Skála

Brigádní generál Francis X. Hummel dlouhá léta velel tajným operacím. Ztratil během nich spoustu mužů a s hořkostí sleduje, jak nevděčně se k nim i jejich pozůstalým vláda chová. Když jeho žádosti nemají žádný efekt, rozhodne se společně se svým komandem přepadnout sklad zbraní, odkud uloupí rakety s chemicko-biologickou látkou VX. Opevní se ve zrušené věznici Alcatraz se stovkou rukojmích a patnácti raketami, namířenými na blízké San Francisco. Pak se spojí s ředitelem FBI a předá mu své požadavky. Vláda má během čtyřiadvaceti hodin převést na zvláštní konto sto milionů dolarů, které budou poukázány rodinám mužů, kteří během tajných operací zemřeli při plnění povinností. Pokud ne, tak odpálí rakety. Pentagon se rozhodne vyslat na ostrov speciální jednotku. O bomby se má postarat odborník na chemické a biologické zbraně Stan Goodspeed, který ale nemá zkušenosti s akcemi v terénu. Dostat komando nepozorovaně do pevnosti je donucen John Patrick Mason, bývalý britský agent, kterému se před třiceti lety jako jedinému podařilo z Alcatrazu uprchnout. Výtečně připravení Hummelovi muži však komando odhalí a zlikvidují. Přežijí pouze Mason a Goodspeed... (TV Nova)

POMO

Masovo zbožňovaný akčák. Po vizuálnej stránke ukážka skvelého žánrového remesla. Dynamicky zostrihaný, nasnínamý cez cool filtre, obsahuje jednu z najlepších filmových autonaháňačiek vôbec (Hummer vs. žlté Ferrari v uliciach San Francisca) a má aj sympatické a dobre obsadené kladné postavy. Ale... nemá poriadneho záporáka (!!) a všetko v ňom je tak strojene načasované a nablískané, že som nebol v napätí, nebál som sa o hlavných hrdinov a tým pádom mi bolo úplne jedno, čo bude následovať. Formálne vymakaná formulaická banalita. ()

Cival

Bylo mi třináct. A byl jsem unešen. Špičkové řemeslo, které možná až příliš lehce klouže, takže po, ehm, padesáté repríze už trochu vyprchá. I po letech ale neskutečně průrazný film. ()

KevSpa

Bezkonkurenčně nejlepší akční film. Dokonalé po vizuální stránce, skvěle obsazení herci. Záporák, který je spíše sympatický. Skála je zkrátka jiná, než její akční předchůdci a Michael Bay vnesl do tohoto žánru něco úplně nového a výjimečného - vizuálně nabušená akce, která vás strhne a kterou si budete chtít pouštět tak jako já každý měsíc znovu a znovu. ()

kOCOUR

Absolutní trefa do černého po všech stránkách a pro mě osobně nejlepší akční snímek všech dob, který ani po desatém zhlédnutí neztrácí absolutně nic na kvalitě. Výborné ústřední herecké trio v čele s neúnavným Seanem Connerym, dechberoucí akční scény se skvělými nápady, kterým vévodí půlhodinová automobilovýá honička v ulicích San Franciska a náležitě mrazivé finále. Takhle to má vypadat páni režiséři... ()

Galadriel

V rámci žánru se jedná o absolutní špičku. Skvěle natočený film s dobrými herci, pěknou hudbou (Hans Zimmer a spol.), skvělou kamerou - Michael Bay ve své nejlepší formě. ()

Blizzard

The Rock je právě tím snímkem, kterým se u mě Michael Bay zapsal jako zručný režisér a zároveň jeden z filmů pyšnící se označením s největším počtem zhlédnutí. I přes nepřesnosti v českém překladu musím pochválit celkem povedený dabing, který padne akčnímu Béčku (v tomto případě spíše Áčku) z 90. let jako ušitý. Jednoduchá zápletka, dobré akční scény, skvělý Connery + Harris a v té době ještě mladý Cage, který si hraje na tvrdého agenta FBI, to také slušně rozjíždí. Trio Nick Glennie-Smith, Hans Zimmer a Harry Gregson-Williams navíc odvedli kus zasloužené práce a soundtrack k filmu se na čas stal jedním z mých nejposlouchanějších vůbec a stále patří k mým oblíbeným. Pamatuji, jak jsem si v té době zakoupil vytoužené stereo-video, ždímal z VHSky co to šlo a vychutnával si v pokoji ozvučení namixovaného Dolby Pro Logic na své věži, obzvláště při závěrečné audiovizuální jízdě se stíhačkami. Pokud Skálu vidím po stopadesáté, v roce 2008 se již nejedná o bombastické orgie, ale i tak mohu s čistým svědomím prohlásit, že jde o již nostalgickou přehlídku výbuchů, honiček, napětí, lítajících kulek i Cage, drsných a vtipných hlášek podpořených kvalitním hereckým obsazením a to vše pod taktovkou bláznivého Michaela Baye a tak nezbývá než jen dodat, že i po více než 10 letech je snímek chválihodným zpříjemněním pátečního večera. (9/10) ()

