Spartacus je Stanleyho zakázkový projekt, na kterém si udělal jméno, ale samotný ho moc nezajímal. Jenže je vidět, že skvělí režiséři i takto neosobní projekty dokáží proměnit ve skvělou podívanou. Oproti dalším sandálovým opusům od Ben Hura přes Roucho až po Quo Vadis jde nepochybně o nejmodernější a nejtrvalejší projekt, který nejméně podléhá klišé svojí doby. To je krom Kubricka jistě zásluha i Douglase, který měl na role vždycky čuch.(4.9.2009)

Po té, co se spartakovské legendy ujali Starzové, tato už nikdy nebude taková jako kdysi. To, čemu se tým deKnighta, Taperta, Donena a Raimiho věnoval čtyři roky, to tady bylo smeteno na jednu hromadu naprosto ledabyle. Douglasův Spartak je obyčejný hollywoodský hrdina bez bázně a hany a celé to de facto stojí a padá s hereckými exhibicemi Oliviera, Laughtona a Ustinova. Takže nakonec jediný, koho jsem skutečně ocenila, byl Herbert Lom. A Jean Simmons už v životě nechci vidět.(6.3.2012)

Spartakus je prvotřídní a megalomansky pojatý velkofilm s působivou cestou hrdiny, s kterým nelze nesympatizovat, parádními bitvami, emocionálními momenty a tisíci komparzisty, ale mám s ním jeden problém. Kubrick režijní mistr a génius samozřejmě je, ale měl se rozhodnout, zda chce tento film obsáhnout komplexně a historicky věrohodně, nebo jako životopis jednoho velkého člověka a nikoliv balancovat mezi tím. Historie je trochu zkratkovitá, nebo vyprávěna jednostranně prostřednictvím jediné postavy (viz druhá možnost) a pak jsou tady politické vsuvky, které jsou o poznání méně zajímavé, natahují stopáž do monstrózních rozměrů (198 min verze) a zejména poslední půlhodina po závěrečné bitvě už fakt nudí. Osobně na dějinách nelpím a jejich zjednodušenost mi vůbec nevadí, jen nechápu proč do velkofilmu s tak excelentním vzestupem (první hodina) cpát i neatraktivní politické linie a podobné natahovačky (např. zdlouhavé dialogy, kdy se neděje nic na pozadí). 7/10(11.4.2009)

Další skvělé dílo z dílny mistra. Tentokrát strhující historická freska a velkolepá podívaná o síle spoutaných lidí. Sice v poslední třetině Kubrickovy filmografie, ale to jen kvůli tomu jak jsou jeho ostatní díla geniální.(3.6.2003)

Jeden z dalsich vynikajucich Kubrickovych filmov. Vazim si reziserovu namahu, ktoru vlozil do natacania takeho velkofilmu, akym je Spartakus.(14.9.2007)

• - George Kennedy, později slavný oscarový herec, si svůj debut odbyl právě zde, coby jeden z otroků vykřikující slavné: "I am Spartacus!" (Karlos80)

• - Režisér Stanley Kubrick stále nebyl spokojen s kamerovou prací Russella Mettyho, proto hodně scén nakameroval sám. Mettymu to nakonec ani tak nevadilo, poněvadž získal za tento film Oscara. (sud)

• - Jednu z nejpůsobivějších scén filmu, hrozivý nástup římské armády, nenatočil Kubrick, ale režisér druhého týmu ve Španělsku. (Hans.)