Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

• slovenský

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Jediným mínusem tohoto filmu je jeho přílišná délka.(18.7.2005)

Lawrence Z Arábie je z Leanovy tvorby jediný kus, který přijmu bez výhrad či posměšků. Jistě, nepodívám se na něj pětkrát do roka, ale právě takovéhle filmy byly předurčeny k tomu, aby se divákovi vpálily do paměti tak jako se žhnoucí slunce propaluje pískem kruté a krásné pouště. Ano, David Lean je megaloman a dost možná i perfekcionista. Ale čím by byl Lawrence Z Arábie bez Lawrence? Nepochybně jen cimrmanovským Hamletem bez Hamleta. Americká filmová akademie to tehdy opět (a jako ještě mnohokrát potom) nezvládla a je to škoda, protože jakým větším výkonem si už má sakra člověk toho Oscara zasloužit?(28.11.2006)

Skoro všechny zapamatováníhodné momentky, které Peter Jackson obtisknul do prstenovského Návratu Krále, si dle všech indicií líně vypůjčil z Lawrence z Arábie. Jsem v šoku!(7.11.2015)

Tento film je synonymem slova monumentálnost, kterou naplňuje v každém svém záběru. Akorát má těch záběrů o pár desítek minut víc, než jsem schopná vydržet.(11.12.2002)

Největší z největších.(12.12.2012)