• slovenský

Předloha:

Vladimir Nabokov (kniha)

Oswald Morris

Nelson Riddle

Tak cca po 2 letech jsem se dostal k této verzi a již mohu porovnávat s remakem. Kubrickův originál u mě zvítězil (i když ne zas o tolik). Hlavní trojice dopadá vyrovnaně; Lolita dobrá zhruba stejně jako ta v remaku, Hubert se mi líbil více v Ironsově podání, Charlotte zase tady, ale kdo jednoznačně převážil misky hereckých vah, byl Sellersův Quilty, se kterým si jeho představitel opravdu vyhrál, a proto mě už úvodní pasáž velmi chytla a vždy jsem se těšil na to, kdy a v jaké roli se objeví. Hodnocení na slabší 4* sráží fakt, že byl film až přespříliš korektní a i naznačování mohlo být uděláno důmyslněji, smyslněji a ne tak suše. V každém případě můžu konstatovat, že v obou verzích chybí ta Nabokova správně perverzní a dráždivá atmosféra z knihy, otázkou je, jestli vůbec šla do filmu přenést.(21.4.2013)

Docela korektní. Je to dobrá klasická filmařina, víceméně pouze ilustrující dobře napsanou předlohu a divákova pozornost je vedena přes dobré herce. ... Představte si, že to Kubrick natočil podobně jako Mechanický pomeranč. To by bylo něco jiného. :)(25.12.2011)

Nezletilá nymfa, která se příliš brzy stala ženou, se přesunula ze stránek knihy na filmové plátno a perfekcionalista Stanley Kubrick u toho nehodlal chybět. Když někdo udržuje vztah s osamělou vdovou jen proto, aby mohl být nablízku její předčasně vyspělé dceři, nevěstí to nic dobrého. Lolita zaujme poměrně otevřeným pojednáním o sexuální náruživosti, taková ta pomyslná jiskra mi přesto místy chyběla. A občas se navíc lehce loudáme.(30.9.2015)

Předlohu jsem nečetl, nicméně je fascinující, jakým způsobem odstřelil Kubrick film do, místy až absurdní komedie. Škoda jen, že se drží příliš při zemi, bojí se skandálních momentů (první sex bych prostě nepochopil, kdyby mi znalec knihy po mém boku nedával průběžně doplňující informace) a nejde víc do hloubky. Kubrickova Lolita je povrchní hříčka se solidním hereckým obsazením, z něhož možná až nepatřičně vyčnívá exhibující Sellers...(25.1.2010)

Tenhle film mě nijak nepřekvapil. Od Kubricka jsem totiž čekal to nejlepší. To jak jsou vyobrazeny všechny klíčové postavy, je vzhledem k roku výroby nevídané. Začátek je úchvatný, v této části dominuje nechutná Lolitina matka, a druhá část sice není už tolik moc záživná, ale 5 hvězdiček prostě musím dát za to, co zde předvádí Sellers. Opravdu každý okmažik ve kterém se mihne stojí za to vidět, protože je prostě skvělý. On prostě září.(29.11.2004)