Rašomon

Japonsko, 1950, 88 min

Akira Kurosawa

Kazuo Mijagawa

Akira Kurosawa

Kurosawa u mě na první pokus neuspěl. Ano, mělo to skvěle zpracovanou myšlenku a tehdy to muselo působit neotřele, ale já se dnes celkem nudil.(17.2.2009)

Zajímavý námět, který byl určitě nadčasový, ale tím končím. Pro mě film s mnoha WTF momenty, nad kterými jsem korutil hlavou a div, že jsem si ji nevykroutil. Hlavní bandita se směje jako idiot a skáče jako retlá opice celý film, až s emi zvedal žaludek. Některé dialogy a návaznosti jsem nepochopil do teď. Já opravdu ty filmy made in Kurosawa nechápu a hlavně nechápu sebe, že si je občas pouštím. DVě a půl.(7.9.2008)

No neviem, moje piate stretnutie s Kurosawom nedopadlo moc dobre, pretoze mam pocit, ze som videl od neho aj lepsie filmy, ako tento. Proste jednou vetou - nebavil ma ten chaos vypravania roznych ludi, co sa vlastne stalo v lese. Este stastie ze trval iba 82 minut. Tie 3 hviezdicky su skor za herecke vykony, inac druhykrat uz Rasomona ani nechcem radsej vidiet. Ak som urazil nejakych intelektualov, tak sa ospravedlnujem, ale tesim sa aj na dalsie Kurosawove filmy, snad mi to reziser vynahradi :-) ... 12.02.2010 _______ Toshiro Mifune - (Tadžomaru) +++ Machiko Kyo - (Masako Kanazawa) +++ Masayuki Mori - (Takehiro Kanazawa) +++ Takashi Shimura - (Drevorubač) +++ Minoru Chiaki - (Mních) +++ Hudba: Fumio Hayasaka +++(12.2.2010)

Příběh byl na mě trochu složitý a připomínal mi "nedávného" Hrdinu. Geniální scény střídají velmi dobré, celou dobu jsou podmalovávány různými motivy (zaujala mě variace na Ravelovo Bolero s přídechem Asie). Snad nejlepší je teorie poslední, která ze dvou hlavních bojovníků, když se spolu střetnou, udělá naprosté hlupáky. Je to skutečně těsně pod nejvyšší laťkou, o přestupu nebo stagnaci rozhodne "druhý pokus".(4.7.2006)

Kurosawův Rašomon vznikl na základě povídky V Lese a dalších motivů z díla Rjonosukeho Akutagawy. Základní osou příběhu je spáchaný zločin, který je rekonstruován z výpovědí čtyř lidí. Všechny verze mohou být pravdivé, každý podává svůj výklad události. Následné odlišnosti v jednotlivých výpovědích na sebe ovšem nenechají dlouho čekat. Aktéři si varianty výpovědí neupravují snad z úmyslného lhaní, ale snaží se je sdělit tak, aby jim vyhovovaly, v očích ostatních nesnižovaly, případně aby je záporná fakta nediskreditovala. Máme tu tedy čtyři osoby popisující jednu událost naprosto rozdílně. Kurosawa vytvořil jedinečný scénář, který se neomezuje jen na detektivní polohu, ale snaží se poodhalit jaké jsou vztahy mezi lidmi, proč dělají to, co dělají. Toshiro Mifune, v roli loupežníka Tajomara, se sžil se svojí rolí natolik, že jeho výkon spojený s maniakální mimikou si budu ještě dlouho poté pamatovat.(27.10.2003)