Válečný / Akční / Romantický / Drama / Historický

USA, 2001, 175 min (Director's cut: 184 min)

Michael Bay

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon, Scott Wilson, Peter Firth, Tony Curran, Ewen Bremner, Nicholas Farrell, Jaime King, Jennifer Garner, Matthew Davis, John Fujioka, Sara Rue, Cary-Hiroyuki Tagawa, Dan Aykroyd, Jesse James, William Fichtner, Graham Beckel, Sung Kang, Tomas Arana, Josh Green, Andrew Bryniarski, Nicholas Downs, John Diehl, Hank Harris, Ron Harper, Ted McGinley, Jeff Wadlow, Kim Coates, Paul Francis, Scott Wiper, Eric Christian Olsen, Leland Orser, Naoko Nija, Beth Grant, Tanya Dempsey, Glenn Morshower, Sean Gunn, Daniel Mays, Sean Faris, Randy Oglesby, Cory Tucker, Mark Weiler, Guy Torry, Tom Everett, John Pyper-Ferguson, Abe Sylvia, Toši Toda, Max Thayer, Steve Rankin, Fred Koehler, Michael Shamus Wiles, Ian Bohen, Raphael Sbarge, Scott Levy, Bret Roberts, Pat Healy, Ford Austin, Thomas Wilson Brown, Reiley McClendon, Catherine Kellner, David Rountree, Ping Wu, David Hornsby, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Robert Jayne, Joseph Patrick Kelly, Júdži Okumoto, Lindsey Ginter, Ben Easter, Madison Mason, Jaymee Ong, James Saito, Barbara Scolaro

Rozmáchlé válečné drama s krásnými, typicky Bayovskými záběry (ale bohužel stále stejnými). Chybí tomu ovšem pořádný příběh. Pro natočení kvalitního tříhodinového filmu je potřeba udělat trochu víc. Nestačí jen nakouknout do učebnice dějepisu a do Svěrákova scénáře Tmavomodrého světa.(27.1.2003)

Na sobotní večer docela pohodový film pro každého (romanťák pro holky, akčňák pro kluky). Michael Bay sice umí točit i líp (Skála), ale jinak tenhle film o jedné katastrofě amerických dějin (podané jak jinak s notnou dávkou patriotismu) zase taková katastrofa nebyla.(29.1.2004)

Osobně nemám nic proti Pearl Harboru, válečné scény Bay natáčet umí. Jenže ten příběh na jejich pozadí je tak plytce romantický, že se větší hovadiny dohrabete jenom horko těžko. Stejně jako to až přehnané americké vlastenectví... Chvíli to tedy vypadá, že sledujete podařený válečný film, v dalších sekundách, že jste právě přepnuli na jiný kanál, kde běží jeho parodie...(6.5.2006)

Čekal jsem něco mnohem horšího. Na patos jsem byl připraven, tak jsem to ustál. Všichni herci a vůbec celý film je strašlivě nevýrazný a kdyby neměl takovou reklamu, brzy bych na něj zapomněl. A především - ani ten útok není nic extra. Samé výbuchy jako v laciných filmech z 80. let. Naštěstí všechno prošumí, ani nevíte jak a dokonce to nenudí, prostě na to jen nezúčastněně koukáte. Film bez jediné výrazné scény.(1.3.2004)

Za tu akci.(5.4.2004)