Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

• slovenský

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Lawrence sfoukne hořící sirku... A je to. Po geniálním střihu, který se vyrovná tomu z Kubrickovy 2001, následuje jednoduše to nejlepší, co jsem kdy viděl. Za padesát let Lawrence z Arábie ještě žádný film nepřekonal. A nepřekoná. Režie, kamera, hudba, herci, celá atmosféra, která z toho skvostu stříká na všechny světové strany, scény s přechodem pouště Nefud, záchranou Gasima, ničením vlaku, lodí "plující" pouští...Takhle se točí životopisy, takhle se točí epika, takhle vznikají klenoty.__P.S. Dnes, 4. 7. 2012, jsem se konečně dočkal Lawrence na velkém plátně. Díky ti, karlovarský festivale.(18.9.2007)

Zaznívají zde slova jako zázrak, já viděl film dvou odlišných poločasů, zatímco první polovinu si to pěkně šmaruje přes poušť, která snad nikdy neskončí. Divák si skrze postavy sáhne kolikrát hodně na dno. Druhá polovina již tak kvalitní zcela určitě není. Začíná se válčit (vyhazování vlaků do povětří). Čekal jsem přecejen více a není to tím že bych očekával nějaký blockbuster. Spíše mě ve druhé polovině již nesedí samotný hlavní hrdina. Scény, hlavně v úvodu mají vynikající dramaturgickou kvalitu. A slovíčka Yes nebo No znějí z úst Petera O'Toole démonicky.... Big things have small beginnings. 75% hlavně za velkolepost.(26.5.2014)

Povinná jazda pre filmových nadšencov. Zároveň kult a klasika, ktorá vzhľadom na rok vzniku ponúka viac ako trojhodinový pohľad na režisérske zručnosti. Peter O´Toole a Omar Sharif sú ako Vinnetou a Old Shatterhand v púšti:)Toľko komparzu, zvierat, púšteho prachu a prostriedkov možno nájsť len v máloktorom filme. Na celkovú stopáž treba mať trpezlivosť a pochopenie aj pre fakt, že hlavne ku koncu forma presahuje obsah a miestami príbeh naberá patetický charakter.(2.7.2012)

První půle, alias Lawrence chrabrý a nespoutaný, je po všech stránkách úchvatná. Ta druhá, alias Lawrence zlomený a pochybující, už o něco slabší. I přes menší projevy zubu času (zvuk, místy silně afektované herectví) jde však o dílo, které zaslouženě patří do základní výbavy filmového nadšence. Kde by byla Hvězdná brána či David z Promethea, nebýt tohohle filmu... 9/10(24.2.2013)

,,DOKUD SE ARABSKÉ KMENY BUDOU BÍT MEZI SEBOU, DO TÉ DOBY BUDOU MALÝMI A HLOUPÝMI LIDMI. NENASYTNÝMI, BARBARSKÝMI A KRUTÝMI …..“ /// Parádní pocta jedný legendě. Film, ve kterým je třeba hledat i hlubší politický souvislosti, film plnej filmový hudby, krásnejch exteriérů a zvláštní atmosféry. Střet dvou kultur, ale není hlavním tématem. Spíš jde o osobnost Edwarda Lawrence, o vystižení pocitů a touhu prosadit arabskou nezávislost. Výpravnej epos, hodně zvláštní příběh, kterej by dneska působil (zřejmě) jinak. Nevadí, že tu chybí romantika (k ženě), dobrodružně založená osoba zde najde (objeví) mnohem víc než prachsprostý politikaření a vodříkání životopisu jedný osobnosti. Troufnu si tvrdit, že novější háv by tomuhle pánovi slušel. Ovšem …. není nezbytnej! P.S.: (Nevím jak vy, ale já miluju režisérský verze!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že i dobrej film může začínat 5ti minutovou tmou. 2.) Nechápu, proč je bejt Arabem trnitější, než jsem čekal. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(11.12.2012)

• - Mladík sloužící ve druhé rotě je Nicolas Roeg, režisér filmů Muž, který spadl na zemi (1976) a Teď se nedívej (1973). (topesto)

• - Peter O´Toole nakonec zvládl jízdu na velbloudovi díky přidávání vrstvy pěnové gumy, aby neměl pohmožděný zadek. (Kulmon)

• - O svém životě sepsal Lawrence knihu "The Seven Pillars of Wisdom" doplněnou „Revolt in The Desert". První knihu však odmítal uveřejnit a četlo ji za jeho života pouze 120 lidí. Vydána poté byla po jeho smrti. (Kulmon)