Doktor Živago

• slovenský

Doktor Živago

Drama / Romantický

USA, 1965, 197 min

Láska se většinou drží ruku v ruce s bolestí. Tak to vždycky bylo, je a bude.......dojemné, nádherné a nezapomenutelné.(31.12.2013)

Klasika. Jedním dechem a ta hudba a krása ústřední hrdinky.(8.1.2010)

Pekný film, celkom dobre obsadený a s úctyhodnou výpravou. Ale vnímam ho len ako fragment na motívy jedného diela, ktoré má tak blízko k dokonalosti ako málo čo. A preto je medzi Pasternakovým eposom a týmto spracovaním naozaj priepastný rozdiel (v prospech románu samozrejme). V tej priepasti snáď sídli vodopád slov, ktoré sa do žiadneho trojhodinového sledu pohyblivých obrázkov nemôžu pomestiť. A tak penia očami čitateľov. Doktor Živago je tisíckrát opísaná estetika a láska k nej. Bolo mi nesmiernou cťou v nej listovať. Tento klip, ktorý sa ňou inšpiroval, je len chutný dezert, inak ho vnímať neviem a nebudem.(17.11.2013)

David Lean byl skutečně velký filmař, protože při sledování filmu mi ani jednou nepřišlo na mysl, že je tu Rusko bez Ruska. Není jediným, kdo se o to pokoušel, ale jediným, kdo to dokázal. BTW o knize táta prohlásil, že ho smířila s ruským národem.(13.11.2005)

85% tak to taky vidím a možná někdy časem dám i víc.(2.3.2012)

• - Julie Christie a Geraldine Chaplin, představitelky obou Živagových (Omar Sharif) osudových žen, se na plátně setkají jen v jedné scéně, při které spolu navíc ani nepromluví. (L_O_U_S)

• - Ve scéně, kdy Kamarovsky (Rod Steiger) poprvé políbí Laru (Julie Christie), její překvapení a vzpíraní se je skutečné, protože ji Steiger záměrně políbil „francouzsky“. (Ajka1)

• - Kritika o film po prvním promítání pochvalně rozhodně nemluvila. Magazín Newsweek se konkrétně vyjádřil o filmu jako o „fušeřině“ a „nemastné kameře“. Davida Leana zasáhly navzodry popularitě mezi širokou veřejností tyto kritiky tak hluboce, že se zapřísáhl, že už nikdy žádný další film nenatočí. (Ajka1)