Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Režijně vypiplané mistrovské dílo, pečlivě gradovaná atmosféra, která v hororovém žánru nemá obdoby, nádherná plynulost stupňování strachu a psychologického přerodu hlavní postavy, jednoduše Kubrick a Nicholson v nejlepším... Proslulé Kubrickovo užití kamery (distancované až "robotické" následování postav), minimalistická, ale perfektně atmosféru podbarvující hudba, famózní halucinační/imaginární/snové scény v čele s valící se krví - Osvícení je dokonalé nejen formou, ale i obsahem - působí inteligentně, nezakládá si na temnotě a lekačkách, divák má před očima velký prostor, ale přesto cítí značnou tíseň. A ten strach... Ale přesto bych si ani na minutu nedovolil zakrýt oči a přestat se opájet genialitou díla. 10/10(6.3.2009)

Další bezchybný Kubrick. Tentokrát v klasice hororového žánru (a možná i jeho nejlepším zástupci). Skvělý Nicholson a tradičně brilantní režie největšího filmaře všech dob.(5.4.2003)

::::::::::::::::::::::::::: Dobrý horor s průměrným scénářem, ale se skvělou a brvůrní režií ... :::::::::::::::::::::::::::::(3.3.2008)

Neskutecny horor v podani legendy Kubricka. Jeho podle me nejlepsi film desi primo neuveritelne realistickym “blaznem” v podani Jacka Nicholsona.(8.8.2002)

Typický Kubrick. Vo filme nie je jediný okamih, ktorý by nebol súčasťou jednej obrovskej, do posledného detailu prepracovanej mozaiky psychologického labyrintu. Všetko je dokonale načasované, plynulé, kamera sa väčšinu času pohybuje v pravých uhloch a v rozvnobežkách so stenami šablonovitého hotelu a v hudbe nikdy nezaznie jediný tón, ktorý by v nej nebol doslova nevyhnutný. Výtvarný i hudobný minimalizmus najhrubšieho zrna, dokonale umocňujúci stiesňujúci pocit z prázdneho prostredia, kde sa príbeh odohráva. Hrdinu nesledujeme len ako niekoho na plátne, ale vďaka Kubrickovmu vizuálne naturalistickému režijnému pojatiu ním doslova SME. A rovnako ako v ňom, aj v nás to vrie stále viac a viac, až sa sami obávame toho, čoho by sme boli na jeho mieste schopný. Kubrick bol génius. Jeho SHINING je film, ktorý sa pre svoj intelektualizmus snáď ani nedá označiť "ľahkou" nálepkou "horor". A i keď je možno trochu škoda, že mi jeho chlad a precízna vykalkulovanosť neumožňujú prežiť príbeh hlavných postáv aj niečím iným, než len myslou, dávam plné hodnotenie. Rešpektujem Kubrickovu odosobnenú cestu, ktorou sa vydal a viem, že budem mať v tomto šialenstve každým novým zhliadnutím stále čo nové nachádzať. Bravo maestro!(5.6.2002)

• - Jack Torrence (Jack Nicholson) byl v roce 2003 Americkým filmovým institutem AFI zařazen v žebříčku nejzápornějších postav v dějinách amerického filmu na 42. příčku. (TheDude)

• - Danny Lloyd (Danny Torrance) si po celou dobu natáčení myslel, že točí drama. Výsledné dílo viděl poprvé v cenzurované podobě ve svých 13 letech. Finální verzi pak až v 17 letech, kdy pochopil, že šlo o jeden z největších hororů, jaký byl do té doby natočen. (cihlenka)

• - Výrok Jacka Torranca (Jack Nicholson): „Here's Johnny!“ sa umiestnil na 68. mieste v rebríčku najlepších filmových hlášok, ktorý zostavil Americký filmový inštitút. (Niles)