U pokladny stál...

Pri pokladnici stál...

He Stood at the Till

Komedie

Československo, 1939, 99 min

Parádní komedie s Vlastou Burianem, avšak přišla mi méně vtipná než Přednosta stanice, kterého jsem nedávno zhlédl. U pokladny stál opět těží z vynikajících hereckých výkonů, z nichž vedle hlavního představitele musíme zmínit ještě Jaroslava Marvana. Námět chtěně-nechtěné záměny ošetřovatele Rozrucha za primáře Marka je skvělý a nabízí celou řadu úžasných momentů. Velmi se mi však líbil samotný závěr, kdy Vlasta Burian "operuje" a objasní se nám, proč je tak slavnostně oděn. :)(10.3.2016)

Je vskutku překvapivé, jak neobstarožní, ba naopak nadčasová tato komedie je, tempo je výborné, gagy povedené a Vlasta Burian si svou roli skutečně užívá. Ačkoliv ze scénáře je možno vycítit, že byl psán jako "spojovatel" jednotlivých scén (gagů), ve výsledku to vůbec nevadí, protože film je vyrovaný, každá jeho část je tak dobrá, jak dobrý je celek a naopak. Síla humoru pramení zejména z konfrontací postav - vtipně drzý Burian vs zaběhnuté formalní jednání ostatních, kteří na něj nejsou absolutně připraveni. Trochu bláznivé, ale nikoliv splachovací... Což čas už prokázal. 8/10(27.5.2009)

Zdařila komedie, která stojí na konverzačním humoru a herectví hlavního představitele. Zároveň se však dá film považovat za lehce sžíravou satiru (ikdyž u Balady o deliriu tremens mě až trochu zamrazilo, protože z ní jde dost dobře cítit dobový podtext). "Co tady hledáte? - Tady sem měl doutník. - Tak proč ho tady necháváte vy Kubo! - To nebylo Kubo, to bylo Portoriko!".(30.9.2010)

Spolu s komedií Když Burian prášil je tohle to nejlepší, co král komiků natočil. Sice se ve filmu vyskytuje i pár hluchých místeček, ale jinak to je záplava komediálních gagů a hlášek. Vynikající není jen Burian, ale také další herci, hlavně můj oblíbenec z filmů oné éry, Čeněk Šlégl.(8.7.2003)

Na žebříčku "pětihvězdičkových" Burianových filmů je tenhle asi nejvýš. Přispívá k tomu nemalou měrou i vynikající Jaroslav Marvan.(28.4.2003)

• - Slavná „Balada o deliriu tremens“ ve skutečnosti nebyla Burianovo slavné kabaretní číslo. Pravdou je, že text k této baladě napsal sám autor předlohy – divadelní hry – MUDr. Jiří Verner (1905 – 1942) speciálně pro film těsně před natáčením v ateliérech na Barrandově. Podle svědectví manželky Jiřího Vernera Blaženy se Vlasta Burian celou baladu naučil nazpaměť za pouhé dvě hodiny a ihned ji s Jaroslavem Marvanem a Karlem Lamačem natočili. Už nikdy jindy Burian tuto baladu veřejně nerecitoval (ani na divadelních či estrádních scénách). (krib)

• - Keď Rozruch prišiel do poisťovne reklamovať, že dostal namiesto bahna umelé zuby, vysvetľoval, že má v pravej nohe ischias. Pritom ale stále ukazuje na ľavú nohu. (J.J.1972)

• - Burianova role je v hotelové knize podepsána Antonínem Streitem jako Krištof Rozruch, ale na navštívence, kterou Vlasta Burian rozdává v závěru filmu, je vytisknuto Kryštof Rozruch. (krib)