Doktor Živago

• slovenský

Doktor Živago

Drama / Romantický

USA, 1965, 197 min

Doktor Živago a Kmotr jsou moje dvě nejmilejší knihy, proto se nebráním žádnému zpracování na filmové plátno, protože jak se říká, když jí miluješ není co řešit! :-) __ Lean byl velikán a uměl točit opravdu dlouhatánské opusy, které byly stejně i přes obrovské stopáže záživné a zábavné, avšak na více než tříhodinového Živaga se zapomíná, v popředí je Lawrence a Kwai, což je škoda a je to samozřejmě neprávem! Protože... Omar Sharif podal svůj nejlepší výkon, režie Davida Leana je excelentní a pokud má film skoro 200 minut a vy ho celou dobu sledujete s otevřenou pusou a po skončení si ho ještě na chvíli zapnete znovu, jak se stalo v mém případě, nemáme se o čem bavit! Jeden z nejlepších, nejvýpravnějších a nejlépe zpracovaných příběhů všech dob!(30.1.2009)

Nesporně jeden z nejlepších filmů z občanské války v Rusku, který ukazuje ruskou společnost v dobách revolučních. Není možné zapomenout vše prožité v tomto filmu, hlavně pro ty kdo chtějí znát pravdu o ruském národu v dobách bezpráví a strádání, kterým Rusko prošlo, román od Borise Pasternaka, který byl námětem pro film Doktor Živago, má pravdivý, neidealizovaný obraz sovětské země. Osud hlavního hrdiny Živaga je dramatický, ale malinko to kazí moc uhlazené tváře a dobře vypadající postavy filmu.(15.8.2007)

• gudaulin

Zas jeden z těch vysoce oceňovaných velkofilmů minulosti, u kterého krčím rameny a říkám, že to vidím úplně jinak. Pasternakova románová předloha, která hrála klíčovou roli při získání Nobelovy ceny, je dost odlišná. Lean si to upravil k obrazu svému a pojal to jako monumentální fresku z období revoluce a občanské války. Jenže i přes pro mě úmornou stopáž, kdy jsem po dvou hodinách začal ztrácet síly, je to pořád příliš útržkovité a schématické. Je to takový ten zjednodušující pohled pro zámořské publikum, které se moc nechce babrat s historií jiných národů a kultur. Strčme tam osudovou lásku, revolucionáře, pár válečných scén a on už si z toho každý něco vybere. Ve spoustě komentářů se objevují věty ve stylu na americké poměry skvělé vylíčení ruských reálií, ale to je opravdu jen na ty americké poměry. Četl jsem Bulgakova, Babela a mnohé jiné a nemám pocit, že to scénárista a režisér trefili. Romantika je taková přepjatá, patetická a tak nějak zapadá do monumentálního velkofilmu. Dal bych přednost komornějšímu pojetí a zpracování látky v podobě několikadílného seriálu. V téhle podobě to totiž až moc připomíná slavný snímek Woodyho Allena Láska a smrt, kde si z podobných velkorysých epických románů a ruských reálií nepokrytě dělal srandu. Celkový dojem: 40 %.(3.6.2012)

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(25.1.2009)

Příliš neruská představa o Rusku neschopná pochopit, proč k revoluci došlo, přesto podmanivá.(11.1.2014)