Útěk v řetězech

• slovenský

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

Amerika dávných časů, Amerika plná netolerance vůči černé rase. Do této doby je zasazen příběh dvou uprchlých vězňů. Na jednom řetězu - z jedné strany černoch, z druhé strany bílý. Nesnáší se navzájem, ale ve společném zájmu musí "táhnout za jeden provaz". Aby přežili, musí oba pochopit , že ....... víc neprozradím, máte-li možnost, koukněte sami. Jde o opravdu vyjímečné drama s hvězdným obsazením. Velmi zajímavý scénář, velmi zajímavé drama.(12.6.2007)

"Pouto přátelství silnější než cokoli jiného." Nesmírně sugestivní film bojující proti rasismu neztrácí ani téměř po půl století nic ze svých kvalit. Skvělí Sidney Poitier a Tony Curtis nejdříve jako nesmiřitelní, nakonec jako nerozluční. [FILM, KTERÝ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](24.3.2007)

Jistou část života jsem měl matné tušení, že bych mohl být rasistou, ale pak jsem se z tohoto obvinění elegantně vykroutil. Mně totiž vadí pouze šmejdi parazitující na společnosti a je mi vlastně jedno, zda jsou černí, bílí, žlutí či zelení s modrými anténkami. Přesto jsem ke krosovému závodu dua Fešák - Čmoud s nedůslednými pronásledovateli přistupoval spíše s lehkou nedůvěrou. Dvojice s řetězem naštěstí nasadila slušné tempo, jemuž sice neprospěla hromada keců o rasismu ani vzájemné fighty bez zjevného důvodu, ale zase dobrácké pokusy o lynč znuděnými vesničany vůbec nebyly špatné.(21.9.2012)

S postupujícím časem lepší a lepší film o skutečném, chlapském přátelství, které se rodí z počátečního odporu a teprve z nutnosti spolupráce, během překonávání společných obtíží, vyzrává. Jen je snad škoda několika trapně směšných delších promluv, film by mocně působil i bez nich a možná i čistěji. Závěr je - jak se mi s přihlédnutím k dalším shlédnutým režisérovým dílům zdá - Kramerovsky neotřelý. 8/10(16.4.2006)

Dnes už nezapůsobí tak převratně jako ve své době, přesto herecké kvality hlavních představitelů vytáhly Útěk V Řetězech do výšin klasiky, jakou je třeba Frajer Luke, a drží ho tam dodnes. Poslední scéna je naprosto...naprosto...no však víte co chci říct. A vy co to ještě nevíte, se rychle postarejte abyste to věděli.(2.6.2006)

• - Veškerá hudba ve filmu pochází z rádia. (džanik)

• - Stanley Kramer chtěl do hlavních rolí původně obsadit Sidneyho Poitiera a Marlona Brandu, ale Brando zrovna točil Vzpouru na Bounty (1962), jehož dokončení se tehdy kvůli různým potížím zdálo v nedohlednu. (džanik)

• - Scénáristé Nedrick Young a Harold Jacob Smith si zahráli řidiče vězeňského náklaďáku (džanik)