Lawrence z Arábie

Lawrence of Arabia

• slovenský

Lawrence z Arábie

Dobrodružný / Válečný / Drama / Životopisný

Velká Británie / USA, 1962, 216 min (Director's cut: 228 min)

Nedá se než bezvýhradně souhlasit se Spielbergovým tvrzením, že toto je čirý zázrak mezi filmy.(17.7.2004)

"V té poušti zemřeš, to je psáno!..." Lawrence z Arábie je veľkolepý projekt, aké sa dnes už netočia. Na veľkom plátne alebo zreštaurovanom blueray disku to musí byť nádherný zážitok, hlavne kvôli krásnym exteriérom a pestrým farbám púšte a hôr. Postava dôstojníka je divácky vďačná, pretože svojou vôľou a tvrdohlavosťou predčí i ostrieľaných arabských bojovníkov. Jeho cesta za zjednotením arabských kmeňov nie je jednoduchá, ale je pevne odhodlaný a pre zmierenie rozhnevaných kmeňov neváha vykonať i nečakané a drsné veci. Záchrana jedného z členov arabského kmeňa, ktorého sa Lawrence rozhodol hľadať v púšti napriek riziku, že sám zomrie, patrí k najlepším scénam filmu. Rovnako tak prvé stretnutie s Omarom Sharifom. O to silnejšie pôsobí moment keď tomu istému chlapovi, ktorého zachránil mieri neskôr zbraňou medzi oči...V druhej polovici film trochu zvoľnil tempo, ale i tak je to naozaj pravý veľkofilm. Napriek dĺžke tu nie je mnoho zbytočných scén a strihať by nebolo veľmi z čoho. Ak vás odrádza dĺžka, tak to nie je nič oproti pochodu rozpálenou púšťou. Môžte to skúsiť. "Nic není psáno..." 90%.(22.9.2013)

Když jsem ten film viděla poprvé věděla jsem, že se mi libí, ale teprve po mnoha dalších shlédnutích se těžce začala rýsovat představa, o čem vlastně je? - O čem? Lawrence sám v Sedmi pilířích moudrosti napsal, že je snadné jednu víru ztratit, ale skoro nemožné jinou získat. Přestože se Lawrence při své snaze přiblížit životu beduinů, vzdá své identity angličana, arabem se stát nedokáže. Dosáhne jen toho, že se stane cizincem mezi oběma světy. Chvíli se zdá, že po té co se vzdal příslušnosti k lidskému rodu, mohl by být alespoň Bohem (nebo jeho prorokem). Ve scéně Lawrencova pochodu po střeše vlaku cítíme jeho setkání s božským. To je jeho vrchol. Následuje už jen pád. Čím větší nároky na sebe Lawrence klade, tím více se musí sám v sobě zklamat. A jak říká Ali: Já se ho bojím a to ho mám rád. Jak on se musí asi bát sám sebe, když se nenávidí?(15.2.2004)

Čtyři hodiny dechberoucích záběrů na poušť jsou víc, než dokážu v současné chvíli unést. Nemá cenu tady zbytečně mlžit. Lean režíruje velmi rozvážně/rozvláčně a o střihači ani nemluvě. Krásné obrázky za doprovodu solidní hudby nejsou všechno. Pro některé modla, pro jiné jen těžko překousnutelná nuda. Co si budeme namlouvat, jsem z té druhé skupiny.(17.7.2004)

Kdyz jsem zjistil, ze film ma pres tri a pul hodiny, tak jsem myslel, ze to nepreziju, ale i kdyz me to samotnyho dost prekvapilo, tak jsem se vubec nenudil. Samozrejme, je to takovy, ze by se celkem bez problemu daly z filmu sestrihat dve hodiny, ale na druhou stranu, pres svoji delku mi prislo, ze tam zadnej zaber neni navic a kazdej perfekne sedi. Herci hrajou perfektne, samozrejme nejzajimavejsi je mladej Peter O'Toole, ale i Omar Sharif a k nepoznani Guinness a Quinn jsou perfektni. I kdyz je tohle skutecny velkofilm, zabery jsou uchvatne a i pres svou dobu vzniku nepusobi nijak naivne, tak mi prislo, ze dneska by to nikoho nejak zvlast neoslnilo, ale v dobe sveho vzniku to muselo bejt skutecne mega. Mistama mi to trosku pripomnelo Dunu, i kdyz samozrejme hodne vzdalene. Co se tyce hudby, ta byla mistama hodne monumentalni, ustredni motiv pusobil spis srandovne, a misty trhala usi. Takze lehkej nadprumer. Tech 7 oskaru si tenhle film opravdu zaslouzil.(12.6.2005)

• - V roce 1989 došlo k restauraci filmu a mnoho scén i dialogů z něj zmizelo. (Kulmon)

• - Motocykl, na kterém se Lawrence zabil, byl Brough Superior. Lawrence jich vlastnil hned sedm. (Kulmon)

• - Peter O´Toole tvrdil, že dvacet let po dokončení filmu jej neviděl. (Kulmon)