Doktor Živago

• slovenský

Doktor Živago

Drama / Romantický

USA, 1965, 197 min

Monumentální epos s deprimující atmosférou, který i přes značnou délku diváka vtáhne do příběhu a vyplivne jej až po závěrečných titulcích. Strastiplná životní pouť lékaře v porevolučním Rusku je korunována skvělým herectvím Omara Sharifa, krásnou hudbou i výpravou; režisér se převodu slavné Pasternakovy literární předlohy na filmové plátno zhostil na výbornou. Dojemné romantické drama, kterému čas nijak zvlášť neubral na lesku.. Proč tedy nehodnotím plným počtem? Mám takovou charakterovou vadu: já na tu romantiku jaksi moc nejsem... 80%(20.5.2009)

• Morien

(1001) Pro mě to pouze zajímavá a v jistém smyslu krutá kamera zvedá z šedin kategorie "rozvláčně zpracovaná rozvláčná klasika".(25.8.2009)

Příliš neruská představa o Rusku neschopná pochopit, proč k revoluci došlo, přesto podmanivá.(11.1.2014)

Rusko v době, kdy se rozhodovalo o tom, která prašivá banda tu bude vládnout. Ruská velikost a pompéznost ve své největší slávě - ovšem zcela originálně po leanovsku. A galerie postav, kterým do skutečné životnosti nechybí ani píď. Asi ty nejopravdovější slzy filmové historie v hlubokých očích Omara Sharifa. Smutně krásné Julie Christie i Geraldine Chaplin. Neskonale působivá vnitřní mluva Aleca Guinnesse. A nejdokonalejší a nejdojemnější scéna loučení všech dob.(10.1.2006)

Nesporně jeden z nejlepších filmů z občanské války v Rusku, který ukazuje ruskou společnost v dobách revolučních. Není možné zapomenout vše prožité v tomto filmu, hlavně pro ty kdo chtějí znát pravdu o ruském národu v dobách bezpráví a strádání, kterým Rusko prošlo, román od Borise Pasternaka, který byl námětem pro film Doktor Živago, má pravdivý, neidealizovaný obraz sovětské země. Osud hlavního hrdiny Živaga je dramatický, ale malinko to kazí moc uhlazené tváře a dobře vypadající postavy filmu.(15.8.2007)