Doktor Živago

• slovenský

Doktor Živago

Drama / Romantický

USA, 1965, 197 min

David Lean byl mistr co se týká výpravy filmu. Každý z jeho nejznámějších filmů měl výpravu vskutku mimořádnou a dalo by se řící epochální ale většinou to byla jediná věc, která mě na jeho filmech zaujala. Nevím čím to je ale opět jsem se u jeho filmu velmi nudil a přišlo mi, že je takřka nekonečný a zbytečně zdlouhavý. Rozhodně mi nevadí dlouhá stopáž u filmů ale musí se zaplnit něčím co diváka zaujme. A mě přijde, že tohle Lean nezvládal. Jeho filmy byly vždy plné nezáživných a zdlouhavých dialogů a je to tak i zde. 3* dávám proto, že nechci film zbytečně shazovat a nechci ho zařadit mezi podprůměrné filmy jelikož má film rozhodně čím zaujmout hlavně co se týká hereckého obsazení, výborné kamery a již zmíněné monstrózní výpravy.(20.8.2008)

Příliš neruská představa o Rusku neschopná pochopit, proč k revoluci došlo, přesto podmanivá.(11.1.2014)

Nějak jsem si k tomuhle Leanovu rozmáchlému velkodivadlu o šlechetném lékaři semletém ruskými dějinami první poloviny dvacátého století, nenašel cestu. Omar Sharif mi přišel ve srovnání nejen s Alecem Guinnessem (jehož Jevgraf je naprosto ikonická figura), ale i třeba Rodem Steigerem zoufale nezajímavý, a příběh "jeho žen" byl na mě až moc knižně z prstu vycucaný. Nicméně jako celek je to skutečně fascinující podívaná aneb vzdech, takovéhle filmy už se dneska netočí:) Přesto se nedovedu oprostit od svého subjektivního dojmu a velebit objektivní kvality (s těmi Oscary bez výhrad souhlasím) a historickou pozici Doktora Živaga, takže dávám jen 70%.(13.11.2012)

Leanův nezapomenutelný velkofilm, kterému by kratší stopáž neuškodila.(25.5.2002)

Film, který vás donutí zamyslet se nad tím, zda by nebylo vhodné začít Rusy opovrhovat. Předesílám, že jsem viděl nejprve v originále s titulky a až potom česky dabovaný (Libor Terš opět namluvil asi patnáct postav!). K dabingu toliko jen poznámka, že konečně jsem "objevil" herce, ke kterému se hodí výrazný Rýnského hlas - je jím Omar Sharif. K filmu nemám víc moc co dodat - protože nebo lépe přestože Pasternakův román je prakticky nezfilmovatelný, výsledek Davida Leana je skvělý.(3.7.2008)