Tři zločinci ve skryté pevnosti

• Japonsko

Akční / Dobrodružný / Komedie

Japonsko, 1958, 139 min

Masaru Sató

Akira Kurosawa

Okouzlující pohádka, nádherný Mifune. O Kurosawovi se rozepisuji jinde (Sanjuro, Sedm samurajů). Tady zvlášť vyzdvihnu jen jednu věc: jestli mě paměť neklame, tak v celém tomto akčním bojovém filmu je jen jedna kraťoučká akční scéna (následovaná jediným soubojem muže proti muži). V generálu Rokurotovi tušíme excelentního bojovníka, ale pořád nic. Až jednou, při banálním střetu s jakousi hlídkou, Rokurota, když už nelze jinak, bleskově vystartuje a hlídka zděšeně prchá. Ale stejně je sejme... mazec. Líbí se mi, co píše Rob Roy, i když to nevidím úplně stejně. A i zde musím v opozici k některým komentářům říci, že částečná utahanost Kurosawových filmů je jednou z jejich vynikajících stránek. Koho to ovšem nudí, ten zkrátka není Kurosawův divák. Já ano. Zatím jsem viděl pět jeho filmů a všechny mají pět hvězdiček.(25.2.2011)

Kurosawa opět předvádí, co umí. A já musím opět potvrdit, že je to natočeno skvěle. Ovšem zábavná složka filmu je jiná věc. Roztáhnout takhle banální a jednoduchý příběh do více jak dvou hodit, to umí opravdu jen Kurosawa. Cožpak ona by ta délka nevadila, kdyby se tam něco dělo. Za těch neuvěřitelných 139 minut se však stane jen to, že hlavní postavy se přesunou z bodu A do bodu B, přičemž na cestě nebojují s padouchy, ale se svou vlastní chamtivostí. Je tu jen asi jeden souboj a ten je hodně špatný. Takže Kurosawa natočil něco, co dobře vypadá, ale hůře se na to kouká.(27.6.2010)

Sakra, proč se už takovýhle filmy nemůžou točit? Co bych mu tak mohl vytknout? Nic.... Pro potěchu oka.....(15.11.2006)

Opět je tu stopáž nad dvě hodiny a především podivný příběh. Z počátku sledujeme dva muže, kteří naleznou zlato a potkají třetího. Do této doby velmi klidný až skoro nudný snímek dostane nový náboj, které je podpořen princeznou a její hrou na němou. Komediálnější vsuvky jsou jakž takž nahraně dál bych to opravdu nepouštěl. Toshiro Mifune je vynikající, symbolizuje vše, co jsem si odjakživa o samurajích představoval. Jistá symbolika a spjatost s Star wars zde je, ale kdybych to nevěděl předem, asi bych si toho nevšiml.(31.12.2008)

Výborný a navíc velmi zábavný Kurosawův snímek! O zábavu se totiž starala sehraná dvojce Matakishi a Tahei - velice povedený páreček. I přes delší stopáž jsem se ani na chvíli nenudil a s napětím očekával, jak se vyvinou osudy hlavních hrdinů. Závěrem se už asi budu opakovat, ale Toshirô Mifune je fakt frajer – v tomto snímku ukázal, že to umí nejen s mečem, ale i s kopím!(4.8.2011)

• - Kurosawův první film natočený v širokoúhlém obrazu 2,35:1. (tequilla)

• - Poradcem pro bojové scény byl sensei Jošio Sugino, představitel Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū, což je jedno z nejstarších existujících japonských bojových umění, založené v 15. století. V roce 1960 bylo škole jako první v historii uděleno označení „nedotknutelné kulturní dědictví“ (Intangible Cultural Asset) pro bojová umění. S Kurosawou spolupracoval sensei Sugino také na filmech Sedm samurajů (1954) nebo Tělesná stráž (1961). (alonsanfan)

• - Tento film inspiroval George Lucase k natočení prvního dílu Star Wars. (Kulmon)