poster

Bratři Bluesovi

 • USA

  The Blues Brothers

 • Slovensko

  Bratia Bluesovci

Akční / Komedie / Muzikál / Road movie

USA, 1980, 133 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Malarkey
  ***

  No jasně, Bratři Bluesovi. Vždyť já se nahrál těch videoher s nimi v hlavní roli. Vždyť kolikrát já slyšel ty typické tóny, u kterých se Vám právě Bratři Bluesovi vybaví. Když jsem ale shlédl film, netušil jsem, kolik lidí se na tom projektu vlastně podílelo. Legendy jako James Brown nebo Ray Charles z hudebního světa a neméně zajímavé legendy jako Frank Oz, Steven Spielberg nebo John Candy z filmového světa. A to říkám jenom to, co mě momentálně napadá. Nemluvím o té hromadě policejních aut, které tady režisér John Landis nechal roztřískat. Tak krásné a poctivé americké záběry jsem ve filmu totiž hodně dlouho neviděl. Je vidět, že film je osmdesátkový. Kdyby měl lepší příběh, možná bych dal i lepší hodnocení. Tady prostě jenom za tu poctivost a za geniálního ducha, kterým prochází celý tenhle nápad bratrů Bluesových.(5.1.2014)

 • gudaulin
  *

  Tak, jak považuju Záměnu za sympatickou a i po letech velmi dobře fungující komedii, musím pro změnu konstatovat, že už po deseti minutách jsem u Blues Brothers cítil, že se Landisovou představou humoru a nadsázky v tomto případě jednoduše míjím. Nepřišlo mi to vtipné a především ten poměrně monotónní kolotoč honiček, automobilových srážek a výbuchů mi přišel pokud ne přímo hloupý, pak určitě ne chytrý. Česká komedie Trhák, kterou určitě nepovažuju za zářný příklad špičkového a chytrého filmu, mi v tomhle porovnání přijde jako majstrštyk pro intelektuály. Neseděl mi John Belushi, neseděl mi dabing u Dana Aykroyda, s rozpaky jsem přijímal jednoduchoučký, ba téměř neexistující příběh a scénář. Jediné, co mě oslovilo, byla hudba a v první půli jsem si říkal, že to vytáhne aspoň na 2*, ale poté, co se tam připletla country a film se přesunul do své závěrečné třetiny ve velké hale s koncertem pro policejní sbor a přítomné masy, už mě neoslovilo ani to. Celkový dojem: 25 %.(4.1.2014)

 • Jordan
  ****

  je zvláštne, aký kult nasleduje tento film, aký je populárny a úspešný vzhľadom na to, ako scenár vôbec nefunguje. vyše dvoch hodín filmu má veľmi prostý a subtílny príbeh, veci sa tu dejú viac-menej náhodne, zápletka ako aj jej riešenie spadnú z neba, chabý dej sa derie napred naivne ako delová guľa - podobne, ako dravá muzika a ako ústredná dvojica, ktorá najprv koná a potom rozmýšľa. konflikty a zápletky, prekážky a antagonisti prichádzajú bez nejakého varovania, opodstatnenia a rovnako náhle a bez akejkoľvek kauzality sa všetko vyrieši (celá bizarná úloha carrie fischerovej, johna candyho...); a napriek tomu sa na to dobre pozerá. 40 % je muzika, 40 % veľkorozpočtové šialené autonaháňačky čerpajúce z tradície grotesiek a zvyšných 20 percent je príbeh/scenár. tiež je zaujímavé, ako nesúrodo pôsobí zmes žánrov a prvkov, ktoré sa tu spolu nachádzajú a koexistujú vedľa seba. šialená crazy komédia, muzikál, hudobný film, road movie, krimi, buddie movie... no asi práve tou naivitou, priamosťou a hlavne úprimnosťou sršiacou z muziky, z energetického blues si to získava srdcia ľudí - je to o slobode, elwood a jake idú za svojím cieľom, berú to ako misiu, poslanie od boha, a nič ich nezastaví - aby napokon pokojne išli zodpovedať sa za svoj prestupky do väzenia... film je, samozrejme, zaujímavý aj tým, koľko legiend americkej bluesovej scény sa tu ocitlo a malo svoje epizódne a cameo roličky. veľmi zaujímavý a svojský počin.(28.2.2014)

 • nascendi
  **

  Nemám rád filmy, pri ktorých musím urputne rozmýšľať, čo na nich vlastne stálo za videnie. Bratia Bluesovci sú práve takým filmom. Mal som nádej, že zopár známych mien a možno hudba film vytiahne aspoň na tri hviezdičky, ale nestalo sa.(9.1.2014)

 • RHK

  Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(20.11.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace