poster

Osvícení

 • český

  Záření

 • anglický

  The Shining

 • slovenský

  Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • T2
  *

  Rozpočet $19miliónovTržby USA $44,017,374Tržby Celosvetovo $61,100,000║ Neskutočne nezáživná pod pásovka ako hrom, bez napätie, bez deju, so samoúčelnými scénami a najhoršie s vycereným Nicholsonom, čo nie je nič nové a príde to už dosť otravné a hlavne jednotvárne. /15%/(24.8.2007)

 • Dever
  ****

  ......HOW SOON IS POSSIBLE..... Je až veľmi zaujímavé jak veľmi sedia Nicholsonovi psychopatické role, ten chlapec to musí mať určite v krvi :) . Stanley Kubrick si ale v kľude mohol odpustiť tú dlhú stopáž filmu a ten retardovaný zvuk, ktorý má pravdepodobne diváka naladiť do mysterióznej atmosféry, mňa však ten zvuk skôr pekne sral ako ladil.(12.2.2012)

 • Enšpígl
  ****

  Když během napínavého filmu mám občas husí kůži je to neklamné znamení, že hororo se povedl. Tento film se skutečně povedl. Pocit děsivosti zde vyvolávají dokonalé záběry kamery, hudba, prostředí a skvělý herecký výkon Jacka Nicholsona . Třeba scéna kde manželka Jacka Torrance zjistí co její muž celou dobu psal na stroji je naprosto skvělá a má 100x větší efekt úzkosti než kde jaké vyvražďování puberťáků. Jediný co kazí Kubrickovu témeř 5* práci je to, že Shelley Duvall jsem občas ten strach nevěřil !(13.10.2006)

 • B!shop
  *****

  Hodne husta zalezitost, ale bylo zde pro me jedno zklamani - nebal jsem se. Sice je tu opravdu dokonaly Jack Nicholson, kterej utahne film sam, ale narozdil od jinejch Kubrickovo filmu mi film prisel misty predvidatelny (hlavne zabiti cernocha) a misty zbytecne uspechany. Hned na zacatku mi neprislo, ze by to byla nejaka strasne skvela rodinka, ale narozdil od jinejch filmu byla uveritelna. Nicmene postupna zmena v silence se moc nekonala, vse se imho stalo ve scene s psanim knihy, kde z niceho nic zacal vysilovat. Ale je fakt ze az ke konci se to hezky stupnovalo. Jediny co tu je desivy je Nicholson a to tak, ze hodne, ale celkova atmosfera mi prisla hodne husta a neprijemna, ale ne moc strasidelna, i kdyz par drsnejch momentu se tu najde. Skvele se povedla hudba, misty skutecne az rvala usi. No na 5* to samozrejme je, ale jine Kubrickovo filmy se mi libily vic.(25.3.2006)

 • pan Hnědý
  *****

  OSVÍCENÍ je silný psychologický monument komplexního hororového thrilleru a matkou všech moderních filmů hrůzy a napětí. Tísnivý strach v ďábelském konceptu snad v nejstrašnějším možném snu, který mě asi týden nedal spát.(23.7.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace