Útěk v řetězech

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

• dobytek

Tahle vysoce hodnocená filmová klasika mě dost zklamala. Tony Curtis a Sidney Poitier se spolu pořád broděj přes nějaký močály a snažej se nám sdělit poselství, že "Rasismus je špatný, áno?. Zhruba po hodině jsem myslel, že je konec filmu, protože jsem si fakt nedokázal představit, jak z týhle situace hlavní dvojka vybruslí. Scénárista si s tim hlavu moc nelámal, takže sestoupí doslova "deus ex machina" a můžeme tak sledovat ještě podivnou epizodu se ženskou, která se na první pohled zamiluje do uprchlýho trestance, o kterym neví vůbec nic, ale chce s nim za každou cenu utéct. Pak už jen naivní závěr a THE END. A to ani nepočítám, že jsou ve filmu hodně debilní chyby (sice jsem promočenej na kost, ale vytáhnu z kapsy suchý cigáro a suchý sirky, spadnu do bláta a v dalšim záběru mam čistý oblečení).(4.7.2010)

O rasismu z bílého úhlu pohledu, ale mírně jinak. Ale řešení velkých témat je rozhodně lepší nečekat.(24.4.2010)

Hloupé nezáživné melodrama s jednoduchým příběhem a programem realistických liberálů, které sráží hromada nelogičností. [5,5/10] (Curtleigh, Lomitas) (Čb. /// Produkce: Stanley Kramer /// Scénář: Nedrick Young, Harold Jacob Smith /// Kamera: Sam Leavitt /// Hudba: Ernest Gold /// Oscar: Nedrick Young, Harold Jacob Smith (scénář), Sam Leavitt (kamera) /// Nominace na Oscara: Stanley Kramer (nejlepší film), Stanley Kramer (režie), Tony Curtis (herec), Sidney Poitier (herec), Theodore Bikel (herec ve vedlejší roli), Cara Williams (herečka ve vedlejší roli), Frederic Knudtson (střih) /// MFF v Berlíně: Sidney Poitier (Stříbrný medvěd)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](11.3.2010)

„Nigger! You call me that again, and I´ll kill you!“ Legendární drama o tom, že pouta nemusejí být jen z okovů a řetězu si mě moc nezískalo. Chápu jeho opodstatnění pro dobu, v níž bylo natočeno, ale s odstupem času působí místy docela naivně a v otázce rasové snášenlivosti až příliš didakticky. Kramerův film by musel sníst ještě hodně vajec natvrdo, aby se co do působivosti vyrovnal zde několikrát zmiňovanému Cool Hand Luke. Zajímalo by mě, jak by byl film přijímán, kdyby si postavy Poitiera a Curtise vyměnili charaktery..(8.2.2010)

Tohle pro mě byl opravdu zážitek, na kterém zub času i přes rok jeho vydání nenechal ani škrábanec. Síla tohoto snímku z mého pohledu dřímá hlavně v kráse dlouhých konverzací. Z obou hlavních postav je cítit obrovské charisma a z jejich rozhovorů zase velká otevřenost. Byla radost sledovat jejich chytlavé dialogy o rasismu, o jejih snech, a dívat se na vývoj jejich vztahu a náhledu na věc. Každá věta působí, že má ve filmu své místo a že tam není zbytečně. K tomu naráží během útěku na další pěkně napsané postavy. No jde zkrátka o film, co neztrácí ani na minutu grády a sleduje se na jedno nadechnutí.(4.5.2010)