Most přes řeku Kwai

Pierre Boulle (kniha)

Jack Hildyard

Sam Spiegel

Peter Taylor

Bravo, Bravo a ještě jednou Bravo. A přídavek - Bravo. Most přes řeku Kwai, Příliš vzdálený most, Apokalypsa - tak staré válečné filmy a zároveň jedny z nejlepších, jaké kdy byly natočeny. Neuvěřitelně chytlavá hvízdací melodie. Souboj ohodlání a neústupnosti proti aroganci a lhostejnosti. Naposledy - Bravo.(11.1.2006)

70%. Epický, obsahovo zaujímavý, herecky vypiplaný veľkofilm, ktorý má aj súčasnému divákovi čo povedať, osobne som si užila najmä prvú polovicu v japonskom zajateckom tábore s úžasnou scenériou džungle, ktorá ma vo filmoch vždy fascinuje. David Lean a jeho monotónny režisérsky štýl je však dôvodom, prečo ma vždy aj veľké výpravné filmy ako tento, začnú po čase nudiť a neviem sa dočkať konca (Lawrence z Arábie, Doktor Živágo). Myslím, že napriek mnohým filmovým zručnostiam Leana, by som tieto filmy dokázala v plnej miere oceniť až vtedy, keby sa réžie zhostil niekto s ráznejšími predispozíciami, pretože pri poslednej polhodinke som musela vyvíjať nemalé úsilie k tomu, aby som udržala dostatočnú pozornosť. Pritom tieto Leanove filmy majú vždy taký duchaplný podtón.(24.12.2010)

Výborné drama. Tohle dílo nelze než obdivovat, stejně jako odvahu mužů, schopných po dennodeních útrapách v rozžhaveném vězení nakonec SPOILER obětovat veškeré jejich snažení a svůj vlastní život.(11.8.2008)

Asi jsem úchyl, ale tahle Leanova roztažená psychologickoválečná sonda do hlubin důstojnické duše mi opravdu tak skvělá nepřišla. Čapkova Matka je mi daleko bližší, ale osobní prožitek nemůže přebít nesporné kvality takového díla jakým je Most Přes Řeku Kwai. Nesdílím všeobecné nadšení, ale pod 70% nejdu. To by byla urážka těch jediných dvou (skvělých) herců, kteří mi utkvěli v paměti.(28.11.2006)

Vida, ono stačí si jen tak trochu písknout a i ta pekelná otročina pro nepřátele jde rázem od ruky jedna báseň.(15.4.2005)

• - Spoiler: Ačkoliv jsou nálože umístěny k pilířům mostu pod vodu, výbuch nakonec způsobí roztržení mostu přesně uprostřed pod jedoucím vlakem. (Say)

• - Jako autor původního románu byl uveden Pierre Boulle, avšak jen proto, že skuteční tvůrci Carl Forman a Michael Wilson byli v té době na černé listině. (Hans.)

• - Roli Shearse měl původně dostat Humphrey Bogart, ale šéf Columbia Studios Harry Cohn odmítal propustit Bogarta z jiného projektu. (Kulmon)