Vrah mezi námi

(Německo)

Murderers Among Us

Krimi / Thriller / Film-Noir

Německo, 1931, 117 min

Pohádky ke mně o Vánocích nesmí a na Štědrý den to platí dvojnásob. Proto si radši pustím vždycky něco z jiného soudku a kupodivu mi to tak vyjde, že vyberu dobrý film. Tentokrát se dostalo na film M aneb Vrah mezi námi. Sledujeme pátrání po vrahovi malých děvčátek. Sledujeme ho z pohledu policie, z pohledu normálních lidí... ale také i z pohledu podsvětí, kterému časté razie policie ruší jejich kšefty. Všichni pořádají hon, každý podezřívá každého. Stačí se jen na chvíli na ulici zastavit a na něco se zeptat dítěte, už se na vás všichni chtějí vrhnout. Kdo je vrah? Podsvětí pošle do terénu žebráky, kteří svým systémem nakonec vraha vypátrají a pošlou echo, kde ho hledat. Spoilerem asi nebude, když se zmíním, že ve filmu hraje Peter Lorre se svým klasickým pohledem a tudíž je celkem jednoduché uhádnout, kdo tu týrá malé holčičky. Skvělý film, ještě lépe natočený a k dokonalosti pouhý ždibíček.(15.1.2012)

Na svou dobu určitě obstojně zvládnutý film. Němci před válkou a pár let po ní točit uměli to rozhodně i když nemůžu se tady u toho filmu zbavit jistého dojmu lehké podobnosti z Jackem rozparovačem (vrah píše do novin, provokuje veřejnost akorát nevraždí šlapky, ale děcka) takže možná lehká inspirace tu je, ale i tak to nemění nic na faktu, že vzhledem k roku natočení to je určitě neotřelé téma a celkem kvalitně převedené do filmu, aniž by to bylo nějak naivní nebo něco nedávalo smysl. S čím mám trochu problém je fakt, že po slibném úvodu se to trochu zadrhne. Vyšetřování tu není věnováno moc pozornosti spíš se film zaměří na zfanatizovaný lidi kteří si začnou hrát na policajty a chtějí vraha vypátrat sami a tahle linie už není moc zajímavá ve druhé půlce se děj víc rozmělňuje a už mě to tolik nebavilo, přesto aspoň ty silnější 3* filmu dám a mám určitě v plánu od jeho režiséra shlédnout aspoň ještě jeden počin, abych mohl trochu porovnávat.65%(4.4.2016)

Odvážné drama, které už sice dnes působí tak trochu překonaně, ale rozhodně není "jen" první svého druhu. Závěrečné scény jsou perfektní. Jen mi vadí zdlouhavost. 70%(21.5.2010)

Na svou dobu nezvykle působivý a atmosferický thriller zaměřující se převážně na chování lidí v krajních situacích než na úvodního vraha malých dětí.(15.5.2012)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 125 nejlepších neanglicky mluvených filmů - 125 Greatest Foreign Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Nejprve trochu nuda díky postupům z počátků zvukového filmu s absencí hudby a přílišnou popisností scén, i když jde o hledání sériového vraha malých dívek. Ozve se pískání (Edvard Grieg: Ve sluji Krále hor): http://www.youtube.com/watch?v=VCjc_OllHdE. Pak se ale pátrání po muži označeném M rozběhne a to díky policii i galérce a my díky režii Frize Langa zapomínáme dýchat. Snímek dostává tempo a finální scény jsou emociálně vypjaté (soud kriminálníků nad vrahem) a herecké výkony strhující (např. vrahova výpověď). Škoda otevřeného konce, ale i tak je Vrah mezi námi také dnes velkým filmem. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=cIj3Bk0bhL8(26.4.2012)