Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

• slovenský

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

NFR 1991, Oscar 7 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Výprava, Střih, Hudba, Zvuk + 3 nominace: Herec HR - Peter O'Toole, Herec VR - Omar Sharif, Scénář - A(10.3.2004)

Největší z největších.(12.12.2012)

Čtyři hodiny dechberoucích záběrů na poušť jsou víc, než dokážu v současné chvíli unést. Nemá cenu tady zbytečně mlžit. Lean režíruje velmi rozvážně/rozvláčně a o střihači ani nemluvě. Krásné obrázky za doprovodu solidní hudby nejsou všechno. Pro některé modla, pro jiné jen těžko překousnutelná nuda. Co si budeme namlouvat, jsem z té druhé skupiny.(17.7.2004)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $44,824,144Tržby Celosvetovo $70,260,531Famózne! Nečakal som že ma môže až tak zaujať film s takou dĺžkou a hlavne po celý čas si udržať moju pozornosť. David Lean sa svojou réžiou postaral o silný citový príbeh v každom detaile, príbeh je plný nepoznaného dobrodružstva z Arabskej púšte, vrátane davových súbojov, kde je hlavný základ herecké obsadenie predvádzajúce prvotriedne výkony a mená ako Peter O'Toole, Omar Sharif a Anthony Quinn sa práve tu stávajú veľkými pojmami v kinematografii. /100%/(26.7.2008)

Výpravné, velkolepé, našlapané akcí, pošlapané kopyty koní. Jsou filmy jež sou gigantické pouze za dobu svého vniku, ale časem hodně ze svého kouzla, ze své pompéznosti ztrácejí. Ovšem to není případ Lawrence of Arabia. Historické velkofilmy to nikdy nebylo moje sousto, avšak tady sem si celkem pochutnal. Nejen těch 7 Oscarů, ale hlavně legendárnost dělají z tohoto eposu takzvaně posvátné dílo filmové historie, které stejně jako víno lety jen a jen zraje. Navíc ta kouzla s kamerou a hlavně obrovské scény nájezdů, to mi občas brada zdrhala do oblasti jenž již reprezentují spoďáry. Pohled Petera O´Toolea jest navíc podivně uhrančivý, stejně jako u Omara Sharifa, takže jde tenhle film dost pod kůži, čímž ještě utvrzuje mne a nejen mne v myšlence na kultovnost celého projektu. Takže má závěrečná věta: Pokud ste zapřísáhlej vegetarián, pak masíčko s názvem Lawrence of Arabia prostě ochutnat musíte.......(17.7.2004)