Útěk v řetězech

• slovenský

Útek v reťaziach

Drama / Krimi / Thriller

USA, 1958, 97 min

Velice kvalitní krimidrama o jednom útěku a poutech, která spojují bílého muže s afroameričanem, jejich protloukání se neklidným světem, kde po nich jdou desítky ozbrojených mužů zákona a neméně tak rasističtí obyvatelé tehdejšího amer.venkova.(18.12.2009)

Stejně jako ostatní Poitierovy protirasistické filmy výborné. 80%(3.7.2010)

Vynikající snímek o rasových předsudcíh a jejich postupném odbourávání. Dva muži, černý a bílý, kteří uprchnou z vězeňské dodávky, jsou navzájem spoutáni řetězem, který ani přes usilovné snažení nechce povolit, nutí tak oba hrdiny k vzájemnému sbližování a pomáhá odhalovat nesmyslnost rasismu a předpojatostí ke všemu odlišnému. Film je o to cennější, že vznikl v padesátých letech, kdy toto téma bylo snad na vrcholu a že tak nemusel podléhat politické korektnosti dnešních dnů. Silný snímek s naprosto dokonalým závěrem. *****(26.4.2006)

Filmy o útěku jsou pro mě vždy lákadlem a když jsem našel tento snímek, s chutí jsem se do něj pustil! Sidney Poitier je můj oblíbený herec a staré snímky s ním se vyznačují perfektní atmosférou a odrazem tehdejší doby, kdy barva pleti znamená víc než opravdové nitro člověka. Útěk v řetězech je film, který rychle utíká, nenudí, je napínavý a měnící se vztah dvou na řetězu uvázaných vězňů je patřičným kořením příběhu. Opravdové přátelství nehledí na barvu pleti a poměry, z nichž člověk vzešel.(29.11.2012)

Skvělý snímek, který ani po letech neztratil nic ze své působivosti. Tonyho Curtise asi všichni znají lépe z Někdo to rád horké, ale podle mého názoru je role uprchlého trestance jeho nejlepší. A Sidney Poitier, ten je prostě skvělý vždy.(6.11.2002)

• - Scénáristé Nedrick Young a Harold Jacob Smith si zahráli řidiče vězeňského náklaďáku (džanik)

• - Technický poradce filmu nebyl uveden v titulcích. Šlo totiž o skutečného, z řetězů uprchlého a stále hledaného vězně. (džanik)

• - Stanley Kramer chtěl do hlavních rolí původně obsadit Sidneyho Poitiera a Marlona Brandu, ale Brando zrovna točil Vzpouru na Bounty (1962), jehož dokončení se tehdy kvůli různým potížím zdálo v nedohlednu. (džanik)