Vrah mezi námi

(neoficiální název)

M

Krimi / Thriller / Film-Noir

Německo, 1931, 117 min

Když jsem si projížděl TOP250 na imdb a uviděl jsem film s magickým názvem M, hned jsem se o něj začal zajímat. Detektivka z počátku 30. let, která má svým příběhem hodně co říci i po téměř 80 letech. Hodně nadčasová záležitost, která mě svým zpracováním na svou dobu dokonale odrovnala. Myslím, že i dnes má divákovi hodně co nabídnout a ani zub času snímku moc neublížil. Co jsem znatelně postrádal je hudba a menší prostřihání by také nebylo na škodu, protože některé záběry jsou nudné a zbytečné. Peter Lorre se svým vzezřením na roli vraha dokonale hodí a dodává filmu ty správné grády. Fritzu Langovi se podařilo natočil jeden z nejlepších německých předválečných snímků. Škoda, že snímek není příliš známý, jinak by se mu dozajista dostalo většího uznání........(6.5.2008)

(1001) Hned svým začátkem mě film absolutně odzbrojil. Takovou bezmoc, že na filmovém plátně se dějí špatné věci a nejde jim nijak zabránit, jsem dlouho necítila. Zřejmě je to díky tomu, že ve filmu není přítomen ani ždibec patosu, ani kapka citového vydírání. Lang zůstává věcný, přesný, stručný. Absence hudebního podkresu je velice pozitivní, ve mě zvyšovala napětí až na únosnou hranici. To bohužel povolovalo v momentech, kdy se na plátně hodně mluvilo. Nejsilnější je podle mě snímek v momentech, kdy víc "jenom" ukazuje.(5.9.2010)

Pohádky ke mně o Vánocích nesmí a na Štědrý den to platí dvojnásob. Proto si radši pustím vždycky něco z jiného soudku a kupodivu mi to tak vyjde, že vyberu dobrý film. Tentokrát se dostalo na film M aneb Vrah mezi námi. Sledujeme pátrání po vrahovi malých děvčátek. Sledujeme ho z pohledu policie, z pohledu normálních lidí... ale také i z pohledu podsvětí, kterému časté razie policie ruší jejich kšefty. Všichni pořádají hon, každý podezřívá každého. Stačí se jen na chvíli na ulici zastavit a na něco se zeptat dítěte, už se na vás všichni chtějí vrhnout. Kdo je vrah? Podsvětí pošle do terénu žebráky, kteří svým systémem nakonec vraha vypátrají a pošlou echo, kde ho hledat. Spoilerem asi nebude, když se zmíním, že ve filmu hraje Peter Lorre se svým klasickým pohledem a tudíž je celkem jednoduché uhádnout, kdo tu týrá malé holčičky. Skvělý film, ještě lépe natočený a k dokonalosti pouhý ždibíček.(15.1.2012)

Nejudivující pro mě bylo hlavně zjištění, že tenhle 80 let starý snímek je natočený tak poutavým a napínavým způsobem, že v klidu zastíní mnohé současné filmy s podobným tématem. Vedle neskutečně životného výkonu P. Lorrea, kterému se podařilo vytvořit z postavy vraha dětí osobu vzbuzující sympatie (!), má film hlavně ve druhé půlce rychlý spád a rozhodně upoutá pozornost, až hypnotické jsou pak scény soudu. Výhrady bych měla snad jen k některým plkacím poradám (dál už jen PP), kde hlavně zezačátku se třeba čtvrt hodiny nic neděje a banda šašků jen furt o čemsi spekuluje a ve skutečnosti nevyspekuluje vůbec nic. Nebýt tolik PP, byl by to film zřejmě naprosto dokonalý. I tak to ale na těch 5* stačí.(3.7.2011)

"Nechci! Musím! Nechci! Musím!"                                                                                                                                        První zvukový film Fritze Langa. Kromě krásné noirové kamery můžeme obdivovat Německo třicátých let před nástupem nacionálního socialismu. Obsahuje všechno co má správná noirová detektivka mít, hustou mrazivou atmosféru, krásnou práci se světlem a stínem, udržování napětí do posledního okamžiku. Závěrečný soud s výpovědí obžalovaného i závěrečná řeč obhájce je stěžejním místem celého snímku. Otázka, kdo smí soudit a vykonat ortel či jak zabránit, aby se podobné věci děli i v budoucnosti, je nadčasová.(11.1.2015)

• - Film je první psychologické drama o sériovém vrahovi. (PinPrick)

• - Ačkoliv byl Peter Lorre zprvu z hlavní role nadšen, později si k ní vybudoval značnou averzi. Důvodem byla skutečnost, že si jej lidé měli tendenci spojovat s vrahem dětí i ve skutečnosti. (akisha)

• - Film byl produkován i ve francouzské verzi pod názvem M, Le Maudit (M jako prokletý). (gjjm)