým krajem divů by se od záchranné výpravy za živou vodou pro kočku Lízu mohla učit.(24.8.2015)

Dobrodružná pohádka, která je solidně psycho, ale když už by měla překročit mez, vyměkne. Pro malé děti to moc není, protože to není příliš líbivá pohádka a se svojí specifickou psycho atmosférou si malé diváky nezíská. Dospělí ji taky zrovna neocení, protože pohádky bývají přímočaré, tahle navíc disponuje prolínáním reality s pohádkovou fantazií, která může činit potíže. Zpracování je solidní, dětští herci se snaží a bylo zajímavé vnímat ten svět viděním dětské fantazie, a proto každé objevení dospělé postavy v příběhu působilo mírně rušivě. Zkrátka pro děti depresivní. Ota Koval předvedl divákům nápaditý a poměrně vyzrálý fantazijní svět, který si k divákovi razí cestu postupně. 60%(8.4.2012)

Velmi zajímavá a na naše poměry velmi netradiční pohádka. Jako dítě jsem ji nechápal a nenáviděl, někdy děsila a jindy byla děsivě nudná. Dnes se na věci dívám trochu jinak a vidím na Kočičím Princi víc kladů. Jenže i tak je tento film, beru-li ho jako celek, jen kdesi nad průměrem a spousta věcí (hlavně podivně skokovité vyprávění) by se dala udělat líp. A některé jiné pohádky to také líp dělají:) Bez výhrad skvělá je místy až symfonická hudba Luboše Sluky. 60%(18.1.2007)

Když jsem byl malý, tak jsem se této pohádky upřímně bál, zároveň mne velmi přitahovalo se na ni dívat, asi už jen proto, že se výrazně lišila od tradičních úsměvných českých pohádek. Velice netradiční pojetí příběhu, v dětských očích spíše nepochopení celého děje a změn jeho žánru - jednu chvíli velmi veselé a úsměvné a někdy naopak děsivé a pochmurné. Takže zvláštnost a absurdnost této pohádky je velká. Přesto jako dospělí musím tuto netradiční pohádku pochválit, podle mne je velmi pestrá a nabídne divákovi všechny druhy pocitů,je to trochu slátanina všech pohádek, ale tím se mi právě líbí, že vše s něčím souvisí a musíte se nad tím zamýšlet no a proto asi tato pohádka vznikla, fantazii se meze nekladou ! Nejoblíbenější pohádka to rozhodně není, ale jako kvalitní průměrnou šílenou českou pohádkou bych to rozhodně označil. 50 %(22.10.2012)

Velice se mi líbilo. Neklasicky pojatá česká pohádka - a tak je to jedině dobře.(20.2.2009)