Útěk v řetězech

• slovenský

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

Velice kvalitní krimidrama o jednom útěku a poutech, která spojují bílého muže s afroameričanem, jejich protloukání se neklidným světem, kde po nich jdou desítky ozbrojených mužů zákona a neméně tak rasističtí obyvatelé tehdejšího amer.venkova.(18.12.2009)

Kdybych žil v době vzniku tohoto snímku, neváhal bych s plným hodnocením. Dnes už je pro mě těžké utřít z něj prach a vnímat ho opět v celé své kráse, ale to hlavní co může film stále nabídnout, je úžasně ztvárněné přátelství vynikajícími herci (můj oblíbenec Sidney Poitier výborný jako vždy). Žádná hluchá místa, bezchybné dialogy a charakter hlavních postav činí z Útěku v řetězech poctivou práci.(20.1.2011)

Oscar 2 : Kamera ČB, Scénář + 7 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Tony Curtis, Herec HR - Sidney Poitier, Herec VR - Theodore Bikel, Herečka VR - Cara Williams, Střih . . . . . . . Zlatý Medvěd - výběr(31.3.2004)

Půl století starý snímek, co ztratil jen málo ze své kvality, jakkoliv dnešního diváka nepřekvapí jediný moment. Předvídatelnost není jediným problémem filmu, zamrzí také logické chyby, ale těm se nevyhne ani většina současné produkce. Tony Curtis a Sidney Poitier v rolích prchajících vězňů excelují; jejich počáteční nevraživost, postupná tolerance až přátelství působí poměrně věrohodně, nenásilně, psychika postav je solidně propracovaná a moralizování je na snesitelné úrovni - nezbytné vzhledem k rasovému tématu. Na nejvyšší hodnocení už to dnes není, přesto jde o výborný film, klasiku takřka kultovní. 80%(27.10.2009)

O rasismu z bílého úhlu pohledu, ale mírně jinak. Ale řešení velkých témat je rozhodně lepší nečekat.(24.4.2010)