Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

kleopatra

"Věřím jen ve dvě věci, v sex a smrt, ale po smrti ti aspoň není nevolno". Naprosto špičková sci-fi komedie, která alespoň mou bránici nenechala chvíli v klidu. Zkuste si třeba představit scénu, kdy Woody Allen hodlá s Diane Keaton klonovat velkého vůdce a k dispozici má jen jeho nos, pár bot, kravatu a fusekle. ()

Matty

„Mozek je mým druhým nejoblíbenějším orgánem“ Woody Allen jako variace Bustera Keatona variuje ve sci-fi aranžmá příběh Banánů. Zde mu navíc moc pěkně sekunduje Keatonová, "nastavená" do role vděčně tupého objektu jeho vtipů. 75% Zajímavé komentáře: Oskar, Terter, Jordan ()

Marigold

Výtečná sci-fi parodie, neodolatelně stylová a ujetá. Fascinující je způsob, jakým Allen dehonestuje náznaky orwellismu v námětu a jakým rozbíjí jakoukoli šanci k případné dobrodružnosti děje. "Akční" sekvence, pojaté jako groteska, jsou vskutku výtečné, stejně jako všudypřítomné výsměšné ostří, kterým Allen skrze "budoucí" paroduje "jsoucí". Je to inteligentní, je to ujeté a ano... místy je to poněkud nudné a bezradné... nicméně! Ty zážehy scénáristického i režijního důvtipu stojí opravdu za to. Je zvláštní, jak se to, čemu se Spáč pochichtává (ať už žánrově nebo celospolečensky), zůstalo aktuální i po třiceti letech. Proto se dá na Allenův příspěvek k žánru sci-fi stále dívat bez pachuti staroby na jazyku. ()

Pohrobek

Kupa politické i kulturní satiry, která si na mušku bere konservativce, jejich odpůrce, církev i morálku (Jak může ale Allen vědět, že po smrti člověka nebolí hlava?). Schytá to de Gaulle, Čankajšek i Vůdce se svým vlčákem. Bohužel je film rozčleněn na místa typicky "allenovská" a silně groteskní, kde se Woody znatelně hledal a nejlepší tu je jeho hudební doprovod. Příjemnou stránkou filmu je ovšem Diane Keaton, které snad odpustím i to celkem povedené parodování Marlona Branda - ještě, že se o to nepokusil Woody. ()

Superpero

Další skvěle ujetá komedie od Woodyho s Woodym. Tahle je navíc obohacena o sci-fi výpravu a různé filmové odkazy. Některé vtípky a hlášky jsou opět nezapomenutlené: "Nikdy bych sexuálně neobtěžoval slepce." A woodyho výkon i režie jsou super. Ale další gigantický klad tohohle filmu je bezvadně ujetá Diane Keaton, které to dokonce i seklo. ()

novoten

Jak jinak než strefování se do všeho možného. Woody si příznačně ke svým začátkům utahuje z nejrůznějších politických názorů a zároveň vzdává poctu svému oblíbenému žánru neprvoplánové grotesky s přesahem. Když se navíc s radostí dívám na první odrežírovanou spolupráci s Diane a vychutnávám jejich situační humor, jsem jako obvykle nadšen. ()

B!shop

Opet jeden z tech starsich Allenovo filmu a tudiz takova blazniva komedie, po parodii na gangsterky a valecny filmy si vzal tentokrat do parady sci-fi. Dneska uz ten namet je celkem provarenej, ale v roce 73 to asi bylo hodne originalni. Nicmene prislo mi, ze tu neni tolik forku, kolik bejt mohlo, takze tu jsou sice opet paradni hlasky a skvely akce ve stylu grotesek, ale bohuzel sem tam i nejaky hluchy misto. Nicmene Allen podava jeden ze svejch paradnich vykonu a kdyz dela robota, tak je fakt perfektni. K tomu tu je mlada Keaton, ktera sice misty prehrava, ale k Allenovi se skvele hodi a vypada jeste celkem sexy. Slabsich 5*. ()

Oskar

Woody Allen a sci-fi? Absurdní, že? Přesto se mu podařilo do své parodie zařadit všechna základní témata: cestování v čase, klonování, roboty, orwellovský totalitní systém... A konečně taky našel dosud nepřekonanou partnerku a vlastní odraz v zrcadle: Diane Keatonovou. Poctivou komičku, které se dá svěřit hezká role a ne jen nahrávací part ozdobné krásky, jako to bylo dosud. Všimněte si, že třeba sekvence, v níž se neohrabaně pokoušejí realizovat plán na svržení diktátora, má svou jasnou variaci i v dalších společných komediích (od atentátu na Napoleona v Lásce a smrti po magnetofonovou léčku v Tajemné vraždě na Manhattanu). je mi moc líto, že toho nenatočili víc, protože roztomilejší komediální pár se na plátně neobjevil od dob Oldřicha Nového a Nataši Gollové. 80% ()

