Darebáčci

• USA Small Time Crooks (více)

Ray Winkler je drobný darebáček s velkými sny. Naverbuje svou ženu, která peče skvělé sušenky a pár známých packalů, odejde z práce, kde se živil jako umývač nádobí, aby si mohl otevřít vlastní sušenkárnu vedle banky. Zatímco jeho žena řídí sušenkárnu, on a jeho kumpáni pracují v suterénu na tom, jak se vloupat do banky. Bohatství ale přichází z nečekaného směru a pomáhá mu splnit jeho sny. Avšak když získáte všechno po čem jste toužili, nemusíte mít ještě vyhráno. Ostatní místní boháči nejsou totiž připraveni „darebáčky” akceptovat... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kleopatra

Woody v čele "elitní" party, která chce vykrást banku - zdola, a jeho manželka, která to kryje cukrárnou s plackama ( jediným, co umí upéct) - shora. Loupež nevyjde, zato placky zcela mimo plán jo, takže prosťáčkové se nakonec opravdu koupou v penězích, ve značkových krámech, stýkají se se "svými" lidmi, učí se být inteligentními, ale jsou šťastní? I když poslední léta cítím u Woodyho filmů lehce sestupnou tendenci a vyhasínající humor, stejně jsem na jeho filmy stále zvědavá a stejně se zas skvěle bavím, jako i teď. ()

tomtomtoma

Darebáčci jsou uvolněně nezbednou šarádou tklivého klauna, který dal přednost cirkusové bezprostřednosti, přirozenému úderu anekdotické grotesky a frivolnímu laškování s kulturní rozdílností stavů. Aneb klaun si vybral kriminální žánr za svou arénu karikatur a dychtivé sarkastické touhy po kořisti. Bohatství, nebo láska, to je klaunova zákeřná otázka na konci jeho běsnění, rubání, pečení a pobíhání. Klaun udržuje rytmus jízlivostí, nebojí se žádné společenské třídy a s tím rozjařeným předsevzetím a nihilistickým uznáním rozehrává nadneseně škádlivou taškařici o zlodějích, bohatství, snobství, morálce a lásce. Hlavní zbraní klaunovy šarády je Ray Winkler (velmi příjemný Woody Allen), umývač nádobí s geniálním plánem k bankovní kořisti. Bohatství přijde cynicky z opačné strany a začne se neodbytně ptát: co je to štěstí? Mravy, způsoby, a za všechno prý může láska. Klaun rozjařeně jásá. Křehkou klaunovou zbraní je Frances Fox-Winkler alias Frenchy (zajímavá Tracey Ullman), manikérka a Rayova manželka i jeho pragmatická připomínka reality. Nové možnosti jsou pokušením pro dychtivou náruživost. Ale klaun se neúprosně zeptá: a je to láska? Významnou postavou je David Perrette (velmi příjemný Hugh Grant), obchodník s uměním a uhlazený zástupce sebevědomé uvědomělosti vyšší střední třídy. Učitel mravů stavu se nechá zlákat tučnou odměnou. K výraznějším postavám patří také May Sloane (velmi zajímavá Elaine May), sestřenice s prostomyslnou podstatou osobnosti. přesto dokáže mást bezděčností i mluvou. Z dalších rolí: zločinní kumpáni Raye při jeho geniálním plánu a pozdější prostodušší viceprezidenti sušenkového koncernu, páni Denny Doyle (Michael Rapaport), Tommy Walker (Tony Darrow) a Benjamin Bukowski alias žhář Benny z osmého bloku (Jon Lovitz), na sušenky divý a také po zásluze úspěšný policista Ken DeLoach (Brian Markinson), hostitelé posledního klaunova pokušení a zločinu Langston Potter (Howard Erskine) a Chi-Chi Velasquez Potter (Elaine Stritch), veselý vdovec, okouzlený May, George Blint (George Grizzard), či investigativní reportér Steve Kroft (sám sebe). Film Darebáčci je uvolněně nadnesenou klaunovou hříčkou, v niž si bere za rukojmí kriminální žánr a nuance vztahů mezi mužem a ženou. Příjemně nenáročné i odhodlaně nadnesené klaunovo třeštění. I sušenky mohou přinést vzrušující dobrodružství. ()

Master19

S Darebáčky se Woody Aleen snaží vrátit k čistokrevné komedii. Neodpustí si ale v půlce sklouznutí k "oblíbeným" životním tématům. Je to škoda, trošku si podráží nohy, ale pořád je to hodně dobré... Začátek je strhující a opravdu skvělý a na druhou stranu lze určitě přičíst k dobru a Allenově soudnosti, že se nenechal a jakkoliv je nápad dobrý, "tunelování" banky zbytečně neprodlužoval a zachoval tak filmu typicky Allenovskou stopáž. ()

Brouk

Tak jsem se těšil a těšil, já !!! sympatizant W.Allena... Jak jsem k tomu došel, tedy k těm sympatiím? Asi dávno... Tak jsem chtěl, tak moc jsem chtěl, aby W.A. opět stoupl v mých očích a mysli do těch výšin, jako v čase zpět. Ale tenhle upocený uťápnutý frustrovaný žvanil? Kde je lehkost a vtipnost dialogů, na které jsem si uvykl? Možná jsem už tak rozmazlený.... Bezesporu je ale tenhle snímek je v 21.století Allenovo top ve srovnání s ostatními jeho posledními snímky. Tracey Ullman je jednoznačně ozdobou a přínosem tohoto snímku. Bravo! Jsou to moc pěkné 3* ()

D.Moore

Velká legrace, místy navíc až dojemná. Woody Allen v lehce netypické roli ("Mozek?" - "Tak mi říkali!" - "To byl sarkasmus!") tradičně neselhává a navíc má po boku skvělé partnery - především tedy partnerky. Darebáčci jsou zkrátka ohromně příjemná komedie. O rok mladší Prokletí žlutozeleného škorpióna se mi ale líbilo ještě víc. ()

• Keď Denny, Ray, Tommy a Benny začínajú prácu na kopaní tunela a dohadujú sa, kto vie používať zbíjačku, Denny (Michael Rapaport) osloví Raya (Woody Allen) Woody. (ZOUi)
  • David (Hugh Grant) utrúsi v jednej scénke poznámku, že má doma v skrini obraz, ktorý starne miesto neho. Ide o odkaz na dielo "Obraz Doriana Graya" od Oscara Wildea. (misterz)