Osvícení

The Shining

• slovenský

Osvietenie

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 1980, 119 min (SE: 146 min)

Další bezchybný Kubrick. Tentokrát v klasice hororového žánru (a možná i jeho nejlepším zástupci). Skvělý Nicholson a tradičně brilantní režie největšího filmaře všech dob.(5.4.2003)

Rozpočet $19miliónovTržby USA $44,017,374Tržby Celosvetovo $61,100,000║ Neskutočne nezáživná pod pásovka ako hrom, bez napätie, bez deju, so samoúčelnými scénami a najhoršie s vycereným Nicholsonom, čo nie je nič nové a príde to už dosť otravné a hlavne jednotvárne. /15%/(24.8.2007)

The Shining Stanleyho Kubricka je geniálnou adaptáciou rovnomenného románu Stephena Kinga, ktorá nepriniesla len neochabujúcu slávu spisovateľovi i režisérovi, ale zároveň zaradila herca Jacka Nicholsona medzi superhviezdy strieborného plátna. Jeho hrôzu naháňajúci krik: „Johnny is here!“, pri ktorom tuhne krv v žilách, sa stal jedným z najznámejších scén v dejinách kinematografie. Podľa Kingových vlastných slov je kniha „obyčajným drobným príbehom o autorskom bloku“. V spolupráci so spisovateľkou Diane Johnsonovou Kubrick vypichuje z románu témy vzájomnej komunikácie a osamelosti, pretvára ich a podtrhuje v nich bohatú symboliku. Tieto témy sa vracajú behom celého filmu, čiastočne skrz psychickú shopnosť „osvietenia“ a tiež aj kvôli Jackovému pozvoľnému hrôzostrašnému pádu do šialenstva. Film je temný, znepokojujúci a klaustrofobický. Kubrick demonštruje svoje umelecké majstrovsto, s ktorým vytvára atmosféru plnú smrti. Starostlivo volí uhly kamery a rytmy, a postupne nás vťahuje do ovzdušia strachu. Ako všetky majstrovské diela i The Shining presahuje svoj status adaptácie literárnej predlohy a stáva sa nielen vrcholným Kubrickovým snímkom - s efektnými leteckými zábermi, dych berúcim a symbolickým využitím farieb a neustále sa vracajúcou predstavivosťou zrkadiel a bludísk, to všetko zdôraznené vynikajúcou hudbou a nezabudnuteľnou výpravou Roya Walkera, lež i klasikou moderného filmového hororu. Stephen King prekvapivo nebol s Kubrickovou interpretáciou svojho príbehu o rozpade skutočnosti a postupnom prepadaní šialenstva príliš spokojný. V roku 1997 spolupracoval s Mickom Garrisom na niekoľkodielnom televíznom seriále, ktorý sa drží jeho pôvodného románu takmer do písmena. 100%(31.12.2010)

Jack Nicholson podavá vynikající výkon. Přesto mě tento horor naprosto nebavil. Pro někoho je to možná obrovský kult, dokonale natočené dílo atd. Já se, ale dvě hodiny nudil. Celý film jsem myslel pouze na jedno. Hlavně neusni! Bohužel jsem usnul, k mé smůle jsem ještě k tomu viděl verzi, která trvala 146 min. Takže pocit nekonečnosti a nic nedění mě strašil celé dvě hodiny. Probudil jsem se u závěrečných titulků a byl nesmírně šťastný, že to mám za sebou. 50%(26.10.2008)

Kultovní horor Stanleyho Kubricka. Filmu naprosto dominuje herecký výkon Jacka Nicholsona. Film i skvěle podporuje hudební doprovod, který vás neustále drží v napětí. K tomu samozřejmě skvělá režie Kubricka.(8.3.2007)