Hádej, kdo přijde na večeři

Guess Who's Coming to Dinner

• slovenský

Hádaj, kto príde na večeru

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1967, 108 min

Film, který už hodně zastaral. Jeho poselství je samozřejmě chvályhodné, ale jde se k němu až příliš nápadně a okatě, takže se nakonec nedostaví kýžený efekt - to se poté projevuje z závěrečném Traceyho monologu, který postrádá na údernosti a působí spíše nudně a zdlouhavě. V šedesátých letech možná pecka, dnes už jenom slušná konverzačka. Herecké výkony samozřejmě bez výhrad (Poitier se mi tady líbil mnohem více, než V žáru noci ze stejného roku, kde na mě často působil jako vyřezaný ze dřeva).(27.4.2009)

Toto je presne ten typ nekonečnej konverzačky určený na divadelnú inscenáciu. Neupieram snímke významný odkaz týkajúci sa rasovej diskriminácie natočenej navyše v období, kedy mohol mať zásadný vplyv na formovanie postojov a názorov širokej verejnosti. Všetci zúčastnení, Katharine Hepburn, Spencer Tracy a najmä neskutočne charizmatický Sidney Poitier, predvádzajú skvelé herecké výkony, scenár je nasiaknutý zaslúženými výčitkami z toho, že sa chudáci rodičia, ktorí majú o svojich deťoch jasnú a upnutú predstavu, dozvedia všetko na poslednú chvíľu a v okamihu, keď už je možnosť na zásadnú zmenu ich rozhodnutia priam nemožná. Na každom rohu, v obývačke, v pracovni či na terase, sa stretávajú zoči-voči a vytýkajú si veci, cez ktoré sa aj tak budú musieť preniesť v najúprimnejšej pokore....... No dobre, napriek nie úplnej spokojnosti si to 4* hádam zaslúži.(27.7.2010)

Nadčasová klasika s geniálním závěrečným monologem Spencera Traceyho.(3.3.2013)

Konečně vím, podle čeho byla natočena překvapivě vtipná komedie Guess Who (2005) s Ashtonem Kutcherem, která mi byla chápáním bližší. Nemám ponětí, jaké byly v roce 1967 předsudky vůči černochům, marně vzpomínám, kdy měl Martin Luther King svůj známý projev. A o to cennější je pro mě tahle konverzační komedie, která se tehdejší situaci snaží nastínit. Nechybí v ní vážnost ani inteligentní humor, takže u mě spokojenost. Jen tak mimochodem jsem tu slyšel patrně nejdelší filmový monolog, co znám. Bohužel jeho autor Spencer Tracy se premiéry filmu nedožil.(10.6.2009)

Jeden z filmů, který má opravdu co říci i dnes. A bude mít co říci vlastně kdykoli. Překrásná konverzační hra, která mě ani na vteřinu nenudila, herci byli bravurní a po přečtení zajímavostí je mi až líto, že byl tak krátký neboť bych na něj dokázala koukat ještě mnohem déle.(11.11.2009)