Nejlepší akční film všech dob. Tečka.(21.4.2013)

Uznávám, Skála je výborný akční thriller se skvělým hereckým obsazením a správnou "říznou" režií. Ale pro mě to pořád bude jen "jeden z mnoha" podobných thrillerů, byť ty další nedisponují třeba tolika hvězdami, ale scénáristicky jsou často velmi, velmi podobně zpracované. Rozhodně tím nechci Skálu snižovat na úroveň běžných blockbusterů, ale do opravdového megahitu jí podle mě něco chybí. Snad kousek větší scénáristické invence, byť umístění děje je skutečně dobré a hlavně originální. Ale snad všechny ostatní aspekty ze scénáře jsou už známé z jiných filmů.(8.8.2003)

Sic dneska patří Bay k nejzvrácenějším megalomanům továrny na sny, který mě tím svým namistrovaným velikášstvím pořád upřímně baví, jeho nejlepším filmem i tak navěky zůstane tahle vysokým oktanem nadopovaná jízda, která dokonale definuje akční film devadesátých let jako takový. Technická stránka má sice své mouchy, ale má to chytrý scénář, který si utahuje z ‚bondovského mýtu‘ a lepí k sobě všechna ta klišé s neskutečnou elegancí a jednoduchostí, tudíž nemá smysl se na něj nějak hněvat. Hlavním trumfem je ale herecká sestava a Bayův režijní motor, který jede v obdivuhodných otáčkách. Úvodní scéna přepadu je rytmicky (kamera, střih, hudba) asi tím nejlepším, co jsem kdy v daném žánru viděl. A Hans Zimmer nikdy nestvořil heroičtější hudbu. Žádný jiný film jsem za život neviděl vícekrát. Cca 60x.(23.8.2003)

Je to mierne nadpriemerný akčný film od Michaela Baya. Má výborný príbeh o špičkovej vojenskej jednotke na čele s čestným generálom, ktorý chce len spravodlivosť pre obete v radách amerických vojakov a keďže to nejde po dobrom, ukradne nervový plyn a obsadí Alcatraz, pričom hrozí odpálením hlavíc s plynom, ak nebudú splnené jeho požiadavky. A tak je na Alcatraz vyslané protiteroristické komando spolu so špecialistom na chemické zbrane a veľmi schopným väzňom, ktorému sa už odtiaľ podarilo uniknúť. Ale situácia sa pokazí a oni dvaja sú jediní, ktorí to môžu zachrániť. Spracovanie nie je zlé, ale mňa veľmi sklamalo, lebo jeho potenciál je v rámci žánru perfektný. Film si po celý čas udržuje celkom slušné tempo a aj na tej nadpriemernej dĺžke neponúka príležitosť nudiť sa, ale väčšina filmu si udržuje len tú mierne nadpriemernú úroveň, ktorú sa mu podarí navýšiť len veľmi zriedka. Celý tento veľký potenciál paradoxne zhadzuje práve rozdelenie úloh a to obzvlášť veľký priestor pre hlavné duo. Tento film obsahuje prakticky tri strany, ktoré by mohli mať hlavnú úlohu, vojenská jednotka na čele s generálom, ktorým sa dá rozhodne fandiť, ale časom sú to už len nudní záporáci, vojenská jednotka, ktorá sa má na Alcatraz dostať, ale moc priestoru nemá a potom chemik s väzňom, ktorí ma tu zaujímajú a bavia zo všetkých najmenej, ale nanešťastie práve oni majú tento film ťahať a to tento film pre mňa veľmi zhodilo. Akcie je tu celkom dosť, ale mám z nej skôr také rozporuplné pocity, no v každom prípade ma moc nezaujala. Je síce perfektne natočená a pomerne rozmanitá, ale obsahovo ma zaujala len málokedy. Oceňujem prakticky iba scény s väčším počtom vojakov, úvodná scéna krádeže z vojenskej základne je výborná, páči sa mi aj prestrelka v sprchách a dve slušné likvidácie Conneryho, či už hod nožom alebo zlomenie väzov, ale to je všetko. Zvyšok pôsobí nanajvýš samoúčelne, prehnane a celkom aj nudne, ako naháňačka na banských vozíkoch, čo nemá v seriózne braných akčných filmoch čo robiť, zbytočná veľkolepá automobilová naháňačka s hrozne vyriešenými prestrihmi na hercov, ktorí by tie vozidlá mali údajne šoférovať a pár ničím zaujímavých krátkych súbojov a prestreliek. Herecké obsadenie je na tom dobre, Nicolas Cage a Sean Connery v hlavných úlohách, ktorých inak mám rád, ale tu ma vôbec nebavili, hlavne v porovnaní so zvyšnými postavami, inak môžem len chváliť, hlavne perfektní záporáci ako Ed Harris, David Morse, John C. McGinley, Tony Todd a podobne a k tomu výborní Michael Biehn, William Forsythe a viacero iných. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Michael Bay v najlepšej forme, tu nemám čo vytknúť. A k tomu ešte aj výborná hudba. Keby som mal možnosť nejaké filmy výrazne zmeniť, tak by Skala určite patrila medzi tie prvé, taký veľký potenciál, ale tie dva veľké zápory ho poriadne zhodili. Toto rozdelenie úloh a zbytočne samoúčelná akcia ho zhodili o dve triedy nižšie. Objektívna kvalita filmu- 72%, film sa páči mne na 64%.(2.4.2012)

Hodně nadupaný snímek .. ještě v časech, kdy Cage kraloval .. :)(26.5.2008)