Doktor Živago

• slovenský

Doktor Živago

Drama / Romantický

USA, 1965, 197 min

Velmi zajímavý působivý velkofilm ,na můj vkus až příliš dlouhý.(2.6.2012)

• Mi Nü-Chai

Opět nepovedená snaha převést značně rozměrnou a obsáhlou knihu do filmu, i když trvá téměř 200 minut, spousta důležitých věcí je jaksi mimo záběr, zůstala jen hlavní linie týkající se cca čtyř-pěti postav, celkové ovzduší Ruska se vytratilo asi někde v Manchesteru při natáčení davových scén s dělníky z místních oceláren, herci jsou směs všeho možného, ale Rusa mezi nimi nenajdeš ani mikroskopem...hlavně Živago v podání Omara Sharifa je chutný, celý film má střídá tři výrazy (stupidně rozzářená tvář tupce, přesmutný výraz ubíjeného tuleního mláděte a snaživě zachmuřený zásadový muž, přičemž ten první má usídlen v obličeji po většinu času), vypadá jako arabský floutek v lázních a podezírám jej z toho, že umí dost věcí, ale hrát asi moc ne..i když, zde bude asi na vině scénář, který hercům příliš šancí k předvedení svého umu nedával. K dovršení všeho se zde mluví anglicky, i když všechny nápisy jsou azbukou, což k vytvoření atmosféry opravdu velmi pomáhá. Navíc dílo obsahuje několik nechtěně komických a vyloženě hloupých scén.(28.11.2006)

Dielo významného ruského spisovateľa Borisa Pasternaka je všeobecne známe, možno menej známy je fakt, že písal tento román 10 rokov ( 1945 - 1955 ) a napokon mu ho vydali v roku 1957 v Taliansku. Rok nato získal Nobelovú cenu za literatúru, ktorú mu sovietska moc zakázala prevziať. Niet sa čomu diviť, román otvorene rozpráva o prevzatí moci po ruskej revolúcii. David Lean sa zhostil adaptovať román a snažil sa o verné stvárnenie Moskvy a pomerov v prelomových rokoch. Podarilo sa mu to, vizuál je na vysokej úrovni a kamera je jedným z kladov snímky. Taktiež aj hudba, jej hlavný motív je nádherný. Doktor Živago je poeticky nádherný film, politicky otvorený, niekedy tvrdý, ale hlavne plný lásky a odhodlania po slobode. Včera som ho videl opäť po 30-tich rokoch a na hodnotení nie je dôvod niečo meniť.(2.6.2012)

Nezapomenutelný zážitek se vším, co Leanovy filmy vždy tak zdobilo a co je udělalo legendární. Rozmáchlý a velkolepý příběh muže sužovaného láskou ke dvěma krásným ženám v době bolševického rozkvětu, natočený s bravurou vlastní snad pouze mistru Leanovi a podpořený výjimečnou výpravou, hudbou a samozřejmě hereckými výkony v čele s charismatickým Sharifem a pohlednou Christie. To všechno se doplňuje a zapadá do sebe tak náramně, že těch 190 minut je nakonec zatraceně málo a ještě nějaký nášup by divák milerád přivítal. Most přes řeku Kwai ani Lawrence sice Živago nepřekonává, ale je jim minimálně rovnocenným sourozencem.. 95%(1.4.2013)

• Morien

(1001) Pro mě to pouze zajímavá a v jistém smyslu krutá kamera zvedá z šedin kategorie "rozvláčně zpracovaná rozvláčná klasika".(25.8.2009)