Olověná vesta

• slovenský

Olovená vesta

Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1987, 116 min

"Je to jako ve válce" První ze tří segmentů s matematickou přesností strukturovaného filmu je geniální. Monotónní, ubíjející psychické násilí bez možnosti vydechnutí. Armáda si přisvojuje vojáky, dává jim nová jména a bere individualitu. Díky mechanickému opakování týchž činností a strojově symetrickým záběrovým kompozicím se z filmu vytrácí jakákoli spontánnost, cokoli přirozeného, cokoli lidského. Celý brainwashingový horor logicky vrcholí stvořením monstra (ač to nebyl režisérův záměr, D'Onorfio má na tváři ke konci stejný škleb jako šílící Nicholson v Osvícení). Pak přichází nečekaný zlom, náhla změna prostředí a tónu. Zůstává chladnost, znemožňující nám identifikaci s kteroukoli postavou. Joker je až do předposlední scény, kdy v sobě dobrovolně popře poslední kousek lidskosti, více pozorovatelem než aktérem dění. Rozdělení filmu odpovídá jungovskému konceptu lidské duality. Dvě tváře, dobro a zlo, jeden člověk. Olověná vesta zdaleka není jen dalším válečným filmem nebo dalším filmem o Vietnamu. Podává pesimistickou výpověď o podstatě kterékoli lidské bytosti. Válka jen odkrývá, co zůstává v dobách míru skryto. 90% Zajímavé komentáře: Eodeon, ScreamJay, mls, Merggie, MacGyver, freeeeedom, walecz(11.5.2005)

Stanley Kubrick vždycky říkal "Všechny scény už někdy někdo natočil, naším úkolem je natočit je líp." A že to setsakramentsky uměl, o to se nebudeme přít. Tentokrát objevil opravdu velkou nezaplněnou díru. V každém druhém válečném filmu se sice expozice odehrává ve výcvikovém táboře, ale zpravidla jen proto, abychom se mohli s postavami seznámit v klidu, ještě před bojem. Ale Kubrick našel v tomhle prostředí obrovský dramatický potenciál a věnoval mu celou první polovinu filmu. A ta tedy stojí za to! Velitel branců je agresivní běsnící monstrum, vyšinuté natolik, že když z příběhu zmizí a vojáci se přesunou do akce, už to není zdaleka takový dechberoucí děs. To je taky jediný důvod, proč dávám filmu "jen" 80%(12.8.2005)

Pro mě jednoznačně nejlepší válečný film. Jdi se bodnout Olie Stone se svojí Četou. :)(20.10.2006)

Kubrick sice znovu zkouší bořit hranice žánru, ale ve válečném filmu mu to nevyšlo. Z Olověné vesty se i přes překvapivou první hodinu stal režisérův zdaleka nejstravitelnější kousek (a tím pádem i dost nekubrickovský), který zabíjí nemožnost ztotožnit se s kteroukoli z postav.(15.3.2006)

Mě to moc nenadchlo jasně první půlka je super výcikovej tábor bylo asi fakt peklo. První půlka za 5* ale ten Vietnam byl nemastnej neslanej a hlavně nudnej.(3.4.2005)

• - R. Lee Ermey neměl původně hrát postavu seržanta Hartmana, ale byl k filmu vybrán jako odborný konzultant. Nahrál instruktážní video, kde chrlil jednu nadávku a urážku za druhou po dobu 15 minut, aniž by se zastavil, opakoval nebo zakoktal, i když na něj kompars házel pomeranče a tenisové míčky. Stanley Kubrick byl tak nadšen, že ho nečekaně obsadil do role. (don corleone)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Short Timers" od Gustava Hasforda. (Hans.)

• - Full Metal Jacket je slangový výraz pro celoplášťovou střelu. Jádro střely je uzavřeno v kovovém (většinou měděném) plášti a používají se kvůli snížení opotřebení a zanášení hlavně olovem. Jejich výhodou je vysoká průbojnost způsobená snížením deformace střely po nárazu do cíle, čímž se snižuje poškození cíle (netrhá, způsobí čistý průstřel). Tyto náboje jsou zakázány pro lov zvěře, kvůli jejich nižší efektivitě (pravděpodobnosti zabití). Používány jsou v boji od ručních pistolí, přes samopaly po protiletecké zbraně. Počeštěný název filmu "Olověná vesta" je tedy hodně nepřesný a zavádějící a neznamená nic konkrétního. (messiah)