Most přes řeku Kwai

Pierre Boulle (kniha)

Jack Hildyard

Sam Spiegel

Peter Taylor

Jak to bylo skutečně? Zajímá to někoho? Podívejte se na dokument: http://www.csfd.cz/film/294548-jak-to-bylo-s-mostem-pres-reku-kwai/ Tento film je hodnocený jako 108 nejlepší, hodnotilo k dnešnímu dni skoro 14000 lidí, u dokumentu je pouhých 27 hodnocení. Lidi, dejte si tu práci jako já a stáhněte si dokument nebo si ho dejte do Chci vidět. Ve srovnání se skutečností je tento film jen slabý čajíček!(6.11.2013)

Scénář: Michael Wilson, Carl Foreman .. Klasika světové kinematografie. Válka prostě nedává smysl.. Jen blázni stavěj most, jinejm pro radost.(21.12.2004)

Proslulé válečné drama s velmi známým hudebním motivem, které sice zdaleka neodpovídá skutečnému průběhu událostí a zničení mostu silně romantizuje, nicméně jako silný příběh funguje a přináší slušnou dávku napětí a emocí. Celkový dojem: 80 %.(20.1.2009)

Niekedy ma napada, ake skvele by bolo, keby sa aspon na chvilu do kin vratili tie uzasne stare velkofilmy, akym je aj Most cez rieku kwai. Na priestore 161 min. ani stopa po patose, klise ci samoucelnych scenach...Prave naopak. Cela dlzka je vyplnena posobivym, pomaly sa rozvijajucim pribehom, paradnymi vykonmi...a to zabalene v nadhernych panenskych lokaciach pralesa. A nad tym vsetkym sa vznasa taziva pritomnost vojny, kde aj ked si najdete kusok stastia, ci zadostucinenia, nakoniec aj tak vsetko pohlti sialestvo vojny. Velkolepe a zaroven intimne, drsne a zaroven citlive - skutocny skvost. (10/10)(20.8.2007)

Kdybych o tomto snímku napsal jen "Je to neskutečný film!", ptali by se mnozí proč. Já bych jim na to řekl, ať mi najdou druhý takový válečný snímek, ve kterém se za celý film střílí jen ve dvou scénách a výbuchy jsou v pár dalších scénách… The Bridge on the River Kwai je film dlouhý 161 minut. A já můžu s čistým svědomím prohlásit, že jsem se ani jednu minutu nenudil. A proč? Je to jednak námětem (příchod zajatých pískajících vojáků, to jsem ještě neviděl) a jednak je to těmi propracovanými charaktery. Alec Guiness zde předvádí dokonalý výkon hodný Oscara. Sessue Hayakawa mu zdatně sekunduje a je škoda, že svou nominaci neproměnil. No a ten konec! Jedna báseň. Je to paradoxní, ale tohle je dost možná nejlepší válečný film i přesto, že se v něm skoro nestřílí. 100 %.(8.1.2011)

• - Že scénář nenapsal autor povídky Pierre Boule, ale na černé listině zapsaní Carl Foreman a Michael Wilson, bylo jasné už jen tím, že Pierre Boule neuměl anglicky. Autoři získali Oscara až zpětně roku 1984. Wilson se toho bohužel nedožil a Foreman umřel den poté, co byla cena vyhlášena. (JayZak)

• - Film je založen na stejnojmenné povídce, kterou napsal francouzský spisovatel Pierre Boulle. Tentýž autor napsal literární předlohu k filmu Planeta opic. (gjjm)

• - Skutečný most přes řeku Kwai byl po dvou letech užívání v roce 1945 zničen. (Kulmon)