poster

2001: Vesmírná odysea

 • Velká Británie

  2001: A Space Odyssey

 • slovenský

  2001: Vesmírna odysea

Sci-Fi / Dobrodružný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 1968, 149 min (Director's cut: 160 min)

Režie:

Stanley Kubrick

Předloha:

Arthur C. Clarke (povídka)

Producenti:

Stanley Kubrick

Střih:

Ray Lovejoy

Scénografie:

Anthony Masters
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • mandes
  *****

  rozpočet : $12 million tržby americké : $56,954,992(19.12.2006)

 • Radek99
  *****

  Výjimečně odosobněný vizuální zážitek. Vesmír a lidé. Obrazová esej na téma nadčasovosti... PS: Počítač, který převzal vládu nad lodí, se jmenoval HAL. Zkuste si posunout ta písmena o jedno dál v abecedě...a dostanete zkratku IBM...i když to Kubrick osobně popírá a přičítá to shodě okolností, je to náhoda více než prognosticky varující...(18.11.2006)

 • T2
  *

  Rozpočet $10,5miliónaTržby USA $56,954,992Tržby Celosvetovo $193,600,000Kubrick natočil pekne sa tváriacu vesmírnu uspávanku s tak pomalým dejom, s minimom dialógov a tie čo nám ponúka sú dosť pasívne, rovnako ako strohé zábery čo vyznejú maximálne staticky, že na konci som nevedel o čo mu vlastne išlo. 1* dávam aspoň za tie vydarené nápady ohľadom technických prvok vesmírnych lodí a ich interiérov, ináč som tam nič zvláštne nepobadal, film sa dal pokojne zhrnúť do stopáže 30minút, veru nič by sa nestalo. Kubrick a jeho filmový štýl, len potvrdil týmto ďalším vzhliadnutým počinom, že ide naprosto okolo mňa. /20%/(15.7.2008)

 • Anthony
  *****

  Kubricka moc nemusím, toto je ovšem jeho nejlepší film. Na dnešní dobu možná trochu rozvleklý, majestátní záběry trvají trochu déle, než se dnes nosí. Kubrick za film dostal svého jediného Oscara, ovšem za vizuální efekty. Ty jsou skutečně skvělé - od výborných masek pravěkých opolidí až po záběry z vesmíru. Dost dobře je využita klasická hudba. Tento film inspiroval každý druhý pozdější sci-fi film.(19.7.2003)

 • Lima
  *****

  Čirá filmová magie,s těžko uchopitelným závěrem a geniálním nápadem spojit ladný pohyb kosmických korábů se Straussovým valčíkem. Perla světové kinematografie.(13.4.2003)

 • - Pokud jsou jednotlivá písmena v názvu počítače HAL 9000 v anglické abecedě posunuta posloupně doprava, je obdržena zkratka IBM, za čímž mnoho fanoušků filmu hledá skrytý význam. Tvůrci však odkazují na náhodu. (kenny.h)

 • - Pro film byl vyroben i samostatný model planety Jupiter. Model kosmické lodi pro vnější záběry byl dlouhý 18 metrů. (GilEstel)

 • - Stanley Kubrick žádal o pojistku u světově známé pojišťovny Lloyd's of London k náhradě škod pro případ, že by došlo před vydáním filmu k objevu mimozemského života. Pojišťovna toto zamítla. (HellFire)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace