Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

• slovenský

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

NFR 1991, Oscar 7 : Nejlepší film, Režie, Kamera, Výprava, Střih, Hudba, Zvuk + 3 nominace: Herec HR - Peter O'Toole, Herec VR - Omar Sharif, Scénář - A(10.3.2004)

Zhlédnuta DC (228 min.) verze: Lawrence of Arabia je velkolepý film, o tom žádná. Taky nemám nic proti delším stopážím, když se rozumně využijí a já se opravdu nenudím (např. Ben Hur, Tenkrát v Americe nebo Spartacus). A tohle je hlavní problém tohoto snímku. Tady je ta stopáž prostě hodně přestřelená a přišlo mi, že zbytečně natahují záběry. U pár záběrů mi vyloženě přišlo, že by v normálním filmu trvaly minutu, dvě, tady trvaly tak 10 - 15 minut. A ačkoliv se mi herecký projev Petera O'Toolea a Omara Sharifa líbil, stejně jako hudba, prostě nemůžu tomuto filmu dát víc, než tři hvězdy. Nicméně taky musím přiznat, že ten film v sobě NĚCO má… něco, co mě donutí k tomu, abych film hned nemazal a abych se na něj za takové tři, čtyři roky podíval znovu… a to se mi nestává u filmů, kterým dám průměrné hodnocení. 60 %. P. S. Kdyby to někoho zajímalo, tak právě tento film byl jedním ze tří nejoblíbenějších od jednoho pána, který v době své smrti měl nakoukáno něco přes 28 000 filmů - viz. zde.(7.11.2010)

Jsem rád, že jsem měl možnost Lawrence Z Arábie vidět. Jedna z největších výprav v historii kinematografie z toho dělá opravdový epos kolosálních rozměrů. Nádherné scenérie hor a pouště, skvělá intrumentální hudba a fascinující Peter O'Toole, který se doslova ztělesnil s hlavní postavou. David Lean byl opravdový umělec, ale jeho libování v dlouhých minutážích není úplně to pravé ořechové, i když je Lawrence dokonalým zážitkem, místy to bylo hodně vláčné a posledních 20 minut úplně zbytečných. Lawrence of Arabia je velkofilm všech velkofilmů!(24.6.2008)

Navzdory značné délce jsem se vůbec nenudil, což je u 40 let starého snímku co říct. Vedle zajímavé ústřední postavy skvěle zahrané Peter O´Toole (Oscara měl určitě dostat - i když tehdy dostal svého jediného Oscara Gregory Peck) je film úžasným hudebně vizuálním dílem. O hudbu se postaral Maurice Jarre. Vizuální lahůdkou jsou především pouštní scenérie (např. písečná bouře) - poušť se stává jedním z hlavních hrdinů. Oscara získala režie, hudba, kamera, výprava, zvuk, střih a film. Nominováni byli scénárista, O´Toole a Sharif.(3.8.2003)

Lawrence sfoukne hořící sirku... A je to. Po geniálním střihu, který se vyrovná tomu z Kubrickovy 2001, následuje jednoduše to nejlepší, co jsem kdy viděl. Za padesát let Lawrence z Arábie ještě žádný film nepřekonal. A nepřekoná. Režie, kamera, hudba, herci, celá atmosféra, která z toho skvostu stříká na všechny světové strany, scény s přechodem pouště Nefud, záchranou Gasima, ničením vlaku, lodí "plující" pouští...Takhle se točí životopisy, takhle se točí epika, takhle vznikají klenoty.__P.S. Dnes, 4. 7. 2012, jsem se konečně dočkal Lawrence na velkém plátně. Díky ti, karlovarský festivale.(18.9.2007)