Rašomon

Krimi / Drama / Mysteriózní / Historický

Japonsko, 1950, 88 min

Kazuo Mijagawa

Akira Kurosawa

Pravda je prázdný pojem a Toširo Mifune ohromný frajer. Prostě vzácný zážitek.(26.10.2005)

For Me 89%(11.7.2008)

(Daiei) (Čb. /// Produkce: Minoru Džingo, Masaiči Nagata /// Scénář: Akira Kurosawa, Šinobu Hašimoto podle povídek Rašomon a V lesíku Rjunosuke Akutagawy /// Kamera: Kazuo Mijagawa /// Hudba: Fumio Hajasaka /// Oscar: Akira Kurosawa (mimořádná cena) /// Nominace na Oscara: So Macujama, H. Mocumoto (výprava) /// MFF v Benátkách: Akira Kurosawa Zlatý lev), Akira Kurosawa (Cena italských filmových kritiků)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](21.6.2009)

Tři? Vlastně čtyři pohledy na tutéž věc. A všechny jsou pravdivé. Dešó? O co vlastně šlo? Já bych řekla, že tím důležitým je sonda do lidské duše, tužba věřit v lidstvo, ale kdo ví. Třeba jsem si to jen mylně vyložila. Ale to určitě černobílé kráse filmu neubírá. Navíc Toshirou Mifune byl skvělý. Pro mě je to sympaťák, ať hraje kohokoliv. Jak to ten člověk dělá?(9.10.2009)

No neviem, moje piate stretnutie s Kurosawom nedopadlo moc dobre, pretoze mam pocit, ze som videl od neho aj lepsie filmy, ako tento. Proste jednou vetou - nebavil ma ten chaos vypravania roznych ludi, co sa vlastne stalo v lese. Este stastie ze trval iba 82 minut. Tie 3 hviezdicky su skor za herecke vykony, inac druhykrat uz Rasomona ani nechcem radsej vidiet. Ak som urazil nejakych intelektualov, tak sa ospravedlnujem, ale tesim sa aj na dalsie Kurosawove filmy, snad mi to reziser vynahradi :-) ... 12.02.2010 _______ Toshiro Mifune - (Tadžomaru) +++ Machiko Kyo - (Masako Kanazawa) +++ Masayuki Mori - (Takehiro Kanazawa) +++ Takashi Shimura - (Drevorubač) +++ Minoru Chiaki - (Mních) +++ Hudba: Fumio Hayasaka +++(12.2.2010)

• - Aby liják proti světle šedé obloze vynikl, přimíchali tvůrci do vody inkoust. Je to i vidět na dřevorubcově tváři těsně před skončením deště. (džanik)

• - “Rašó-mon“ znamená v překladu “Brána Démonů“. (džanik)

• - Prapůvodní námět k povídkám (Rašómon, Nos, V houštině) pochází ze sbírky “Kondžaku monogatari“ z druhé poloviny 11. či z počátku 12. století, v níž jsou příběhy vyprávěny velmi stručně a jsou vlastně jen faktickým záznamem neobyčejné, zajímavé příhody. (džanik)