Olověná vesta

• slovenský

Olovená vesta

Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1987, 116 min

Oscar 1 nominace: Scénář - A(23.2.2004)

• Madison

Nepochybujem o tom, že Olověná vesta je nasiaknutá humanistickou odyseou človeka, morálnym posolstvom, psychológiou postáv, dokonale zobrazeným výcvikom, schopným priviesť aj toho najvyrovnanejšieho človeka do absolútneho psychického zlyhania a straty kontroly nad sebou,....................... ale to prevedenie! Zívala som nudou a nemohla uveriť tomu, že ma Kubrick prvý raz takmer zabil. Priznávam, že aj čo sa týka Vietnamu, mám rada tie horko-sladké výlevy vojakov z typických amerických filmov, ktoré aspoň dokážu udržať môj záujem o osudy postáv, aj keď to pojatie môže byť občas nereálne. Za prvú a poslednú polhodinu s nosným dejom bez nezmyselných dialógov dávam 2*. Prvé neunesiteľné sklamanie od Stanleyho.(2.8.2010)

Výborný realistický válečný film, jeden z nejlepších, co jsem viděla. Skvělá ukázka vojenské buzerace ve výcvikovém táboře, kdy i ti hodní kluci nakonec podlehnou a pomstí se tlustému nemotornému chudákovi za to, že za něj slíznou tresty. V části, která se odehrává už ve válce je zase nádherný příběh Kovboje, kluka, který se najednou stane velitelem, ale strachy nedokáže velet. V Ocelové vestě je mnoho témat k zamyšlení, jako ostatně v každém Kubrickově filmu.(12.11.2004)

Kubrickova výpoveď nezmyselnosti vojen, ktorá stojí na excelentných hercoch. Druhá polovica síce nemá až takú silnú podstatu, ale ako celok naozaj dômyselné a hodnotné. 90%.(12.11.2013)

Stanley Kubrick svoje řemeslo ovládal tak jako málokdo jiný, FMJ je toho vynikajícím příkladem. Gunner Sergeant Hartmann je dodneška pojem mezi vojenskými šikanisty, Vincent D'Onofrio je coby jeho oběť naprosto neuvěřitelně uvěřitelný, jenom nechápu co všichni mají proti "vietnamské" části filmu. Je to naprosto geniální film, i přes syrovost až odpornost některých scén, ale taková už je válka.(10.2.2003)