Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Asi jsem divný brouk, ale Kingovu knihu jsem zkoušel číst třikrát a vždycky jsem ji po zhruba sto stranách odložil. Nelíbila se mi. Zato film mě okamžitě dostal svojí sugestivní atmosférou plíživého děsu, na níž má olbřímí podíl mistrovský výkon Jacka Nicholsona. Jacka Torrance rozehrává jako harfu, nejdříve potichoušku se všemi temnými podtóny, aby pak náhle začal rvát všechny struny. Jackova proměna v monstrum je postupná a vpodstatě "dělá" tenhle film. Kubrickovi se obdivuhodně podařilo vytvořit strach bez tmy a stísněných prostor. Strach Osvícení je strach vzdušný, světlý, prostorný... A tím naprosto unikátní. K autenticitě filmu přispívá i to, že zlo jakoby nemělo zdroj – přícházi "zevnitř" Jacka, nebo je to zlo vtělené do genia loci? Je Jackovo šílenství skutečně pouze dílem jeho pošramocené psychiky? Divák vězí ve stejné nejistotě, v jaké uvíznou hlavní hrdinové snímku, těžko určuje rozložení sil mezi realitou a nadpřirozenem. Ale vše vede jen k jednomu.. REDRUM... také z toho máte husí kůži?(30.1.2004)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Opravdu precizně natočený horor Stanley Kubricka s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Po celý film navozuje tísnivá zvláštní hudba tu správnou atmosféru. Nicholson se v roli správce v zimě izolovaného horského hotelu mění před očima na duševně nemocného muže, kterého se bojí vlastní žena a syn nadaný schopností telepatie. Do vyhrocené situace opuštěné trojice ("Kůzlátka, otevřete vrátka") vstoupí jen na opravdu krátký moment telepaticky přivolaný kuchař =). Finální noční scéna honičky v zasněženém nasvíceném labyrintu živých plotů je naprosto špičková a dokonalá. Film bývá označován jako nejděsivější snímek všech dob. Trailer 1: http://www.csfd.cz/film/5407-osviceni-zareni-shining-the/videa/?trailer_select=286 Trailer 2: http://www.csfd.cz/film/5407-osviceni-zareni-shining-the/videa/?trailer_select=287#(14.5.2009)

Jediný horor ve filmografii génia Stanleyho Kubricka. Trošku paradoxně ale od Stanleyho preferuji jiné kousky, ačkoli je i The Shining mimořádně povedený. Horror movie of the year(25.8.2007)

Jedinečný horor, který nevyužívá klasických "bafaček", ale od začátku pomocí všech dostupných prostředků stupňuje napětí. Je nutné ovšem přiznat, že by to nikdy nemohl být tak dobrý film, kdyby nebylo Jacka Nicholsona, který předvádí jeden ze svých životních výkonů.(30.6.2002)

Jack Nicholson se tímto výkonem hodně přiblížil svému výkonu z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Velmi "kubrickovský" film, který asi každému nesedne, ale určitě jde o mimořádné dílo.(11.11.2002)