Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

• slovenský

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

"Neomračujte mě svou vzdělaností! Mám to ve vaší složce!"                                                                                         Mladý ambiciózní a výstřední důstojník má poněkud obtíže s vojenskou morálkou. Přesto je vybrán pro speciální úkol. Rád si hraje s ohněm, boří předsudky a posunuje hranice. Stane se hrdninou nebo pouhou loutkou v rukách svých nadřízených? Vítězství ještě nemusí znamenat výhru a domov nemusí být nutně místo, kde jsme se narodili. Dobrý výběr herců - Peter O'Toole modrooký bonďák oblečený do bílého roucha ve stejném záběru s charimatickým snědým Omarem Sharifem v rouše černém. Ale nemylme se, nejde o jednoduchou symboliku dobra a zla, jde o střet dvou naprosto rozdílých světů. Ten druhý můžeme poznat, třeba si i zamilovat, ale nemůžeme nikdy popřít své kořeny, ze kterých jsme vzešli.                                Challenge Tour říjen 2015: 30 dní se světovou kinematografií(2.10.2015)

Výborný film, Guinnesse a Quina jsem poznal až z titulků, což svědčí mimo jiné i o skvělých maskách. Výprava je opravdu obdivuhodná, jen ta přehnaná délka je občas na škodu.(11.6.2005)

Přeslavný bratříček všech velkofilmů starého Hollywoodu. Co do nákladnosti realizace se tomuto filmu může vyrovnat opravdu jen málo filmů (namátkou snad jen stěžejní „sandálové“ velkofilmy 50. a 60.let typu Wylerův ´Ben-Hur´, nebo Bondarčukova epopej ´Vojna a mír´, či Leanův ´Doktor Živago´). Na režisérské sesli seděl David Lean, největší mistr nákladných monstrprodukcí. Steven Spielberg označil tento film slovy „Zázrak filmu“, což je, navzdory ne tak působivé poslední třetině, kde se již spíše politikaří, myslím přesné. Díky bohu za pečlivé digitální restaurace. Širokoúhlá projekce v mém oblíbeném kině Hvězda v rámci LFŠ, s přepečlivě vyčištěným obrazem, patřil mezi zážitky extatické. Žádný film nemá tak působivé pouštní scenérie, výprava je přímo bezprecedentní (logistika a zajištění celé akce musela být neskutečná) a ta nádherná Jarrého hudba! Peter O´Toole pak Lawrence obdařil umanutostí, sveřepostí až fanatismem, díky čemuž je ta postava tak životná, plastická a tím pádem zajímavá. A film, ve kterém se nevyskytuje ani jedna ženská postava, se dnes také jen tak nevidí :o)(22.7.2012)

Lawrence sfoukne hořící sirku... A je to. Po geniálním střihu, který se vyrovná tomu z Kubrickovy 2001, následuje jednoduše to nejlepší, co jsem kdy viděl. Za padesát let Lawrence z Arábie ještě žádný film nepřekonal. A nepřekoná. Režie, kamera, hudba, herci, celá atmosféra, která z toho skvostu stříká na všechny světové strany, scény s přechodem pouště Nefud, záchranou Gasima, ničením vlaku, lodí "plující" pouští...Takhle se točí životopisy, takhle se točí epika, takhle vznikají klenoty.__P.S. Dnes, 4. 7. 2012, jsem se konečně dočkal Lawrence na velkém plátně. Díky ti, karlovarský festivale.(18.9.2007)

Navzdory značné délce jsem se vůbec nenudil, což je u 40 let starého snímku co říct. Vedle zajímavé ústřední postavy skvěle zahrané Peter O´Toole (Oscara měl určitě dostat - i když tehdy dostal svého jediného Oscara Gregory Peck) je film úžasným hudebně vizuálním dílem. O hudbu se postaral Maurice Jarre. Vizuální lahůdkou jsou především pouštní scenérie (např. písečná bouře) - poušť se stává jedním z hlavních hrdinů. Oscara získala režie, hudba, kamera, výprava, zvuk, střih a film. Nominováni byli scénárista, O´Toole a Sharif.(3.8.2003)

• - Alec Guinness chtěl celý život Lawrence hrát, Lean mu řekl, že by na něj byl v filmu příliš starý. (Kulmon)

• - Film vznikl v letech, kdy kinematografie reagovala na výzvu televize zavedením širokoúhlých formátů a monumentální výpravou. Při premiéře měl Lawrence z Arábie 222 minut, ovšem krátce poté byl na naléhání distributora zkrácen o 20 minut a při druhém uvedení do kin v roce 1971 o dalších 15 minut. Po dlouholeté rekonstrukci producenta Roberta A. Harrise za pomocí samotného režiséra Leana, střihačky Coatesové a některých původních herců, nezbytných pro dodatečné postsynchrony, mohl být po 27 letech uveden definitivní režisérský sestřih filmu u příležitosti zahájení festivalu v Cannes roku 1989. (SeanBean)

• - Pokud vidíte některou postavu na plátně, jak se potí, je to pot umělý. Skutečný pot se vlivem suchého pouštního vedra okamžitě odpařuje. (topesto)