Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu

Komedie / Válečný / Drama

Velká Británie, 1964, 95 min

Napoprvé mi ten film přišel, že jsem asi nepochopil, jestli je to komedie... tak nevtipná. Ale komedie to není... Kdybych si tak hodnotil pro sebe, po každých dvou třech přemýšleních o filmu přidávám hvězdičku.(27.7.2007)

Sžíravá satira na myšlení zelených mozků a hrozbu jaderné války. Petru Sellersovi jsem nikdy nepřišel na chuť, ale tady mně svojí trojrolí naprosto uzemnil. Rodeo na bombě v závěru je takovou třešničkou na chutném dortu.(11.5.2003)

Dr. Strangelove - to je ostrá, černohumorná satira, nikoliv však přímo komedie. Nechce totiž diváckou mysl "zatemnit" smíchem a odvést tak zbytečně pozornost, nýbrž jakousi vygradovanou absurditou naznačit, že na světě něco není (resp. nebylo) zcela v pořádku. Scénář je inteligentní a ve své době i docela odvážný a to je velmi dobře, protože i když si někdo myslí, že dělá směrem od zdravého rozumu krůčky jen drobné (přehnané zbrojení), může se časem podivit, kampak až došel. To pak není vůbec na škodu, když se objeví někdo, jako Kubrick a pokusí se společnosti svou "pichlavou" tvorbou otevřít oči... Trochu jsem však postrádal pocit specifické Kubrickovy režie a mé celkové nadšení ze snímku bylo poněkud umírněné. 8/10(1.11.2008)

Zatraceně mrazivá satira, která musela být v době svého vzniku ještě hrozivější. Osobně ji neřadím k tomu úplně nejlepšímu od Kubricka, ale rozhodně má i dnes čím oslovit. Za vrchol považuji určitě telefonické hovory amerického prezidenta s ruským protějškem Dimitriem.(10.9.2006)

Tenhle film mi dlouho unikal. A když jsem ho konečně viděl, zavládlo ve mně opravdové nadšení. Je to chytré, zábavné a, když se nad tím člověk zamyslí, místy až děsivě mrazivé. Ale podobně jako u některých jiných Kubrickových filmů je to na mě příliš... tentokrát avantgardní. Nicméně stojí za vidění už jen pro herecký koncert Petera Sellerse.(2.1.2008)

• - Jedna verze scénáře zahrnovala i mimozemšťany. (hot_spot)

• - S délkou pouhých 95 minut se jedná o nejkratší snímek, který Kubrick natočil od roku 1960 až do své smrti v roce 1999. (gogos)

• - Pri natáčaní Kubrick nechal Sellersa improvizovať. Potom si z jeho improvizácií vybral to, čo sa mu páčilo, a na tom staval film. (Saber)