poster

Most přes řeku Kwai

 • Velká Británie

  The Bridge on the River Kwai

 • Slovensko

  Most cez rieku Kwai

Dobrodružný / Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 1957, 161 min

Režie:

David Lean

Předloha:

Pierre Boulle (kniha)

Kamera:

Jack Hildyard

Producenti:

Sam Spiegel

Střih:

Peter Taylor
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Davies182
  *****

  Výborné drama. Tohle dílo nelze než obdivovat, stejně jako odvahu mužů, schopných po dennodeních útrapách v rozžhaveném vězení nakonec SPOILER obětovat veškeré jejich snažení a svůj vlastní život.(11.8.2008)

 • sud
  *****

  Nejlepší válečný film všech dob. A přitom válka s celou svojí krutou absurditou hraje až druhé housle. Zde je hlavní síla ducha, nezlomnost a obyčejné hrdinství, které neznamená udatnost a chrabrost, ale pouze pevnou vůli. Vynikající William Holden, skvělý Jack Hawkins a geniální Alec Guiness. 100%.(19.2.2005)

 • Oskar
  ****

  Angličané odjakživa vědí, že nejdůstojnějším činem v nedůstojné situaci je udělat něco neotřesitelně normálního. Třeba za všech myslitelných okolností před pátou odpolední postavit na čaj. :o) Most přes řeku Kwai je malým pomníčkem této životní filosofie. Plukovník Nicholson - poražen, leč nepokořen - dává náplň rčení "být klidný jako Angličan" a je portrétem neokázalého hrdinství, jaké ve válečných filmech nevídáme často. Animální spocení chlapáci s plnou hubou siláckých řečí jsou možná efektnější, ale v životě bych jim nefandil. Plukovníku Nicholsonovi v perfektním podání Aleca Guinnesse ano. V tom je ten film jiný. Lepší. 80%(22.1.2007)

 • golfista
  *****

  Film lze (i přes jeho stáří a v některých scénách i naivitu) stále řadit mezi špičku válečných filmů. Hlavně také proto, že v něm až tolik o válku zbraní nejde. Psychologická válka mezi anglickým a japonským plukovníkem je nezapomenutelná.(26.3.2003)

 • B!shop
  ****

  No mozna jsem kuli vysokymu hodnoceni cekal moc, mozna to bylo kuli reziserovi, ale pravdou je, ze to zas takova super mega pecka neni. Ale rozhodne se nejedna o spatnej film. Navic skvele natocenej, neni tu nouze o fakt paradni zabery a stari filmu neni moc znat. Nejvetsi problem je ale se samotnym pribehem. Film ma sice lehce prehnanejch 161 minut, ale nenudi, problem ale je, ze se tu toho vlastne moc nedeje. Tretinu filmu spolu souperi britskej a japonskej velitel v tvrdohlavosti. Druhou tretinu vsichni vesele stavi most. a treti tretinu je vyslana jednotka, aby ho vyhodila do vzduchu. Necekejte zadny zvraty nebo komplikovanej pribeh, to co cekate, ze se stane, se presne stane. Navic ani film neni vlastne valecnej, sice tu jsou japonsky vojaci a britsky zajatci, ale je tu vlastne jen jedna malicka prestrelka a lehce akcnejsi zaver. Co se tyce hercu, Guinness je naprosto perfektni, ke konci uz sem jeho jednani moc nerozumel, ale on hraje perfektne. Horsi to je s Holdenem, ze zacatku me mile prekvapil a cekal jsem, ze to bude takova ta typicka frajerska postava, co v tom umi chodit, jenze nekdy po hodine uz je jeho postava vicemene zbytecna. Ale i pres tyhle vytky se jedna o perfektne natocenej valecnej film, kde o tu valku vlastne ani moc nejde.(8.3.2009)

 • - Most použitý pro účely filmování stojí na svém místě v prakticky nezměněné podobě i více jak 50 let od uvedení filmu a je oblíbeným turistickým místem. (Marounek)

 • - Ačkoli most byl ve filmu zhotoven za dva měsíce, ve skutečnosti byl postaven na Cejlonu britskou společností pro filmování za osm měsíců. Byl dlouhý 130 metrů a 15 metrů vyčníval nad vodou. Dělalo na něm 500 dělníků a 35 slonů. To vše bylo zničené během pár sekund a celkové náklady byly 85000 liber, což by v roce 2002 bylo asi 1,2 milionů liber. (Kulmon)

 • - Skutečný plukovník Saito (Sessue Hayakawa) byl znám jako jeden z nejrozumnějších japonských důstojníků. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace