Spáč

Sleeper

Komedie / Sci-Fi

USA, 1973, 89 min

Pro Woodyho Allena není scifi zrovna typický žánr. Na první pohled. Na ten druhý ovšem zjistíme, že je film zcela allenovský ve smyslu jeho narážek na sex a mentality jeho snímků. Jak hezky zní z úst Diane Keaton: "Mám doktorát z orálního sexu." Pokud zde Woody přinesl nějakou inovaci, tak to byla jeho futuristická stylizace do dob němého filmu. Jeho robotí pohyby alá Chaplin či Keaton jsou nezapomenutelné. Stejně tak hudba némě éry. ________ Všimněme si klonování, které ve filmu hraje roli. V roce 1973 to bylo skutečné scifi, které Woody umístil do roku 2173, dnes je film z tohoto hlediska vlastně překonán. Věda jde kupředu mnohem rychleji.(28.10.2009)

Opet jeden z tech starsich Allenovo filmu a tudiz takova blazniva komedie, po parodii na gangsterky a valecny filmy si vzal tentokrat do parady sci-fi. Dneska uz ten namet je celkem provarenej, ale v roce 73 to asi bylo hodne originalni. Nicmene prislo mi, ze tu neni tolik forku, kolik bejt mohlo, takze tu jsou sice opet paradni hlasky a skvely akce ve stylu grotesek, ale bohuzel sem tam i nejaky hluchy misto. Nicmene Allen podava jeden ze svejch paradnich vykonu a kdyz dela robota, tak je fakt perfektni. K tomu tu je mlada Keaton, ktera sice misty prehrava, ale k Allenovi se skvele hodi a vypada jeste celkem sexy. Slabsich 5*.(20.9.2005)

• mat.ilda

Krom zjištění, že Woody Allen snad nikdy nebyl mladý, jsem se přesvědčila o tom, že do jeho filmů se nedozrává, raná tvorba je pro mě charakterizována velkými propady, střídanými zklamáním a zřídkavým zaujetím a škoda, že ani tato chaotická sci-fi satira v groteskním kabátku nedokázala prokletí prolomit. Nic, jdu si stáhnout Friga na mašině...(20.9.2013)

• Dan9K

Ne, že by se mi to úplně nelíbilo, místy jsem se bavil vcelku dobře ( 2. nejoblíbenější orgán, nos, orgasmátor atd.), celek na mě ale působil velmi nepříjemně a film byl prošpikován monology a hláškami Woodyho Allena, které zaváněly trapností a úplně jsem si u nich představoval, že je šlo vypointovat mnohem lépe a překvapivěji. Role Diane Keaton byla z počátku esencí toho, co na filmových charakterech nesnáším, což byl nepochybně účel, ale ze svého subjektivního pohledu mi tím snímek radost neudělal. Narážky na soudobé (respektive tehdejší) problémy a celebrity mi přišly příliš prvoplánové, navíc s nevyužitým potenciálem, který o 25 let potrvdil třeba Matt Groening. Zlehčování Orwella mi mnohem více sedělo v Gilliamově Brazil, Allenův Spáč občas hrozí nudou a nedivil bych se, kdyby hodně lidí film po chvíli vyplo se slovy: "Panebože, to je ale kravina".(19.9.2007)

"Banáni" vo vesmíre. Satira a groteska. Paródia a autorská terapia. Allen a Keaton. "Sleeper".(4.8.2009)

• - V hudebním doprovodu hraje Woody Allen na klarinet. (formelin)

• - Woody Allen konzultoval film se spisovatelem scifi (Ben Bova), zda jsou jeho futuristické vize proveditelné. (Kulmon)

• - O fotografii Richarda Nixona prohlásí jeden z vědců, že si myslí, že šlo o prezidenta USA, ale že provedl něco hrozného, a tak byly všechny záznamy o něm vymazány. Několik měsíců po vzniku filmu pak došlo k aféře Watergate, která se od zmíněného příběhu příliš neliší. (Oktavianus)