Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

9 / 10 Strašná bolesť hlavy skĺbená s priam extatickým obdivom - to sú bezprostredné pocity, ktoré som mal po vzhliadnutí The Shining. A skutočne, dve hodiny plné tej najhustejšej atmosféry akú si len viete prestaviť, vynikajúci herci na čele s Nicholosonom, ktorý len potvrdil, že na absolútnom vrchole môjho osobného rebríčka hercov nie je náhodou, a samozrejme samotný Stanley Kubrick a jeho neuveriteľná réžia, to všetko dokopy dáva vzniknúť filmu, ktorý ostatné rádoby horory nielenže strká do vreca, ale si s nimi aj s prehľadom vytiera zadnicu, do slova a do písmena. Dôkaz namiesto sľubov - hneď začiatok filmu zachytávajúcii cestu Jacka Torrenca do Overlook Hotelu je vďaka pomalým leteckým záberom a dunivej, kakofonickej hudbe Wendy Carlos a Rachel Elkind mrazivejší ako absolútna väčšina dnešnej hororovej produkcie a je akýmsi varovaním: "Pozor! Tento film nie je pre slabšie povahy!" Bravó, Stanley, bravó, bravó, bravó a jedno hip-hip-hurá ako bonus...(14.5.2005)

Rozpočet $19miliónovTržby USA $44,017,374Tržby Celosvetovo $61,100,000║ Neskutočne nezáživná pod pásovka ako hrom, bez napätie, bez deju, so samoúčelnými scénami a najhoršie s vycereným Nicholsonom, čo nie je nič nové a príde to už dosť otravné a hlavne jednotvárne. /15%/(24.8.2007)

Jack Nicholson se tímto výkonem hodně přiblížil svému výkonu z Přeletu nad kukaččím hnízdem. Velmi "kubrickovský" film, který asi každému nesedne, ale určitě jde o mimořádné dílo.(11.11.2002)

::::::::::::::::::::::::::: Dobrý horor s průměrným scénářem, ale se skvělou a brvůrní režií ... :::::::::::::::::::::::::::::(3.3.2008)

The Shining Stanleyho Kubricka je geniálnou adaptáciou rovnomenného románu Stephena Kinga, ktorá nepriniesla len neochabujúcu slávu spisovateľovi i režisérovi, ale zároveň zaradila herca Jacka Nicholsona medzi superhviezdy strieborného plátna. Jeho hrôzu naháňajúci krik: „Johnny is here!“, pri ktorom tuhne krv v žilách, sa stal jedným z najznámejších scén v dejinách kinematografie. Podľa Kingových vlastných slov je kniha „obyčajným drobným príbehom o autorskom bloku“. V spolupráci so spisovateľkou Diane Johnsonovou Kubrick vypichuje z románu témy vzájomnej komunikácie a osamelosti, pretvára ich a podtrhuje v nich bohatú symboliku. Tieto témy sa vracajú behom celého filmu, čiastočne skrz psychickú shopnosť „osvietenia“ a tiež aj kvôli Jackovému pozvoľnému hrôzostrašnému pádu do šialenstva. Film je temný, znepokojujúci a klaustrofobický. Kubrick demonštruje svoje umelecké majstrovsto, s ktorým vytvára atmosféru plnú smrti. Starostlivo volí uhly kamery a rytmy, a postupne nás vťahuje do ovzdušia strachu. Ako všetky majstrovské diela i The Shining presahuje svoj status adaptácie literárnej predlohy a stáva sa nielen vrcholným Kubrickovým snímkom - s efektnými leteckými zábermi, dych berúcim a symbolickým využitím farieb a neustále sa vracajúcou predstavivosťou zrkadiel a bludísk, to všetko zdôraznené vynikajúcou hudbou a nezabudnuteľnou výpravou Roya Walkera, lež i klasikou moderného filmového hororu. Stephen King prekvapivo nebol s Kubrickovou interpretáciou svojho príbehu o rozpade skutočnosti a postupnom prepadaní šialenstva príliš spokojný. V roku 1997 spolupracoval s Mickom Garrisom na niekoľkodielnom televíznom seriále, ktorý sa drží jeho pôvodného románu takmer do písmena. 100%(31.12.2010)