Spáč

Sleeper

Komedie / Sci-Fi

USA, 1973, 89 min

Dle mého názoru solidně nadhodnocená nejapná blbost, která je mi sice v zásadě sympatická, ale nemůžu ji hodnotit výše (tři hvězdy víc než dost), jelikož na mě působí příliš sebestředným dojmem. Jinými slovy - na to, jak slabým scénářem disponuje, se zde vyskytuje nadmíru řekněme až trapných fórků, leckdy (resp. vždycky) postrádajících jakoukoli jinou pointu, nežli zesměšnit co se dá. Ono by to možná ani tolik nevadilo, kdyby se sám Woody nestavěl do role úplného trotla, protože pak i ty inteligentní vtipy vyznívají poněkud rozpačitě, ale na to už si u něj zřejmě budu muset zvyknout. Navíc se nedokážu zbavit dojmu, že divadelní zpracování by tomuhle dílu slušelo mnohem více.(13.11.2008)

Přečtěte si pár hlášek, které zde mají vypsané někteří uživatelé. Přijdou vám vtipné? Mně ano. Bohužel, ve filmu mi to ale tak nepřišlo. Nevím proč, ale Sleeper pro mě zůstane filmem, jehož hlášky jsou lepší na papíře, než na plátně. Nevím, jestli to bylo tím, že by je Woody neuměl podat, nebo že by mi neseděl celý film, opravdu nevím. Smál jsem se málo, hodně málo na to, jak se Woody snaží a každou minutu sype další a další hlášku. Bohužel všechno to snažení vyšumělo do prázdna. Příběh je (jak už zmínil uživatel Matty) recyklace Woodyho staršího snímku Bananas, který se mi líbil podstatně víc. Hlavně proto, že tam ty vtipy byly opravdu vtipné i ve filmu, nejen na papíře. Lituju, Woody. Dneska jen za 50 % a to ještě o prsa vietnamské závodnice.(5.8.2012)

Povedená sci-fi groteska, kde Woody Allen řádí jako Chaplin v dobách své největší slávy. Mladý Miles se jednoho dne zastaví v nemocnici na běžném zákroku, kde mu má být odstraněn vřed. Shodou okolností je pak ale zmrazen a probuzen v budoucnosti roku 2173. Ovesné lupínky jsou velice nezdravé, kouření tabáku se doporučuje (dokonce v nemocnicích), lékaři píchají květinám injekce, pěstuje se obří zelenina a ovoce a ani sex už není co byl. V roli Allenova filmového partnera se představí mladá (a krásná) Diane Keaton a může začít velké dobrodružství, neboť oba uprchlíci se schovávají před rukou zákona, aby jim nebyl přeměněn mozek. Allen, který se podílel na scénáři (a samozřejmě režíruje) nenechává na nikom ze 70. let minulého století nit suchou a pouští se do politických otázek, naváží se do náboženství, kultury, sexu atd. Povedený, nesmírně zábavný film.(13.2.2011)

Další skvěle ujetá komedie od Woodyho s Woodym. Tahle je navíc obohacena o sci-fi výpravu a různé filmové odkazy. Některé vtípky a hlášky jsou opět nezapomenutlené: "Nikdy bych sexuálně neobtěžoval slepce." A woodyho výkon i režie jsou super. Ale další gigantický klad tohohle filmu je bezvadně ujetá Diane Keaton, které to dokonce i seklo.(19.9.2005)

"New York Times z roku 1990: Papežova manželka porodila dvojčata" aneb Allenova satirická sci-fi parodie kdečeho. Okouzlily mě hlavně akční scény natočené ve stylu klasických grotesek, které se povedly vážně na výbornou, moc se mi líbila i Allenova němá komika v části, kdy se vydával za robotického sluhu. Vyloženě nudných míst bylo sice poskrovnu, ale co naplat, byla tam. I tak to jsou čtyři čisté hvězdy.(26.5.2013)