Až tam nezbyl žádný (TV seriál)

And Then There Were None

Mysteriózní / Krimi / Drama

Velká Británie, 2015, 3x60 (2x90) min

// Ve chvíli, kdy vrahem nemůže být zahradník, protože na ostrově žádný zahradník není, se celá zápletka stává rázem napínavější! 8/10(1.1.2016)

Agatha Christie je už dlho pre mňa neprekonateľnou bohyňou detektívnych príbehov a jej Desať malých černoškov určite patrí k tým úplne najlepším. V rámci filmového spracovania by však všetko vyšlo nazmar, keby sa tvorcom nepodarilo vytvoriť takto brilantnú adaptáciu tohto geniálneho diela. Formálne zložky tu šlapali na plné obrátky, čoho dôsledkom bolo, že atmosféra pekne postupne gradovala, pričom ku koncu to už bol hotový mysteriózny orgazmus. Hudba, herci, krásne potemnelý vizuál... to všetko bol jeden veľký masterpiece. Už len samotná záhada okolo tajomného vraha má schopnosť diváka, ktorý nečítal predlohu, doslova zatlačiť na stoličku a vyvolať v ňom neodolateľné nutkanie zvedavosti, ako sa nakoniec ten rébus rozlúskne. A ten sa rozlúskne, majstrovsky, no proste úžasná filmárska robota a geniálny krimi príbeh, klobúk dole.(6.7.2016)

Fantazie! Absolutní blaženost! Miluju 10 malých černoušků, tu knížku jsem četla snad stokrát a shledávám jí jednou z nejlepších - ne-li nejlepší - jakou kdy Agatha napsala. Dokonalý nápad, progres a ukončení. Bohužel filmové zpracování stálo za starou bačkoru a hlavně ten nechutně předělaný optimistický konec, fuj. Tato minisérie ale předčila moje nejhlubší očekávání. Na rozdíl od feelingu "detektivky v měkké vazbě s ironickými obrázky Adolfa Borna" se knížka přetavila v hutnou, extrémně depresivní a temnou story, a to přesně tak, jak to nejvíc miluju. K tomu prosím přičíst 100% casting. Každá postava je přesně v souladu s popisem v knížce a ta hromada parádních herců - na to je radost pohledět! Toby Stephens, Burn Gorman, výtečný Sam Neill s Mirandou Richardson, egoista Aidan Turner nebo slizoun Noah Taylor. Vyzdvihla bych zejména Maeve Dermody, která měla asi nejvíc prostoru a potom přímo božského Charlese Dance. Za celé 3 hodiny ani chvíle nudy a konec, hlavně ten konec, až na drobné odchylky zůstal věrný předloze a je v něm stejná síla, jako v konci Sedm. Jsem nadšena!(11.2.2016)

Charles Dance, Toby Stephens, Sam Neil, trpaslík Kili, Burn Gorman, Noah Taylor... jen herecká třešnička na tomhle sladkým dortu, kterej budete odkrajovat s takovou chutí, s jakou odpadaj jednotlivý postavy a okruh podezřelých se zužuje. Klasický paranoidní psycho v tom nejlepším podání.(13.5.2016)

Nepoměrně lepší předlohy, protože jak je originál výtečně vystaven i vymyšlen, tak je otřesně napsán. Což tato adaptace díky Sarah Phelps beze zbytku napravuje. Když se k tomu přičte podmanivá anglická pochmurná "gotická" atmosféra a přesné obsazení, tak žhavý kandidát na nejlepší adaptaci jednoho z vůbec nejznámějších detektivních románů je jasný.(5.1.2016)

• Aidan Turner