Očima fotografky

Dokumentární / Drama

Česko / Slovensko, 2015, 81 min

Matej Mináč

Matej Mináč

Matej Mináč nakrútil trilógiu o Wintonovi Všetci moji blízki, Sila ľudskosti – Nicholas Winton a Nickyho rodina. Tentoraz sa v dokumentárnej dráme Očami fotografky úspešne pokúsil nahliadnuť do života svojej matky, fotografky Zuzany Mináčovej. Najsilnejšie sú spomienky na zatknutie gestapom, na jej záchrancu Petra, ktorý ju ako trinásťročnú zachránil pred istou smrťou v koncentračnom tábore Osvienčim a na jeho ďalší osud. Ako sa po vojne prebíjala životom, ako sa z nej stala známa a uznávaná fotografka a ako sa popasovala so svojim dramatickým osobným životom. Najzaujímavejšie, najkrajšie i najkrutejšie príbehy píše život sám. Netreba veľa vymýšľať len pozorne počúvať.(28.1.2016)

Uff kolik bolesti si nese každý člověk...(30.1.2016)

Matej Mináč natočil poctu svojej mame. Hrané pasáže Julie Ondráčkové a Zdeňka Piškuly jsou výborné. Vypravování Zuzany Mináčové zarámované válečným příběhem je dojemné, ale zároveň pobaví i nadsázkou, vtipem a potěší skomností. Výborné je i zachycení dějinných mezníků Československa po 2. světové válce.(26.1.2016)

Dokument o fotografce nebo Všichni moji blízcí s komentářem? Tak nějak mezi tím.(26.1.2016)

Je to viac ako film o filme Všichni moji blízcí, keď počúvame a vidíme vo filme skutočného človeka. A rozpráva nám o skutočných sfilmovaných ľuďoch, ich osudoch a môže potvrdiť, ako sa veci naozaj stali. Ako bola skúšaná všetkymi režimami a ako to prekonávala.(28.1.2016)