Rašomon

Krimi / Drama / Mysteriózní / Historický

Japonsko, 1950, 88 min

Kazuo Mijagawa

Akira Kurosawa

Rashomon je neuvěřitelný film, není divu, že se jím Kurosawa proslavil. Pohled na jednu "nepříjemnou" událost zobrazovaný třkrát a pokaždé jinak a jiným. O lidech, kteří si vždycky něco přidají, aby nakonec až divák zjistil, že nejlepší bude věřit jen potulnému chodci, který k tomu nemá důvod. Mistrovský kousek s ještě mistrovštějším Toshirou Mifunem. Úchvatná práce s kamerou, se scénářem a s herci...(15.7.2002)

Nějak mi pořád vrtá hlavou, proč Kurosawa nazval film Rašomon (název povídky Rjúnosukeho Akutagawy), když přitom je to zfilmovaná Akutagawova povídka "V houštině" a povídka "Rašomon" je úplně o něčem jiném. Že by jenom proto, že se děj vypravěčů tohoto příběhu ve filmu odehrává u brány Rašomon? Asi to tak bude, ale i tak je to trochu matoucí... Kurosawa při převedení Akutagawovy povídky na plátno zůstal poměrně věrný předloze (tedy až na tu bránu a vypravěče u ní), což se mi líbilo. Zároveň ale přidal vlastní konec s dítětem, který měl značit morální polepšní a rozhodně nebyl špatný. Rašomona tedy celkově hodnotím dobře, rozhodně byl mnohem lepší než Ran, na který jsem se ani nezvládla dodívat, jak příšerný mi ten film přišel. ~(4,0)~(6.2.2009)

• Houdini

Oscar 1 nominace (1953): Výprava ČB + (Cizojazyčný film (1952)). . . . Zlatý Lev(13.4.2004)

Povětroň z dílen Akiry Kurosawy :D Jeden příběh je vyprávěn z pohledu tří lidí. Který je ten pravdivý? To samozřejmě prozrazeno není, každý si může odnést svou vlastní pravdu. Naprosto nejlepší na celém filmu je herecký výkon Toshira Mifuna, jenž se své role ujal snad s ještě větším nasazením, než v Sedmi samurajích.(29.7.2007)

Kurosawa nám na peknom príklade ukazuje aké ťažké je na tomto svete niečomu veriť, hlavne ak neveríme ani sebe samému. Ale treba to aspoň skúšať, inak bude naozaj všetko iba o tom sebectve a krutosti. 80/100(3.6.2016)

• - Brána Rašómon je názov pre vonkajšiu bránu cisárskeho paláca. (Kristusazapad)

• - Kvůli světlu pro kameru se také pokácela řada stromů. (džanik)

• - Aby liják proti světle šedé obloze vynikl, přimíchali tvůrci do vody inkoust. Je to i vidět na dřevorubcově tváři těsně před skončením deště. (džanik)