• Irsko

Irsko / Jihoafrická republika, 2016, 108 min

Richie Smyth

Kevin Brodbin

Alex Mackie

Slušná akce a válečné scény. Za ty prachy to vůbec nebylo zlé. Na 4* to není, ale na lepší 3*? Proč ne...65%(5.12.2016)

,,Co vám velení řeklo při žádosti o posily ?'' - ,,Hodně štěstí, teď jste v rukou Božích! '' -------- Tak tohle bylo sakra dobré a schválně půjdu proti místním evidentně ,,znalcům''. Na to, že šlo o nízkorozpočtový film, to bylo naprosto skvělé. Dokonce bych řekl, že takto pořádnou válečnou porcičku akce jsem už dlouho neviděl! O tomto konfliktu jsem samozřejmě nic nevěděl (stejně jako místní znalci), ani o tom jak dobře to Irové dali. Sice zde někteří napadají chování nepřátel, je si však třeba uvědomit, že všechno co střílelo nebyli jen francoužští případně belgičtí legionáři s výcvikem. Jistě mezi nimi byla i halda místních černých žoldáků o jejichž výcviku lze jen těžko uvažovat. Co mně zaujalo byl fakt, že se útočilo z planiny kryté stromy (což bylo na jednu stranu logické), na stranu druhou s touto převahou bych obsadil blízký hřeben a obránce vystřílel zeshora jak králíky na hřišti... Ale třeba si tvůrci a věřím v to dobře nastudovali reálie i histerické skutečnosti. Po filmu jsem si k tomuto konfliktu něco zjistil a film se reálií držel celkem věrně včetně náletů na obrance. Jediné co chybělo byla obrněná lehká vozidla, kterými obránci disponovali. Tady je nahradily jeepy a defendery. U těch jsem obzvláště trpěl. Defíky patří mezi má oblíbená auta a když jsem viděl jak ve filmu vybuchují, hoří atd... trhalo mi to srdce. :-)! Film byl plný silných momentů, velmi hustý byl například rozhovor v hospůdce u koňaku, nebo dotaz velitele zda se jeho muži chtějí vzdát! I hudba mi tu sedla. Pokud bych měl na talíři jen takovéto nízkorozpočťáky, budu celkem dobře spokojen! Jsem rád, že tvůrci vzdali poctu hrdinům z Jadotville. Tenhle film jim byl poctou a je to poprvé, kdy jsem zaznamela, že jednotky UN (United Nothing .-) jen nepozorovaly, ale také jednou opravdu bojovaly co to dalo. Dal bych za 4 hvězdy, ale protože je tu film opravdu výrazně pododnocen, přidávám i pátou prázdnou nábojnici a rozhodně jej doporučuji vidět ! . * * * * *(28.10.2016)

Extra plus za to, že jim tam nikdo nezařval. Nicméně i tak jde jen o lokální poctu irským vojákům a další z filmů ukazujících jalovost a hlavně celkovou zbytečnost modrých přileb a životů jejich nositelů. --- 3,5*(16.10.2016)

• tron

Možno obsahuje spoilery, neviem. „Nemáte právo prijať moju kapituláciu. Nič-menej ja tu vašu prijmem rád.“ Prvých 30 minút je dosť strašných, ale akonáhle dôjde k prvému pokusu o dobytie základne, chytá netflixovská snímka dych a ponúka nenápaditú, ale zručne nakrútenú akciu. Potešila ma zápletka o skupinke vojakov, čeliacich niekoľkonásobnej presile, ale tak zas nejaký veľký zázrak to nebol a hoci sa kasting plus mínus vydaril, ku koncu už to vyčerpane dychčí a čaká na vyslobodzujúce titulky. Nepomohol ani scenár, ktorý je alebo blbý alebo len mal tú smolu, že sa aj v skutočnosti také blbosti stali. Keď im mohli poslať vrtuľník na odvoz ranených, prečo ho poslali prázdny? Prečo ho nenapratali muníciou a posilami? Prečo nepriatelia muničák neodpálili hneď? Prečo keď mali takú gigantickú presilu, tam proste rovno nevleteli, ale radšej to tam komplikovane desiatky a desiatky hodín „pomaly“ dobíjali a pri prvej príležitosti sa sťahovali? Tiež som nepochopil, koľko ich tam vlastne bolo. Mužný Jamie Dornan čosi hláškuje o 150. chlapoch, ale ja som ich tam videl 20. Plus ma výrazne otravovali všetky scény bez vojakov (politické a kvázi diplomatické riešenia).(16.4.2017)

No, ušlo to. Patrně to není zrovna zhodnocení, které by ambiciózní Netflix chtěl slyšet, jenže ten hype musel jeho expanzí zákonitě splasknout a ačkoliv je film kvalitně obsazen a téma rovněž slibuje zajímavou podívanou, svěřit akční válečné drama do rukou debutanta a požadovat nadprůměrnou kvalitu, to se jeví jako celkem nevídaný risk, který "překvapivě" nevyšel. Tvůrci se evidentně inspirovali žánrově podobnými snímky a to vojenské hrdinství plné empatických pohledů, vzájemnosti a umělých frází plných klišé chtěli uvěřitelně přenést i do tohoto filmu, jenže to z nějakého důvodu moc nefungovalo. Politické pozadí s obdobně nefungujícími dialogy a umělými emocemi na tom bylo podobně a tak zde zbyl snad jen ten boj, který to mohl zachránit a trochu vytáhnout. No a ten boj byl prostě jen průměrný, ačkoliv si režisér pečlivě odškrtával vše, co dle škatulek v takových filmech má být. Samotná akce pak stála na hordách tupých útočníků, staticky stojících a nekrytých v řadě na poli 200 metrů od protivníka, kteří do sebe nechávali sypat olovo, přesto obránce vždy skoro porazili, aby se těsně před vítězstvím stáhli do lesa a za deset minut "hrůzně" naběhli znovu na ty samé pozice, jen aby dali prostor hlavním postavám pro telefonáty na velitelství. Veškeré znázornění akce stálo na střídavých záběrech na palbu jednotlivců z obou stran a to je asi tak všechno, čím nás chtěl Smyth ohromit. Netuším, jak ten boj probíhal ve skutečnosti a ani po zhlédnutí nemám chuť si to najít, ale vážně by se nic nestalo, pokud by tu akci ve jménu filmového zážitku trochu zatraktivnili. Obávám se ovšem, že režisér nic víc předvést ani nemohl, protože na to postrádal finance a hlavně cit. Jak řemeslně natočit zábavné akční drama a přitom jen ukazovat jednotlivce jak střílí, to nám letos předvedl Bay a jeho 13.hodin, Jadotville s mnohem menším rozpočtem nepředvedl skoro nic, ačkoliv ukazoval v podstatě úplně to samé. Je to rozhodně dobrý irský film pro irské publikum, pokud ho ale zbytek světa vůbec neuvidí, o nic tím nepřijde. Dornan hrál mimochodem skvěle, škoda, že mrhá potenciálem ve filmové šedi. 60%(15.10.2016)

• - Režisér Richie Smyth, pre ktorého šlo o režijný debut, od hercov požadoval, aby sa zúčastnili náročného vojenského tréningu v Južnej Afrike. (MikaelSVK)