• flanker.27

K tomuhle filmu jsem nikdy nepřičichl pro jeho velmi volné nakládání s historickými fakty. Žádná fikce není silnější než skutečnost.(1.12.2005)

Kubrickuv krapet slabsi film, ale mezi historickejma velkofilmama se jedna o jeden z nejlepsich. Problem je, ze film delal Kubrick na zakazku, tudiz asi vsechno nebylo podle jeho predstav. Dej filmu je hodne zajimavej a nektere zabery jsou fakt monumentalni, hlavne co se tyce armady otroku, takove obri armade se ani dnes moc armad ve filmu nevyrovna. Problem je nekolik zbytecne ukecanejch a nekolik zbytecne dojemnech scen, ne ze by pusobily nejak navic, ale vypustit by se dali (Spousta scen z prvni hodiny a pak nektere z posledni pul hodiny.) a film by se tak dal zkratit na prijatelnejsi stopaz, i kdyz ani pri trech hodinach jsem se prakticky nenudil. Herci jsou vyborni, jedinou vytku mam ke Kirkovi Douglasovi, prislo mi, ze nemel potrebne charisma, takze sceny, kdy mluvi jako kdyby vsechno znal a veli tisicum lidi nepusobi zrovna verohodne a pak samotnej duvod jeho povstani je taky dost prehnanej. Dal taky zamrzi minimum souboju, bitva tu je prakticky jen jedna a ani ta nema moc prostoru a souboje gladiatoru tu vlasne nejsou, az na tri variace na ne. V tomhle je Gladiator o moc lepsi, ale zas jsou ve Spartakovi poutavejsi ty intriky Rima. Taky me dost stvala hudba, sice mela misty svetle momenty, ale jinak to byla takova ta klasicka hudba ze starejch historickejch filmu a tu moc nemusim. Ac se jedna v Kubrickovo filmografii o slabsi dilo, stejne to je na 5*.(20.8.2006)

Tak, maestro Kubrick si vyskúšal aj tzv. "sandálový žáner" a... dopadlo to ako drvivá väčšina jeho filmov - znamenito. Historický epos so všetkým, čo k nemu patrí (áno, možno aj s trošičku nevábnou stopážou), navyše jeden z najlepších histórie...(27.5.2007)

Po té, co se spartakovské legendy ujali Starzové, tato už nikdy nebude taková jako kdysi. To, čemu se tým deKnighta, Taperta, Donena a Raimiho věnoval čtyři roky, to tady bylo smeteno na jednu hromadu naprosto ledabyle. Douglasův Spartak je obyčejný hollywoodský hrdina bez bázně a hany a celé to de facto stojí a padá s hereckými exhibicemi Oliviera, Laughtona a Ustinova. Takže nakonec jediný, koho jsem skutečně ocenila, byl Herbert Lom. A Jean Simmons už v životě nechci vidět.(6.3.2012)

Jeden z dalsich vynikajucich Kubrickovych filmov. Vazim si reziserovu namahu, ktoru vlozil do natacania takeho velkofilmu, akym je Spartakus.(14.9.2007)

• - Jedná se o jeden z mnoha filmů, který byl zakázán Legií slušnosti. (Krissty)

• - Kubrick byl donucen vystřihnout všechny drsné scény z bitvy. (Hans.)

• - Během natáčení dával Laurence Olivier rady Tonymu Curtisovi na zlepšení hereckých výkonů. Ten mu na oplátku dával tipy na zlepšení tělesné muskulatury. (gogos)