Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Fred Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro

Dokonalý romantický film s válečnou linkou jako doplňkem a přestřeleným vlastenectvím jako nevydařenou kaňkou. Svého času zasloužená filmová událost, s odstupem více než dekády pak těžká nostalgie a stále perfektně fungující velkofilm s jedním z Zimmerových životních soundtracků.(18.2.2006)

• Zeck

Zkurvená esence patosu, klišé, nereálných sraček a dalšího odpadového hollywoodského smetí vyváženého se vší pompézností do světa. Bay předvedl, že je mistr v natáčení výbuchů kanystrů s benzínem a tím jeho práce v roli režiséra končí. Scénář doslova ukradený Svěrákovi, ale vzhledem k celosvětové slávě této sračky, to většina zahraničních diváků bude vidět přesně naopak. Ten film mi přišel přehnaný i ve 13 letech, kdy jsem ho viděl poprvé. "Válečný" film pro ženy, které nemají absolutně páru, co je druhá světová válka a jak se v ní bojovalo. 20%(16.12.2007)

Rozmáchlé válečné drama s krásnými, typicky Bayovskými záběry (ale bohužel stále stejnými). Chybí tomu ovšem pořádný příběh. Pro natočení kvalitního tříhodinového filmu je potřeba udělat trochu víc. Nestačí jen nakouknout do učebnice dějepisu a do Svěrákova scénáře Tmavomodrého světa.(27.1.2003)

Vykrádačka všeho možného od Titanicu až po Tmavomodrý svět. Ale i tak se na první dvě a půl hodiny (eh?) dá dívat, ale co tam dělá ten půlhodinový apendix? To se nám Američani chtěli pochlubit, že i oni umí shazovat bomby? To přece víme i bez toho!(24.7.2003)

Tady i na mě Bay ujel, ne snad s hledika akčních scén,tam to je stará dobrá klasika.Ale to je fakt všechno. Proč předělávat válečný film na romantický ! Ben mě osobně silně nesedl v tomto filmu.(5.6.2006)

• Kate Beckinsale

• - Třetí spolupráce Michaela Baye a kameramana Johna Schwartzmana. Bay často své kameramany mění a jen výjimečně spolupracuje s jedním kameramanem na dvou filmech. Výjimku tvoří ještě Amir M. Mokri a Ben Seresin, kteří natáčeli dva Bayovi snímky. (Chrustyn)

• - Ve filmu létají americké stíhačky typu P-40E, ale v době útoku na Pearl Harbor byla hlavní americkou stíhačkou typ P-40C. Rozdíl je ve výzbroji, E mělo 6 kulometů kalibru 0.50 v křídlech, C měla dva kulomety ráže 0.50 nad motorem střílející synchronizovaně přes vrtuli a 4 kulomety ráže 0.30 v křídlech. Použité letouny jsou z pozdější doby. (vika.evil)

• - Záběr výbuchu lodi Arizona zabrala 4 měsíce neustálé práce na počítačových efektech. (Cheeker)