Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

• slovenský

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Děkuju. Těch 216 minut jsem si užila a prožila od začátku do konce, přestože mě celou dobu štvala Lawrencova osobnost, i když skvěle zahraná - aspoň, že se za celou dobu nekonal ani jeden rušivý "povinný" milostný románek (to je sakra tak osvěžující!). Perfektní obraz výroční digitální kopie v kině Hvězda byl dokonalost sama při nádherných velkolepých záběrech pouště, ale při detailech na obličeje, na nichž tak byl k rozpoznání každý kus, který tam nepatří (nejvíc bodal do očí hnědý frňák Anthonyho Quinna), trochu rozptyloval. Všecko je ale odpuštěno od prvních okamžiků, kdy se na plátně objeví Omar Sharif. Hrdý, charismatický, osudový. Bože, je mi zase patnáct. (4,5*)(24.7.2012)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Leanův velkolepý výpravný velkofilm o anglickém důstojníkovi, který strhl arabské kmeny k boji proti Turkům a dovedl je až k osvobození. Jsou lidi, kteří mají tu sílu vést ostatní a nehledět na překážky a Lawrence byl jedním z nich. Mimochodem - výtečně tu zahráli Omar Sharif (princův pobočník Sherif Ali), Peter O'Toole (modrooký Lawrence) a Anthony Quinn (kmenový vůdce Auda). Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=RQA_ldX0VI0(4.8.2012)

Monumentální, epické, ale trochu vláčnější, roztáhlé (jak to tak u podobných eposů bývá) . Měl jsem pocit, že Lawrence podivně proplouvá dějem... Jinak ale není co vytknout. Tenhle film o Arábii nevypráví... on vás tam vezme. Velmi silné čtyři hvězdy. Zásadní především v dobovém kontextu. když porovnáme, jak vypadaly jiné výpravné filmy té doby, Leanova preciznost a zručnost ohromuje. Bohužel ale převážně v kontextu, nadčasově ten údiv funguje jen částečně.(14.5.2010)

Výpravné, velkolepé, našlapané akcí, pošlapané kopyty koní. Jsou filmy jež sou gigantické pouze za dobu svého vniku, ale časem hodně ze svého kouzla, ze své pompéznosti ztrácejí. Ovšem to není případ Lawrence of Arabia. Historické velkofilmy to nikdy nebylo moje sousto, avšak tady sem si celkem pochutnal. Nejen těch 7 Oscarů, ale hlavně legendárnost dělají z tohoto eposu takzvaně posvátné dílo filmové historie, které stejně jako víno lety jen a jen zraje. Navíc ta kouzla s kamerou a hlavně obrovské scény nájezdů, to mi občas brada zdrhala do oblasti jenž již reprezentují spoďáry. Pohled Petera O´Toolea jest navíc podivně uhrančivý, stejně jako u Omara Sharifa, takže jde tenhle film dost pod kůži, čímž ještě utvrzuje mne a nejen mne v myšlence na kultovnost celého projektu. Takže má závěrečná věta: Pokud ste zapřísáhlej vegetarián, pak masíčko s názvem Lawrence of Arabia prostě ochutnat musíte.......(17.7.2004)

Epické. Viděno z obrazově špičkové 70mm kopie na 50. MFFDM ve Zlíně.(3.6.2010)