Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Neskutecny horor v podani legendy Kubricka. Jeho podle me nejlepsi film desi primo neuveritelne realistickym “blaznem” v podani Jacka Nicholsona.(8.8.2002)

Podívaná plná šílených obrazů a děsivých momentů, a ze všeho nejhorší je, že díky mistrovskému vykreslení atmosféry působí velice reálným dojmem (ne jako třeba Kruh;)). Ale mezi náma...ze Shelley Duvall bych zcvoknul taky...(13.8.2005)

Jack Nicholson podavá vynikající výkon. Přesto mě tento horor naprosto nebavil. Pro někoho je to možná obrovský kult, dokonale natočené dílo atd. Já se, ale dvě hodiny nudil. Celý film jsem myslel pouze na jedno. Hlavně neusni! Bohužel jsem usnul, k mé smůle jsem ještě k tomu viděl verzi, která trvala 146 min. Takže pocit nekonečnosti a nic nedění mě strašil celé dvě hodiny. Probudil jsem se u závěrečných titulků a byl nesmírně šťastný, že to mám za sebou. 50%(26.10.2008)

......HOW SOON IS POSSIBLE..... Je až veľmi zaujímavé jak veľmi sedia Nicholsonovi psychopatické role, ten chlapec to musí mať určite v krvi :) . Stanley Kubrick si ale v kľude mohol odpustiť tú dlhú stopáž filmu a ten retardovaný zvuk, ktorý má pravdepodobne diváka naladiť do mysterióznej atmosféry, mňa však ten zvuk skôr pekne sral ako ladil.(12.2.2012)

::::::::::::::::::::::::::: Dobrý horor s průměrným scénářem, ale se skvělou a brvůrní režií ... :::::::::::::::::::::::::::::(3.3.2008)

• - Spoiler: Pro asi nejslavnější scénu, kdy Jack Torrance (Jack Nicholson) sekyrou rozbíjí dveře do koupelny, byly vyrobeny dveře, které se měly dát snadno rozbít. Avšak Jack Nicholson dveře rozbil až moc lehce, jelikož ještě před hereckou kariérou pracoval jako dobrovolný hasičský pomocník. Filmové oddělení s rekvizitami tak bylo nuceno vyrobit dveře silnější. (cihlenka)

• - Podle konspiračních teoriích se traduje, že Stanley Kubrick ukryl do filmu několik odkazů na falešné přistání posádky Apolla 11 na Měsíci v roce 1969, které měl údajně sám režírovat. (Seabeast)

• - Na začátku filmu čte Wendy Torrance (Shelley Duvall) knihu „The Catcher in the Rye“ (Kdo chytá v žitě; 1951) Jeroma Davida Salingera, která byla ve své době kvůli vulgarismům, vykreslené sexualitě a hněvu dospívající mládeže značně kontroverzní.