Kulmon

Pro Woodyho Allena není scifi zrovna typický žánr. Na první pohled. Na ten druhý ovšem zjistíme, že je film zcela allenovský ve smyslu jeho narážek na sex a mentality jeho snímků. Jak hezky zní z úst Diane Keaton: "Mám doktorát z orálního sexu." Pokud zde Woody přinesl nějakou inovaci, tak to byla jeho futuristická stylizace do dob němého filmu. Jeho robotí pohyby alá Chaplin či Keaton jsou nezapomenutelné. Stejně tak hudba némě éry. ________ Všimněme si klonování, které ve filmu hraje roli. V roce 1973 to bylo skutečné scifi, které Woody umístil do roku 2173, dnes je film z tohoto hlediska vlastně překonán. Věda jde kupředu mnohem rychleji. ()

xxmartinxx

Velmi chytré a velmi allenovské. Woody se jako čert kříže bojí čehokoli vážného a vše mění v parodii a komedii. Opak podobných sci-fi. Škoda, že se držel klasické stopáže - v tomhle světě měl zůstat déle! Nevyužil tak plně potenciál... ()

Mr.Apache

Protože jde možná o jediný film, kde vědci v budoucnosti zjistí, že kouření prospívá zdraví, má u mě Spáč mezi všemi SF snímky automaticky zajištěno určité výsadní postavení. Za zmínku stojí také přístroj zvaný Orgasmatron, který ovšem nevynalezl Woody (ba dokonce ani Lemmy, pějící s Motorovou hlavou song s tímto názvem), ale údajně už někdy v 60. letech zlý doktor Duran Duran z comicsové Barbarelly. ()

Morien

(1001) -"Musíte pochopit, že všichni, které jste kdy znal, jsou dvě stovky let mrtví." -"Ale vždyť všichni jedli organickou rýži!" Je to zběsilá smršť nekoordinovaných nápadů, nebo to tak aspoň působí. Aluze na němou grotesku (a zvlášť asi Chaplina v Moderní době) je také silná a všudypřítomná. Vždycky jsem toužila použít slovo aluze ve větě, tak doufám, že jsem to udělala správně. Asi je to tím, že Woody sekal filmy jako Baťa cvičky a tak celý film i jeho fikční svět působí "jenom jako", jenom herci pobíhající v kulisách. Jistý nápad a úvaha jde na pozadí vycítit, ale je opracovaný a provedený jen s minimální dávkou pečlivosti. Nevypadá to zkrátka jako dílo tryskající ze srdce, což je mnou preferovaný druh filmů, zvlášť když pojednává o boji za svobodu. Možná to je ta pointa a Woody nevěří na boj a na svobody, ale v tom případě by za mě pořád dostal ne. A ještě jsem zapomněla dodat, že minimálně polovinu něžných citů, které ve mně Spáč vzbudil, si zasloužil scénou hry na Branda a Vivien Leigh. ()

gudaulin

Jedna z těch ranných Woodyho komedií, které srší energií a obrovskou zásobou nejrůznějších hlášek a gagů. Z hlediska kompaktnosti všech filmových složek to sice není jeho nejlepší kousek, ale pro tu smršť humoru, ironie a nadsázky nemůžu jít pod 90 % celkového dojmu. Woody Allen sice sci-fi nerozumí, ale to vůbec není podstatné, protože kulisy budoucího světa pro něj představují pouze východisko k situačnímu a verbálnímu humoru. Je to jeden z filmů, kde řadu scén a slovních obratů nosím stále v paměti, a když se potřebuju naladit, tak si je vybavím. ()

Sarkastic

Ano, kupodivu spojení Woodyho humoru se světem sci-fi relativně dobře funguje. Až na prostředí budoucnosti je to vlastně klasická Allenovská konverzačka s prvky grotesky a politické satiry, která sice občas obsahuje trošku hlušší místa, ale převládá v ní zábava a vtipné hlášky. "Připomínáte mi Lisu Sorensonovou." - "Koho?" - "Moji dávnou přítelkyni. Trockisticky křesťanskou fanatičku začenou za prodej pornografických spojovaček." ()

Aluska88

Woody Allen to na nás zase pěkně rozbalil a já měla pocit, že snad žádný jiný herec toho nenamluvil ve svých dosavadních filmech tolik, jako Woody zrovna v tomto:) Měla jsem dojem, že sledovat ho v němém filmu, by byl velkolepý zážitek. Woody kecá a hláškuje jak to jen jde, a díky skvělému scénáři i rychle plynoucímu ději snímek utekl jako voda. "Proboha, co to máte za vládu? To je horší, než v Kalifornii." :) ()

Madison

,,Pochopte, že všichni koho ste znal v minulosti, jsou mrtví téměř 200 let."....,,Ale všichni jedli organickou rýži." Woody Allen sa dokonale predviedol už vo svojich ranných filmoch a humorný nátresk umocnený sci-fi nechýba ani v Sleeper. Znovu som sa pobavila, režimy, systémy, ideológie a dokonca aj science-fiction večne zosmiešňované Woodyho intelektom, skvelá Diane Keaton mu vynikajúco nahráva a množstvo priam komických a neuveriteľných situácií navodí tú správnu atmosféru. Jednoducho malá allenovská perlička vo Woodyho bohatej filmografii. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN