Vánoční horor

• Kanada

A Christmas Horror Story

Horor

Kanada, 2015, 99 min

Když se trojice režisérů rozhodla natočit čtyři děsivé vánoční příběhy, které spolu souvisí víc, než by se mohlo na první pohled zdát, byl jsem docela natěšený. Zvláště když měl tento film zpočátku velice dobré reference a všechno do sebe nakonec pěkně zapadlo. Bohužel problémem tohoto vánočního hororu je to, že kvalita jednotlivých příběhů je dost rozmanitá a místy jejich prolínání zbytečně uškodilo samotné atmosféře. Ne každý z nich totiž oplýval přemírou napětí a dobrou zápletkou, což způsobilo jistou dávku nudy, zvláště v prostřední pasáži. Mám podobně jako mnoho dalších stejný dojem a budu se opakovat, že by zde pomohlo nejvíc to, kdyby se příběhy odehráli postupně, něž aby se prolínali. Tím totiž paradoxně škodil jeden druhému, místo abychom se dočkali vzájemné výpomoci. Zatímco některé již gradovali, v těch druhých se pořád nic zajímavého nedělo a spíše sloužili jako účinné uspávadlo. Nicméně se nebojte, v každém z nich na vás do jisté míry zapůsobí kouzlo Vánoc a nebude chybět ani dávka potřebné brutality. Některé z nich vás zaujmou kombinací brutality a humoru, ty druhé se snaží (někdy marně) zapůsobit spíše pochmurnou dávkou atmosféry a náznaky napětí. A Christmas Horror Story tak sice zcela nenaplnil mé očekávání, ale rozhodně tento hororový film nezavrhuji. Některé pasáže jsou opravdu povedené, nechybí krvavá jatka, béčkové gore ani humorné situace. Ovšem mělo to určitě navíc. 60%(25.12.2016)

Ke zhlédnutí A Christmas Horror Story jsem se rozhodnul pár dnů poté, co jsem byl v kině na Krampusovi, který mě zaujal, a proto jsem chtěl vidět další film s tímto vánočním monstrem. Hodně mi to svojí strukturou přípomínalo Halloweenskou noc, která se též skládala z několika minipříběhů, které mezi sebou měly užší nebo volnější souvislost. Ze všech sekvencí mě nejvíce zaujal "drsňák Santa vs zombie skřítci" a nejméně "afroamerická rodinka vs měnavci". Zkrátka netypicky laděný vánoční film, který je sice průměrný, ale i tak má svoje kouzlo a do jisté míry i punc originality.(30.1.2016)

Vianoce nemusia byť vždy len sviatkom radosti aj pokoja, pokojne sa môžu zvrtnúť aj na boj o holý život, alebo aj na niečo ešte horšie. Hlavne keď lezieme na vlastnú päsť do opusteného areálu školy s úmyslom natočiť miesta kde sa predtým nedávno stala rituálna vražda. Alebo sme neboli poslušní a nahnevali tak Krampusa - monštrum, ktoré nenávidí Vianoce. Pričom niekedy môže mať problémy aj samotný Santa, ktorého pomocníci sa nešťastnou náhodou zmenili na zombie príšerky... alebo sa mi to len zdalo? No a kradnúť vianočný stromček, ešte k tomu ako policajt (no fuj), tak to by som vám už vôbec neodporúčal. Máme tu teda štyri hororové poviedky, ktoré zdanlivo medzi sebou nesúvisia, pričom mňa osobne najviac potešila tá s Krampusom a s bláznivými študentmi, ktorí išli natočiť ten dokument. Mala v sebe veľký duchársky potenciál a skvelú atmosféru, škoda, že sa v tomto smere na snímku nepracovalo trocha viac. Celkovo však ide o príjemné hororovo-poviedkové prekvapenie. 69/100(17.10.2015)

Už dlouho jsem neviděl takhle komplexní horor. Hned z rozjezdu lekačka jako kráva. Santa drtící svoje elfíky berlou, evil kid terorizující svý rodiče, trocha té sklepní duchařiny a ďábelskej démon Krampus. Bavilo mě to nehorázně, atmosféra bezvadná, musím taky pochválit zombie elfy. To je nápad jak bič. Když o tom člověk přemýšlí, daly by se z toho natočit čtyři různý film. Jediná chybka na kráse je asi konec. Dva z příběhů skončí tak nějak nemastně neslaně. Ale i tak merry christmas :) 80%(25.9.2015)

Vánoční povídkový horror. To může dopadnout jakkoliv. A i když mám povíkové horrory rád, ne každý se povede. Tenhle je hodně rozkolísaný. Čtyři různé příběhy. Každý jiný. Příběh se Santou je až bizarní karikaturou balancující na hranici trapnosti, kterou nezachrán ani pointa (*). Tři studenti natáčející dokument jsou taková klasika, svým způsobem žánrový kýč, s povinnými lekačkami (**). Rodinka na výletě ujde, hodně dobrý rozjezd, trochu to zabíjí objevení se záporáka (***). Nejvíc se mi líbil příběh rodinky, která si šla do lesa pro vánoční stromek a přinesla si více než to. To je prakticky bezchybné. (****) 2.5*(26.3.2017)

• - Scéna, v ktorej elf s menom Shiny (Ken Hall) rozseká dvere sekerou a následne povie ''Here's Shiny!'', je odkazom na horor The Shining (1980) a rovnakú scénu s Jackom Nicholsonom. (Marceloo)