Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

„Zlato, som doma.“ Hororové filmové spracovania románov Stephena Kinga sa spravidla obmedzia na hrozné (SLEEPWALKERS), uchádzajúce (STRIEBORNÁ GUĽKA, CUJO) a výnimočné. Posledne menovaná kategória je najnepočetnejšia a stoja za ňou prekvapivo renomovaní „vážni“ režiséri á la Cronenberg (MŔTVA ZÓNA), De Palma (CARRIE)... a samozrejme geniálny vizionár Kubrick so strhujúcim, majstrovsky vystupňovaným OSVIETENÍM. Ťažko povedať, či výnimočnej hororovej snímke viac dominuje nezrozumiteľný posledný záber s fotkou, krásna výprava zasnežených veľhôr, výborná nervózne tiesnivá atmosféra či herecký výkon fenomenálneho Jacka Nichoslona (ale aj ostatní sa snažia). Bavilo ma to oveľa viac, ako fádna knižná predloha, paradoxne sám King túto verziu nenávidí a v roku 1997 dokonca s režisérom Mickom Garrisom inicioval (ako producent a scenárista) vznik priemernej televíznej mini-série s mizerným Steveom Weberom. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/136447/Osvietenie-IOO.html(22.6.2006)

Docela dobrý film, ale takový kult to není. Nicholson přehrává (asi to po něm Kubrick chtěl), film je moc dlouhý - šíleně zdlouhavě působí různé jízdy kamery, v kterých si Kubrick přímo libuje. Pár scén je opravdu děsivých, častěji mi to ale přišlo takové neosobní. Jinak to celkem šlo, ten kritický duch komentáře berte jako reakci na ty nadšené ohlasy většiny ostatních.(15.7.2003)

......HOW SOON IS POSSIBLE..... Je až veľmi zaujímavé jak veľmi sedia Nicholsonovi psychopatické role, ten chlapec to musí mať určite v krvi :) . Stanley Kubrick si ale v kľude mohol odpustiť tú dlhú stopáž filmu a ten retardovaný zvuk, ktorý má pravdepodobne diváka naladiť do mysterióznej atmosféry, mňa však ten zvuk skôr pekne sral ako ladil.(12.2.2012)

Naprosto ukázkový horor, špička žánru a to nehledě na stáří. Izolovaný, prázdný a děsivě prostorný hotel ve Skalistých horách, synek, mamka a čím dál vyšinutější taťka. Jack Nicholson válcuje sebelepší představu o téhle postavě, jakou by snad kdo z Kingovy knižní předlohy mohl mít. Charismatický psychopat jedna radost! Kompletně dokonalé - zvukové efekty, celkový vizuál a práce s kamerou, strašidelné výjevy, herci, napětí, prostředí... Nejde nedat 5*.(18.1.2011)

Jack Nicholson podavá vynikající výkon. Přesto mě tento horor naprosto nebavil. Pro někoho je to možná obrovský kult, dokonale natočené dílo atd. Já se, ale dvě hodiny nudil. Celý film jsem myslel pouze na jedno. Hlavně neusni! Bohužel jsem usnul, k mé smůle jsem ještě k tomu viděl verzi, která trvala 146 min. Takže pocit nekonečnosti a nic nedění mě strašil celé dvě hodiny. Probudil jsem se u závěrečných titulků a byl nesmírně šťastný, že to mám za sebou. 50%(26.10.2008)

• - Skladba "Als Jakob Erwachte" (nebo také "The Awakening of Jacob") od polského skladatele Krzysztofa Pendereckiho se později objevila ve filmu Inland Empire (2006) od Davida Lynche. (4ward)

• - Scéna, kde si Jack Torrance (Jack Nicholson) hází tenisovým míčkem o zeď, byla improvizací Jacka Nicholsona. Ve scénáři měl pouze napsáno: "Jack is not working." (cihlenka)

• - Hotel, ve kterém se natáčely exteriéry, se jmenuje Timberline Lodge a nachází se na jižní straně Mount Hood v Oregonu, přibližně 97 km východně od Portlandu. (Dragoni)