Rašomon

Krimi / Drama / Mysteriózní / Historický

Japonsko, 1950, 88 min

Kazuo Mijagawa

Akira Kurosawa

Velmi zajímavý a z hlediska interpretace působivý film. Zápletky jsou tak propracované, že do konce filmu nebudete vědět, kdo vlastně zločin spáchal. Myslím, že to vlastně ani nakonec neřeknou...(17.2.2009)

Nějak mi pořád vrtá hlavou, proč Kurosawa nazval film Rašomon (název povídky Rjúnosukeho Akutagawy), když přitom je to zfilmovaná Akutagawova povídka "V houštině" a povídka "Rašomon" je úplně o něčem jiném. Že by jenom proto, že se děj vypravěčů tohoto příběhu ve filmu odehrává u brány Rašomon? Asi to tak bude, ale i tak je to trochu matoucí... Kurosawa při převedení Akutagawovy povídky na plátno zůstal poměrně věrný předloze (tedy až na tu bránu a vypravěče u ní), což se mi líbilo. Zároveň ale přidal vlastní konec s dítětem, který měl značit morální polepšní a rozhodně nebyl špatný. Rašomona tedy celkově hodnotím dobře, rozhodně byl mnohem lepší než Ran, na který jsem se ani nezvládla dodívat, jak příšerný mi ten film přišel. ~(4,0)~(6.2.2009)

Povětroň z dílen Akiry Kurosawy :D Jeden příběh je vyprávěn z pohledu tří lidí. Který je ten pravdivý? To samozřejmě prozrazeno není, každý si může odnést svou vlastní pravdu. Naprosto nejlepší na celém filmu je herecký výkon Toshira Mifuna, jenž se své role ujal snad s ještě větším nasazením, než v Sedmi samurajích.(29.7.2007)

• Houdini

Oscar 1 nominace (1953): Výprava ČB + (Cizojazyčný film (1952)). . . . Zlatý Lev(13.4.2004)

Tak tu mame dalsiho velmi dobre hodnocenyho Kurosawu, tak jsme opet nic moc necekal, ale tentokrat je to v pohode. Za prve, delka. Pro dany tema je i tak krapet dlouha, ale 85 minut se da zvladnout v pohode. Za druhe, hudba. Nic super, ale aspon to nerve usi a obcas jsou melodie vcelku prijemny. Za treti, herci. Nehrajou spatne, Mifune je opet skvelej a teatralni sceny a vyrvavani je omezeno na minimum. To jsou asi tak klady. Ted zapory. Sice se divame na jeden pribeh z vice uhlu pohledu, ale prakticky je to furt to samy dokola, takze to je lehce stereotypni. Navic se celej film odehrava jen pred soudem, pred Rasomonem nebo v lese s nakejma 8 hercema, takze to cely pusobi dost jednoduse a kamera misty je skoro az amaterska a navic jsou souboje neskutecne trapny. A zaver taky nic moc. Ale musim rict, ze jsem se moc nenudil a pribeh misty zaujme, takze to ty 3* budou.(15.5.2007)

• - Historická brána Rašómon už v dnešnom Kyote neexistuje. Kurosawa si napriek obrovským nákladom presadil postavenie jej napodobeniny, gigantických rozmerov, kvôli dramatickosti scenérie. Postavená bola na súkromnom pozemku produkčnej spoločnosti Daiei. (Dr.Cilka)

• - Často vyčítané "preháňanie" má v japonskej hereckej praxi dlhú tradíciu, pretože v populárnom divadle "kabuki" sa oceňuje práve takéto nadnesené herecké gesto. (Kristusazapad)

• - Natáčelo se v části lesa zaplaveného pijavicemi. Aby se před nimi štáb ochránil, byl přinucený pokrýt si tělo solí. (džanik)