Dost netypický film pro Kubricka, ale pro mě je to jeho nejlepší dílo (co jsem zatím viděl). Ať žije Spartakus!!!(28.1.2006)

Spartacovo povstání můžeme vnímat buď po vzoru Jarmily Loukotkové jako zdravou protiotrockou zčásti tvůrčí revoluci, anebo pouze jako slepou barbarskou, neuvědomělou, plenící hrubou sílu, která mohla Římskému impériu pouze uškodit. Já sám bych byl zejména dnes silně žádostiv též druhé interpretace, ale u raného Kubricka (a vlastně do toho ani příliš kecat nemohl) se pragmatičtějšího pojetí dějin a života zatím nedočkáme. Proto nám tady vznikl film, který posláním i obsahem naprosto odpovídá koncepci hollywoodského velkofilmu let šedesátých. Co už ho odlišuje je řemeslná zručnost a neotřelost (vychutnání si "koupele" v polévce), jíž Kubrick "plýtvá" zcela v duchu hesla l'art pour l'art. Podobným nenáročným přístupem se "školil" v Zabíjení a znovu se ho pokusil vzkřísit u Osvícení. V každém případě, zaplať pánbůh za tento film i za skvělou roli Petera Ustinova.(29.4.2005)

Bohužel nemohu dát 5 hvězd, přestože to ve své době musel být vrchol filmografie. Nejpůsobivější scénou je setkání římských legií se Spartakovou družinou. Závěr představoval velice silný okamžik. Je jednoznačné že nebýt tohoto filmu jistě bychom se nedočkali ani Gladiátora v takové podobě v jaké jej známe. Laurence Olivier ač se to zkraje nezdá se vyklube v pořádného záporáka a jediné co jsem si přál aby Kirk Douglas se vytrhl ze sevření a pokud možno mu prokousl hrdlo. Nestalo se. Vlastně těžko zmiňovat nějakého dalšího herce, protože všichni zde předvádějí skutečné mistrovství. Celé to zastřešil génius Stanley.(12.5.2009)

Takhle přesně jsi představuji historický velkofilm se vším všudy. Megalomanská výprava, excelentní herecké výkony v čele se Spartakem Kirkem Douglasem, báječná hudba, kamera a pod vším podepsán, kdo jiný než legendární Stanley Kubrick. I když snímek na někoho po těch téměř 50 letech může působit poněkud zastarale, tak se mu nedá upřít neoddiskutovatelná kvalita. Akorát škoda, že snímek neobdržel více Zlatých sošek. Zkrátka základní stavební kámen všech historických velkofilmů s velmi emocionálním koncem.......(3.3.2008)

Spartacus je Stanleyho zakázkový projekt, na kterém si udělal jméno, ale samotný ho moc nezajímal. Jenže je vidět, že skvělí režiséři i takto neosobní projekty dokáží proměnit ve skvělou podívanou. Oproti dalším sandálovým opusům od Ben Hura přes Roucho až po Quo Vadis jde nepochybně o nejmodernější a nejtrvalejší projekt, který nejméně podléhá klišé svojí doby. To je krom Kubricka jistě zásluha i Douglase, který měl na role vždycky čuch.(4.9.2009)