Spartakus

Spartacus

• slovenský

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

USA, 1960, 184 min (SE: 198 min)

Další skvělé dílo z dílny mistra. Tentokrát strhující historická freska a velkolepá podívaná o síle spoutaných lidí. Sice v poslední třetině Kubrickovy filmografie, ale to jen kvůli tomu jak jsou jeho ostatní díla geniální.(3.6.2003)

Kubrickuv krapet slabsi film, ale mezi historickejma velkofilmama se jedna o jeden z nejlepsich. Problem je, ze film delal Kubrick na zakazku, tudiz asi vsechno nebylo podle jeho predstav. Dej filmu je hodne zajimavej a nektere zabery jsou fakt monumentalni, hlavne co se tyce armady otroku, takove obri armade se ani dnes moc armad ve filmu nevyrovna. Problem je nekolik zbytecne ukecanejch a nekolik zbytecne dojemnech scen, ne ze by pusobily nejak navic, ale vypustit by se dali (Spousta scen z prvni hodiny a pak nektere z posledni pul hodiny.) a film by se tak dal zkratit na prijatelnejsi stopaz, i kdyz ani pri trech hodinach jsem se prakticky nenudil. Herci jsou vyborni, jedinou vytku mam ke Kirkovi Douglasovi, prislo mi, ze nemel potrebne charisma, takze sceny, kdy mluvi jako kdyby vsechno znal a veli tisicum lidi nepusobi zrovna verohodne a pak samotnej duvod jeho povstani je taky dost prehnanej. Dal taky zamrzi minimum souboju, bitva tu je prakticky jen jedna a ani ta nema moc prostoru a souboje gladiatoru tu vlasne nejsou, az na tri variace na ne. V tomhle je Gladiator o moc lepsi, ale zas jsou ve Spartakovi poutavejsi ty intriky Rima. Taky me dost stvala hudba, sice mela misty svetle momenty, ale jinak to byla takova ta klasicka hudba ze starejch historickejch filmu a tu moc nemusim. Ac se jedna v Kubrickovo filmografii o slabsi dilo, stejne to je na 5*.(20.8.2006)

Veľkolepý výpravný historický film, v ktorom sa osamelý otrok s veľkým srdcom dá na dlhú cestu za slobodou, ktorá zmenila Rím. Vinikajúci historický film s plnou parádou, ktorý je robený s citom vo všetkých aspektoch. Čo sa týka Stanleyho Kubricka on sa k filmu dostal až neskôr na lobing Kirka Douglasa, ktorý už s ním zažil výbornú filmovú spoluprácu. Kubrick bol k filmu prizvaný dodatočne, myslím že po dvoch týždňoch, pretože produkcia Spartakusa nebola spokojná s pôvodným režisérom (on sa však zaslúžil o ten krátky úvod). Kubrick to našťastie vzal do svojich rúk a tým pádom film profitoval – vznikla nadčasová klasika ktorá pretrvá veky.(25.8.2007)

Takhle přesně jsi představuji historický velkofilm se vším všudy. Megalomanská výprava, excelentní herecké výkony v čele se Spartakem Kirkem Douglasem, báječná hudba, kamera a pod vším podepsán, kdo jiný než legendární Stanley Kubrick. I když snímek na někoho po těch téměř 50 letech může působit poněkud zastarale, tak se mu nedá upřít neoddiskutovatelná kvalita. Akorát škoda, že snímek neobdržel více Zlatých sošek. Zkrátka základní stavební kámen všech historických velkofilmů s velmi emocionálním koncem.......(3.3.2008)

Nejkvalitnejsi americky film z dob stareho Rima. Kirk Douglas si zajistil nehynouci slavu za toto velmi propracovane a emotivni dilo.(4.9.2003)

• - Šest týdnů se točila bitva mezi římskými legiemi a Spartakovou armádou. (Kulmon)

• - Na natáčení se podílelo 10 500 lidí. (gogos)

• - Jednu z nejpůsobivějších scén filmu, hrozivý nástup římské armády, nenatočil Kubrick, ale režisér druhého týmu ve Španělsku. (Hans.)