Gemini

Aleluja!!! chtělo by se zvolat, tento film má vše, co by měl mít...Conneryho v plné síle i se smyslem pro humor, Cage jako trochu komickou figurku hrdiny "proti své vůli" (ano, v této souvislosti je správně "proti jeho vůli";)), Eda Harrise jako charismatického generála, který, narozdíl od spousty podobných typů v mnoha jiných filmech, není ani na okamžik trapným pilířem amerického patriotismu, a hlavně pro militantní znalce filmů - Michaela Biehna coby velitele jednotky SEAL (který tu na pár minut JE za toho patetického vlastence). A pokud u dabingu překousnete "pár" ukrutných chyb v překladu ("omluva Generála Attorneyho", "Oko za oko!" nebo "vycvičená britská inteligence" katapultovaly překladatelku Ladu Křepelkovou a dabingového režiséra Václava Laubeho aka Miroslava Saice do dějin řemesla a srdcí tisíců pobavených diváků), čeká vás jeden z nejlepších akčních a hudebních zážitků, kterými se může stříbrné plátno pochlubit. Hans Zimmer odvedl pořádný kus práce, hned tak na něj nezapomenete. 90% ()

Matty

„Personally, I think you're a fucking idiot.“ Když mi bylo deset, považoval jsem Skálu za nejlepší akční film všech dob. Svůj názor bych s odstupem mnoha let neměnil. Jiné jsou jen důvody, proč Bayův (a Bruckeimerův a Simpsonův) mistrovský kus obdivuji. Stvořil svět, v němž je vše podřízeno maximálnímu akčnímu zážitku. Rozhodnutí postav nemusí (a ani nedávají) moc smyslu – je hlavně potřeba, aby jejich jednání dobře vypadalo (charakteristické kroužení kolem herce z podhledu nechybí) a generovat další akční situace. Skála je i přes ambiciózní délku a poměrně dlouhou, ovšem později plně zužitkovanou expozici (na Alcatraz se definitivně přesouváme až po hodině) strhující od první do poslední minuty. Ať díky souběžně probíhajícím akcím, hned zkraje stanovenému a průběžně připomínanému deadlinu nebo neúnavně šlapajícímu soundtracku, který filmu mění v hotový Zimmerfest. Šanci na vydechnutí nemáme zejména díky bravurní rytmizaci filmu. Nejprve každých deset minut, ke konci v ještě kratších intervalech se objeví nová překážka/postava učiní klíčové rozhodnutí/situace zvážní. Různorodé akční scény (automobilová honička, přestřelky, souboj muže proti muži) odhalují nové informace a posunují vyprávění. Kromě horizontálního pohybu vpřed dochází k vertikálnímu prohlubování pouta mezi Goodspeedem a Masonem (dynamika jejich vztahu se ve druhé polovině stává jedním z motorů vyprávění) i našich znalostí o postavách a jejich motivacích (Ed Harris rozhodně nehraje jednorozměrného superpadoucha, první záběry naopak naznačují, že by mohl být hrdinou filmu). Film, který ve druhém plánu tematizuje otcovskou zodpovědnost a nabízí svérázné vypořádání se s vietnamským traumatem, se zkrátka neustále mění a vyvíjí, nepřestane nás držet v napětí a překvapovat a na okamžik neustrne. Connery hláškuje ostošest, drahá auta jsou vesele demolována, padouši invenčně zabíjení. Vtip a důvtip vybroušeného scénáře (na kterém se kromě mnoha jiných podílel i Aaron Sorkin) přitom Skálu nemění v lehkou zábavu, ve které by o nic nešlo, ani v přechytralou sebereflexivní dekonstrukci žánru. Obojí hlavně pomáhá se zlidštěním a lepším prokreslením hlavní dvojice (v kontrastu se smrtelnou vážností vojáků nebo lidí z vedení FBI). Za všemi těmi okázalými výbuchy, troufalými heroickými činy a šílenými plány na vyhubení lidstva po celou dobu vnímáme uvěřitelný lidský element, díky kterému nás nepřestává zajímat, co se děje a co se bude dít dál. Dokonale vyvážený mix bondovky, westernu a buddy movie. 95% Zajímavé komentáře: POMO, Marigold, Niktorius, SeanLSD, Vronsky Acrobat ()

