Most přes řeku Kwai

Pierre Boulle (kniha)

Jack Hildyard

Sam Spiegel

Peter Taylor

NFR 1997, Oscar 7 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Alec Guinness, Kamera, Střih, Hudba, Scénář - A + 1 nominace: Herec VR - Sessue Hayakawa(22.2.2004)

Jeden z nejlepších válečných filmů v němž se mění hodnoty vojáku stejně jako vedení ve 2 WW:(25.1.2005)

No mozna jsem kuli vysokymu hodnoceni cekal moc, mozna to bylo kuli reziserovi, ale pravdou je, ze to zas takova super mega pecka neni. Ale rozhodne se nejedna o spatnej film. Navic skvele natocenej, neni tu nouze o fakt paradni zabery a stari filmu neni moc znat. Nejvetsi problem je ale se samotnym pribehem. Film ma sice lehce prehnanejch 161 minut, ale nenudi, problem ale je, ze se tu toho vlastne moc nedeje. Tretinu filmu spolu souperi britskej a japonskej velitel v tvrdohlavosti. Druhou tretinu vsichni vesele stavi most. a treti tretinu je vyslana jednotka, aby ho vyhodila do vzduchu. Necekejte zadny zvraty nebo komplikovanej pribeh, to co cekate, ze se stane, se presne stane. Navic ani film neni vlastne valecnej, sice tu jsou japonsky vojaci a britsky zajatci, ale je tu vlastne jen jedna malicka prestrelka a lehce akcnejsi zaver. Co se tyce hercu, Guinness je naprosto perfektni, ke konci uz sem jeho jednani moc nerozumel, ale on hraje perfektne. Horsi to je s Holdenem, ze zacatku me mile prekvapil a cekal jsem, ze to bude takova ta typicka frajerska postava, co v tom umi chodit, jenze nekdy po hodine uz je jeho postava vicemene zbytecna. Ale i pres tyhle vytky se jedna o perfektne natocenej valecnej film, kde o tu valku vlastne ani moc nejde.(8.3.2009)

Další skvělý film z Leanovy dílny. Škoda, že se k nám jeho snímky dostanou jen jako ořezané paskvily.(27.3.2003)

Výborná kniha a výborný film, na který se jen tak nezapomíná. (( ::(6.2.2006)

• - William Holden si prosadil podíl ze zisku ve výši 50000$ ročně. Dostávají je po jeho smrti i jeho dědicové. (Kulmon)

• - Spoiler: Mezi původní knihou a filmovým zpracováním lze najít několik rozdílů. Jedním z nejpatrnějších je pak závěr filmu, v němž je most zničen, na rozdíl od knihy, ve které vše přečká. (Dzin01)

• - Skutečný plukovník Saito (Sessue Hayakawa) byl znám jako jeden z nejrozumnějších japonských důstojníků. (Kulmon)