Přes kosti mrtvých

Polsko / Česko / Německo / Švédsko / Slovensko, 2017, 128 min

Předloha:

Olga Tokarczuk (kniha)
  • -henry-

Bez nadsázky, je to přesně takové, jak film charakterizuje samotná režisérka: anarchisticko-feministicko-ekologický thriller s prvky černé komedie a pohádky. Taky mi přišlo, že je to velmi podobné jejímu absolventskému filmu na FAMU.(27.3.2017)

Hodinu a půl jsem se nudil, pak se za půl hodiny všechno vysvětlilo a šlo se domů. Zajímavé téma, nedobře zpracované, divný výkon v hlavní roli. 3 hvězdy trochu i z lítosti.(27.2.2017)

Nedokážu posoudit, jak moc jsem se na tento film těšil. Agnieszka Holland je pro mě zárukou kvality a tak jsem tušil, že Pokot nebude vůbec špatný. K tomu jsem se těšil i na Miroslava Krobota, který se dle plakátu tvářil, že bude jednou z hlavních rolí. Během filmu jsem ale hodně rychle zjistil, že tomu tak nebude. Hlavní roli tu má krajina Kladska a Agnieszka Mandat. Ta sice není vůbec špatná, ale hraje v těžce definovatelném filmu. Agnieszka Holland sama vlastně po projekci potvrdila, že se jedná o mix několika žánrů. A ono to na tenhle film vlastně opravdu sedí. Od všeho trochu, ale dohromady nic. Kriminálka to není, protože tam nic nevyšetřují. Horor to taky není, protože se není u čeho bát. Psychologické to také úplně není, protože se do emocí postav vlastně kromě poslední čtvrt hodině ani nedostanete. Takže zbývá hodně atmosféry, která je v tomto případě vysloveně na rozdávání a černý humor, který je v první polovině filmu takřka nulový a ve druhé polovině filmu zase neobvykle častý. Suma sumárum se jednu o zajímavý film, u kterého bylo krásné sledovat záběry Kladska a divokých zvířat, ale bylo těžké se zaměřit na příběh samotný, který celou dobu tak nějak nezávisle na okolí plyne a v posledních patnácti minutách nám to časovými přesmyčkami rozkryje. Mimochodem narážky na církev hodně solidní a podle toho, co Agnieszka vyprávěla, i hodně oprávněné. Bylo mi z faráře vysloveně na blití!(25.3.2017)

• Helmut02

Tohle se bohužel Agnieszce Holland moc nepovedlo. Filmu absolutně chybí jakýkoliv tah na branku a je de facto jakýmsi slepencem krásných záběrů na krajinu v okolí Kladska (to je jeden z lepších prvků) a poněkud excetrických hereckých výkonů, které občas nedávají moc smysl. Kromě toho celkovému dojmu nepřidává ani fakt, že některým hercům v originále prostě není docela často rozumět (film jsem viděl v kině v Polsku a potvrdil mi to i známý Polák, se kterým jsem na filmu byl) a to zdaleka neplatí jen pro vtipnou polštinu Miroslava Krobota.(25.3.2017)

Ano, originalitu, ktorou sa Agnieszka ostentatívne pýši, nemožno dielu uprieť. Film je tak isto režijne veľmi zručne zvládnutý. Najväčší problém je scenár, ktorý je románovo rozplýzlý. Je tam príliš vedľajších motívov a odbočiek, kvôli ktorým hlavná dejová linka zaniká a keď sa konečne dostaneme k rozuzleniu, príde zvrat, ktorý by nečakal hádam len človek s atrofiou šedej mozgovej kôry. Áno je to eko a feministické, ale slasť z toho vraždenia ako v Tarantinovo Djangovi(režisérká sama k nemu film prirovnala) sa nedostaví, pretože hlavný záporák je prvoplánovo plochý. Celý čas som dúfal, že vraždil niekto iný a Duszejko je len obeť... Palec hore za Krobotovu postavu keby to nebol eco revenge movie, ale bolo to skôr postavené na takýchto subtílnych vzťahoch, nepochopení, kde citlivá žena hľadá feminných mužov s úctou k živým tvorom, bolo by to možno lepšie.(10.3.2017)

• - Na scénáři filmu s Agnieszkou Holland spolupracoval scenárista Štěpán Hulík. (Zdroj: CinemArt)

• - Několik natáčecích dní proběhlo také v českém pohraničí na Broumovsku. Konkrétně například závěrečná scéna filmu nebo scéna Svatohubertské mše v kostele Sv. Petra a Pavla v Broumově. Vedle toho se v Česku vytvářely také vizuální efekty ve společnosti UPP a točily se zde záběry divoké zvěře, se kterými film intenzivně pracuje. (Zdroj: CinemArt)

• - Snímek je natočen na motivy knižního morálního thrilleru Olgy Tokarczuk ze současného česko-polského pohraničí, který vyšel v českém překladu pod názvem "Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých". (Zdroj: CinemArt)