Tosim

Nejvíc mě zaujala postava, kterou hrál Ed Harris, neboť se po celou dobu proměňovala (asi jako akce :-) Jinak v podstatě všechno bez chybičky + Nicholas Cage se stíhačkami nad hlavou a se světlicemi v rukou = paráda. Odpověď na kvízovou otázku: no, pokud se potká třeba s takovou tramvají ;-) ()

Enšpígl

Nejradši bych ten film sežral i s koulema, zapil ho zakysanou smetanou, udělal kotrmelec, lehnul si na válendu a usínal s nejlepším pocitem v žaludku za celý můj život. ()

Cervenak

Výborné, ale nikdy som sa nezbavil pocitu, že tomu niečo chýba. Akurát som nikdy neprišiel na to, čo by to malo byť. Možno lepšie vygradované a explozívnejšie finále? ()

Isherwood

Sic dneska patří Bay k nejzvrácenějším megalomanům továrny na sny, který mě tím svým namistrovaným velikášstvím pořád upřímně baví, jeho nejlepším filmem i tak navěky zůstane tahle vysokým oktanem nadopovaná jízda, která dokonale definuje akční film devadesátých let jako takový. Technická stránka má sice své mouchy, ale má to chytrý scénář, který si utahuje z ‚bondovského mýtu‘ a lepí k sobě všechna ta klišé s neskutečnou elegancí a jednoduchostí, tudíž nemá smysl se na něj nějak hněvat. Hlavním trumfem je ale herecká sestava a Bayův režijní motor, který jede v obdivuhodných otáčkách. Úvodní scéna přepadu je rytmicky (kamera, střih, hudba) asi tím nejlepším, co jsem kdy v daném žánru viděl. A Hans Zimmer nikdy nestvořil heroičtější hudbu. Žádný jiný film jsem za život neviděl vícekrát. Cca 60x. ()

Radyo

Uznávám, Skála je výborný akční thriller se skvělým hereckým obsazením a správnou "říznou" režií. Ale pro mě to pořád bude jen "jeden z mnoha" podobných thrillerů, byť ty další nedisponují třeba tolika hvězdami, ale scénáristicky jsou často velmi, velmi podobně zpracované. Rozhodně tím nechci Skálu snižovat na úroveň běžných blockbusterů, ale do opravdového megahitu jí podle mě něco chybí. Snad kousek větší scénáristické invence, byť umístění děje je skutečně dobré a hlavně originální. Ale snad všechny ostatní aspekty ze scénáře jsou už známé z jiných filmů. ()

Malarkey

Každou chvíli slyším, jak si někdo stěžuje na Michaela Baye. Pokaždé, kdy se objeví jeho další film čtu další zbytečné negativní kritiky a musím podotknout, že naprosto na nic. Michael Bay totiž točí filmy z lásky a z důvodu pobavit diváka. Skála je jeho druhý film a ti, kteří ho nemají rádi, většinou tvrdí, že právě ona je jeho nejlepším filmem. Ale jaký je v ní rozdíl oproti jiným jeho filmům? Vtip a výborné akční scény se objeví. Dva taháka, které diváky dovábí ke každému jeho filmu. Tak čím to teda je? Nejspíš jde hlavně o parádní herecké výkony ze strany Sira Seana Conneryho, nebo Nicolase Cage a to není konec. Těch jmen, velikých jmen je opravdu dost. K tomu parádní příběh a výše zmiňované akční scény. Akční scény tak monumentální, že je umí jen Bay. Musim ale podotknout, že Skála není zas tak dokonalý film jak zde píšu. Je slušný to určitě, ale víckrát bych se na něj nejspíš už nepodíval. --- Momentík, momentík... Jaký je možný počet obětí na jednu raketu s VX plynem, generále Petersone? - Šedesát, sedmdesát... - To není zas tak hrozné. - Tisíc. Sedmdesát tisíc mrtvých. Kávová lžička té dobroty zamoří prostor sto stop. Jediná lžička týhle sračky v povětří zničí všechno živý v osmi blocích. Pochopil?! ()

