Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

• slovenský

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Lawrence sfoukne hořící sirku... A je to. Po geniálním střihu, který se vyrovná tomu z Kubrickovy 2001, následuje jednoduše to nejlepší, co jsem kdy viděl. Za padesát let Lawrence z Arábie ještě žádný film nepřekonal. A nepřekoná. Režie, kamera, hudba, herci, celá atmosféra, která z toho skvostu stříká na všechny světové strany, scény s přechodem pouště Nefud, záchranou Gasima, ničením vlaku, lodí "plující" pouští...Takhle se točí životopisy, takhle se točí epika, takhle vznikají klenoty.__P.S. Dnes, 4. 7. 2012, jsem se konečně dočkal Lawrence na velkém plátně. Díky ti, karlovarský festivale.(18.9.2007)

V 60-tych rokoch to bol velkofilm a niet pochyb, ze je nim az dodnes, ktory sa oplati aspon raz vidiet, ale jednak dlzka je chvilkami neznesitelna a jednak zenskemu publiku tu bude chybat romantika. Vo filmoch ako TROJA (2004), STATOCNE SRDCE (1995), TITANIC (1997), JUH PROTI SEVERU (1939) a v mnohych dalsich sa nieco romanticke objavilo, ale v tomto filme absolutne nic. Je to cisto film s politickym pozadim o obycajnom clovekovi, ktory sa preslavil ako bojovnik za prava Arabov proti Turkom na strane Anglicanov, ktori tam boli usidleni a je tu i nejaky ten kratky boj, inac väcsinou len smrtelne dlha prechadzka pustou, v ktorej by sme my uz davno zomreli od smädu. A teraz sa pytate, preco som dal az 4 hviezdicky? No jednoducho ma ten film bavil, pretoze ma zaujima historia a politika, ale pre obycajneho divaka to moze byt skor nuda, alebo bude obdivovat aspon vypravu a velmi tazke podmienky pri natacani tohto filmu. Mne osobne sa pacila aj hudba od Mauricea Jarreho, ktora bola krasne zmiesana s Arabskou melodiou, mimochodom Jarre skomponoval krasnu hudbu aj k filmu DUCH (1990) s Patrickom Swayzem. Lawrence z Arabie ziskal z desiatich nominacii az 7 Oscarov vratane najlepsieho filmu roka 1962. Peter O´Toole bol nominovany za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak zo sosky mal radost Gregory Peck za dramu JAKO ZABIT PTACKA (1962). Za vedlajsiu ulohu bol nominovany Omar Sharif, ale sosku mu vyfukol Ed Begley za dramu SLADKY PTAK MLADI (1962) a tretia nominacia bola za scenar, ale Oscara si prevzal Horton Foote za spominanu dramu JAKO ZABIT PTACKA... 20.11.2009 ______ Peter O´Toole - (T.E. Lawrence) +++ Alec Guiness - (Princ Feisal) +++ Anthony Quinn - (Auda Abu Tayi) +++ Omar Sharif - (Sherif Ali) +++ Jack Hawkins - (Generál Lord Edmund Allenby) +++ Anthony Quayle - (Plukovník Brighton) +++ Claude Rains - (Pán Dryden) +++ Arthur Kennedy - (Jackson Bentley) +++ Produkcia: David Lean) +++ Hudba: Maurice Jarre +++(20.11.2009)

Scénář: Robert Bolt, Michael Wilson .. Krásné, výpravné a dlooouhé, viz Tosim.. Na svou dobu jistě výborných *****, dnes dávám téměř 90%.(22.1.2005)

,,DOKUD SE ARABSKÉ KMENY BUDOU BÍT MEZI SEBOU, DO TÉ DOBY BUDOU MALÝMI A HLOUPÝMI LIDMI. NENASYTNÝMI, BARBARSKÝMI A KRUTÝMI …..“ /// Parádní pocta jedný legendě. Film, ve kterým je třeba hledat i hlubší politický souvislosti, film plnej filmový hudby, krásnejch exteriérů a zvláštní atmosféry. Střet dvou kultur, ale není hlavním tématem. Spíš jde o osobnost Edwarda Lawrence, o vystižení pocitů a touhu prosadit arabskou nezávislost. Výpravnej epos, hodně zvláštní příběh, kterej by dneska působil (zřejmě) jinak. Nevadí, že tu chybí romantika (k ženě), dobrodružně založená osoba zde najde (objeví) mnohem víc než prachsprostý politikaření a vodříkání životopisu jedný osobnosti. Troufnu si tvrdit, že novější háv by tomuhle pánovi slušel. Ovšem …. není nezbytnej! P.S.: (Nevím jak vy, ale já miluju režisérský verze!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že i dobrej film může začínat 5ti minutovou tmou. 2.) Nechápu, proč je bejt Arabem trnitější, než jsem čekal. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(11.12.2012)

Co říct, abych zbytečně neopakoval? Že je to skvělý film? Nádherná výprava? Výborné herecké výkony? Nebo že mě ty čtyři hodiny vůbec nenudily? (Což v případě třeba prodlouženého Tance s vlky docela dost). Je to bravurně natočený film, jak by ne, vždyť jen filmování trvalo tvůrcům celé DVA roky!! Ani po čtyřiceti letech neztratil nic na své přitažlivosti a ani po čtyřech hodinách se vám nebude zdát dost dlouhý. O'Toole předvádí asi jednu ze svých nejlepších hereckých kreací, vlastně jednu z mnoha svých skvělých postav. O'Toole totiž Lawrence nehrál, on se jím stal. Při filmování chodil oblečený jako Lawrence, stýkal se s lidmi, s jakými se stýkal i on a samozřejmě taky opravdu hodně pil. Je to sranda, Marlon Brando myslím odmítl hrát Lawrence. Chyba pro branda, ale ne pro nás. Takhle totiž bude O'Toole nesmrtelný stejně jako jeho Lawrence. Velkofilm, který zůstal skutečným pravým velkofilmem i v dnešní záplavě trikově náročných spektáklů a v oblasti příběhu je ještě dalekosáhle předhání.(21.12.2005)

• - Omar Sharif (Ali) okomentoval film slovami: „Štvorhodinový film bez hviezd a žien, bez ľúbostného príbehu a takisto bez početnejších akčných scén." (vander19)

• - Natáčení bylo na tři měsíce zastaveno, protože autor literární předlohy Robert Bolt byl zatčen pro účast na demonstraci. (Kulmon)

• - Režisér David Lean chtěl původně pro titulní roli Alberta Finneyho. Katharine Hepburn přinutila producenta Sama Spiegela, aby místo něj angažoval Petera O´Toole. (Kulmon)