Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Fred Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro

Rozpočet $140miliónovTržby USA $198,542,554Tržby Celosvetovo $449,220,945║ Vizuálne úchvatné, takže kamera, akcia, hudba ako vždy u Michaela Baya na prvotriednej úrovni. Nuž rapídne horšie to je z presladeným príbehom a nič moc natlačenou lovestory postupne prebudovanú do milostného trojuholníku... v podstate je tam nehorázne moc naťahovanej vaty, zbytočnej vaty vrátane predlžovaného záveru, ktorá bije na diváka v rozsahu nepeknej 3hodinovej dĺžky, čo je fakt podpásovka, a je to škoda, film vyznie potom všelijako len nie ako vojnová dráma, v určitom zmysle sa dá povedať že ide o taký klon Armageddonu. Keď sa to neberie moc vážne dá sa to zniesť, ináč český dabing tiež tomu moc nepomáha, prišiel mi dosť otrasní, našťastie v kine som si to v rámci možností koľko toľko užil. /videl v kine: 75%/(18.5.2005)

• Morien

Jo, elitní stíhači letí na misi v bombardérech. A to je ta nejvíc logická věc z celýho filmu.(23.11.2006)

• Gilmour93

Zatímco Japonci měli signál k útoku Tora! Tora! Tora!, tak Michael si u první klapky vystačil s pouhým Dolar! Dolar! Dolar! Mdlý Affleck, prezident stavící se na vlastní, černý kuchař / boxer z outsidera hrdinou, Zera prohánějící se kolem válečných lodí jako by je pilotoval Luke Skywalker.. Bay musel režírovat tento blyštivý kýč zamotán do americké vlajky a s Purpurovým srdcem zapíchnutým na koulích, jinak si to nedokážu vysvětlit..(2.9.2008)

Viděno 4x...(24.5.2008)

Akce je hodně, podle mnohých je dobrá, ale ten zbytek nestojí za moc. A ten konec! Taky jsem slyšel, že ty boje nebyly zas až tak dobré, i když mě se to nezdálo. Ale na druhou stranu jsem se docela bavil, přestože jako film a historická reálie nic úžasného. Tak nevím...je v tom všem trošku zmatek.(27.7.2002)

• Kate Beckinsale

• - Záběr výbuchu lodi Arizona zabrala 4 měsíce neustálé práce na počítačových efektech. (Cheeker)

• - Před natáčením filmu se režisér Michael Bay pro inspiraci podíval na filmy Bitva o Midway (1976), Tora! Tora! Tora! (1970), Třicet vteřin nad Tokiem (1944), Po zlém (1965), Příběh létající pevnosti (1944) a na další hodiny bojových záznamů. (Cheeker)

• - Ve scénách v době bitvy o Británii v letech 1940-1941, kdy se Rafe McCawley (Ben Affleck) pohybuje na letišti, je možné spatřit nejrůznější verze anglických stíhaček Spitfire včetně těch, které byly vyráběny později. Příkladem je Spitfire Mk. IX, který byl nasazen až od července 1942. (Marounek)