Ran

• Japonsko

Ran

Drama / Akční / Válečný

Japonsko / Francie, 1985, 160 min

Spojení Shakespearova díla (tentokát Král Lear) s Kurosawovým pohledem opět vyšlo - přesto, starší Krvavý trůn je dle mého lepší. Největší problém v tomto snímku je kamera. Některé scény jsou vizuálně fantastické, promyšlené do nejmenšího detailu a se skoro až neuvěřitelnou kompozicí. Ovšem hned na to následuje scéna, ve které je přesný opak výše zmíněného. Nevím zda to je čistě můj dojem či jde o záměr, ale právě tohle neustále vytrhává z atmosféry jinak vynikajícího snímku. Také některé vedlejší party nejsou odehrány zrovna přesvědčivě, ovšem hlavní charaktery jsou bez výjimky zahrány více než slušně. K dokonalosti tu schází snad jen přítomnost Toshira Mifuneho.(11.1.2007)

Film epochálnosťou niekedy prekrýva samostatný príbeh. Kurosawu asi bolel palec, lebo tlačítku zoom na kamere používal málokedy. A hovorte si čo chcete, všetci sa mi zdali rovnakí.(25.12.2006)

Historický opus Mistra kurosawy, tentokrát v barvě:-))(5.10.2007)

• kajda.l

Ne,ne,ne,tak toto se japoncům nepovedlo. Kde se proboha zapomněl střihač? Kdybych film hodnotil po 90ti minutách, kdy už jsem měl chuť to vypnout bylo by to,alespoň za průměrné 3*. Ale,že jsem si nedal říci a chtěl jsem to za každou cenu dokoukat (protrápit se k závěrečným titulkům) tak dávám hodnocení jaké dávám. Příšerná nuda a snad ještě u žádného filmu jsem si nedal snad 20krát pauzu. Chvílemi to spíš připomínalo parodii a ne drama o rozpadu rodinného klanu. A podle zdejšího hodnocení se mi zdá,že opravdu to většina hodnotících vypla po hoďce a půl,jinak si tak vysoké hodnocení nedokážu představit...(12.9.2008)

Král Lear po japonsku. Moje druhé setkání s Kurosawou (hned po Sedmi samurajích) dopadlo výborně a řekl jsem si, že musím rozšířit svůj seznam oblíbených režisérů. Nádherné exteriéry s výbornou režií a kamerou, co víc si člověk může přát.(15.11.2006)