T2

Michael Bay sa po úspechu Bad Boys naplno odviazal a natočil jednu z najakčnejších peciek, výborne zvládnutú hlavne po vizuálnej stránke. Aj keď príbeh je okorenení s veľkou dávkou pátosu o patriotizme, držíme palce nakoniec obidvom stranám - Hummelov preslov je zakaždým vlastenecký a už z neho sa dá vycítiť že by neublížil ani muške, veríme jeho ideám a dúfame že včas vláda zaplatí požadované peniaze -proti- nemu ale stojí celá bezpečnostná zložka, ktorá ale jedná v rámci zákonov. Z týchto strán sa nedá vybrať ten zlý, zlo sa nám predstaví v podaní najatých žolďákov jednajúcich postupne pod nátlakom a strachom že sľúbené peniaze ani nakoniec neuvidia. _Obsadenie je famózne a to ako Sean Connery - Ed Harris - Nicolas Cage(na začiatku vtedy ešte akčnej kariéry) - David Morse či aj Michael Biehn v obľúbenej úlohe vojenského záchrancu z vopred spečateným osudom zlikvidovania jeho prepadového tímu. Každý prestrih na ktorúkoľvek spomínanú osobu je fajn, vo svojich úlohách sa obracajú zdatne a nenudia. _Hudba od klasik ako je Hans Zimmer a ten spolupraci s Harry Gregson-Williamsom, stvorili niekoľko strhujúcich hudobných motívov, využitých následne v ďalších filmoch, dá sa povedať že to je už kultová hudba. Akcia a triky sú prepracované ako je u spolupráci Bay/Bruckheimer vždy zvykom, na úroveň najvyššiu - či už kradnutie hlavíc s V-X plynom, vypäté odstránenie bomby v bábike, likvidačná naháňačka s Hummerom cez mesto, masaker v umyvárke, ... je toho proste dosť, je na čo pozerať. ║Rozpočet $75miliónovTržby USA $134,069,511Tržby Celosvetovo $335,062,621║ jednoznačný akčný nárez roka 1996 ()

Marigold

Tenhle film udělal Sean Connery. Jeho Mason je skutečně zpustlá verze Jamese Bonda po třiceti letech v lapáku. Jeho sarkasmus a suchý humor si člověk prostě nesplete a když řeknu, že navzdory důchodovému věku neztrácí Connery jiskru a výbojnost svého mládí, také nebudu daleko od pravdy. Michael Bay odvedl svůj kus práce slušně, za občasné patetické blemcání, které je podkresleno agitkovými kompozicemi s americkou vlajkou a F-18, bych ho sice nejraději nakopal, ale budiž omluven tím, že film velmi pěkně odsýpá. Nebýt výtečných herců, byl by sotva tak dobrý... marná sláva, "padouch" Ed Harris je neobyčejně sympatický a "dobrák" Connery zase totálně nevypočítavý, takže o zábavu je postaráno. Připočtěme možná až příliš přehrávajícího neurotika Cage, skvělý střih (zejména úvodní sekvence s přepadením skladu je excelentně rytmizovaná), perfektní soundtrack Hanse Zimmera a hvězdičku, která filmu chybí k plnému kotli, doplňme z nasyslené Conneryho zásoby. A máme akční oddychovku ve velkém stylu. ()

Djkoma

Akce Akce Akce od režiséra na hity.Namět, režie,scénář,hudba.... co je na tom filmu špatného?Nic. Pro mě jeden z 5 nejlepších akčních filmů desetiletí. Moje první originální kazeta, které si vážím a už radějí nepůjčuji. Až na jednu malou chybičku při honičče autem naprosto skvělá jízda bez chviličky zaváhání. ()

gouryella

Jeden z vrcholu americkeho akcniho zanru. Misty naprosto zdrcujici akce. A podud jde o herecky projev sedesatileteho Conneryho - drtive valcuje o hodne mladsiho Cage. ()

Renton

Scénář: David Weisberg, Douglas Cook, Mark Rosner .. Brilantní a velmi zábavná akční záležitost. Nejlepší určitě ne, na několik málo se přeci jen i nezdolná Skála dívá zespodu, ale do první desítky (alespoň mého akčního žebříčku) se s přehledem vecpe. Rozhodně udala nový směr, který byl nejednou následován. Mimo akční sekvence a humorné vsuvky se tkví velmi zajímavý námět a v popředí úspěchu rozhodně stojí herecké obsazení. Můj oblíbený Sean Connery je zkrátka dokonalý. On a Nicolas Cage zde ztvárnili jedny ze svých nejlepších a nejpřesnějších rolí. Vychvalovat herectví Eda Harrise by bylo nošením dříví do lesa. Ani ostatní herci nic nekazí, ale ani nestrhávají větší pozornost. Pověstná třešnička na onom chutném dortu je hudba. Zimmer, Howard, Smith a další stvořili jeden z nejlepších hudebních doprovodů vůbec. Droboulinké chyby lze najít, zejména při bůhvíkolikáté repríze, ale proč se v tom vrtat, když je to stále ta skvělá a osvědčená zábava značky Bay. ()

Zemřel Sean Connery

17.05.2015

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (více)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí