Olověná vesta

• slovenský

Olovená vesta

Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1987, 116 min

Teď už je mi celkem jasný odkud čerpal Sam Mendes do Mariňáka, použil dokonce i několik stejných scén. Mariňáka jsem viděl jako prvního a myslim že je to jen dobře, protože jsem si ho opravdu užil a zážitek z tohohle filmu mi to neubralo. Olovená vesta je tak skvěle natočená, že ani to, že jsem několik scén už viděl, nemůže zkazit dojem. První polovina je plná neuvěřitelně krutejch hlášek, nic drsnějšího jsem ve filmu snad ještě nikdy neslyšel. To co tam předváděl R. Lee Emery bylo prostě něco neskutečnýho. Po přesunutí do války už nejsou drsný hlášky a celkově film změní svojí tvář, ale pořád zůstává skvělá režie a dokonalá realističnost. Nic jinýho než 5* pro tenhle film neexistuje(21.4.2006)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 1,075 // Otvárací Víkend v USA: $6,079,963 //(18.12.2013)

Výborný realistický válečný film, jeden z nejlepších, co jsem viděla. Skvělá ukázka vojenské buzerace ve výcvikovém táboře, kdy i ti hodní kluci nakonec podlehnou a pomstí se tlustému nemotornému chudákovi za to, že za něj slíznou tresty. V části, která se odehrává už ve válce je zase nádherný příběh Kovboje, kluka, který se najednou stane velitelem, ale strachy nedokáže velet. V Ocelové vestě je mnoho témat k zamyšlení, jako ostatně v každém Kubrickově filmu.(12.11.2004)

První třetina je nezapomenutelná, dokonalá, úžasná a neopakovatelná. Výcvikový tábor se sadistickým velitelem, který dokáže deset minut nadávat bez toho, aniž by se opakoval, je skutečně sousto z nejchutnějších. Ovšem, když potom vojáci vyražejí do akce, dochází Kubrickovi šťáva. Jak je v jiných jeho filmech rozvleklost většinou kladem, tady působí opačně. Nicméně je to stále velmi nadprůměrný film s nezapomenutelným úvodem! Až po zhlédnutí Olověné vesty pochopíte, odkud se vzali všichni ti drsní velitelé výcvikových táborů :-)(10.1.2004)

(1001) No já bych to zatím viděla na nejlepšího Kubricka, spolu s Osvícením tedy. Ale Full Metal Jacket je rozhodně nejlepší v práci s ironií, minimálně tím způsobem, že já jsem si schopná díky ní užít každý moment filmu. Explicitně je to vyjádřeno v první části, u které si úplně představuju všechny dospívající hipíky zkouřené bůhvíčím, jak si u toho říkají "to je špatně, tohle musí skončit, takhle se k němu nikdo chovat nemůže, no tak to nepřeleze, no, každej jsme nějakej", přičemž já jsem si to říkala taky a zapřísahala se v duchu, že s tímhle bych nemohla nikdy v životě souhlasit. A v tom je asi genialita toho filmu, že mi ukazuje sílu a možnosti manipulace přímo na mně. Já jsem zblblá tím, co je mi předkládáno jako výstraha proti zblbnutí. Protože z praktického hlediska, když nad tím přemýšlím bez hlubších odborných znalostí, pokud ti kluci potom opravdu "musí" jít zabíjet a nesmí se posrat z prvního návalu stresu a cizích sraček, potom si nedovedu představit jiný způsob, jak je na to připravit. Z takového úhlu pohledu už mi ani nepřijde, že by ten pérák byl sadistický nebo krutý. A už je to tady, opět ovládání mých myšlenek, sympatizuji se záporákem, protože tvůrci to tak chtěli. V druhé části je ironie používána trošku jinak, víc skrytě a nenápadně, maskovaná bojovými akcemi. Proto si myslím přijde mnoha lidem druhá část horší, protože od toho čeká akční kompenzaci dlouhého kecání na záčatku, jenomže tak tomu není, to je vyvážené pokračování téhož, jenom se nám to trochu zakuklilo. Musím říct, že nejvíc jsem si užila postavu Adama Baldwina, který je hned od začátku uváděn jako blbeček a později pronáší podle mě nejzajímavější věci. To nejchytřejší, co řekl, bylo chvíli po jeho úvodním výlevu a zároveň je to pro mě a podle mě klíč k pochopení myšlenky celého filmu a jejího postupného a nikdy ne úplného odhalování. Reaguje na "inteligentnějšího", ale očividně daleko víc propagandou ovlivněného vojáka, který řekne, že tam bojují a umírají za svobodu. Na to mu Baldwin odpoví: "Freedom? You'd better flush out your head, new guy. This isn't about freedom; this is a slaughter. If I'm gonna get my balls blown off for a word, my word is "poontang."(30.6.2009)