• slovenský

(festivalový název)

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 1962, 152 min

• Katullka

Kubrick mi to musí odpustit, ale já jsem se fakt nudila! Remake byl o 90% lepší.. nemůžu si pomoc..(20.5.2010)

Vlastně jeden z nejslabších Kubricků. Ale už jenom kvůli úchvatnému Peteru Sellersovi stojí tenhle film za zhlídnutí.(25.5.2002)

Můj nejslabší Kubrick. Kdyby film měl o 60 minut méně, tak se vůbec, ale vůbec nic nestane, protože mi celý děj přišel natahovaný a nudný. Potěšil výkon Petera Sellerse, kterého mám v hlavě zabudovanáho jako Růžového pantera. Takže jen jeden film se mi od Kubricka nelíbí. To není špatná bilance mistře.(16.12.2011)

Vždycky, když se objevil Peter Sellers, trochu jsem znervózněl. Je totiž v tomhle filmu naprosto smrtelně geniální, každou vteřinu, a já musel pořád myslet na to, jaká je ostuda, že ho teprve teď poprvé vidím v nějakým filmu nedabovanýho. To, jakým způsobem mluvil, jak měnil hlasy a jak se u toho tvářil, chacha, neuvěřitelný. Stávám se jeho velkým fanouškem. Jinak se mi Lolita líbila, i když jsem měl dojem, že málem všechny scény, který mám v knížce nejradši a na který jsem čekal, Kubrick pominul nebo natočil úplně jinak, než bych chtěl. Ale když o tom zpětně přemějšlím, řek bych, že to nevadilo, protože režisér si vybral z knížky jen tolik, kolik se mu hodilo do filmu, aby fungoval tak, jak má. I když z toho vyplynulo, že na konci jsem měl úplně jinej pocit, než po přečtení Nabokovova románu. A proč nedávám pět hvězdiček? Odpověď je v traileru: "Jak mohli natočit Lolitu?!" (prostě to nejde)(3.4.2007)

Jedinečný filmový skvost! Kubrick si výborně poradil s románovou předlohou (ač ji doslovně nekopíroval) a dokonale stupňoval Humbertovu paranoiu. Rozhodně se musím pro srovnání podívat na remake.(25.8.2008)

• - Ohledně role zvráceného Humberta byla oslovena řada hvězd, mezi nimiž byli James Mason, kterému natáčení nevycházelo termínově, Errol FlynnLaurence Olivier a Marlon Brando, kteří odmítli, David Niven, který původně souhlasil, avšak poté odmítl, a Cary Grant, který uvedl: „Příliš si vážím filmového průmyslu, než abych točil takový film.“. Nakonec byl James Mason přece jen k dispozici. (Zdroj: Růžový panter peter Sellers) (Pavlínka9)

• - Slavné brýle ve tvaru dvou srdcí má Lolita jen na plakátech. Ve filmu je s nimi vůbec neuvidíme. (Petr23)

• - Autor knižní předlohy Vladimir Nabokov spolupracoval na scénáři. (Witta)