Doktor Živago

• slovenský

Doktor Živago

Drama / Romantický

USA, 1965, 197 min

Až po zhlédnutí tohoto snímku na TCM v širokoúhlé verzi jsem konečně pochopil do nebes vynášenou režii Davida Leana. Když jsem viděl Živaga a Lawrence z Arábie jen v české ořezané verzi, nechápal jsem proč je z tak obyčejných obrazů odvařeno tolik lidí. Až teď jsem zjistil, že ty záběry jsou úchvatné a Leanovy filmy doopravdy chladně dokonalé... to jen domácí televizní stanice se chovají nekulturně.(17.2.2003)

Romantický velkofilm mého srdce. Působivé výseky z ruských (sovětských) dějin, strhující Omar Sharif, krásná Julie Christie a konec, který mě na dva dny vyřadil z provozu. Je to sice hrůzně dlouhé, ale každá minuta jen stupňuje příliv emocí... A navíc na americký film je ta "sovětská" atmosféra velmi přesvědčivá. Takový film už jen tak nevznikne, pro mne jeden z hollywoodských vrcholů, proti kterému je Anglický pacient jen haldou odporně kýčovitých momentek.(25.1.2004)

Rozpočet $11miliónovTržby USA $111,721,910Tržby Celosvetovo $115,800,000David Lean mal talent na réžiu a na všetko čo k filmu patrí, to sa musí uznať, natočil niekoľko nezabudnuteľných filmov a zviditeľnil mnoho teraz už hereckých legiend počnúc Omarom Sharifom, ten tu predvádza jeden zo svojich charizmatických výkonov a dosť rozťahaný film svojím prejavom vyťahuje nad rámec možností, veru škoda že v tej dobe nepoznali asi moc strihačov. Možno o pol hodinku kratšie a bolo by to o moc silnejšie vo svojej výpovedi, lebo časom to už začína byť uspávanka aj keď príjemná s výbornou výpravou, krásnym vizuálnym poňatým a príbehom čo môže svojou originalitou jedine zaujať. /80%/(4.8.2008)

Doktor Živago coby román je vcelku dosti dlouhým dílem (na ruské poměry jde však o standard) a řežisér David Lean evidentně necítil potřebu jej nějak zvlášť zkracovat. Byla to chyba? 3 hodiny a 15 minut je délka skutečně vražedná a pokud by si kvalitou svého výtvoru nebyl na 100% jistý, těžko by ponechal takto dlouhou minutáž - koneckonců, kdo by se vydržel dívat přes tři hodiny na blbost, že? A já musím uznat, že Doktor Živago skutečně dobrý film je. Místy rozvláčný tak, jak je rozvláčná předloha, ale natolik věrný a působivý, že si nemohu stěžovat. Už sama výpovědní hodnota je prvkem, který já osobně nemohu neocenit, o skvělých hercích, malebných scéneriích a do jisté míry i strhujícím příběhu nemluvě.(13.11.2011)

Spektakulárnosť a silné herecké výkony nestačia. Lean nie je "veľký rozprávač". Slasť z rozprávania je to posledné, čo mu ide. Práve naratívna časť jeho diela je podľa mňa najslabšia. Čo môže dojať je tá opulentná výprava a kamera. Takže kto má rád precízne komponované veľké dlho trvajúce celky, ten si príde na svoje. Keby tam bolo však trocha viac napätia (ktoré som zažil u Leana len v Moste cez rieku Kwai), bol by to plný počet.......................Porovnávať to s predlohou nemá zmysel. Tá kniha je asi nesfilmovateľná. Apropo Leanov rozvláčný štýl ani neumožňuje preniesť na plátno všetky kľúčové momenty z knihy.(29.7.2012)

• - Omar Sharif požádal Davida Leana, zda-li by zvážil jeho obsazení do role Pašy Antopiva a byl překvapen, když mu Lean místo toho nabídl titulní roli. (Ajka1)

• - Když byl scenárista Robert Bolt dotázán, zda-li považuje obsazení Sarah Miles do role Lary za dobrou volbu, řekl: „Ne, je to jen severská coura.“ Bolt se s Milesovou později oženil. (Ajka1)

• - Ve scéně, kdy Kamarovsky (Rod Steiger) poprvé políbí Laru (Julie Christie), její překvapení a vzpíraní se je skutečné, protože ji Steiger záměrně políbil „francouzsky“. (Ajka1)