Vrahův polibek

• Česko Polibek vraha (více)

Davy Gordon je boxérsky šampión, v tejto chvíli sa mu však práve nedarí. Po prehratom zápase sa rozhodne prijať ponuku svojho strýka a stráviť pár dní voľna na farme, ďaleko od hluku a zhonu mesta. Náhodne spoznáva Gloriu, ktorá pracuje v tančiarni pre gangstra Rapalla. Davy Gloriu ochráni pred ďalším z Rapallových návrhov a tak si získa sympatie mladej ženy. Davy s Gloriou sa do seba zamilujú, chystajú sa vziať a odísť na strýkovu farmu. Tesne pred odchodom si Davy ešte potrebuje vyzdvihnúť peniaze od svojho manažéra Alberta a dohodne si s ním stretnutie. Náhoda však kruto zasiahne do života všetkých postáv. Rapallo nezabudol na úrážku, ktorú mu uštedril mladý boxer a chystá pomstu. Pošle svojich zabijakov, aby Davyho zmlátili, tí si ho však pomýlia s Albertom, ktorý zakrátko zraneniam podľahne. Keď sa Davy dozvie o Albertovej smrti, vydá sa hľadať Rapalla. Sokovia sa nakoniec stretnú v opustenej továrni na figuríny... (oficiální text distributora)

Djkoma

Příjemně krátké, ale také velmi strohé a primitivní. Od Stanleyho bych čekal trochu více zajímavých záběrů a technické brilantnosti, ale nevadí. Jde spíše o takovou noir hříčku připomínající AH... Několik zajímavě vymyšlených a natočených scén však nestačí a Killing tak zůstává nedostižen. Na hraně mezi 3 a 4 volím raději silné 3, protože celý film je až moc "bez vlivu" na diváka. ()

Topco

Kubrickov debut je jeho výsostne autorským projektom (scenár, strih, kamera, réžia). Postavy sú chladné a príbeh nijak hlboký (osamelý boxer „ukradne“ gangstrovi priateľku), ale pekné obrázky a kameramanské nápady sa uprieť nedajú. Kubrick je v končiacej sa ére klasického filmu noir verný jeho tradícii: máme tu retrospektívu s voice-overom, flashback vo flasbacku, ostré siluety v slepej nočnej ulici, štýlové pofajčievanie, výbornú prácu so zrkadlami a lokáciami mesta. Je to zábavná „pulpovina“: nazeranie si do okien, väznenie postavy pod lampou, naháňanie sa po strechách, nápaditý súboj jeden na jedného. Viacerí tu spomínajú slabých hercov; tí mi vzhľadom na kategóriu nevadili, pôsobili civilne a prispievali k celkovému independent rázu snímky. ()

Cival

Moc jsem od začátků mistra nečekal, ale Stanley znovu zvítězil. Na svou dobu nebývale živě zrežírované a příjemně zábavné stylistické cvičení na téma "jeden muž s nesprávnou blondýnkou v noirových kulisách". Už jen to jak je natočen boxerský zápas a finále se sekyrkou stojí za divácký průzkum. 4 a 1/2* a lepší než The Killing. ()

Falko

Ako sa tak divam na Kubrickovu filmografiu, zostavaju mi uz len 2 filmy, ktore som nevidel a to su STRACH A TOUHA (1953) a LOLITA (1962), pricom tento posledny Vrahuv polibek povazujem za najslabsi z jeho filmografie. Pri 70 minutovom filme sa prva polovica len vliekla kym az ta druha zacala byt o nieco viac napinava. Nemam k tomuto filmu co dodat, len to, ze je to typicky film-noir a u mna teda stacil na jedno pozretie. Ale urcite si chcem este raz zopakovat SPARTAKUSA (1960) a 2001: VESMIRNU ODYSEU (1968), pretoze mi tieto filmy neutkveli tak v pamäti, ako by mali... 01.01.2010 ______ Frank Silvera - (Vincent Rapallo) +++ Jamie Smith - (Davey Gordon) +++ Irene Kane - (Gloria Price) +++ Jerry Jarrett - (Albert) +++ Mike Dana - (Gangster) +++ Felice Orlandi - (Gangster) +++ Ruth Sobotka - (Balerína / Iris) +++ Produkcia: Stanley Kubrick +++ Hudba: Gerald Fried +++ ()

Pohrobek

Velice snadno poznáme, že se jedná o dílo z Kubrickových počátků, avšak oproti mnohým jiným debutům je film rozhodně na dobré úrovni a především stále zajímavý. Kubrick si zde dovolil i kapánek experimentovat (negativ ve snu), což rozhodně není na škodu. Velice krátká stopáž pak zabrání jakýmkoli náznakům nudy, i když film se naplno rozjíždí až při "přestupu" do akčního žánru. Překvapuje mě, jak realisticky a přitom přitažlivě je tu zobrazen boxerský zápas a na konci při oné bitvě mezi nahýmí figurínami jsem si připadal jako na začátku Mechanického pomeranče. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 21. září 1965 v New Yorku. (Varan)
  • Umeleckou vedúcou pri natáčaní filmu bola Ruth Sobotka, v tej dobe režisérova manželka. Ako bývalá balerína predviedla vo filme tanečné číslo. (beso74)
  • Stanley Kubrick natáčel v ulicích New Yorku (včetně Wall Street) bez povolení, které už v té době bylo nutné. (raffspIn)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014