Útěk v řetězech

• slovenský

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

Útek v reťaziach má ľahko zapamätateľný dej. Jeho protirasistickú myšlienku dokázali pochopiť aj socialistickí cenzori takže bol jedným z mála amerických filmov ktoré boli v tej dobe u nás premietané. Aj ja som ho mal v spomienkach zafixovaný ako napínavý útek dvoch väzňov a už som si nespomínal, ako to vlastne skončilo. Vidieť ho po pol storočí bol úplne iný zážitok. Vychvaľované herecké výkony hlavných predstaviteľov (brodenie, bitka), nelogickosti scenára a figúrkovitosť prenasledovateľov mi často dvíhali obočie. Celkovo ma film nechal ľahostajným. Preto aj to znížené pôvodné hodnotenie.(3.12.2008)

Film kde se výborný Sidney Poitier stal na filmovém plátně symbolem proti rasové segregaci. Problém který je stále i dnes aktuální.(14.12.2007)

Krásný film se skvělým Tony Curtisem a Sidney Poitierem. Dodnes si pamatuju hlášku : " Co je to za blbou jámu ? " a vždycky znovu mě rozesměje. Proč takový krásný film nedají někdy v TV ?(21.4.2005)

Už klasika, která těží z kombinace běloch + černoch v řetězech, která byla tenkrát hodně pikantní. # [viděno: monitor, 2.0->5.1] # příběh 7 | hudba 3 | humor 0 | akce 2 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6(1.9.2012)

Dnes už nezapůsobí tak převratně jako ve své době, přesto herecké kvality hlavních představitelů vytáhly Útěk V Řetězech do výšin klasiky, jakou je třeba Frajer Luke, a drží ho tam dodnes. Poslední scéna je naprosto...naprosto...no však víte co chci říct. A vy co to ještě nevíte, se rychle postarejte abyste to věděli.(2.6.2006)