poster

Osvícení

 • český

  Záření

 • anglický

  The Shining

 • slovenský

  Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • novoten
  ****

  Stanley Kubrick se v roce 1980 poprvé a naposledy setkal s horrorem, aby žánr pozvedl do trošku jiných rozměrů, stvořil jeho cenný kousek a jedno ze svých stravitelnějších děl. Vydatně mu v tom pomohla Nicholsonova ďábelská one-man-show a hudební doprovod složený z disharmonií a skřípavých zvuků tak, že udržuje nepříjemný pocit napětí po celou dobu.(31.3.2006)

 • B!shop
  *****

  Hodne husta zalezitost, ale bylo zde pro me jedno zklamani - nebal jsem se. Sice je tu opravdu dokonaly Jack Nicholson, kterej utahne film sam, ale narozdil od jinejch Kubrickovo filmu mi film prisel misty predvidatelny (hlavne zabiti cernocha) a misty zbytecne uspechany. Hned na zacatku mi neprislo, ze by to byla nejaka strasne skvela rodinka, ale narozdil od jinejch filmu byla uveritelna. Nicmene postupna zmena v silence se moc nekonala, vse se imho stalo ve scene s psanim knihy, kde z niceho nic zacal vysilovat. Ale je fakt ze az ke konci se to hezky stupnovalo. Jediny co tu je desivy je Nicholson a to tak, ze hodne, ale celkova atmosfera mi prisla hodne husta a neprijemna, ale ne moc strasidelna, i kdyz par drsnejch momentu se tu najde. Skvele se povedla hudba, misty skutecne az rvala usi. No na 5* to samozrejme je, ale jine Kubrickovo filmy se mi libily vic.(25.3.2006)

 • Djkoma
  *****

  Kubrick je opravdový bůh to se mu musí nechat. I přes díla jako 2001, Pomeranč, Full metal jacket si myslím, že tohle je naprosto nejgeniálnější dílo. Možná je to tím, že je nejlépe pochopitelné. Tenhle film je jako horor strhující!! Úžasný!!! Atmosférický!!! Ďábelský!!!A je to opravdový vrchol žánru. Třikrát hej.(18.6.2004)

 • emma53
  ****

  Jack Nicholson se pro tenhle hororový žánr zřejmě narodil, ale já ne. Nicméně Kubrickovi nelze upřít jeho um udržet diváka v napětí až do konce, kde to graduje a graduje.......takže za mě čtyři hvězdy, ale už nikdy víc něco podobného nechci vidět. Horory zkrátka nemusím...Filmová výzva 2016.(4.4.2016)

 • Lima
  ****

  Excelentní minimalistický soundtrack nemohl být lepší a některé scény - hlavně ta koupelnová a chlapcova vize rozsekaných dětí v hotelové chodbě - jsou opravdu děsivé. Ale pár výhrad bych měl. Jack Nicholson, jakkoliv excelentní, v některých scénách nechutně přehrává, pokud je to režisérův záměr, tak jsem ho tak úplně nepochopil. A Shelley Duvall, když běhá po hotelu s nožem v ruce, snaží se zahrát vyděšenou, ale ve tváři je vidět, že jí to moc nejde. Ale to jsou jen takové mini-pihy na kráse celku.(11.11.2003)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace