Vražda Ing. Čerta

Killing the Devil

Komedie

Československo, 1970, 72 min

Brilantní šílenost, která by ale bez ústřední dvojice Bohdalová - Menšík chutnala dost suše. Jídlo prochází žaludkem a každého mužského na tu jeho oblíbenou pochutinu dostaneme! Krásný výtvarný dekor, umělecká kamera a aranžmá. Takovou kuchyň bych si dala líbit! Jen v kmínu bych asi doutníky neskladovala.(28.12.2011)

"A to ti přísahám, že už za tvými zády nebudu nikdy nic okusovat !!" ;)(19.4.2015)

Muži a ženy jsou dva různé živočišné druhy. Ester Krumbachová to chtěla říci po svém. Ryze autorská filmová hříčka, která je vnitřně rozdělena na dvě trochu nesourodé poloviny - v první Krumbachová pracuje spíše se satirickým nadhledem a přivádí na scénu dvě protiznačné figurky, symbolizující nekompatibilní svět mužů a žen. On, tak ryze český machistický obžera (který dává vzpomenout na své obžerské závody s bernardýnem Bohoušem), a Ona, zoufale tragická pro vidinu sňatku submisivní hospodyňka, jejíž svět leží mezi kuchyní a šatníkem. Mezi tím vším poletují okázale vyprázdněné citáty a jména filosofů a psychoanalytiků. Potud vynikající zábava a mistrné herecké etudy obou hereckých legend. Pak ovšem výše popsané přeroste do půle druhé, půle autorského filmu, v němž ovšem manýrismus a tlak na přesunutí filmu do symbolických rovin vymýtí všechny dosavadní klady a zbude jen těžko dešifrovatelná změť čehosi. Škoda. Smutná, byť rozverná, surreálná tečka za tzv. Českou novou vlnou...(13.5.2012)

Pro mě verbální pochoutka. A co dodat V. Menšík nenahraditelný, nezaměnitelný, fenomenální, ale J. Bohdalová není tak průkazný talent, takže umím si na jejím postu představit kdejakou herečku z těch lepších. Ester Krumbachovou taky miiluji a enbýt její výtvarné práce v českém filmu, tak by řada z nich byla ochuzena (poslední kus, který dělala byl klip s Ivanem Králem, jeho překrásnou píseň O samotě a nádraží; brzy poté si vzala život).(28.9.2010)

Dosti neznámý film, který není tak často objevován v televizi jako ostatní české filmy. Poprvé jsem tento film viděl na dnes již zrušené televizní stanici TV3, kdy název mi samozřejmě nic neřekl narozdíl od soupisky dvou hlavních jmen - Menšík & Bohdalová. Po shlédnutí jsem pochopil proč film není tak často reprízován jako Světáci, Pane, vy jste vdova Po druhém shlédnutí jsem změnil názor na kvalitu filmu po všech možných stránkách. Příběhově naprosto jednoduchá dějová linie, v níž sledujeme pouze hlavní postavy. Velmi dobrá volba při výběru herců, kde je vidět jak je skloubena originalita a improvizace obou protagonistů. Další role jsou jenom dvě a vedlejší role - ve filmu Hermanová & Růžičková. Dohromady mají ve filmu asi pouze 20 vět. Ostatní zbylé role jsou pro vytvořená tzv. křoví. Jelikož je film laděn do temné komedie, nalezneme zde sice jenom pár, ale za opravdu velmi vtipných situac. Po stránce umělecké je film doveden do dokonalosti. Záběry jsou velmi dobře vybrané a působí to velmi těžkým dojmem. Některé prostřihy s postavou za černém pozadí je velmi vkusně vsazené. Škoda, že tento film není na obrazovkách častěji, určitě by si to zasloužil(24.5.2005)