Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

• slovenský

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Když jsem ten film viděla poprvé věděla jsem, že se mi libí, ale teprve po mnoha dalších shlédnutích se těžce začala rýsovat představa, o čem vlastně je? - O čem? Lawrence sám v Sedmi pilířích moudrosti napsal, že je snadné jednu víru ztratit, ale skoro nemožné jinou získat. Přestože se Lawrence při své snaze přiblížit životu beduinů, vzdá své identity angličana, arabem se stát nedokáže. Dosáhne jen toho, že se stane cizincem mezi oběma světy. Chvíli se zdá, že po té co se vzdal příslušnosti k lidskému rodu, mohl by být alespoň Bohem (nebo jeho prorokem). Ve scéně Lawrencova pochodu po střeše vlaku cítíme jeho setkání s božským. To je jeho vrchol. Následuje už jen pád. Čím větší nároky na sebe Lawrence klade, tím více se musí sám v sobě zklamat. A jak říká Ali: Já se ho bojím a to ho mám rád. Jak on se musí asi bát sám sebe, když se nenávidí?(15.2.2004)

Pro me asi nejlepsi film, ktery byl kdy natocen - dokonala vyprava, rezie i herecke vykony - proste jednicka - Gladiator (a to neni spatny film) oproti tomu vypada jako chudej pribuznej. Dokonalost sama.(30.5.2002)

"Neomračujte mě svou vzdělaností! Mám to ve vaší složce!"                                                                                         Mladý ambiciózní a výstřední důstojník má poněkud obtíže s vojenskou morálkou. Přesto je vybrán pro speciální úkol. Rád si hraje s ohněm, boří předsudky a posunuje hranice. Stane se hrdninou nebo pouhou loutkou v rukách svých nadřízených? Vítězství ještě nemusí znamenat výhru a domov nemusí být nutně místo, kde jsme se narodili. Dobrý výběr herců - Peter O'Toole modrooký bonďák oblečený do bílého roucha ve stejném záběru s charimatickým snědým Omarem Sharifem v rouše černém. Ale nemylme se, nejde o jednoduchou symboliku dobra a zla, jde o střet dvou naprosto rozdílých světů. Ten druhý můžeme poznat, třeba si i zamilovat, ale nemůžeme nikdy popřít své kořeny, ze kterých jsme vzešli.                                Challenge Tour říjen 2015: 30 dní se světovou kinematografií(2.10.2015)

Zajímavosti: Režisér David Lean chtěl původně pro titulní roli Alberta Finneyho. Katharine Hepburn přinutila producenta Sama Spiegela, aby místo něj angažoval Petera O´Toole. *** Role Sherifa Aliho byla původně určena pro Horsta Buchholze, ten byl ale nucen natočit s Billym Wilderem One, Two, Three. Druhý určený pro roli Alain Delon zase trpěl problémy s hnědými kontaktními čočkami, které byly pro roli vyžadovány. Poté byl angažován Maurice Ronet, pak byl ale nahrazen pro příliš francouzský akcent a jeho arabské oblečení. *** Přestože má film 227 minut, neuslyšíme v něm promluvit žádnou ženu. *** V roce 1989 došlo k restauraci filmu a mnoho scén i dialogů z něj zmizelo. *** Roli Lawrence měl hrát původně Marlon Brando, ale bránily mu v tom povinnosti k filmu Vzpoura na Bounty. *** Scény vraku vlaku byly filmovány ve Španělsku. *** Skutečný T. E. Lawrence právě jel na Bovington Army Camp, když se mu stala tragická nehoda. *** O svém životě sepsal Lawrence knihu "The Seven Pillars of Wisdom" doplněnou „Revolt in The Desert". První knihu však odmítal uveřejnit a četlo ji za jeho života pouze 120 lidí. Vydána poté byla po jeho smrti. *** T. E. Lawrence měl připraveny podklady pro filmování již v roce 1926. Nakonec koupil Lean práva na zfilmování od jeho bratra v roce 1960. *** Mnoho částí filmů bylo natočeno přesně podle skutečnosti a někteří herci byli vybíráni tak, aby byly skutečným předlohám co nejpodobnější. *** Natáčení bylo na tři měsíce zastaveno, protože autor literární předlohy Robert Bolt byl zatčen pro účast na demonstraci. *** Gamil Ratib byl dublován Robertem Riettim. *** Postava Jacksona Bentleyho je založena na skutečném životě novináře a Lawrencova životopisce Lowella Thomase. *** Arthur Kennedy byl jedenáct hodin na castingu poté, co Edmond O´Brien onemocněl a z filmu vypadnul, aby ho nahradil. *** Peter O´Toole nakonec zvládl jízdu na velbloudovi díky přidávání vrstvy pěnové gumy, aby neměl pohmožděný zadek. *** Peter O´Toole tvrdil, že dvacet let po dokončení filmu jej neviděl. *** Výkon Petera O´Toolea byl časopisem Premiere Magazine's označen za nejlepší herecký výkon všech dob. *** Alec Guinness chtěl celý život Lawrence hrát, Lean mu řekl, že by na něj byl v filmu příliš starý. *** Motocykl, na kterém se Lawrence zabil byl Brough Superior. Lawrence jich vlastnil hned sedm. *** Někteří vojáci jsou „hráni“ skutečnými vojáky. Byli do filmu „zapůjčeni“ jordánským králem Husajnem. *** V roce 2007 označil American Film Institute tento film jako sedmý nejlepší všech dob!(8.5.2009)

Pokud máte rádi krásné scenérie, historický háv a epickou hudbu, užijete si. Přesto musím napsat, že jsem se díky délce chvilkami neubránil lehké nudě. Ovšem výkon Petera O´Toolea v roli zvláštního (zajímavého) muže je pozoruhodný.(6.8.2004)