U pokladny stál...

Pri pokladnici stál...

He Stood at the Till

Komedie

Československo, 1939, 99 min

Komedie s Burianem mi prostě nikdy příliš nesedly, ale třeba jednou změním názor... Každopádně jsou mi stokrát milejší tyhle stařičké grotesky s Pany Herci než současné "Kameňáky" s celebritami z telenovel. 65%(30.3.2009)

Burian nikdy nezklame :-D Ať to vezme z jakéhokoli konce, vždy mě pobaví tak jako málokdo...A co se týče této komediální klasiky, je v ní opravdu málo scén, při kterých bych se nesmál. Když se k tomu přidají další herecké hvězdy jako je Jaroslav Marvan, Čeněk Šlégl nebo snad tehdy opravdu kočka Adina Mandlová, vzniká film, na který se nezapomíná a věřím že taky nezapomene.(3.1.2009)

Kritika přepis Burianových her většinou strhala, hodnotila je jako umělý slepenec a žádala původní filmový námět. Čas ukázal, kde je pravda. O slepenci není třeba pochybovat, ale Karel Lamač patřil mezi ty, kteří je dokázali skvěle kamuflovat řadou vybroušených scének, ve kterých se Burian cítil jako doma. Burianovo herectví vycházelo z lidové komiky a pouze jeho improvizační slovně ekvilibristické a mimické schopnosti ho vyvyšovaly nad dobový průměr. Přiměřené režijní vedení a dobří herečtí partneři byli zkrátka nutní. Pro srovnání (Ulice zpívá, On a jeho sestra, Hrdinný kapitán Korkorán, Hrdina jedné noci), pokud dostal Burian volný prostor, byla z toho zkrátka jen slušná lidová zábava. To ale neplatí o tomto filmu, tobogan v nemocniční pojišťovně a alkoholická kůra v rochovských lázních, gremiální rada, dr. Brunner a pacient Klůcek. Vlasta Burian je zkrátka "originál každým coulem", ale operovat bych se od něho nedal. PS: "Já neznám tak zdaleka Vás, ani tady toho pána, ale jestli mohu něco říct, tak prskáte až sem."(18.1.2004)

U tohohle Buriana se dokážu smát a sledovat film i ve tři ráno. Prostě u toho nejde usnout.(4.1.2008)

To jak V.Burian shani bahno je proste k popukani.(7.9.2003)