Spartakus

Spartacus

• slovenský

Spartakus

Válečný / Historický / Drama / Životopisný

USA, 1960, 184 min (SE: 198 min)

Nejkvalitnejsi americky film z dob stareho Rima. Kirk Douglas si zajistil nehynouci slavu za toto velmi propracovane a emotivni dilo.(4.9.2003)

Historický velkofilm od Stanleyho Kubricka podle očekávání dopadl skvěle. Jen škoda přehnané stopáže. Kirk Dougles v roli Spartakuse předvádí herecký koncert. Nesmím opomenout skvělou hudbu, kameru, výpravu, kostýmy.(23.9.2008)

Kubrickuv krapet slabsi film, ale mezi historickejma velkofilmama se jedna o jeden z nejlepsich. Problem je, ze film delal Kubrick na zakazku, tudiz asi vsechno nebylo podle jeho predstav. Dej filmu je hodne zajimavej a nektere zabery jsou fakt monumentalni, hlavne co se tyce armady otroku, takove obri armade se ani dnes moc armad ve filmu nevyrovna. Problem je nekolik zbytecne ukecanejch a nekolik zbytecne dojemnech scen, ne ze by pusobily nejak navic, ale vypustit by se dali (Spousta scen z prvni hodiny a pak nektere z posledni pul hodiny.) a film by se tak dal zkratit na prijatelnejsi stopaz, i kdyz ani pri trech hodinach jsem se prakticky nenudil. Herci jsou vyborni, jedinou vytku mam ke Kirkovi Douglasovi, prislo mi, ze nemel potrebne charisma, takze sceny, kdy mluvi jako kdyby vsechno znal a veli tisicum lidi nepusobi zrovna verohodne a pak samotnej duvod jeho povstani je taky dost prehnanej. Dal taky zamrzi minimum souboju, bitva tu je prakticky jen jedna a ani ta nema moc prostoru a souboje gladiatoru tu vlasne nejsou, az na tri variace na ne. V tomhle je Gladiator o moc lepsi, ale zas jsou ve Spartakovi poutavejsi ty intriky Rima. Taky me dost stvala hudba, sice mela misty svetle momenty, ale jinak to byla takova ta klasicka hudba ze starejch historickejch filmu a tu moc nemusim. Ac se jedna v Kubrickovo filmografii o slabsi dilo, stejne to je na 5*.(20.8.2006)

Tak, maestro Kubrick si vyskúšal aj tzv. "sandálový žáner" a... dopadlo to ako drvivá väčšina jeho filmov - znamenito. Historický epos so všetkým, čo k nemu patrí (áno, možno aj s trošičku nevábnou stopážou), navyše jeden z najlepších histórie...(27.5.2007)

• Vodnářka

Strašně nerada dávám Kubrickovi dvě hvězdičky. Snad je to mou averzí k historickým filmům, která den ode dne stoupá, ale ať jsou postavy a vztahy mezi nimi vykresleny sebelíp, tři hodiny dívat se na otroky a Římany kolem nich nezvládám. Snad se na něj podívám s časovým odstupem a řeknu si, jak je to úžasný film a jak je antický Řím zajímavé období. Snad.(10.4.2011)

• - Film měl původně režírovat David Lean, ale odmítl to. Laurence Olivier zase nechtěl hrát i režírovat zároveň. (Kulmon)

• - Kubrick pronajmul pro natáčení scény hořícího tábora vojáků více než 10 akrů půdy, tedy cca 4 hektary, za 40 000 amerických dolarů. Plac sousedil s dálnicí, a proto bylo potřeba využít azbestových stěn. Natáčení se mj. zúčastnili jednotky hasičů a policie z Los Angeles. (gogos)

• - Jednu z nejpůsobivějších scén filmu, hrozivý nástup římské armády, nenatočil Kubrick, ale režisér druhého týmu ve Španělsku. (Hans.)