poster

Spáč

 • USA

  Sleeper

Komedie / Sci-Fi

USA, 1973, 89 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tosim
  ****

  NEBĚHAJÍ TU NĚJAKÁ FUTURISTICKÁ ZVÍŘATA? TŘEBA KRAB S HLAVOU SOCIÁLNÍHO PRACOVNÍKA?(20.9.2005)

 • Marigold
  ****

  Výtečná sci-fi parodie, neodolatelně stylová a ujetá. Fascinující je způsob, jakým Allen dehonestuje náznaky orwellismu v námětu a jakým rozbíjí jakoukoli šanci k případné dobrodružnosti děje. "Akční" sekvence, pojaté jako groteska, jsou vskutku výtečné, stejně jako všudypřítomné výsměšné ostří, kterým Allen skrze "budoucí" paroduje "jsoucí". Je to inteligentní, je to ujeté a ano... místy je to poněkud nudné a bezradné... nicméně! Ty zážehy scénáristického i režijního důvtipu stojí opravdu za to. Je zvláštní, jak se to, čemu se Spáč pochichtává (ať už žánrově nebo celospolečensky), zůstalo aktuální i po třiceti letech. Proto se dá na Allenův příspěvek k žánru sci-fi stále dívat bez pachuti staroby na jazyku.(22.9.2005)

 • FlyBoy
  ****

  "Banáni" vo vesmíre. Satira a groteska. Paródia a autorská terapia. Allen a Keaton. "Sleeper".(4.8.2009)

 • Pohrobek
  ****

  Kupa politické i kulturní satiry, která si na mušku bere konservativce, jejich odpůrce, církev i morálku (Jak může ale Allen vědět, že po smrti člověka nebolí hlava?). Schytá to de Gaulle, Čankajšek i Vůdce se svým vlčákem. Bohužel je film rozčleněn na místa typicky "allenovská" a silně groteskní, kde se Woody znatelně hledal a nejlepší tu je jeho hudební doprovod. Příjemnou stránkou filmu je ovšem Diane Keaton, které snad odpustím i to celkem povedené parodování Marlona Branda - ještě, že se o to nepokusil Woody.(20.9.2005)

 • RHK

  Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(22.7.2010)

 • - Přístroj orgasmatron ve filmu je inspirován orgonovou komorou, kterou na základě pseudovědecké teorie sestrojil rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik Wilhelm Reich. Reichovy orgonové komory měly umožnit tomu, kdo se do nich nechal zavřít, v sobě koncentrovat jakousi tajnou životní sílu - orgonovou energii. Jeho teorie byly svého času vlivné a řada lidí, včetně řady intelektuálů a celebrit, tyto komory vlastnily. Právě to chtěl Allen nejspíš parodovat. (KlonyIlony)

 • - V jednom americkém státě byl film přejmenován na "Woody a roboti", což Allena poté vedlo k tomu, že si vymohl, aby název žádného jeho dalšího filmu nemohl být volně měněn. (Kulmon)

 • - Při scéně na jezeře, kdy Luna Schlosser (Diane Keaton) leží na Milesovi Monroevi (Woody Allen, je zřetelně vidět změna její obuvi. Futuristická "kopyta" byla na okamžik změněna na obyčejné tenisky. (baribal)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace