Vzpomínky na hvězdný prach

Stardust Memories

Komedie / Drama

USA, 1980, 91 min

Nemusím 8 1/2, nemusím ani tohle. Woody se mi nádherně představil, ale líbí se mi stále méně.(26.10.2005)

Woody Allen to jistě udělal schválně. Aby si kritika i recenze myslela, že je to film o něm. Myslí si to i někteří diváci. Mám jeden dotaz: proč by si to myslet nemohli? Ničemu a nikomu to neuškodí. Ostatně: tenhle příběh, problémy režisérů, potažmo celého Hollywoodu, profesní i soukromé, by se daly aplikovat na mnoho tamních tvůrců. Takže zbývá jediné: užít si to!(25.10.2005)

Woody Allen natočil komedii, která sice vypadá dost autobiograficky, ale také je jasně vidět značná nadsázka. Černobílý obraz není tak dobrý jako u Manhattanu a film nepatří k těm nejlepším Allenovým snímkům, ale i tak je docela zábavný.(28.10.2005)

Imitování Felliniho Woody nedotáhl zdaleka tak jako to Bergmana v Interiérech. Nakonec neodolal a začal být zase sám sebou. Přesto to imitování zůstává jediným zajímavým prvkem filmu a mně to upřímně řečeno nestačí. Mám rád ty starší filmy, ty veselé.(19.8.2012)

Jedinečnost a bizarnost tohoto filmu je slovy jen těžko popsatelná. Stejně tak jeho děj. Velmi, velmi zjednodušeně se dá hovořit o režisérovi prožívajícím osobní i pracovní krizi a vzpomínajícím na ty lepší časy. Jenže co je přítomnost a co minulost, co záběr z režisérova filmu a co pouze jeho snová představa (od patnácté minuty všechno), už budete rozlišovat dost těžko. Metafora střídá metaforu a ti, kterým dělalo problém naslouchat Allenovým předchozím dílům, buď utečou nebo usnou – až tak je to osobní film. Naopak, pokud Allena dobře znáte, resp. uznáváte, užijete si ten nejallenovštější zážitek pod sluncem. Je to o tolik jiné než třeba Manhattan a přitom tak podobné a podobně skvělé... 90% Zajímavé komentáře: betelgeuse, anais, jojinecko, Bláža(1.11.2005)

• - Woody Allen vždy usilovně popíral, že by scénář byl autobiografický. (novoten)

• - Nápad na film z velké míry vychází z nálady, do jaké se Allen dostal poté, co kritika strhala jeho film Interiéry jakožto nevydařený pokus o vážné drama od rodilého komika. To vysvětluje velkou trpkost příběhu a popíchnutí směrem ke kritice i masovému publiku. (novoten)

• - Postava Dorrie byla inspirována Allenovou bývalou manželkou Louise Lasserovou, která si ve filmu dokonce vystřihla cameo. (novoten)