poster

Útěk v řetězech

 • anglický

  The Defiant Ones

 • slovenský

  Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

 • nascendi
  ***

  Útek v reťaziach má ľahko zapamätateľný dej. Jeho protirasistickú myšlienku dokázali pochopiť aj socialistickí cenzori takže bol jedným z mála amerických filmov ktoré boli v tej dobe u nás premietané. Aj ja som ho mal v spomienkach zafixovaný ako napínavý útek dvoch väzňov a už som si nespomínal, ako to vlastne skončilo. Vidieť ho po pol storočí bol úplne iný zážitok. Vychvaľované herecké výkony hlavných predstaviteľov (brodenie, bitka), nelogickosti scenára a figúrkovitosť prenasledovateľov mi často dvíhali obočie. Celkovo ma film nechal ľahostajným. Preto aj to znížené pôvodné hodnotenie.(3.12.2008)

 • Gemini
  ****

  Dnes už nezapůsobí tak převratně jako ve své době, přesto herecké kvality hlavních představitelů vytáhly Útěk V Řetězech do výšin klasiky, jakou je třeba Frajer Luke, a drží ho tam dodnes. Poslední scéna je naprosto...naprosto...no však víte co chci říct. A vy co to ještě nevíte, se rychle postarejte abyste to věděli.(2.6.2006)

 • RHK
  *****

  Klasický útěkářský film Stanley Kramera, se dvěma navzájem spoutanými prchajícími trestanci, Curtisem a Poitierem. Na toto schéma později navazovaly další úpěšné filmy jako např. Bratříčku, kde jsi? nebo Uprchlík. (SPOILER:) Scéna za scénou se mi vryla do paměti, namátkou chytání žab, skok do hluboké bahnité jámy a lezení s ní, téměř oběšení u poctivých občanů, bezskrupolózní poslání čenocha do močálu opuštěnou paničkou, nebo podaná ruka při stíhání vlaku. Trailer zde: http://www.kinoteka.cz/online-shlednuti/utek-v-retezech/(7.11.2009)

 • Hunt
  ****

  HUDBA: Ernest Gold, O tom, že Stanley Kramer umí točit dobré filmy není pochyb. I Útěk v řetězech je kvalitní film se vším všudy, ale není nezapomenutelný či něčím extra vyjjímečný.(19.4.2006)

 • Chrustyn
  ****

  Jedna z těch méně známých legend s výbornými výkony Tonyho Curtise a Sidneyho Poitiera v netypyckých rolích vězňů na útěku, kteří chtě nechtě musí táhnout za jeden řetěz. Spíše než napínavý film o útěků vězňů se jedná o sociální drama na téma rasismu. Zajímavý i když trochu pomalejší film.(8.1.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace